Тёмный
Boroszlán
Boroszlán
Boroszlán
Подписаться
Csatornánkon főként öntözéstechnikával, kertgondozással és barkácsolással foglalkozunk, néha egy kis humorral fűszerezve. Szeretnénk szélesebb körben ismertetni tevékenységünket, illetve segíteni azoknak akik otthon szeretnének az adott témában barkácsolni. 2007 óta működik érdi öntözéstechnika-barkács üzletünk.

A csatornán lévő tartalmak engedélynélküli felhasználása jogi következményeket von maga után!


Keressetek minket bizalommal:

Üzlet: Érd, Gellért u. 2.
Webáruház: www.boroszlan.hu
Facebook: boroszlanbarkacs
Öntözőrendszer vezérlők programozása
14:49
6 месяцев назад
Polietilén csövek hegesztése
13:14
8 месяцев назад
Elzáró szerelvények (csap, szelep, tolózár)
12:49
9 месяцев назад
Adventi naptár 2023
1:41
9 месяцев назад
Öntözőrendszer kérdezz-felelek 1. rész
10:26
9 месяцев назад
Öntözőrendszer téliesítés
11:25
10 месяцев назад
KPE idomok típusai, szerelése
7:51
Год назад
Öntözőrendszer felmérése
6:56
Год назад
Szórófej bekötési módok
7:27
Год назад
Munkavédelmi eszközök
1:10
Год назад
Karácsonyi kínálatunk
1:11
Год назад
MP Rotátor fúvókák beállítása
2:58
2 года назад
MP ROTÁTOR fúvókák
4:54
2 года назад
Ti már felkészültetek  nyárra?
1:01
2 года назад
Комментарии
@akosbalazs1650
@akosbalazs1650 25 дней назад
Sziasztok! Köszönöm a remek videókat! Az 1 colos BM-es szórófejet (HUNTER I-25, K-RAIN ProSport) milyen idomokkal lehet/érdemes csatlakoztatni a 32-es KPE csőhöz? Köszi szépen előre is!
@boroszlan
@boroszlan 19 дней назад
Ezeket a nagyobb sugarú (12-22 m), nagyobb vízfelvételű (25-60 l/perc) szórófejeket a könnyebb és rugalmasabb szerelés érdekében swing joint-tal, csuklós szórófej bekötő elemmel szoktuk a KPE csőre kötni. Az ilyen, nagy vízáramoknál (ez teszi indokolttá az 1 colos bekötési méretet is) nem szoktunk 32-es átmérőt használni, jellemzően 40-es (egy szórófejnél) vagy 50-63-as dimenziót alkalmazunk.
@akosbalazs1650
@akosbalazs1650 18 дней назад
@@boroszlan Talán félreéerthetően fogalmaztam: a gerinc 50-es lenne valóban, csak a bekötőcső méreténél gondoltuk 32-es HDPE-t+könyök idomot, mivel nagyon kevés helyen láttuk az általad is említett swing joint-ot 1 colos méretben, ahol pedig igen, ott elég borsos áron (pl. a Rain Bird-ös, többe kerül mint maga a szórófej...)
@zoltanlakos4081
@zoltanlakos4081 Месяц назад
Máshol meg úgy ajánlják, hogy- teflonszalagot is kb úgy kell a menetre tekerni mint a zsinórt, tehát nem “laposan”! Akkor? Melyik a helyes és miért az?
@boroszlan
@boroszlan 19 дней назад
Tapasztalatom szerint a teflonszalagot két műanyag menet tömítésénél a laposan felcsavart módon lehet egyenletesen és gyorsan felvinni. Megfelelő vastagságban tekerve, - ami változó lehet, nem csak az átmérő, de a különböző gyártók meneteinek mélysége is eltérő - jól tud tömíteni. A fém és műanyag menet találkozásánál nem igazán működik kielégítően (ott csak zsinórt használok), mert a fém menet-élek kivágják, kihúzzák a szalagot, gyakran mozdul, cseppen az így tömített kötés. Az ilyen találkozásokhoz szokták ajánlani, hogy sodorva, menetbe húzva használjuk a szalagot, de nehezen kivitelezhető és nem működik biztonsággal. Ilyen helyzetben gyorsabb, egyszerűbb és biztosabb a zsinór alkalmazása.
@zoltanlakos4081
@zoltanlakos4081 18 дней назад
@@boroszlanigen, én is tapasztaltam a fémes csatlakozás esetén, hogy (bár bőven tekertem rá, de) elvágta a menet a laposan szélesen tekercselt teflon szalagot és valóban az összesodort tekercseléssel vált be a csöpögés mentes tömítés, köszönöm a választ!
@2allitA
@2allitA Месяц назад
A sziloplastot kifelejtetted? vagy nem is kell?
@boroszlan
@boroszlan Месяц назад
Nem értem a kérdést. A sziloplast rugalmas hézagitöltő anyag, elsősorban burkolatok, szaniterek, bútorok illesztésénél alaklmazzuk. Nem tömítő, nyomásálló anyag.
