Тёмный
Eonea
Eonea
Eonea
Подписаться
Kierując się pasją do IT staramy się tworzyć materiały dzieląc się wiedzą w nadziei, że będzie Wam przydatna.

Pokazujemy jak i jakie rozwiązania IT warto naszym zdaniem wdrażać w życie żeby było wygodniej, bezpieczniej czasem po prostu fajniej :) bo można :)
TrueNAS - CORE vs SCALE /2024 - is CORE dead?
15:46
3 месяца назад
TrueNAS - NUT UPS configuration
24:58
4 месяца назад
TrueNas - Disk Encryption
21:50
10 месяцев назад
TrueNAS ZFS RAID-Z - Expanding pool
23:34
10 месяцев назад
TrueNAS - Jak dobrze dobrać dyski do ZFS?
28:12
11 месяцев назад
TrueCommand - todos los TrueNAS en un solo lugar
27:29
11 месяцев назад
TrueNAS SCALE + Docker Compose
28:16
Год назад
TrueNAS SCALE + Wordpress
19:58
Год назад
NAS tak! - FTP na TrueNAS
18:00
Год назад
NAS tak! - iSCSI na TrueNAS
18:09
Год назад
NAS tak! - NFS na TrueNAS
23:18
Год назад
ChatGPT - Google do lamusa?
15:01
Год назад
Passkeys - NEVER more passwords
9:35
Год назад
TrueNAS CORE/SCALE - wymiana dysku
11:36
2 года назад
TrueNAS - migracja do nowego serwera
11:35
2 года назад
Xen-Orchestra - automated backap tests
14:27
2 года назад
Xen-Orchestra - full option for free
16:17
2 года назад
Комментарии
@przemysawkomorowski2458
@przemysawkomorowski2458 12 дней назад
Cześć, Mam problem z zalogowaniem się do nextcloud z zewnetrznego adresu ip. Postawiłem truenas scale i na nim zainstalowałem nextclouda. Posiadam publiczny adres ip i skonfigurowałem tak porty na routerze, że nextcloud jest widoczny na zewnątrz. Widzę stronę logowania, ale jak wpisuję login i hasło to strona się odświeża i nie mogę się zalogować. Wydaje mi się, że może to być problem z certyfikatem bo jak wybrałem defaultowy certyfikat od truenas to będąc w swojej sieci lokalnej i dostając się na nextclouda mogę się zalogować, ale jak próbuję to robić bez tego certyfikatu to nawet lokalnie nie mogę się zalogować z tego publicznego adresu ip. Niestety zostawiając ten certyfikat nie mogę się dostać na nextclouda z zewnątrz gdyż ten certyfikat powoduje, że publiczny adres ip w pasku przeglądarki jest zamieniany na lokalny adres ip no i wiadomo, że z zewnątrz nie będę miał wtedy do niego dostępu. Czy jest możliwość, żeby skonfigurować tak ten certyfikat od truenas, żeby mi nie zmieniał adresu ip z zewenętrznego na lokalny ? Ewentualnie czy może tak być, że bez tego certyfikatu nie będę mógł się zalogować z publicznego adresu ip , bo są jakieś zabezpieczenia ? Adres publiczny został dodany do zaufanych domen.
@damianM3071
@damianM3071 12 дней назад
Z weryfikacją opartą o biometrię jest jeden mały szkopuł - nie da się jej zmienić.
@AdamKowalski-c4j
@AdamKowalski-c4j 14 дней назад
A co zrobić jak w tym katalogu nie ma pliku config.php ? Gdzie go mogę znaleźć ? Mam najnowszą wersje truenas scale oraz nextcloud.
@Eonea
@Eonea 12 дней назад
W pewnym momencie w nextcloud na TrueNAS rozdzielono foldery dla serwera http i dla danych użytkowników. Być może masz skonfigurowany tylko katalog danych użytkowników. Wtedy plik konfiguracyjny nie jest mapowany na pool i żeby się do niego dostać trzeba się zalogować do kontenera.
