Тёмный
Łukasz Banasiak
Łukasz Banasiak
Łukasz Banasiak
Подписаться
Moje filmy zawierają interdyscyplinarne treści z pogranicza biologii, statystyki i szeroko pojętej analizy danych. Od czasu do czasu będzie coś o koniach i strzelaniu do celu.

Moim głównym miejscem pracy jest Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, ale mam też trochę wspólnego Olimpiadą Biologiczną. Moim hobby jest jazda konna i strzelectwo sportowe.
Obliczenia naukowe w R
28:11
3 года назад
Pierwsze skoki
2:30
3 года назад
Budowa kwiatów jedno- i dwuliściennych
1:10:34
3 года назад
Pierwszy kłus Laury
0:58
3 года назад
Redukcja szumów w Audacity
2:17
3 года назад
Liczby zmiennoprzecinkowe
58:50
3 года назад
Jak mierzyć zmienność?
28:18
3 года назад
Palinologia i zielniki w kryminalistyce
1:22:27
4 года назад
Molekularne metody identyfikacji roślin
1:07:06
4 года назад
Oznaczanie roślin
1:09:01
4 года назад
"Młynek" na koniu
1:01
4 года назад
Rośliny trujące
1:08:41
4 года назад
Chody konia
0:51
4 года назад
Комментарии
@cheriss1222
@cheriss1222 Месяц назад
od razu co się rzuca, to dobra jakość nagrywania dźwięku
@holyshit922
@holyshit922 Месяц назад
Czy będzie kontynuacja serii Może coś z programowania AI
@justynam7825
@justynam7825 2 месяца назад
Fantastycznie wyjaśnione, dzięki!
@ukaszpiasecki4830
@ukaszpiasecki4830 2 месяца назад
Dziekuję, dzięki Panu zrozumiałem program R! 🧑🏼‍🎓
@FilipD-fx1kd
@FilipD-fx1kd Год назад
Dzień dobry, jak można ustawić, by R wyświetlał wyniki z regresji do np. 4 miejsc po przecinku?
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 Год назад
W R można łatwo ustalić liczbę miejsc znaczących (to nie to samo, co liczba miejsc po przecinku, ale pomoże rozwinąć zbyt krótkie wyniki): options(digits = 4). Można poeksperymentować z większymi wartościami liczbowymi, bo poszczególne funkcje dorzucają do globalnych ustawień swoje trzy grosze.
@FilipD-fx1kd
@FilipD-fx1kd Год назад
Dobry wieczór, Chciałbym jeszcze dopytać, jak rozpoznać podkwiatek od działek kielicha?
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 Год назад
podkwiatki wyrastają na szypule kwiatowej, tzn. pod kielichem (kwiatem), a powyżej podstawy szypuły kwiatowej. Proszę zobaczyć, jak wyglądają podkwiatki np. u fiołków. Ogólnie to dość rzadko występująca cecha.
@tomaszrusin9798
@tomaszrusin9798 Год назад
Bardzo przydatne wprowadzenie do R. Super robota. - Czy są jakieś ograniczenia do wielkości wczytanych plików CSV? Myślę o wczytywaniu plików rzędu 500-900 MB Pozdrawiam
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 Год назад
W wersji x64 R jedynym realnym ograniczeniem jest wielkość dostępnej pamięci RAM. Może się zdarzyć, że nie będzie można wczytać takiego pliku, lub problem pojawi się przy próbie wczytania kilku takich plików w czasie jednej sesji.
@tomaszrusin9798
@tomaszrusin9798 Год назад
@@ukaszbanasiak4787 Wczytując duży plik otrzymuję kominikat: [ reached 'max' / getOption("max.print") -- omitted 1047575 rows ]. Czy można w jakiś sposób zwiększyć liczbę danych wczytywanych?
@FilipD-fx1kd
@FilipD-fx1kd Год назад
Jak rozpoznać, czy w okazie danego kwiatu okwiat jest niezróżnicowany, czy mamy do czynienia z na przykład zanikiem jakiegoś elemntu okwiatu, np. działek kielicha? Jak odróżnić przysadki od działek kielicha ?