@2allitA
@2allitA Месяц назад
@@boroszlan Viszont már meg is válaszoltad a kérdésem. Én csak amolyan háztáji magad uram ha nem telik mesteremberre szinten értek ehez a szakmához. Köszi!!
@muchacoado
@muchacoado 2 месяца назад
Üdv! Egy kör 6 db víztakarékos mp rotator spray fúvóka után köthető -e egy 20db beszúrós fejből ból álló csepegtető cső, marad-e elég nyomás a fúvókáknak? Hálózati vízről megy.
@boroszlan
@boroszlan 2 месяца назад
A kérdést sajnos nem ilyen egyszerű megválaszolni. Nem tudni, milyen tartalék van a rendszerben, nem ismert a vízforrás karakterisztikája és a csepegtető elemek vízfelvétele. A másik probléma, hogy nem valószínű (bár nem is lehetetlen), hogy az mp rotator és a csepegtető öntözés azonos idő alatt ideális mértékben öntözi be a hozzá tartozó felületet.
@laszloferenczy4851
@laszloferenczy4851 2 месяца назад
Üdvözlöm! A problémám, hogy az uzolsó zóna lejárta után az öntözés az első zónával újraindul. Addig megy, míg meg nem állítom. Mit csinálok rosszul?
@boroszlan
@boroszlan 2 месяца назад
Eddig az ilyen jellegű problémák mindig programozási anomáliákból eredtek. Ellenőrizze le, h az A és a B programon az indítási időpont beállításánál (Start Times) nincs e több (1; 2; 3; 4) időpont is megadva, esetleg ugyan az az időpont többször (ez a leg valószínűbb). videó 5:47-nél. Szinte mindig ez okozza a galibát.
@windlaci
@windlaci 2 месяца назад
Végre egy korrekt , mindenre kiterjedő ismertető! Köszi.
@balazspente2159
@balazspente2159 3 месяца назад
És kiszedni ezt hogy lehet ?
@boroszlan
@boroszlan 3 месяца назад
Roncsolás mentesen nem megy. A csavar kihajtása után a benntmaradó rész kicsit kihúzva elvágható -csíphető, a belő oldal beesik a karton mögé.
@peterschneider4532
@peterschneider4532 3 месяца назад
kiváló, magyarázó videó ! köszönöm !
@laszlofarkas9997
@laszlofarkas9997 3 месяца назад
Kedves Tamás! Tartok tőle, hogy régi ez a videó ahhoz, hogy választ kapjak, de próba- szerencse. Ezek a mágnesszelepek alkalmasak-e 100-120 cm magasan elhelyezett IBC tartrályból működő csepegtető öntözőrendszer ágainak/zónáinak a kezelésére. Gyanakszom, hogy nem, mert a vezérlő nyomás túl kicsi, ráadásul állandóan csökken. Jól gondolom-e? Ha igen, van-e ugyanilyen árkategóriában olyan elektromos működtetésű, azaz vezérelhető műanyag csap, vagy szelep, ami kezelni tudja egy gravitációs rendszer zónáit?
@boroszlan
@boroszlan 3 месяца назад
Valóban, a mágnesszelepek a folyadék nyomásának hatására zárnak le, az öntözéstechnikában használatosak (bár néhány gyári adat már 0,75 bart ír) 1 bar nyomás fölött (10 m vízoszlop) működnek megbízhatóan. A tartályról, ráfolyással történő programozott öntözéshez csak motoros csapok használhatóak. Ebből külső áramforrással vezéreltek is léteznek, de elsősorban 230 V AC feszültséggel, magasabb árkategóriában Megoldás lehet a Rain Zero Pressure csapra és tartályra szerelhető vezérlője, amit mi is árusítunk./ boroszlankert.hu/Rain-zero-pressure-csapra-es-tartalyra-szerelheto / Ez az időzítő valójában egy programozható motoros csap. Remélem tudtam segíteni.
@nabronits
@nabronits 4 месяца назад
Remek volt és jól érthető, köszönjük. A vezetékeket én nem szoktam egyébként érvéghüvelyezni, felesleges - szíved joga, de enélkül is remekül működik.
@adrianlakatos3817
@adrianlakatos3817 4 месяца назад
Köszi jó volt.. Kicsit Jakab Péteres.😅😊
@boroszlan
@boroszlan 4 месяца назад
😂 Többen mondták!
@abertus89
@abertus89 5 месяцев назад
Fantasztikus segítség volt!! Nagyon szépen köszönöm ezt és a többi videóitok is!!! :) Fel is iratkozom azonnal. Megmentettek egy lehúzástól / pénzkiadástól. Nagyon köszönöm :)
@boroszlan
@boroszlan 5 месяцев назад
Köszönjük!