@Przemyslaw85
@Przemyslaw85 15 дней назад
Czy w minucie 10:40 nie doszło do przejezyczenia? Zamiast Scale nie winno być Core? Pytam bo to trochę się gryzie z tym co powiedziales na minucie 14:30.
@Eonea
@Eonea 15 дней назад
Tak masz rację w 10:40 chodzi oczywiście o core
@galacticmeditation6764
@galacticmeditation6764 Месяц назад
"Czyli ruch zamiast z Twojego komputera przez naszą chmurkę Internetu iść do serwerów usług, z których korzystasz, idzie z Twojego komputera przez szyfrowany tunel VPN do serwerów dostawcy VPN i z tych serwerów VPN i bez żadnej dodatkowej ochrony przez chmurkę Internetu idzie do serwerów dostawców usług." Z tego co ja wiem, żeby dane z twojego komputera wyszły do świata muszą przejść najpierw przez router dostarczony przez dostawcę internetu. Ty mówisz, że ruch najpierw idzie do dostawcy VPN a potem do serwerów dostawców usług. Raczej trudno połączyć się bezpośrednio z serwerami dostawcy VPN jeśli nie jest się podłączonym bezpośrednio kablem lub bezprzewodowo. Z tego co ja wiem, VPN najpierw szyfruje dane, które chcesz wysłać, potem te dane przechodzą przez router (dostawca internetu nie widzi na jaką stronę wchodzisz, bo dane są zaszyfrowane), idą do serwerów dostawcy VPN, tam są rozszyfrowywane i dalej przesyłane do miejsca docelowego.
@Eonea
@Eonea Месяц назад
A nie opisałeś czasem dokładne tego samego innymi słowami? Przez połączenie VPN przez publiczny Internet tworzymy wirtualne, szyfrowane, bezpośrednie połączenie między Twoim komputerem/telefonem a dostawcą VPN. W ten sposób ruch idzie najpierw przez wirtualne połączenie do dostawcy VPN potem do Internetu.
@galacticmeditation6764
@galacticmeditation6764 Месяц назад
Skoro VPN nie jest bezpieczny, to niech ktoś poda przykłady osób, które używają VPN i którym wyciekły dane. Jakiś czas temu VPNLAB został zamknięty przez służby. Dlaczego? Czy to świadczy o tym, że nie był skuteczny?
@Eonea
@Eonea Месяц назад
Myślę że skleiło się kila rzeczy. Dobrze konfigurowany VPN jest jest jak najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem tak długo jeśli ruch odbywa się tylko w jego obrębie. W momencie jak ruch opuszcza VPN i leci do jakiejś strony WWW czy do jakiejkolwiek innej usługi jest tak samo narażony jak ruch zupełnie bez VPN. Nie wiem czy zasadnym jest argument który mówi, że używam VPN więc mi dane nie wyciekną. Zapewnienie ochrony danych przed wyciekiem daleko wykracza poza używam lub nie używam VPN , to tylko jeden, na pewno ważny, ale jeden z wielu elementów.
@galacticmeditation6764
@galacticmeditation6764 Месяц назад
@@Eonea Poza VPN-em działa https.
@Eonea
@Eonea Месяц назад
Dokładnie tak! Większość ruchu i tak domyślnie jest już szyfrowana i nie ma do niej dostępu nawet nasz operator Internetu. Więc po co Ci VPN do codziennego użytku? Poza zmianą geolokalizacji trzeba mieć na prawdę szczególne potrzeby żeby korzystać z VPN co codziennej pracy. To prawda niektóre usługi VPN dodatkowo dają jakąś formę ochrony. To trochę coś innego. Tylko oznacza to tak na prawdę że jeśli Cię chronią również analizują i śledzą Twój ruch w Internecie. Nie sądzę żeby o to Ci chodziło :) A jeśli dodatkowo korzystasz z wersji darmowych VPN to pomyśl z czego żyją na prawdę :)
@galacticmeditation6764
@galacticmeditation6764 Месяц назад
@@Eonea Jeśli nie używamy VPN, dostawca internetu widzi na jakie strony wchodzimy, tylko przesyłane dane są szyfrowane.
