Тёмный
Slavomír Tuleja
Slavomír Tuleja
Slavomír Tuleja
Подписаться
Kanál obsahuje hlavne výklady učiva fyziky vyučovanej na gymnáziu.
09 Objem a povrch gule - A
22:13
21 час назад
07 Objem zrezaného kužeľa - A
8:43
21 час назад
06 Objem valca a kužeľa - A
15:16
21 час назад
04 Objem zrezaného ihlana - A
19:33
21 час назад
03 Objem hranola - A
4:49
21 час назад
02 Objem ihlana - A
25:18
21 час назад
16 Odchýlka priamok - B
15:01
3 месяца назад
16 Odchýlka priamok - A
18:35
3 месяца назад
14 Priesečník priamky s rovinou - A
15:17
3 месяца назад
13 Priesečnica rovín - A
5:57
3 месяца назад
07 Vzájomná poloha rovín - A
9:50
3 месяца назад
06 Vzájomná poloha priamky a roviny - A
8:49
3 месяца назад
05 Vzájomná poloha dvoch priamok - A
6:51
3 месяца назад
02 Voľné rovnobežné premietanie - B
12:42
3 месяца назад
02 Voľné rovnobežné premietanie - A
28:54
3 месяца назад
01 Úvod do stereometrie - A
26:37
3 месяца назад
Комментарии
@pauls.electronics
@pauls.electronics 14 дней назад
Ďakujem za tieto videá. Je smutné, že majú nizke čísla zhliadnutí. Tu je jasne vidieť, čím sa ľudia kŕmia. Vedomostné videá to jednoznačne nebudú. Prajem všetko dobré. Pokračujte v tom.
13 дней назад
Ďakujem za milé slová. Videá primárne používam v jednej triede v rámci obrátenej výučby matematiky. Plus pozerajú ich nejakí ďalší ľudia čo sa o nich náhodou dozvedia a zaujme ich to. Preto také počty zhliadnutí. Želám všetko dobré.
@juliusmilo5959
@juliusmilo5959 3 месяца назад
Hodnotné prednášky...Vďaka Vám pán Tuleja...
@davidkristof123
@davidkristof123 7 месяцев назад
Prvy
@Mrkolofer
@Mrkolofer 8 месяцев назад
Dobrý deň mám otázku k videu na ktorom je zakázané pridávanie komentárov... Video je Ekektromotor na jednosmerný prúd a v čase 14:02 spomínate pravidlo pravej ruky, čiže vytvorenie magnetického poľa určitým smerom.. A mna by zaujímalo na základe čoho je smer toho poľa práve taky aky je. Prečo ide práve tam kde ukazuje palec... Mimochodom to video je super. Len tato jediná vec mi chýba k úplnému pochopeniu elektromotora na jednosmerný prúd...
8 месяцев назад
Dobrý deň. Tým rotujúcim závitom preteká prúd. Preto je to cievka s N=1 závitom. Smer magnetického poľa cievky určujeme pomocou Ampérovho pravidla pravej ruky pre cievku. Podrobnejšie sa o pravidle pravej ruky dozviete vo videu: studio.ru-vid.comTP3biBdhs20
8 месяцев назад
Opravený link na video: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-TP3biBdhs20.html
@Mrkolofer
@Mrkolofer 8 месяцев назад
@ Ďakujem za odpoveď , ale v tom videu je len poukázané že takto to funguje ale mňa by zaujimalo aj to že prečo to tak je.. Lebo je zaujímavé že ze el. prúd ide uplne inym smerom, a prečo to magnetické pole si výtvory smer práve podla pravidla pravej ruky. Že aká sila ho ženie práve tým smerom...
@ctenardavid6041
@ctenardavid6041 9 месяцев назад
Dobrý den máte, prosím, seznam spojek a jaký mají matematický význam ohledně Vennových diagramů?
@janabalazova3551
@janabalazova3551 9 месяцев назад
Pozdravujem Slavo
9 месяцев назад
Aj ja Vás pozdravujem. :-)
10 месяцев назад
Dobrý den, můžu se zeptat, co používáte za prezentační software?
9 месяцев назад
Dobrý deň. Používam Zengobi Curio vo verzii 27.