@tibortodor183
@tibortodor183 5 месяцев назад
Jó napot! Nekem egy másik nagyon idegesítő problémám van az általam beüzemelt öntözőrendszerrel! 4 kör van, Rainbird, a csőszivattyú után pedig egy pedrollo easypress 2 nyomáskapcsoló! Miután lejár az öntözési ciklus a szórófejek mindig kibújnak a földből és “kiköpnek” egy kis vizet mintha újból indulna az öntözés. Ez mind a 4 körnél tapasztalható és az öntözés után kb 3-4 óráig csinálja ezt úgy 15-20 percenként!!! Gondolom mivel ezzel elmegy a nyomás a rendszerből ezért a nyomáskapcsoló leáll és a következő öntözést csak úgy indítható ha lemászok az aknába és visszakapcsolom az easypress 2-t! Borzasztó idegesítő!
@boroszlan
@boroszlan 5 месяцев назад
A jelenségből arra lehet következtetni, hogy a szelepek nem zárnak tökéletesen (lehet, h homokol a kút), a nyomás leesik, ezért bekapcsol a szivattyú, ekkor a nyomás nélkül egyáltalán nem záró szelepeken keresztül átszalad a víz (felugranak a fejek), majd a szelepek zárásával a folyamat ismétlődik. Az átszivárgó víz miatt leesik a nyomás, s így tovább. A gyakori kapcsolást az Easypress hibaként érzékeli és letilt. A víz tisztaságát kéne vizsgálni, a szelepeket takarítani. Vagy a tiszta víz biztosítása (homokleválasztás, szűrés), vagy a szennyeződéseket jobban tűrő szelepek használata lehet a megoldás. Milyen szelepek vannak beépítve?
@tibortodor183
@tibortodor183 5 месяцев назад
@@boroszlan Valóban nagyon homokol a kút! A szűrőt (ami a mágnesszelepek előtt van) 2 hetente lehetne tisztítani de van, hogy ez elmarad :( Rain bird HV 1 mágnesszelep van beépítve.
@boroszlan
@boroszlan 4 месяца назад
A RainBird HV szelepekkel csak akkor találkoztam, amikor szerviz során lecseréltem őket. Az egyel stabilabb, DV 100-as sorozat is nagyon érzékeny a szennyeződésekre. Talán a Krain Pro 100-as szelep és a TORO TPV szelepek biztos tolerálják, de a szórófejekben is problémákat okozhat a homok, ha másban nem, az élettartamukat nagyban csökkenti.
@BecserTibor
@BecserTibor 5 месяцев назад
Sziasztok! Segítsetek srm szórófej deállitásárol nem találok videót. Hól a fix pontja hogy tudom azt beállítani???Köszi a segìtséget előre is. Jók vagytok így továb👍👍
@boroszlan
@boroszlan 5 месяцев назад
Szia! Soha nem használtam ezt a szórófej típust, de a gyártó információja alapján beállítása megegyezik a többi HUNTER rotoros szórófejével: A HUNTER szórófejek fix fordulási pontja (a többi gyártótól eltérően) a jobb oldali, /ahol a fej az óramutató járásával megegyező irányból visszafordul/. Ezt a pontot a beépítésnél kell beállítanod, a fej mozgó felső részét finoman jobbra-balra forgatva keresd meg ezt a fix fordulási pontot, és a szórófej test forgatásával állítsd a megfelelő pozícióba. A baloldali fordulási pontot a szórófej tetején, a fúvókával ellentétes oldalon lévő nyílásba helyezett beállító szerszámmal tudod változtatni, jobbra csavarva csökkenteni, balra csavarva növelni a beöntözött körcikket. A beállításhoz (a leírás szerint) HUNTER beállító szerszám szükséges (mint a PGJ fejnél), ami egy colos szabványú imbuszkulcs, öntözéstechnikai boltokban kapható.
@bencehegedus2945
@bencehegedus2945 6 месяцев назад
Szia, 50 métert szeretnék locsolni autómatikusan. 4mm es csővel ez mogoldható úgy hogy kb40 db ot sorba kötnék vele? A víz kerticsapról menne. A locsoló fej 4l/h ra képes. Nem szükséges hozzá nagy nyomás. Udvaron belüli rendszer lenne. Válaszodat előre is köszönöm!
@boroszlan
@boroszlan 6 месяцев назад
Csepegtetés és mikroöntözés alatt válaszoltam.
@bencehegedus2945
@bencehegedus2945 6 месяцев назад
Szia, 50 métert szeretnék locsolni autómatikusan. 4mm es csővel ez mogoldható úgy hogy kb40 db ot sorba kötnék vele? A víz kerticsapról menne. A locsoló fej 4l/h ra képes. Udvaron belüli rendszer lenne. Válaszodat előre is köszönöm!