@Eonea
@Eonea Месяц назад
Jeśli używasz szyfrowanego DNS to w praktyce dostawca może próbować się tylko domyśleć na bazie adresów IP. A obecnie to już mało skutecznie bo mało która strona ma dedykowane IP. A sporo stron chowa się za cloudflare więc tu już nie wiadomo. Dodatkowo Twój dostawca może analizować twój ruch dokładnie tak jak dostawca internetu twojego VPN. To tylko jesli całkowicie ufasz dostawcy swojego VPN. Bo on jeszcze łatwiej może cię inwigilować. A jeśli VPN jest darmowy to robi to na pewno. Żeby to podkreślić VPN to dobre sprawdzone i bezpieczne rozwiązanie do konkretnych zastosowań ale na ogół na co dzień nie ma to sensu z naszej perspektywy. Chyba że z jakiego powodu znacznie bardziej ufasz swojemu dostawcy VPN niż dostawcy internetu. Wtedy jak najbardziej. Jakieś hotele, hotspoty. Choć może po prostu lepiej się skupić żeby korzystać z szyfrowa ego DNS , HTTPS i szyfrowania poczty.
@thearrow1917
@thearrow1917 Месяц назад
is there any way to access wordpress like the db bcs i cant change anythin in truenas scale after installing wordpres
@Eonea
@Eonea Месяц назад
Unfortunately, there is no simple access to the database, as an off-the-shelf solution You can use CLI access to the database by logging directly into the container. Other more complicated ones include installing, for example, phpmyadmin and pointing it to a container with the database. We have not tested this solution.
@thearrow1917
@thearrow1917 Месяц назад
@@Eonea thank you ill try that
@marcinwachcinski1096
@marcinwachcinski1096 Месяц назад
Mam trueNAS Scale a w nim kilka interfejsów sieciowych (1xwbudowany i 4xdodatkowa karta). Czy jest możliwość wystawienia różnych kontenerów na różne interfejsy w tej samej podsieci na różnych adresach IP?
@Eonea
@Eonea Месяц назад
Zależy od konkretnej aplikacji a w zasadzie jej konfiguratora przygotowanego przez opiekuna aplikacji z której korzystasz. Sam Docker spokojnie potrafi takie rzeczy i je zrobi jak skonfigurujesz. W praktyce czasem można wybrać interface, często IP i port na którym ma słychać aplikacja.
@marcinwachcinski1096
@marcinwachcinski1096 Месяц назад
@@Eonea czyli to jest niezależne niejako od zakładki Network? Tam TrueNAS nie pozwala mi na ustawienie tej samej podsieci na różnych interfejsach
@Eonea
@Eonea Месяц назад
Nie powinien na to pozwolić bo proces rutingu nie był by określić przez który interface wysłać pakiet do danej sieci. Jest kilka opcji ale dwie podstawowe to: 1 Forwarding portu - host przekierowuje z jakieś IP:port hosta na właściwy port kontenera. To podstawowa zalecana opcja. 2 Bridge - wówczas kontener ma dostęp bezpośredni do sieci hosta i wystawie swoje własne IP:port na wyznaczonym interface niezależnie od hosta. Ta opcja może Ci się przydać. Ta opcja nie występuje w standardowych opcjach większości aplikacji.
@KlocPawel
@KlocPawel Месяц назад
Rewelacyjne przedstawienie Cloudflara! Dziekuję za ten materiał, turbo robota!
Месяц назад
A jak skopiować dysk maszyny wirtualnej z jednego truenasa scale na drugi truenas scale?
@Eonea
@Eonea Месяц назад
Nie używamy rozwiązania TrueNAS do wirtualizacji i nie mamy takiego doświadczenia. Zapewne da się to zrobić mniej lub bardziej złożoną replikacją danych miejsca w systemie plików gdzie składowane są dyski tych VM.
@adamkornacki3658
@adamkornacki3658 Месяц назад
Dzięki :)
@polpol3826
@polpol3826 2 месяца назад
Podobało się, tylko teraz pytanie jak to zrobić z telefonu który nie jest w sieci z serwerem?