9 месяцев назад
Moc díky! @
@skaviskavi4167
@skaviskavi4167 Год назад
dakujem pomohlo mi to
@JanSzedlak
@JanSzedlak Год назад
Uzasne video, ďakujem. Celkovo mam problemy so spankom uz dlhe roky, pocuval som to cca 4 minuty a zaspal tak, ako uz velmi davno nie. Ešte raz ďakujem.
@laulas547
@laulas547 Год назад
velmi sa mi pacilo toto video om
@alexandrakovacova4169
@alexandrakovacova4169 Год назад
Parádne video , velmi mi pomohlo
@jaloons8372
@jaloons8372 2 года назад
dobry den vysokoskolskou fyzikou sa neplanujete zaoberat ?
2 года назад
Dobrý deň. Nie. Videá z vysokoškolskej fyziky nemám v pláne.
@jaloons8372
@jaloons8372 2 года назад
@ podla mna by bol o to celkom velky zaujem
@organicposts
@organicposts 2 года назад
čauko poradil by si mi prosim ta nejké fyzíkálne javy aspon zo 10-15
@michalkontras
@michalkontras 2 года назад
Super ! Ďakujem za video, iste je a želám každému nech je prínosom pre každého kto Vás sleduje. Česť Vašej práci.
@Kentrum100
@Kentrum100 2 года назад
Len som chcel poďakovať za všetky skvelé videá, bez ktorých by som sa nedostal na univerzitu svojich snov.
@henrichjanostiak5001
@henrichjanostiak5001 3 года назад
Dobrý deň, pán Tuleja. Mám otázku ohľadom fyziky. Viem, že to nesúvisí s témou tohto videa, ale komentáre pod fyzikálnymi videami máte vypnuté, takže dúfam, že Vám nevadí, že píšem sem. Moja otázka sa týka ohybu vlnenia na vodnej hladine. Ako prosím Vás ovplyvňuje vlnová dĺžka a dĺžka otvoru/prekážky/rohu prekážky ohyb vlnenia? Viem, že čím je väčšia vl. dĺžka, tak aj ohyb je väčší a zároveň čím je dĺžka otvoru väčšia, tak ohyb sa zmenšuje. Platí toto vo všetkých troch prípadoch, alebo sa to dá aplikovať iba keď mám prekážku v otvore? A ak mám napr. 2 situácie: 1) otvor v prekážke s l=2cm a lambda=4cm 2) otvor s l2=5cm lambda=6cm. Dá sa čisto na základe čísel určiť, v ktorom z týchto prípadov bude väčšia difrakcia? Ďakujem za odpoveď 🙂
3 года назад
Dobrý deň Henrich, Komentáre mám pod videami z fyziky vypnuté, lebo nemám príliš veľa času aby som ľuďom odpovedal. Ale Vaša otázka je natoľko zaujímavá a dobrá, že sa pokúsim odpovedať. Je možné odvodiť vzťah pre intenzitu vlnenia I=I(ϑ), kde ϑ je uhol odklonu od kolmice na prekážku. Zaujímavá je táto funkcia na intervale ϑ ∈ <0°, 90°>. Odvodenie sa robí tak, že si v každom bode otvoru predstavíme zdroj kruhových vĺn a zložíme vlnenia od všetkých takýchto zdrojov v nejakom vybranom smere charakterizovanom uhlom ϑ. Odvodenie je urobené napr. vo Feynmanových prednáškach z fyziky, 2. diel, kapitola 30 - Difrakcia. Získa sa vzorec pre intenzitu v závislosti od smeru: I(ϑ) = 4 I_m sin^2(Φ/2)/Φ^2, kde Φ je fázový rozdiel medzi krajnými elementárnymi oscilátormi v otvore, Φ = 2π b/λ sin(ϑ), kde b je šírka otvoru v prekážke. Aby sme mohli porovnať veľkosť difrakcie v rôznych situáciách, môžeme si predstaviť, že do všetkých smerov pre ϑ ∈ <0°, 90°> sa vyžiari nejaká energia, pričom musí existovať nejaký medzný uhol ϑ_m taký, že do smerov ϑ ∈ <0, ϑ_m> sa vyžiari 90% tejto energie. Stačí tento medzný uhol nájsť pre rôzne situácie. Čím bude medzný uhol ϑ_m väčší, tým väčší je ohyb vlnenia. Čím bude uhol ϑ_m menší, tým menší