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 Год назад
To nie zawsze jest takie proste. Typowy kielich jest zielony i podobny do zwykłych liści asymilacyjnych, a jego podstawową funkcją jest ochrona elementów kwiatu jeszcze w pąku. Typowa korona jest barwna, okazała i dzięki temu przyciąga zapylaczy. Z typowym zróżnicowaniem okwiatu na kielich i koronę mamy do czynienia np. u fasoli. Czasami jednak tożsamość organów kwiatowych nie jest wyraźna lub wręcz nietypowa. Dobrym przykładem jest rodzina jaskrowatych. Np. u jaskra rozłogowego mamy do czynienia z dwoma wyraźnie różnymi piętrami okwiatu, ale "kielich" jest często podbarwiony na żółto i ma raczej delikatną budowę, przypominając pod tym względem płatki korony. Z kolei u innego przedstawiciela jaskrowatych - ostróżeczki polnej - zewnętrzny okółek okwiatu, a więc ten w miejscu kielicha, jest niebieski i pełni zasadniczą funkcję powabni. Mamy więc w tym przypadku pod względem homologii miejsca kielich, ale pod kątem homologii procesu (kontroli genetycznej) są to płatki korony. Podobnie jest u mutantów muszki owocowej, u których odnóża kroczne wyrastają w miejscu czułków. Pamiętajmy, że nasz opis rzeczywistości w tym przypadku to tylko typologia nie zawsze dobrze tę rzeczywistość odzwierciedlająca. Z przysadkami jest łatwiej. Te po prostu wyrastają poniżej szypuły kwiatu.
@FilipD-fx1kd
@FilipD-fx1kd Год назад
@@ukaszbanasiak4787 Dziękuję bardzo. Jak w takim razie powinno się zapisywać wzór kwiatowy, gdy na przykład mamy wątpliwości, czy dany okaz jaskrowatych nie posiada kielicha, czy kielich nie został może przekształcony w powabnię? Jako okwiat niezróżnicowany?
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 Год назад
@@FilipD-fx1kd To jest przedmiot umowy między botanikami. Większość się zgodzi z taką interpretacją, że u jaskrowatych występuje piętro kielicha (K) oraz korony (C).
@FilipD-fx1kd
@FilipD-fx1kd Год назад
@@ukaszbanasiak4787 Dziękuję bardzo za pomoc. Jak najlepiej zapisać wzór kwiatowy, w sytuacji gdy nie znamy rodziny danego okazu, i widzimy 2 okółki barwnych elementów okwiatu? Jako K0 C..itd. ?
@FilipD-fx1kd
@FilipD-fx1kd Год назад
Dzień dobry, mam pytanie, w jaki sposób można obliczyć macierz odległości pomiędzy taksonami, na podstawie ich cech (zapisanych jako np. obecność kolców na łodydze - 1 , brak kolców - 0),i jak skonstruować taką macierz, oraz w jaki sposób na tej podstawie można obliczyć drzewo UPGMA oraz drzewo skonstruowane metodą maksymalnej parsymonii (dodatkowo chciałbym dopytać, czy konstrukcja drzewa metodą parsymonii zawiera się w wymaganiach do OB?) Czy da się w takiej macierzy i obliczeniach drzewa uwzględnić "wagę"poszczególnych cech? Będę wdzięczny za pomoc:)
@lenajakobczyk108
@lenajakobczyk108 Год назад
Super tylko że galop nie jest najszybszy tylko cwał jest też inchòd tylko to już takie inne znaczy takie same ale wiecie o co mi chodzi
@monikastachura1915
@monikastachura1915 Год назад
Ludzie! Przestańcie pisać ze to jest stęp! To nie jest stęp! Jesli nie umiecie spojrzeć na ruch nóg u konia to nie mój problem ale przestańcie pisać takie rzeczy jesli nie potraficie spojrzeć na ruch nóg u konia.
@ew8964
@ew8964 Год назад
Mam pytanie jak zapisać projekt żeby później go gdzieś wysłać?
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 Год назад
Do tego przydaje się funkcja save.image(), np. save.image(file = "nazwa_pliku.RData"). W ten sposób wszystkie obiekty z pamięci zostaną zapisane do pliku, który można odczytać za pomocą funkcji load(), np. load("nazwa_pliku.Rdata").
@ew8964
@ew8964 Год назад
@@ukaszbanasiak4787 dziekuje!
Год назад
Dziękuję za materiał. Interesują mnie relacje roślina - zapylacz. Może zechciałby Pan jeszcze przeanalizować poszczególną symetrię kwiatów i wpływ na relację z zapylaczem na konkretnych przykładach? Zresztą byłoby ciekawie posłuchać o innych aspektach budowy rośliny. Albo o tzw. atraktantach, czyli o środkach wabiących owady.