@Eonea
@Eonea 2 месяца назад
Ten materiał jest i tym właśnie ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-zCZmoFS-Y_M.html
@stasiekpl1
@stasiekpl1 2 месяца назад
Witam, Co w przypadku gdy przy odtworzeniu bazy konfiguracyjnejna na starej instalacji ale po usunięciu bazy pojawia się komunikat The backup set holds a backup of a database other than the existing Dzięki za pomoc
@mmirx
@mmirx 2 месяца назад
Wszystko elegancko wytłumaczone. Dobra robota! Dziękuję.
@Eonea
@Eonea 2 месяца назад
Super że się przydało
@marcinborucki81
@marcinborucki81 2 месяца назад
A czy snapshoty mogą być przechowywane na innym dysku niż ten na którym działamy ze snapshotami ?
@Eonea
@Eonea 2 месяца назад
Nie. Dane snapshot, dokładniej mówiąc, dane przyrostowe są przetrzymywane na tym samym pool. Nie koniecznie dokładnie ten sam dysk.
@marcinborucki81
@marcinborucki81 2 месяца назад
@@Eoneanie bardzo rozumiem zasade dzialania snapshotow . Zakladajac mam 700GB danych powiedzmy zdjec i zrobilem snapshot nie zajmuje on przeciez 700GB ? i powiedzmy dane zostaja zaszyfrowane przez jakis wirus i jakim cudem zdjecia zostana odtworzone skoro snapshot zajmuje kilka GB a pliki sa uszkodzone ?
@Eonea
@Eonea 2 месяца назад
Łącznie żeby używać Snapshoty potrzeba tyle miejsca ile masz danych dodatkowo ile dokonasz zmian w plikach. Na przykład Jeśli masz 700gb danych i nadpiszesz wszystkie(ma przykład zaszyfrujesz) to potrzebujesz 1400gb miejsca na dyskach w pool. Ale najczęściej dokonujemy niewielkich zmian w danych dlatego skrótem myślowym jest że Snapshoty zajmują niewiele miejsca. Poza tym szyfrowanie często nie szyfruje całych plików tylko fragmenty co i tak sprawia że się ich nie da użyć a jest szybsze i wydajniejsze.
@SalvadorDali-oi2jr
@SalvadorDali-oi2jr 2 месяца назад
Dziękuję Mistrzu. Udało się. 😊
@rafag.5210
@rafag.5210 2 месяца назад
Nie ma tak jak dawne poczciwe gadu-gadu.
@darthmichau878
@darthmichau878 2 месяца назад
🍻🥃
@Laggex_
@Laggex_ 2 месяца назад
Poradnik z okropnymi dziurami i niedopowodzeniami na przykład na 11:53 - niby miałeś zamiar dodać domenę ale w końcu jej nie dodałeś i nagle ci zadziałało. Nie wiem jak to zrobiłeś i chyba nigdy nie zrozumiem. Nie wspomniałeś też, że w "tunnel token" trzeba dodać inny kod niż ten z linka. Trochę wprowadzanie w błąd :/. Mam nadzieję, że przed nagrywaniem napiszesz jakiś skrypt, a nie nagrywać spontanicznie bo trochę wszystko jest pomieszane i trudne do zrozumienia.
@TRENX_
@TRENX_ 3 месяца назад
This is the best and easiest video to follow and I don't even speak Polish! Just shows how clear and good this guide is!
@produktyzbiedronkisprawdza2525
@produktyzbiedronkisprawdza2525 3 месяца назад
Świetny pokaz praktyczny z tłumaczeniem.
@adminlinux
@adminlinux 3 месяца назад
Zainstalowałem NUT na Windows hyper_v server. Niby działa, ale jest kilka problemów. Nie wiem jak wywołać swój skrypt do zamykania systemu. Niby mam wpisaną opcje w upsmon.conf, ale zawsze uruchamia się jakiś okienkowy shutdown i po kilkunastu sekundach bez pytania wyłącza komputer.