@boroszlan
@boroszlan 6 месяцев назад
Szia! A válasz egy szóval: nem. Ha a cső 4mm belső átmérővel rendelkezik, azon óránként (40x4l) 160 l víznek kéne átfolyni (percenként 2,67 l). Ez a csőátmérő ennek a vízmenyiségnek a szállítására nem alkalmas. (az áramlási sebesség 3,6 m/sec lenne.) Minimum 16 mm-es LPE csövet kéne használnod gerincnek, amire néhány méteres lekötéseket csinálhatsz a 4/7 mm-es lágy PVC csőből (spagetti cső). De ezekre a csőszakaszokra se rakjál 4-6 csepegtető elemnél többet, és ne legyenek ezek a csövek sem hoszabbak 4-5 m-nél. Remélem segített a válaszom.
@bencehegedus2945
@bencehegedus2945 6 месяцев назад
Köszönöm a válaszod. Így 20mm es PE 3,2 bár os csővel fog menni egy részéig mivel van egy 2 M 90 fokos emelés és majd leszűkül 16 mm re.
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 6 месяцев назад
Remek videó! Ilyenkor tavasszal, az általad beállított programot (tegyük fel a 3 as rotoros zóna is megy 30 percet) % ban levehetem kb 40 % ra nem? Mivel h kevesebb vízet kell kijuttatni, mint nyáron.
@boroszlan
@boroszlan 6 месяцев назад
Igen. Tavasszal az indításkor heti kétszeri öntözést szoktam javasolni (nem extrém rossz v. homokos talajon). Ha jól belövöd az időtartamokat heti háromszori öntözéssel, a %-os beállítás 4-200% tartományban egész évben korrigálható. A kánikula időszakában esetleg a egy napi néhány perces temperáló- kondicionáló öntözést szoktam még beiktatni dél környékére néhány percre.
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 6 месяцев назад
@@boroszlan köszönöm! És árnyékos területre mennyi időt javasolsz pl Mp rotatoroknál?
@boroszlan
@boroszlan 6 месяцев назад
Az árnyékos területeknél az a fontos, hogy felszáradjon a felület, ezért ott még ritkábban, heti egy-két alaklommal érdemes öntözni. Az, hogy mennyi idő elegendő a felhasznált, elpárolgott víz pótlására, a pótlandó csapadékmenyiségtől függ. Ha jól telepítetted az MP rotátoros zónádat, az 11-12 mm/óra csapadékot juttat ki, tehát a beállított időtartam 30 perc és 1 óra 30 perc között lesz, de a pontos értéket csak ott, a helyszín ismeretében, a tapasztalatok alapján tudod meghatározni@@gergelyszabo9225
@oliverlaszloczky3753
@oliverlaszloczky3753 6 месяцев назад
lényegretörő, tömör, nagyon jó volt.
@boroszlan
@boroszlan 6 месяцев назад
köszönjük a visszajelzést! örülünk, hogy tetszett! :)
@istvanvarga245
@istvanvarga245 6 месяцев назад
Sziasztok! Azt szeretném kérdezni, hogy a kompresszoros víztelenítést lehet alkalmazni csepegtető rendszernél is? Konkrétan, ha 33cm-ként van a csepegtető test, akkor a 30m-es szakasz végén is kinyomja a vizet? Előre is köszi a választ!
@boroszlan
@boroszlan 6 месяцев назад
Igen! A csepegtetőcső rendszer csöveit a fagy nem, vagy csak extrém körülmények között tudja károsítani. Az LPE cső elég rugalmas, másrészt az elszikkadás miatt a víz jellemzően nem tölti ki. A csepegtető- és mikroöntöző rendszer fagyérzékeny pontjai a mikroszórók, egyes csepegtető gombák.
@istvanvarga245
@istvanvarga245 6 месяцев назад
Köszönöm szépen!
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 9 месяцев назад
Gratulálok nektek! 😊
@boroszlan
@boroszlan 9 месяцев назад
Köszönjük szépen! :)
@janospajlovics8516
@janospajlovics8516 9 месяцев назад
Nem beszélve Zsani segítőkészségéről😂
@janospajlovics8516
@janospajlovics8516 9 месяцев назад
Le a kalappal Tomi szaktudása és a mostani csapat előtt is.
@boroszlan
@boroszlan 9 месяцев назад
Nagyon szépen köszönjük! :)
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 9 месяцев назад
A kültéri vezérlőt hogyan kell bekötni? Ha van konnektor közelbe akkor lehet kábellel és a végén a 3 eret (barna, kék, zöldsárga) a vezérlő csavarszorítós csatlakozójába (csoki) bekötni?
@boroszlan
@boroszlan 9 месяцев назад
Igen, akár fixre kötöd akár dugvillás kábelcsonkot használsz, a sorkapocsba a színeknek megfelelően: zöld-sárga a zöld-sárgához, kék a kékhez, fekete a feketéhez vagy barnához köthető. A magyarországi előírások szerint ilyen kötést csak szakember végezhet el, tehát villanyszerelő. T
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 9 месяцев назад
@@boroszlan igazából kültéren használt beltérit szeretném lecserélni rendes kültéri vezérlőre. van konnektor a trafó miatt, tehát oda dugnám a kábelcsonkot. 1,5 mm keresztmetszetű erekkel ellátott megfelelő lehet?