Год назад
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję za niego.
@marekkamocki2457
@marekkamocki2457 Год назад
Cześć, spotykamy się. Pozdrawiam :)
@KacperKozluk
@KacperKozluk Год назад
ile kosztuje warunek?
@Milkness_official
@Milkness_official Год назад
Na początku to był tylko szybki stęp, ale potem rzeczywiście był ten kłus.
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 Год назад
Właśnie tak było 😀
@Kosik1414
@Kosik1414 Год назад
+
@dzejdzejokocza8667
@dzejdzejokocza8667 Год назад
Mam pytanie mimo tej samej wersji mam inne wyniki jaka może być tego przyczna?
@aleksandralewandowska2955
@aleksandralewandowska2955 Год назад
Dziekuję bardzo za cały materiał. :) Mam nadzieję, że będzie Pan rozwijał serię dalej
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 Год назад
Dziękuję. Ja też mam nadzieję, że znajdę na to czas i warunki.
@qwertyqwertyuiop8581
@qwertyqwertyuiop8581 Год назад
Dzień dobry. Mam problem z wczytaniem do R danych z BDL GUS. Bez różnicy czy próbuję wczytać wygenerowany plik csv czy xlsx. Mam chyba za mało umiejętności. Czy mógłby Pan pokazać jak to zrobić? Byłby to bardzo życiowy przykład. Ewentualnie czy ktoś potrafi to zrobić i mógłby mnie odesłać do jakiegoś materiału, gdzie jest to wyjaśnione lub wyjaśnić jak rozwiązać ten problem?
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 Год назад
Poproszę o link do przykładowego pliku. Zobaczę, co da się zrobić :)
@kocislawek-_-2018
@kocislawek-_-2018 Год назад
zaprezentowaliście galop 4 taktowy plus w galopie nawet widać że ten koń kuleje a w galopie zazwyczaj tego nie widać tylko w kłusie i stępie 😶brak słów.
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 Год назад
Coś w tym jest... Galop wyszedł "przez nóżkę", taki niepełny. Co do kulawizny, to faktycznie kowal zaczął coś zauważać, czego ja nie widziałem, ale po konsultacji z weterynarzem i ortopedycznym kuciu jest teraz naprawdę dobrze. A odnośnie tego braku słów, to konia uratowaliśmy od rzeźni, więc emerytura po adopcji u nas na wsi raczej wychodzi mu na plus 😀
@gipsik1966
@gipsik1966 Год назад
Jak zrobić żeby komentarze były po polsku?
@qwertyqwertyuiop8581
@qwertyqwertyuiop8581 2 года назад
Pana materiały są rewelacyjne. Zaczynam przygodę z R i korzystam. Bardzo prosto wszystko wyjaśnione. Bardzo dziękuję za Pana pracę.
@ernestsmyk-potocki2111
@ernestsmyk-potocki2111 2 года назад
Nieprawdopodobny wykład! Pięknie dziękuję!
@gabrielasienkiewicz680
@gabrielasienkiewicz680 2 года назад
Bardzo żwawy faktycznie
@9macan5
@9macan5 2 года назад
Świetne materiały, dzięki nimi coraz bardziej rozumiem R :) Mam pytanie odnośnie zmiany komunikatów na język polski. Zatwierdzam Sys.setenv("LANGUAGE"="PL"), ale dalej widzę komunikaty po angielsku, mimo że Sys.getenv("LANGUAGE") wyświetla "PL". Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź :)
@emrzaca
@emrzaca 2 года назад
Świetnie Pan tłumaczy! Super, dziękuję za Pana pracę!
@annajama2689
@annajama2689 8 месяцев назад
zgadzam się super sposób tłumaczenia :)
@juliapolenik9956
@juliapolenik9956 2 года назад
Postępuje według Pana wskazówek, jednak wykreowane liczby znacznie się różnią. Jaki może być powód?
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 2 года назад
Musiałby zobaczyć kawałek Pani kodu, żeby odpowiedzieć na to pytanie. Jeżeli to możliwe, to proszę go wkleić w komentarzu.
@marcinterlecki3024
@marcinterlecki3024 2 года назад
Złoto 🥇
@agnieszkabrakowska2402
@agnieszkabrakowska2402 2 года назад
Ale fajne :))
@olelelelekk
@olelelelekk 2 года назад
c jak column - tak zawsze kojarzyłem. Ale faktycznie f.c pochodzi od concatenate.