@sararumianek3136
@sararumianek3136 3 месяца назад
część, chce zapytać jak ustawić suricate aby była w trybie inline, aby sama decydowała np przerwanie pakietów podejrzanych czy też całego połączenia. nie interesuje mnie archiwizowanie przypadków a poprostu przeciwdziałanie natychmiastowe. dzięki 😊
@RenataLipska-bb7fn
@RenataLipska-bb7fn 3 месяца назад
Dzięki, tego szukałam 🙂
@user-rk5dr9jz2u
@user-rk5dr9jz2u 3 месяца назад
Cloudflare verify human mnie nie przepuszcza w czym może być problem? Próbowałem z vpn bez kasowałem ciasteczka
@6Ademm
@6Ademm 3 месяца назад
thx
@AdrianuX1985
@AdrianuX1985 3 месяца назад
Od lat panuję przekonanie, że projekt OpenZFS jest znacznie bardziej dojrzały oraz stabilny na FreeBSD. Pewnie stąd decyzja wyboru OS dla projektu iXsystems FreeNas/CORE.
@AdrianuX1985
@AdrianuX1985 3 месяца назад
3:00.. Czy developerzy brali pod uwagę: Ceph?
@Eonea
@Eonea 3 месяца назад
Nie wiem. Nie znam szczegółów. Ale wzrost uzależnienie swojego core biznes wprost od innego to tak na prawdę trudna decyzja. Co widać po problemie z gluster fs.
@AdrianuX1985
@AdrianuX1985 3 месяца назад
@@Eonea Od dnia ogłoszenia w roku 2018 przez IBM zamiaru przejęcia Red Hat, mogli w iXsystems zastanowić się nad migracją od zależnego rozwiązania.
@sebar25
@sebar25 3 месяца назад
Moje rozwiązanie dla homelaba to Proxmox VE+TrueNAS Core. Tandem idealny.
@dominikwierzbicki7384
@dominikwierzbicki7384 3 месяца назад
Dokładnie, Proxmox + Proxmox Backup Server a obok True Nas 👍
@katarzynasc318
@katarzynasc318 3 месяца назад
Czy ktoś wie jak przenieść historię wiadomości na nowy tel android
@zyghom
@zyghom 3 месяца назад
fajne, tego mi bylo trzeba, szkoda tylko ze 18 minut a mogly byc 2 ;-)
@fotozientas7394
@fotozientas7394 3 месяца назад
u mnie nie chce się skończy diplodować....
@rafagasperowicz7735
@rafagasperowicz7735 4 месяца назад
proszę o linka gdzie mogę zobaczyć jak przekonwertować bazę danych z acessa do sql
@Eonea
@Eonea 4 месяца назад
Możesz spróbować ten film. ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-SX_-1lZ8Yo8.html Jeśli baza nie jest 32 bit to powinno zadziałać.
@arso6019
@arso6019 4 месяца назад
w końcu działa!! - pozdrawiam.
@pawewitkowski9130
@pawewitkowski9130 4 месяца назад
Hejka ! Parę pytań : 1) Jaka była by zalecany pool layout dla 12 dysków 20TB w użyciu jaki cold storage (backup). 2) Jak skonfigurować backup serwera (Ubuntu + openZFS), na którym na zapisane jest patędziesiąt TB małych plików (poczta). Czy można użyć tutaj snapshotów ? EDIT: Uściślę - chodzi o to by przenosić przez sieć 1 duży blok danych (snapshot) zamiast robić rsync tych małych plików.
@Eonea
@Eonea 4 месяца назад
Jeśli skonfigurujesz blokową kopię to nie będziesz potrzebował IOPS tylko przepustowość więc możesz nawet jeden vDev z dwoma dyskami parzystości. Powinno Ci wyjść koło 170TB użytecznej. Jeśli nie uda Ci się blokowo to rsynch będzie potrzebował więcej IOPS :) więc i więcej vDev Co do replikacji to możesz spróbować użyć github.com/truenas/zettarepl z tego co kojarzę tego własnie używa w środku TrueNAS ale nie używaliśmy tego w tej formie.