je ohyb vlnenia. Predstavte si graf závislosti I=I(ϑ). Plocha pod týmto grafom od 0 po 90° určuje celkovú vyžiarenú energiu. Plocha pod grafom od 0 po ϑ_m predstavuje 90% celkovej plochy pod grafom od 0 po 90°. Stačí nájsť ϑ_m. Urobil som na to spreadsheet, ktorý nájdete tu <drive.google.com/file/d/1LofGvO0Rb7H6rrjdkY6V_niYHBGjDtEt/view?usp=sharing>. Okrem toho tu <drive.google.com/file/d/1LpsNmS8ezcRtlDk3kuPpGBCvWE0QhihB/view?usp=sharing> sa nachádzajú pomocné výpočty. Zo spreadsheetového modelu vyplýva, že: v 1. situácii, keď b = 2 cm a λ = 4 cm, je ϑ_m = 75° v 2. situácii, keď b = 5 cm a λ = 6 cm, je ϑ_m = 49° a v 3. situácii (doplnil som ju), keď b = 5 cm a λ = 1 cm, je ϑ_m = 8,6° Čiže odpoveď na Vašu otázku je ÁNO, dá sa to predpovedať len pomocou čísel. V 1. situácii je najväčší ohyb, lebo uhol ϑ_m je vtedy najväčší. Ešte existuje jeden rýchlejší spôsob ako na to. V odvodení ukazujem, kedy nastáva v grafe I=I(ϑ) prvé minimum. Stane sa to pre uhol ϑ_min = arcsin(λ/b). Dá sa predpokladať, že v intervale <0, ϑ_min> bude drvivá časť vyžiarenej energie (dôvody vyplývajú z tvaru funkcie, ktorá má vysoké maximum pre ϑ = 0 a potom sériu omnoho menších maxím). Preto čím menšie je ϑ_min, tým menší je aj ohyb a naopak. Problém bol, že vo Vašich dvoch situáciách nemala funkcia I=I(ϑ) prvé minimum na intervale <0°, 90°>. Preto sme si museli "pomôcť" sformulovaním kritéria s 90% vyžiarenej energie. OK, dúfam, že táto odpoveď Vám bude nápomocná. Ohľadom komunikácie so mnou, do budúcnosti je spoľahlivejšie ma kontaktovať emailom na stuleja@gmail.com. Je pravdepodobné, že na diskusné fóra nebudem stíhať reagovať. Pozdravujem a nech sa Vám darí.
@henrichjanostiak5001
@henrichjanostiak5001 3 года назад
Zdravím, vyzerá to celkom komplikovane, ale pokúsim sa tomu porozumieť. A ďakujem za odpoveď aj za Vaše videá, bez nich by som bol asi stratený 🙂.
@michalkontras
@michalkontras 3 года назад
Sledujem tohto Pána Učiteľa už niekoľko rokov, začal som na Vilmeu. Presunul a dobre urobil, všetky prínosné videá na youtube, paráda, príjemný čestný hlas, dobré spracovanie, som šťastný ... že Slovensko výborného pedagóga má, je vzor pre ostatných a hlavne kreatívne ženy fyzikárky, aby sa nebáli inšpirovať. Ďakujem za prečítanie a pochopenie !
@miromuro5703
@miromuro5703 5 лет назад
Ako to vyskušam doma ?? čo je k tomu potrebné ??
@zolotamilan1
@zolotamilan1 6 лет назад
Ako potom naimportujem z vyplnených tabuliek ziakov?
10 лет назад
Som rád. Novšia verzia videa je tu: vimeo.com/album/2171785/video/35459203 Na vimeo na vimeo.com/tuleja/albums/sort:alphabetical/format:detail je viac ako 300 ďalších videí zo stredoškolskej fyziky.
@711PATRIK711
@711PATRIK711 10 лет назад
Úžasne vysvetlené Ďakujem
@FrankoPerry
@FrankoPerry 12 лет назад
Pekne :) super to bolo
13 лет назад
@castwaymd Je to písané na Wacom Bamboo Pen & Touch tablete. Hmm, jednoduché myšlienky nie sú niekedy až také zrejmé na prvý pohľad. Áno, bolo by to výborné vylepšenie JiTT. :-) Vďaka za komentár.
@MilanDarjanin
@MilanDarjanin 13 лет назад
zaujimave videa, skoda ze sme ich nemali aj my:) technicka otazka, bol pouzity tablet alebo je vsetko pisane mysou?