@martazuczek2307
@martazuczek2307 2 года назад
On się sam nie zbiera. Jak nie wiesz co to znaczy to nie mów tego
@martazuczek2307
@martazuczek2307 2 года назад
Po co ten wytok? On nic nie daje i jest nie potrzebny
@nehdyehg
@nehdyehg Год назад
Właśnie że daje:)
@martazuczek2307
@martazuczek2307 Год назад
@@nehdyehg jest z luźny
@maciejfugiel5744
@maciejfugiel5744 2 года назад
Możemy się spodziewać następnych odcinków? Przedstawia Pan zagadnienia w bardzo ciekawy sposób. Pozdrawiam
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 2 года назад
Jak się zacznie rok akademicki, to na pewno coś nagram. Mam już w głowie materiał na PCA. Dogram też coś prostego o funkcjach graficznych.
@kejmiscs
@kejmiscs 2 года назад
Dzień dobry. Super kurs, dobrze się Pana słucha. :) Mam takie proste pytanko: Jak ustawić komunikaty w języku polskim?:)
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 2 года назад
Komunikaty domyślnie są podawane w języku systemu operacyjnego. Można to zmienić np. następującą komendą: Sys.setenv(LANG = "pl")
@kejmiscs
@kejmiscs 2 года назад
@@ukaszbanasiak4787 Dziękuję uprzejmie! :)
@k.sobstel7621
@k.sobstel7621 2 года назад
ten kon ledwo co sie rusza..
@ewapapierowska6443
@ewapapierowska6443 2 года назад
Bardzo serdecznie dziękuję za te filmy. Fajnie by było jeszcze nauczyć się regresji nieliniowej. Przydałby mi się jeszcze odcinek o tworzeniu różnych wykresów i powiedzmy "dopieszczaniu" ich, tzn. ustalanie kolorów, symboli, wielkości podpisów itp.
@Majciaa_okiii
@Majciaa_okiii 3 года назад
Galop nie najszybszy bo jeszczę cwał jest
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 3 года назад
To prawda 😀
@kayeen1286
@kayeen1286 3 года назад
Bardzo ładnie wszystko opisane super montaż❤️ ale galop nie jest najszybszy
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 3 года назад
Ale dzięki temu widać, jak chodzą nogi konia 😀
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 3 года назад
...no i zapomniałem o cwale.
@kayeen1286
@kayeen1286 3 года назад
@@ukaszbanasiak4787 nic się nie stało
@Ta_natalaXD
@Ta_natalaXD Год назад
@@ukaszbanasiak4787 pewnie dlatego bo na koniu był młodszy jeździec ale nic nie szkodzi😊
@jarofcode9672
@jarofcode9672 3 года назад
Jak zwykle najwyższy poziom materiału!
@jarofcode9672
@jarofcode9672 3 года назад
Bardzo dobrze wytłumaczone. Dzięki!
@ewakonsencjusz5611
@ewakonsencjusz5611 3 года назад
Jest okej ale mało żwawe te skoki
@thefunniest9962
@thefunniest9962 3 года назад
Fajnie dzięki, na ekonomii to mam na laborkach :) i VBA
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 3 года назад
Fajnie, że filmy o R się przydają. Właśnie wrzuciłem kolejny o regresji liniowej.
@monikaothaniel7580
@monikaothaniel7580 3 года назад
Super tutorial. Nie mogę doczekać się następnych odcinków ! Wielkie dzięki za poświęcony czas i chęć dzielenia się widzą. BRAWO
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 3 года назад
Dawno nic nie wrzucałem, ale w końcu mam pukładany w głowie niezły materiał na regresję liniową w R. Może w przyszłym tygodniu uda się nagrać... Dziękuję za miłe słowa.
@monikaothaniel7580
@monikaothaniel7580 3 года назад
@@ukaszbanasiak4787 będę czekała z niecierpliwością🥰
@krzysztofwalczak9604
@krzysztofwalczak9604 3 года назад
dobry materiał, jako "młody" ogrodnik zaczęła interesować mnie ta tematyka ;-)
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 3 года назад
Dziękuję za miłe słowo.
@zupazbobra6767
@zupazbobra6767 3 года назад
Jak ja kocham komentarze "instruktorów" pod tego typu filmami. Odnoszę wrażenie, że piszą to 12-latki, które chcą się pochwalić swoją jakże szeroką wiedzą na temat jazdy konnej.