@marcinwachcinski1096
@marcinwachcinski1096 4 месяца назад
Bardzo fajny materiał. Jak nabędę nowego UPS-a lub wymienię baterię i wiatraki w starym (na RS232 chyba) będę posiłkował się tym materiałem. Dzięki Rozumiem, że gdy zasilanie powrócił UPS powie o tym Master-owi który "wstanie" a później grzecznie wyśle komendę do Slav-ów aby zrobiły to samo?
@Eonea
@Eonea 4 месяца назад
Tak się nie stanie. Pamiętaj że nut który się komunikuje z UPS to software działający na systemie operacyjnym. Jak system się wyłączy to nut nie działa :/ Jak bateria w UPS się zdąży wyczerpać to fizyczny serwer powinien wstać. Wirtualne to zależy jak skonfigurujemy. Jak bateria UPS się nie zdąży wyczerpać to wszystko pozostanie wyłączone. Samoczynne włączanie to inny temat.
@luki2369
@luki2369 4 месяца назад
Dzięki wielkie w końcu udało mi się ustawić mojego UPS👌
@ltonchis1245
@ltonchis1245 4 месяца назад
Using PVC with WordPress will have problems Restoring backups so be careful, also another easier way for launching wordpress sites is setting up cert-manager, cluster issuer, Prometheus and traefik
@dominikgorski7976
@dominikgorski7976 4 месяца назад
Mam w domu akurat I3-6100TE i Asus H110m-k, do domowego serwera nas wystarczy? Głowny jego cel to synchronizacja zdjęć z telefonów, więc pewnie jakiś nextCloud będzie potrzebny. Do tego póki co 8GB ramu, ale czaję się na drugą kość 8gb. Dyski raczej SSD, m.2 pci dla systemu, a 2.5 cala na dane przez SATA
@Eonea
@Eonea 4 месяца назад
Niestety nie jesteśmy wstanie nawet śledzić a co dopiero testować rozwiązań konsumenckich pod kontem TrueNAS. Więc nie mogę odpowiedzieć jednoznacznie. Płyta wygląda jak by nie miała RAID to dobrze. 4 wyjścia na dyski SATA też ok. Nie wiem jak z bootowaniem z NVMe Jak by były problemy ze sterownikami LAN bo to może być Realteck to spróbuje TrueNAS SCALE.
@PL_WhiteEagle
@PL_WhiteEagle 4 месяца назад
Czytasz informacje ze strony www - byłem na niej krótko zanim tu zajrzałem. A myślałem, że się coś dowiem...
@Eonea
@Eonea 4 месяца назад
To prawda na stronie zamieszczamy transkrypcje z materiału wideo. W wypadku jak pokazujemy laboratorium nagrania wideo jest znacznie bogatsze. Nie było naszą intencja marnowanie czyjegoś czasu.
@Piotr_T
@Piotr_T 4 месяца назад
Witam. Mam problem. Kupiłem sobie serwer Supermicro 846 i potrzebowałbym podmienić płytę główną na zwykłą PC. Obudowa umozliwia coś takiego, ale niestety potrzebuję działający kontroler HBA. Macie może dostęp do takich urządzeń w normalnych cenach? Pozdrawiam, Piotr
@Eonea
@Eonea 4 месяца назад
Jeśli szukasz budżetowej opcji możesz się rozejrzeć za HP Smart Array H240 HBA. Używaną dostaniesz za koło 350 zł. Tylko sprawdź czy jest w trybie HBA .
@Piotr_T
@Piotr_T 4 месяца назад
​@@Eoneadziękuję za informację. A nie będzie problemów z działaniem ze zwykłą płytą główną?
@Eonea
@Eonea 4 месяца назад
Ogólnie nie powinno być problemów. Ewentualnie ze sterownikami jak są jakieś mniej oczywiste. Wtedy spróbuj użyć SCALE.
@noelo8049
@noelo8049 4 месяца назад
Czy bezpieczne jest korzystanie z zfs bez udziału pamieci ram z ecc? Czy bez ecc dane będą sie prawidłowo zapisywać?