@boroszlan
@boroszlan 9 месяцев назад
@@gergelyszabo9225 igen, bőven elegendő. T
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 9 месяцев назад
@@boroszlan köszi szépen!
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 9 месяцев назад
@@boroszlan bocsi még egy hülye kérdés; a 3 méteres 1,5 mm2 es dugvillás kábelcsonkból le lehet vágni pl 2,5 métert és úgy bedugni a konnektorba?
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 10 месяцев назад
Köszönjük szépen a hasznos videót! 😊 esetleg valamikor készítenél a multiméterrel való méréseket (pl ha szakadás van a vez kábelbe v a solenoidnál) h pontosan hogy is kell mérni?
@BenedekPrincz
@BenedekPrincz 10 месяцев назад
Két kérdésem lenne: 1. A videó legvégén végén szerepl, hogy "elterjedt hiba, hogy a mágnesszelepből kicsavarják ezt a kis műanyag csavart". De nincs részletezve, hogy ennek mi a jelentősége. Téliesítésnél ezt ki vagy be kell csavarni? 2. Miután végig fújtam minden zónát kompresszorral, a mágnesszelepet nyitva kell hagyni télire vagy nincs jelentősége?
@boroszlan
@boroszlan 9 месяцев назад
Szia! 4:43-nál válaszoltunk a kérdésedre! ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-rxo9hjqyQeE.html
@BenedekPrincz
@BenedekPrincz 9 месяцев назад
@@boroszlan koszonom a valaszvideot! nagyon korrekt, igy mar minden tiszta !
@hegedusistvan9181
@hegedusistvan9181 10 месяцев назад
Nagyon hasznos videó! Köszi. Egy kérdésem lenne. A vízóra után elzáró csap van, majd utána víztelenítő csap. Az utóbbira rá lehet csatlakozni és onnan elvégezni a munkát?
@boroszlan
@boroszlan 9 месяцев назад
Szia! 0:21-nél válaszoltunk a kérdésedre! ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-rxo9hjqyQeE.html
@hegedusistvan9181
@hegedusistvan9181 9 месяцев назад
@@boroszlan Nagyon köszi a választ/segítséget. Nagyon jó összeállítást sikerült készítenetek a kérdésekből, nagyon hasznos!
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 10 месяцев назад
Szóval a 4 csap közül a réz csappal ne is próbálkozzunk és ezáltal olyan “elzáró füles” csappal se, mint amilyen a rézcsapon van?
@imrebajzat4817
@imrebajzat4817 10 месяцев назад
Sziasztok! Hiánypótló videó. 1 hónappal ezelőtt, amikor az öntözőrendszeremet építettem ki, akkor rendszeresen megfordultam nálatok áruért és szakmai tanácsokért. Mind a kettőben kitűnően tudtatok segíteni. Akkor felvetettem, hogy remek téma lenne a téliesítés, nem sok infót lehet találni a témában. Mondtátok, hogy szerepel az elkészítendő videók listáján. És most a legjobb időben, még az első komoly fagyok előtt, jöttetek ki vele. Ismét tartalmas, közérthető videó. Köszönet érte.
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 10 месяцев назад
Műanyag és réz csatlakozót egymásba lehet tekerni? Gondolok itt az “1” gardena cumira és egy réz csatlakozóra
@boroszlan
@boroszlan 10 месяцев назад
Nem biztos, h pontosan értelmezem a kérdést: Menetes műanyag és fém elemeket méraet azonosság esetén tömítve össze lehet csavarni, az első másfél menetet tömítetlenül szoktam hagyni, h pontosan kapjanak össze, ne vágjon a fém új menetet. A csapalemeken keresztül való kompresszoros csatlakozáshoz egy menetes tömlő-gyorscsatlakozót szoktam használni, a vidóban 5 percnél látható. Ha sok rendszert téliesítessz, érdemes egy, a videóban láható körmös csatlakozó készletet összeraknod, így pillanatok alatt tudsz kompresszort kapcsolni akármilyen menettel találkozol.
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 10 месяцев назад
@@boroszlan köszönöm szépen! :)
@Ivanmaxx34
@Ivanmaxx34 10 месяцев назад
Helló az esővíz beletud folyni a szórófej házba és onnan megtölteni a cső rendszert?
@boroszlan
@boroszlan 10 месяцев назад
Röviden: nem! Ez persze így nem igaz. A szórófej belsejébe a rácsepegő víz nem, vagy nagyon kis mennyiségben tud csak bejutni. A visszahúzódó fúvókaszár és a nyaktömítés között csak nyomás hatására tud komolyabb mennyiségű víz bejutni, amit kizárhatunk. (1 m vízoszlop 0,1 bar nyomást fejtene ki a szórófejre.)
