Тёмный
Instytut Fizyki Molekularnej PAN
Instytut Fizyki Molekularnej PAN
Instytut Fizyki Molekularnej PAN
Подписаться
Zaproszenie na Noc Naukowców 2023 w IFM PAN
2:48
11 месяцев назад
Fizyka w ruchu - zaproszenie
1:20
2 года назад
Комментарии
@polakpatriota4014
@polakpatriota4014 2 месяца назад
a co z monokryształami ?
@michasieklucki4176
@michasieklucki4176 4 месяца назад
Dobrze zrobione. Dziękuję za wstawienie nagrania i wkład pracy.
@MrocznyKubekFishRoom
@MrocznyKubekFishRoom 6 месяцев назад
Widzę poważne militarne zastosowanie takich materiałów np samoutwardzające się płyty pancerne przeciw amunicji APFSDS
@chillyshotorbitus5152
@chillyshotorbitus5152 7 месяцев назад
Fantastyczny wyklad, mnostwo ciekawostek
@SofiaRadziewska
@SofiaRadziewska 9 месяцев назад
Bardzo interesujący wykład! Wyniki badań zaskakujące i bardzo skuteczne. Jeśli rozpowszechnić taką wiedze i da się zacząć produkcję i zastosować te materiały, to naprawdę jest szansa na przetrwanie w przyszłości! Dziękujemy za wykład!👏👍
@dominikdudek8382
@dominikdudek8382 10 месяцев назад
Wyrzucić z tego ideologię i byłby przyzwoity materiał. Jakoś 20% treści...
@taken.l85
@taken.l85 Год назад
nie pozdrawiam
@chillyshotorbitus5152
@chillyshotorbitus5152 7 месяцев назад
cza sie bylo uczyc !
@SofiaRadziewska
@SofiaRadziewska Год назад
Zawsze myślałam, jeśli nadać Pierwiastkom kolorów, to Wodór w moim widmie został by szaro-zielonym ;-)). Bardzo interesujący wykład. A również aktualny. Czy działacie Państwo aby udostępnić wyniki badań do rządu w celu produkowania ekologicznej energii, jako alternatywnej?
@InstytutFizykiMolekularnejPAN
Bardzo intensywnie działamy w tym kierunku. Aktywnie pracujemy w "Wielkopolskiej Platformie Wodorowej" oraz w "Porozumieniu sektorowym na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce" przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W roku 2021 w wyniku prac całego środowiska zainteresowanego rozwojem tej gałęzi powstała Polska Strategia Wodorowa dostępna tutaj: www.gov.pl/web/klimat/polska-strategia-wodorowa-do-roku-2030. Angażujemy się także w liczne działania regionalne, ogólnopolskie i międzynarodowe - są to projekty naukowo-badawcze, ale także popularyzujące technologie wodorowe.
@user-jm4jg1om9g
@user-jm4jg1om9g Год назад
How to basic ale dobry
@Puszek2022
@Puszek2022 Год назад
Mamy też magnetyczne nośniki danych w postaci pamięci bębnowej stosowanej np w komputerze ODRA 1013 , ZAM 41
@kamilpolak3561
@kamilpolak3561 2 года назад
dziękuję 👌
@jakubuczak3720
@jakubuczak3720 2 года назад
21:46 "sobie świecisz czy mi" xD
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 2 года назад
a czemu tak rzadko mówi się o tym, że prawdopodobnie (na pewno) w życiu nie będziesz miał kwantowego komputera w domu? owszem pośrednio skorzystamy, ale myślę że "Kowalskiego" to nie dotknie Panie Grzegorzu, jak mnie może obchodzić "kwantowy komputer"?
@InstytutFizykiMolekularnejPAN
@InstytutFizykiMolekularnejPAN 2 года назад
Szanowny Panie Grzesiek Xitami, jesteśmy świadkami gwałtownego rozwoju informatyki kwantowej, która w przyszłości wpłynie również na życie "Kowalskiego". Oczywiście należy sobie zdawać sprawę z tego, że to początkowa faza rozwoju. Komputery kwantowe są niezwykle trudne do zaprojektowania, zbudowania i zaprogramowania. Pomimo tego: powstają pierwsze wydajne komputery kwantowe; pojawiają się pierwsze informacje o osiągnięciu przez komputery kwantowe supremacji kwantowej (czyli rozwiązania problemów obliczeniowych, których żaden klasyczny komputer nie jest w stanie rozwiązać w dowolnym możliwym czasie); tworzone są pierwsze kwantowe języki programowania, bazy algorytmów i aplikacji kwantowych. Ze względu na specyficzne warunki, które muszą być spełnione (np. temperatury rzędu mK, osłony ekranujące zewnętrzne pola elektromagnetyczne, itd.) wydajne komputery kwantowe mają duże gabaryty oraz są bardzo drogie w zakupie i eksploatacji. Poza tym, obecne komputery kwantowe nie są uniwersalne, tzn. budowane są do rozwiązania konkretnych problemów, projektowane do wykonania specyficznych zadań i algorytmów obliczeniowych. Niestety nadal brakuje również wydajnych protokołów korekcji błędów. Dlatego pierwsze uniwersalne komputery kwantowe to nadal "pieśń przyszłości". Naukowcy przypuszczają, że przyjdzie na nie poczekać około 20 (a może nawet więcej) lat. Przysłowiowy "Kowalski" nie będzie więc miał w najbliższej przyszłości takiego kwantowego komputera w domu. Nie musi to jednak oznaczać, że "Kowalski" nie będzie miał żadnej możliwości skorzystania z wydajnych komputerów kwantowych. Najprawdopodobniej w przyszłości "Kowalski" uzyska dostęp do wydajnych komputerów kwantowych przez sieć internet. Na razie możliwość taka oferowana jest głównie naukowcom i informatykom. Jeżeli jednak "Kowalski" zapragnie mieć jakikolwiek komputer kwantowy w domu to może w niedalekiej przyszłości jego marzenie również się spełni. Już teraz można bowiem zakupić 2-kubitowy "nieduży" (waży około 55 kg) komputer kwantowy przeznaczony do celów edukacyjnych, którego cena jest co prawda nadal wysoka (około 50 tys. USD), ale jego uproszczona wersja, zapowiadana na koniec 2021 r., ma kosztować poniżej 5 tys. USD. Oczywiście tego typu komputer kwantowy nie jest wydajny, niemniej pozwala zademonstrować kilka znanych algorytmów kwantowych czy też np. nauczyć się podstaw obliczeń kwantowych i programowania kwantowego. (źródło: doi.org/10.1140/epjqt/s40507-021-00109-8).
@antosiatomek6195
@antosiatomek6195 2 года назад
Funkcje falowe i splątanie. Super!
@hirek1
@hirek1 3 года назад
Świetny, zrozumiały wykład. Dziękuję.
@InstytutFizykiMolekularnejPAN
@InstytutFizykiMolekularnejPAN 3 года назад
Również dziękujemy i cieszymy się, że wykład się podobał. Zachęcamy do obejrzenia pozostałych wykładów na naszym kanale.
@olrob11
@olrob11 3 года назад
Pytanie : Czy celuloza nie ulega hydrolizie w kwaśnym środowisku?