@zyrafeczkus105
@zyrafeczkus105 3 года назад
Kto powiedział, że 12-latki nie mają wiedzy na temat jazdy konnej? Wiek nie ma nic do rzeczy. Edit: ale zgodzę się z tym, że piszą to ludzie którzy mają bardzo małą wiedzę o jeździe konnej (w zasadzie ja też nie jestem jakąś znawczynią bo jeżdżę tylko rok).
@zupazbobra6767
@zupazbobra6767 3 года назад
@@zyrafeczkus105 to miał być tylko przykład, nie wrzucam wszystkich do jednego wora żeby nie było ;)
@zyrafeczkus105
@zyrafeczkus105 3 года назад
@@zupazbobra6767 Jasne rozumiem :)
@martazuczek2307
@martazuczek2307 3 года назад
Czemu to dziecko sie tak pochyla
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 3 года назад
Bo się spina, ale walczymy z tym.
@martazuczek2307
@martazuczek2307 3 года назад
@@ukaszbanasiak4787 a czy przypadkiem jak ktoś zaczyna skakać to nie powinien swobodnie galopowac w siadze ujezdzeniowym i w polsiadzie? Jesli sie spina to znaczy ze nie jest dobrze przygotowana. Polecam znaleźć sobie instruktora a nie na własną rękę cos próbować robić. Jesli się kupuje konia to nie dlatego ze dziecko nagle zachciało konika bo jest ładny mimo ze nie umie sie utrzymać. I jeszcze jedno, czemu ten kon tak wolno galopuje. I jeszcze ta lydka za mocno z tyłu tez bardzo boli
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 3 года назад
@@martazuczek2307 Niewiele Pani wie, a wyciąga daleko idące wnioski. Po pierwsze koń nie został kupiony, ale przygarnięty (inaczej byłby koniną), po drugie od lat regularnie ćwiczymy pod okiem instruktora, a po trzecie spinanie się przy nowych ćwiczeniach to raczej norma.
@martazuczek2307
@martazuczek2307 3 года назад
@@ukaszbanasiak4787 ale jeśli się spina to znaczy że jest źle przygotowana do tych ćwiczeń. Jesli regularnie trenujecie z instruktorem to jakoś nie widać afektów i polecam zmienic instruktorka
@weronikawalczuk498
@weronikawalczuk498 3 года назад
gdzie pan znalazł takiego konia anioła
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 3 года назад
Uczyłem się na nim jeździć w Kajetanach pod Warszawą, a na emeryturę trafił do nas na wieś. Teraz ma już 22 lata.
@martazuczek2307
@martazuczek2307 3 года назад
@@ukaszbanasiak4787 czemu ten kon chodzi pod siodle w takim wieku
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 3 года назад
@@martazuczek2307 Bo jak był nagrywany film, to miał mniej.
@martazuczek2307
@martazuczek2307 3 года назад
@MarcelaMagic czas zmienc stajnie
@emilakosior7450
@emilakosior7450 3 года назад
To nie jest kłus i pięty trzyma się w dole
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 3 года назад
Pod koniec to jest kłus. A niby co innego? Stęp na dwa takty? Wyraźną zmianę chodu konia widać dopiero przy zejściu w dół. Poza tym to nie o chodzi o pięty w dole, ale o oparcie przedniej części stopy o strzemię. Pięta to tylko sygnał o tym, co się dzieje z podparciem całej stopy. A tutaj jest faktycznie źle. Ale co z tego? To przecież początek nauki.
@marcelinamajewska9239
@marcelinamajewska9239 3 года назад
@@ukaszbanasiak4787 Dokładnie potwierdzam pana.
@lizbeth_sk
@lizbeth_sk Год назад
Chyba osoba która jest trenerem wie lepiej :) Poza tym aby kłus był kłusem nie trzeba anglezować.
@martazuczek2307
@martazuczek2307 3 года назад
To nie jest kłus
@galopemprzezminecraft598
@galopemprzezminecraft598 2 года назад
To jest kłus tylko ze wolny
@martazuczek2307
@martazuczek2307 2 года назад
@@galopemprzezminecraft598 kłus nie powinien tak wyglądać
@nejsonka8554
@nejsonka8554 2 года назад
To jest kłus 😊tylko lekki
@martazuczek2307
@martazuczek2307 2 года назад
@@nejsonka8554 nie ma czegoś takiego jak lekki klus
@lizbeth_sk
@lizbeth_sk Год назад
Chyba trener wie lepiej. I jest to kłus bo w kłusie nie trzeba anglezować.