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 10 месяцев назад
Szuper videó! Melyiket kell elindítani előbb a zónát a vezérlőről, vagy a kompresszort a csatlakoztatás után?
@boroszlan
@boroszlan 10 месяцев назад
A kompresszorral a mágnesszelepek előtti, közös szakaszba csatlakozol. A kompressszort rákapcsolva, folyamatosan üzemeltetheted, és a zónákat akár kézzel, vagy a vezérlővel egymás után, vagy szükség szerint egy-egy zónát többször indíthatsz. A kiürült csőhálózat űrtartalmával nő a kompresszorod pufferkapacítása, így ha kisebb a puffer a kompresszoron, ez is segíthet a kifuvatásban.
@boroszlan
@boroszlan 9 месяцев назад
Szia! A kérdésedre részletesebben is válaszoltunk. A csatolt linken, 8:14-nél tudod megnézni. ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-rxo9hjqyQeE.html&ab_channel=Boroszl%C3%A1n
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 10 месяцев назад
Az átfolyásszabályzós mágnesszelep (hunter pgv101) nél hiába szabályoztam le, mindig előjött a kalapácsütés valamilyen formája. Egy rá csatlakoztatható nyomáscsökkentővel 2bar ra állítva elhárult ez a probléma.
@boroszlan
@boroszlan 10 месяцев назад
A vízkalapács efektus egy romboló hatású, hosszirányú hullámmozgás, ami abban az esetbe tud fellépni, ha a víz áramlási sebessége meghaladja a 2,4 m/s-ot. A mágnesszelepknél ez mindíg a szelep előtti szakaszon lép fel. A zárás akkor is ütésszerű, ha nem lép fel ez a jelenség. Az átfolyás szabályzós szeleppel (ha nem hibás) mindenképpen le kell tudni szabályozni a víz áramlási sebességét, hiszen a határolót egészen üthözésig be lehet hajtani, ahol a membrán már nem képes megemelkedni, a szelep nem tud nyitni.
@oliverjuhasz4171
@oliverjuhasz4171 10 месяцев назад
Vízvezetéknél (80 cm mélyen) földalatt nem nyomódik vagy defomálódik?A föld súlya miatt.
@boroszlan
@boroszlan 10 месяцев назад
A KPE csövek úgy vannak méretezve, hogy alkalmasak legyenek a talaj egyenletes terhelésének elviselésére. A fektetésnél ügyelni kell, hogy mind az ágyazat, mind a csövet közvetlenül borító réteg mentes laegyen a sitttől, szikláktól kövektől, mivel azok pontszerő terhelést jelenthetnek, ami már károsíthatja a csöveket. A problémák elkerülésére elterjedt gyakorlat, hogy homokágyra fektetjül és 10-15 cm vtg-ban azzal takarjuk a vízvezetékekekt (, egyébként ez ugyan így igat a csatornákra, földkábelekre is).
@SzamBacsi
@SzamBacsi Год назад
Álmaimban a magyar oktatásban a technika órán ilyesmik szóba kerülhetnek, a százezredeik miregondoltaköltő helyett. Hogy legalább lássanak ilyet.
@boroszlan
@boroszlan Год назад
Kedvenc óráim közé tartozott, nagyon rátermett tanárral! Persze a múlt században!
@SzamBacsi
@SzamBacsi Год назад
​@@boroszlan PONTOSAN, az enyém vitorlásokat csinált, órán segítettünk neki mindenfélét faragni hozzájuk, imádtam.
@Q50S_magic
@Q50S_magic Год назад
A mágnesszelep szolenoid tetejére írt on /off mire való? ezzel kb mechanikusan tudom nyitni/zárni? köszönöm
@boroszlan
@boroszlan Год назад
Az öntözéstechnikai mágnesszelepeket nem csak elektromos árammal lehet nyitni, hanem kézzel, mechanikusan is. Ennek két módja van: Az egyik az úgyn. belső öblíítéses nyitás, amikor a szolenoid elfordításával az megemelkedik a meneten és a vasmag vele együtt elemelkedik a vazérlő víz útját szabadon hagyva. A másik az ún. külső öblítésées nyitás, amikor a szelepház tetején található műanyag csavart meglazítva engedjük el a nyomást a membrán fölül, ezáltal nyitva a szelepet. (Ezt a csavart valamiért előszeretettel csavarják ki és veszítik el kertészek, tulajdonosok egyaránt, gondolva, hogy így téliesíthetik a rendszert, ami egyébként téves!)
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 Год назад
Kompresszorral való kérdésem lenne; téliesítéshez használhatok 10 mm belső átmérőjű tömlőt? 10 m es.
@boroszlan
@boroszlan Год назад
Röviden igen! A tömlő átmérője és a szállított levegőmennyiség között vannak összefüggések, de házikerti viszonyok között nem szokott problémát okozni a 10 mm-es tömlő alkalmazása.
