Тёмный
Poznańska Fundacja Matematyczna
Poznańska Fundacja Matematyczna
Poznańska Fundacja Matematyczna
Подписаться
10 lipca 2013 roku na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powołana została Poznańska Fundacja Matematyczna. Założycielami i fundatorami są profesorowie: Wojciech Gajda, Jerzy Kaczorowski i Krzysztof Pawałowski.

Strona internetowa Fundacji: matematyka.poznan.pl

Celem Fundacji jest wspieranie zainteresowań i popieranie talentów osób, w szczególności dzieci i młodzieży, w dziedzinie nauk matematycznych, pomoc osobom utalentowanym w zakresie matematyki, wspieranie podnoszenia poziomu edukacji matematycznej w szkołach wszystkich szczebli, propagowanie i szerzenie edukacji matematycznej w formach alternatywnych do edukacji szkolnej, popularyzacja matematyki i kultury matematycznej.
Dodawanie zbiorów
19:44
6 лет назад
Cegiełkowanie przestrzeni
11:06
6 лет назад
Wywiad z Wacławem Marzantowiczem
24:33
6 лет назад
Parkietaż
8:53
6 лет назад
Wywiad z Pawłem Kurzyńskim
25:42
6 лет назад
Matematyka w rytmie muzyki
1:10:12
6 лет назад
Muzyka dwunastotonowa
1:00:27
7 лет назад
Wywiad z Bartoszem Naskręckim
20:04
7 лет назад
Wywiad z Marcinem Borkowskim
16:22
7 лет назад
Wywiad z Jędrzejem Garnkiem
17:09
7 лет назад
Akademia olimpijczyka, część 6
7:58
7 лет назад
Akademia olimpijczyka, część 5
15:30
7 лет назад
Muzyka generowana
55:12
7 лет назад
Akademia olimpijczyka, część 4
17:32
7 лет назад
Geometria w muzyce
34:42
7 лет назад
Akademia olimpijczyka, część 3
16:07
7 лет назад
Akademia olimpijczyka, część 2
7:02
7 лет назад
Akademia olimpijczyka, część 1
8:23
7 лет назад
Wywiad z dr. Krzysztofem Ciesielskim
43:47
7 лет назад
Mecz matematyczny 2014 (strona PFM)
4:35
10 лет назад
Комментарии
@GregorySeko
@GregorySeko 6 лет назад
Atom nie znika. To że nasz czas jest bardzo długi... ( drgania atomu cezu na sekundę) można przyrównać do kropki na wirniku szlifierki która ma np.. 60000 obrotów na sekundę.. To że czas jest jak guma... (można uzyskać drania bliskie nieskończoności) Daje nam obraz losowości pomimo tego że tak nie jest. Znając drgania... czas reakcji obserwatora, relację układów odniesienia... można przewidzieć położenie "kropki".
@Harfista
@Harfista 6 лет назад
Bardzo ciekawy wykład. Możliwe że nasz świat ma porostu taki dziwny kształt że dopiero na maleńkich cząsteczkach to wychodzi. Jakieś zakrzywienia, turbulencje, więc czy tunele ☺️
@emit673
@emit673 6 лет назад
Czy na pewno chodzi o atomy a nie o elektrony ?
@sator666666
@sator666666 6 лет назад
Świetny wywiad.
@zzzoltrexx
@zzzoltrexx 6 лет назад
Ciekawy wykład.
@sator666666
@sator666666 6 лет назад
Balony polecą w kierunku ruchu samochodu, bo ciśnienie powietrza będzie się zwiększało z tyłu samochodu wraz z jego przyspieszeniem. Siła wyporu działa w kierunku rzadszego powietrza, czyli tego na przodzie samochodu. ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-y8mzDvpKzfY.html
@sator666666
@sator666666 6 лет назад
Bardzo ciekawe!
@sator666666
@sator666666 6 лет назад
Świetny wykład.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 6 лет назад
Ciekawe że fizyka kwantowa może obalić dogmat wolnej woli.
@byMarekZet
@byMarekZet 6 лет назад
Bardzo dobry wykład. W końcu załapałem. Dzięki dobrze przygotowanym przykładom (i wprowadzonej kolorystyce) wszystko jest jasne.
@MrBromegrass
@MrBromegrass 6 лет назад
Genialny wyklad! Zakladajac ze badamy predkosc i polozenie prawidlowo. W jaki sposob musialaby wygladac przestrzen (dodatkowy wymiar lub zakrzywienie) aby splatanie kwantowe bylo wytlumaczalne?
@janjankowski3443
@janjankowski3443 6 лет назад
Brak przewidywalności jest jedynie wynikiem niedostatku wiedzy, z czym nie chcemy się pogodzić. Nie ma cudów, nie ma losowości, nie ma przypadkowości. To, że logiki większości zjawisk nie znamy, jest niedostatkiem naszego umysłu. Argumentem nie może być pytanie "Jak to wytłumaczysz?", gdy nie znam na nie odpowiedzi. Zaraz znajdą się tacy, którzy zakrzykną "to cud!". Problem polega na tym, że nasza intuicyjność polega na wyuczonych, zjawiskach, wspartych przez nasze zmysły, a w zakresie potrzebnym do naszego przetrwania, do którego jesteśmy strasznie przywiązani.