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 Год назад
1/2 es idomra kb 12 tekerés teflonból, 3/4 es re kb 15 megfelelő?
@boroszlan
@boroszlan Год назад
A réteg vastagsága nem függ az átmérőtől, a 10-12 tekerés a vastag teflonszalagból ezekhez a műanyag idomokhoz kielégítő. A menetek mélységétől függ a szükséges tömítő anyag mennyisége.
@janospajlovics8516
@janospajlovics8516 Год назад
Jeeeez
@attila1301
@attila1301 Год назад
Szia! Azt szeretném kérdezni, hogy a csepegtető gombás öntözéshez hány bar nyomás szükséges? Azt nem lehet Ibc tartályból meg oldani? Igazából egy fólia sátrat szeretnék így öntözni (6x3m) nem nagy területet. Köszönöm!
@boroszlan
@boroszlan Год назад
A nyomáskompenzált csepegtető gombáknak az üzemi nyomástartománya 1,5-2 bar. Ezeket nem lehet IBC tartállyal használni. Léteznek nem nyomáskompenzált csepegtető gombák ezek használhatók ráfolyó vízzel is, de a hálózaton belül nagyon nagy különbségek lesznek a kijuttatott vízmennyiségnél.
@attila1301
@attila1301 Год назад
@@boroszlan Értem, köszönöm a választ! Akkor csepegtető szalagon kívül nem igazán van más lehetőség IBC tartályból való öntözéshez? Köszönöm.
@tamasvarga2456
@tamasvarga2456 5 месяцев назад
​Szia! Pont ez az én problémám is. Van egy téglalap alakú kert, körben 100 tuja. A szivattyú és a 17 méteres belógós kút a kert végének a közepén van. Piros színű bokor öntözők vannak, amik 70 litert tudnak. A 25-ös kpe cső a szivattyúnál T alakban elágazik, és körbe megy végtelenítve. Eddig kis 800w-os szivattyúval próbáltam, de nem tudok rendes beállítást csinálni. Másik kérdésem az lenne hogy az új LEÓ jet szivattyút ha ráteszem, és mondjuk tudja a kellő nyomást a rendszerben, de a szivattyút nem terhelés túl? A többlet vízzel,mit tehetek?
@TAP-023
@TAP-023 Год назад
Sziasztok! A fehér végű "csak bedugós" idom milyen márka?
@boroszlan
@boroszlan Год назад
Szia! Plasson márkájú.
@TAP-023
@TAP-023 Год назад
@@boroszlan Köszönöm! A webshopotokban sajnos nem találom.
@boroszlan
@boroszlan Год назад
@@TAP-023 Mert nem árusítjuk. A videóban a KPE idomok széles palettáját igyekezetünk bemutatni, hogy aki ilyen típusút szeretne szerelni, lássa hogy kell.
@TAP-023
@TAP-023 Год назад
@@boroszlan Köszönöm!
@yotomi3994
@yotomi3994 Год назад
@@TAP-023 Ezeket az idomokat a vízművek emberei használják nagyon erős tartós és húzásbiztos! Legegyszerűbben úgy tudod beszerezni hogy meglátsz egy vízműves kocsit és elmondod a melósnak mi kell hány db és eladja neked fű alatt! Esetleg Budapesten a sárgarózsa utcában ha jól tudom a DT-közműnél lehet venni de nem lesz olcsó :D
@danregi5147
@danregi5147 Год назад
Nagyon hasznos volt! Egy kérdés: A csepegtető gombából a víz hogyan jut a földre. Azt csak föggölegesen lehet használni hogy a víz a gravitáció miatt a földre csepeg? Mart ha a vezeték a földön van akkor a gomba csöve felfelé áll. Hogyan kell vagy szokták ezt megoldani?
@boroszlan
@boroszlan Год назад
A csepegtető gombából, bármerre szúrjuk a csőbe a víz a kilépő nyíláson kicsepeg. Ha az felfele vagy oldalirányba néz, a vízcsepp az idomon, majd a csövön a legmélyebb pontig annak felületén mozog, ott válik le róla. Ha a cső a talaj felszínén fekszik, a talajjal érintkező csepp mindenképpen leválik, így a kilépési pontól maximum néhány cm-t tud eltérni a földet érés pontja. Ha cső nincs rögzítve a talajfelszínen, és attól elemelkedik, jóval nagyobb távolságra elfolyhat a víz, akár több méterre is. Gyümölcsösökben a támrendszeren rögzített csőbe alulról szúrjuk be a gombákat, hogy ne léphessen fel ilyen probléma.
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 Год назад
Statikus 3,7 bar egyébként
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 Год назад
Amennyiben pl 3 bar nyomásnál 10 mp alatt 3 liter telik meg= 18 l/p, és szintén 3 bar nyomásnál 10 l es vödör 45 mp alatt telik meg= 13,3 l/p akkor mivel a 2 féle mérés eltér, lehet köztes értékkel, vagyis olyan 15-16 l/p vel számolni?
@boroszlan
@boroszlan Год назад
A két mért érték közül csak az egyik lehet helyes, az egyik mérés hibás. Például a 10 literes vödrök általában nagyobb űrtartamúak.
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 Год назад
@@boroszlan amit mutattatok mérést - kétszer egymás után megmértem ugyanazon a nyomáson (3 bar) és eltérő érték lett. 10 mp alatt 3 liter illetve 2,5 liter lett közvetlen utána
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 Год назад
Tudom h nem teljesen ide való, de mi a különbség a RainBird fúvókáknál a VAN és HE-VAN között?
@boroszlan
@boroszlan Год назад
A HE-VAN egy magasabb hatékonyságú fúvóka, a fő különbség a csapadék kijuttatás mértékében van. Az állítható fúvókák csapadék intenzitása általában duplája a fix szórásképűeknek. A HE-VAN sorozatnál, ez az érték csak 10-20%-kal haladja meg a fix fúvókákét.
@KarolyMagyar
@KarolyMagyar Год назад
Hasznos
@janospajlovics8516
@janospajlovics8516 Год назад
Túli a darab nem tudom mit, meg próbálta szájjal el kapni. Az a legjobb! 😂
@boroszlan
@boroszlan Год назад
Beszélni akart😂
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 Год назад
Nagyon jók a videók, de az öntözéstechnikából többet lehetne tanulni
@boroszlan
@boroszlan Год назад
Köszönjük :) Természetesen a szakmai videók sem fognak elmaradni! :)
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 Год назад
És ha pl nem indul egy zóna akkor mit és hogyan kell átkötni a szelepdobozban?
@boroszlan
@boroszlan Год назад
Egy ilyen problémát nem feltétlen a helytelen bekötés okoz, sokrétű lehet a probléma, helyszínen kell megvizsgálni.
@laszlomolnar1858
@laszlomolnar1858 Год назад
Rá kell nyitni kézzel a mágnesszelepre ha akkor indul akkor más gond van nekünk egyszer a vezérlő volt selejt 😅
@boroszlan
@boroszlan Год назад
@@laszlomolnar1858 A problémákat okozhatja: 1. A vezérlő meghibásodása vagy programozás hiba 2. Vezérlőkábel meghibásodása 3. Kábel kötési hiba 4. Mágnesszelep szolenoidjának a hibája 5. Mágnesszelep meghibásodása
@gergelyszabo9225
@gergelyszabo9225 Год назад
@@boroszlantoro 264 esnél jártam úgy, hogy hiába zártam vissza, tovább ment az öntözés. Gondolom akkor csak a csere segít?!
@gaborantal.
@gaborantal. Год назад
Mester szelep bekötése minden esetben indokolt, vagy elhagyható? Ill. a földkábelt pontosan mikor nem szabad használni? Mert a mágnesszelepeknél ugye együtt van a sok vezeték.
@boroszlan
@boroszlan Год назад
A mester szelep egy magasabb kategóriájú szelep, ami megvédi az utána lévő zónaszelepeket. Két esetben szoktuk alkalmazni: 1: nagy nyomás, statikus 8 baros mért értéknél lehetnek a vízhálózaton 10-12 baros nyomásütések, amit nem mindegyik szelep tolerál (pl budai hegyvidéki részek). 2. finom lebegő szennyeződést vagy rengeteg meszet tartalmazó kemény víz a szelepek többségét bizonytalanná, egy év után finoman szivárgóvá, áteresztővé teheti. Ezekben az esetekben, pl kutaknál is indokolt az alkalmazása egy szennyezéstűrő (pl. TORO TPV) szelep beépítésének.
@tamastulipant4401
@tamastulipant4401 Год назад
A kérdés második részét nem értem. Földkábelt nagyon ritkán használunk gyenge áramú rendszerekben, az öntözőrendszereknél is nagyon ritka. A védőcsőbe fektetett ysly vagy kifejezetten erre a célra gyártott öntözés vezérlő kábelek a legelterjedtebben használtak. (Ha eltekintünk az e célra egyébként alkalmatlan riasztó kábelektől.)
@gaborantal.
@gaborantal. Год назад
​​​@@tamastulipant4401gen, nem igazán sikerült jól fel tenni a kérdést. A videóban elhangzik, hogy földvezeték csak abban az esetben alkalmazható, ha a vezérlőkábel a gyengeáramú vezetéktől elkülönülten fut. Jelen esetben bejön a vezérlőkábel egy védőcsőben (gégecső)a dobozba és ott összekötjük a mágnesszelep vezetékeivel. Milyen esetben fut együtt a vezérlő és gyengeáramú kábel? Ezt próbáltam kérdezni? Elnézést, ha nem egyértelmű
@csababerend6494
@csababerend6494 Год назад
Nagyon jók vagytok! 😀
@boroszlan
@boroszlan Год назад
köszönjük szépen! :)