@janjankowski3443
@janjankowski3443 6 лет назад
Panie Pawle! Nie zauważył Pan, że wraz z rozwojem nauki determinizm poszerza swój obszar działania, a losowość ogranicza swą dziedzinę? Losowość jest to nieodkryty jeszcze determinizm. Między innymi dlatego dla Indianina w XVII wieku z okolic dzisiejszego Nowego Jorku pogoda była dużo mniej przewidywalna (deterministyczna) niż dla mieszkańca tego miejsca dzisiaj. Rzut monetą tylko pozornie jest przypadkowy. Jeśli użyjemy nie ręki ludzkiej, a precyzyjnej maszyny, wynik nie będzie już taki losowy. Jeśli umieścimy ją w próżni, poprawimy jeszcze sytuację. Możemy wyeliminować oddziaływanie promieniowania kosmicznego, magnetycznego, światła, a przewidywalność znacznie wzrośnie. Rzut monetą przez człowieka to bardzo zły przykład. Nie mamy wystarczającej liczby danych, nie umiemy ich wykorzystać, by zamienić tę losowość na determinizm. Już na początku nikt nie zastanawia się nad tym, że monetę można położyć reszką lub orzełkiem w stronę dłoni lub odwrotnie, możemy nadać jej obrót lub nie, może być przewiew w sali lub nie. Jeden wyrzut i drugi to są dwie odmienne sytuacje, po których nie należy oczekiwać przewidywalnego rezultatu (determinizmu). Gdyby zbudować program (wirtualną rękę), dokładnie odwzorowującą położenie monety w dłoni rzeczywistego człowieka, określić silę, moment obrotowy w trzech osiach i kilka innych parametrów, to przewidywalność wyniku, by znacznie wzrosła. Godząc się na losowanie piłki metodą rzutu monetą, mamy nadzieję, że losujący dołoży wszelkich starań, by wynik był nieprzewidywalny dla niego i naszego rywala. No chyba, że sędzia jest po naszej stronie :-) Adepci rzucania scyzorykiem czy sztyletem doskonale wiedzą, że wynik ich usiłowania jest mocno przypadkowy. Determinizm jednak wzrasta znacząco z wiedzą. Pełna wiedza, to pełen determinizm. Nie chciałbym potrenować determinizmu czy losowości trafiania noża w tarczę z udziałem mej żony w stylu tej pary. U mnie wynik byłby naprawdę losowy, a u tych państwa jest deterministyczny. www.sadistic.pl/rzucanie-nozami-vt241827.htm
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 6 лет назад
Jan Jankowski : przypomina mi to teoretyczne próby obalania OTW
@olrob11
@olrob11 6 лет назад
Bzdury ! Mechanika kwantowa dowodzi że losowość jest nieusuwalną cechą Wszechświata. Oprócz tego istnieje jeszcze nieprzewidywalność obliczeniowa tzn znamy prawa rządzące danym zjawiskiem, jednak jego złożoność powoduje że nie możemy rozwiązać odpowiednich równań i przewidzieć efektów danego zjawiska.
@cefalloid
@cefalloid 6 лет назад
Twierdząc, że brak przyczynowości wynika z niewiedzy...nie rozumiesz tematu. My wiemy że nie ma przyczynowości i wiemy dlaczego. A Ty twierdzisz, że jest jakaś przyczynowość tylko nie znamy jej zasad. Co sam potwierdzasz swoją dalszą częścią wypowiedzi - tak, jesteś zbyt przywiązany do zmysłów i na siłe szukasz przyczynowości której nie ma.
@heeenryk
@heeenryk 6 лет назад
thX
@heeenryk
@heeenryk 6 лет назад
thX
@heeenryk
@heeenryk 6 лет назад
thX
@multivita
@multivita 6 лет назад
Ponawiam już po raz n-ty mój apel, o udowodnienie mi w maksymalnie obiektywny sposób istnienie przestrzeni. Czemu to tylko mi tzw. przestrzeń, kłóci się ze zdrowym rozsądkiem.
@cefalloid
@cefalloid 6 лет назад
multivita a do kogo ten apel i jaki ktoś miałby biznes w udawadnianiu Tobie czegokolwiek? A nie lepiej komuś takiemu w tym czasie np wypić piwo z kolegami? Zjedz snickersa i przestań gwiazdorzyć, bo yebye nas coś Tobie udowadniać ;)
@lopez_znad_Bugu
@lopez_znad_Bugu 6 лет назад
Możesz rozwinąć myśl?
@ThePhiLife
@ThePhiLife 6 лет назад
Takie podejście jest dużo ciekawsze... ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-DSppvoGuT-8.html (Geometria dźwięku)