@Eonea
@Eonea 4 месяца назад
ECC jest wskazanym ale nie krytycznym rozwiązaniem. Owszem jest prawdopodobne, że dane zostaną przekłamane podczas zapisu. Jednak to nie jest tak że bez ECC przekłamania są jakieś masowe czy chociaż częste. Jeśli twój NAS nie jest krytycznym do tego stopnia że nie można przekłamać nawet bitu , a zakładam że nie jest jeśli rozważasz nie serwerowy sprzęt, to nie przejmował bym się brakiem ECC.
@sebar25
@sebar25 4 месяца назад
Dzięki za materiał, pamiętaj tylko o dostosowaniu poziomów dźwięku. Raz jest cicho, raz za głośno.
@Eonea
@Eonea 4 месяца назад
Tak też zauważyłem problemy z dźwiękiem ale dzięki za info.
@matsu9790
@matsu9790 4 месяца назад
Nie mogę się zgodzić z twierdzenie polecenia stosowanie tylko dysków WD RED PRO skoro teoria na temat bezpieczeństwa funkcjonalnego zaczyna się od podstawy jaką jest dywersyfikacja przy tworzeniu VDEV jakikolwiek on by nie był. O wiele bezpieczniej jest skorzystać z dwóch czy trzech różnych producentów dysków aniżeli szukać u jednego dwóch czy trzech różnych parti produkcyjnych. Podobnie nie potrafię zgodzić się żeby (szczególnie w amatorskich zastosowaniach) nie można było stosować konsumenckich dysków - dyski te nierzadko kosztują 50% ceny wersji NAS niskiego tieru (jak WD RED) a i nawet 25% tieru profesjonalnego (jak WD RED PRO). Nawet bez wiedzy nt. MTBF dysków konsumencki po wnikliwej analizie lubo doświadczeniu 2 lat użytkowania finalnie może wyjść korzystniej dla użytkownika skorzystanie z nich aniżeli z o wiele droższych dysków (biorąc pod uwagę ich amatorskie wykorzystanie i akceptacje częstszych przestojów np związanych z wymianą po dwóch a nie czterech latach).
@Eonea
@Eonea 4 месяца назад
Ten materiał to substantywne opinie. Super, że się nie zgadzasz :) Jeśli chodzi o dyski od różnych producentów to sprawa wygląda fajnie do momentu jak składasz system z dwoma czy czterema dyskami. Jak planujesz storage na osiem i więcej to jest znacznie trudniejsze. Zakładam, że scenariusz przed jakim chcesz się zabezpieczyć to: określona partia dysków ma wadę i w równym czasie padają hurtem. Na przykład w przeciągu dnia. Tak teoretycznie jest to możliwe. Ale w takim wypadku przy ośmiu dyskach i dwóch producentach i tak wyłączenie połowy może być fatalne w skutkach. Tak czy inaczej jeśli dane są istotne trzeba mieć backup w innej lokalizacji. Z naszych obserwacji dyski konsumenckie w NAS utrzymują się znacząco krócej. Na ogół projektujemy rozwiązania pod zastosowania w firmach i to na ogół oddalonych geograficznie. Podstawowym założeniem jest możliwie wysoki współczynnik niezawodności. Jeśli Ty planujesz storage dla siebie "pod biurko" to wtedy ok. Masz pod ręką drugi dysk, masz czas i wiedzę. Dla Ciebie to będzie 15 minut. Pewnie jak piszesz skalkuluje Ci się długoterminowo częściej wymieniać tańsze dyski. W wypadku innych ludzi nawet do zastosowań domowych awaria to będzie czas poświęcony na wybór, zakup , nauka wymiany dysku, generalnie kłopoty. Generalnie ludzie a zwłaszcza firmy decydując się na jakiś NAS oczekują że będzie po prostu działał. Jeśli ktoś świadomie decyduje się na taka kalkulacje tańszych dysków konsumenckich to jak najbardziej. Kalkulując jednak czas na diagnozę (zakładając, że jest bieżący monitoring), dostarczenie dysku, umówienie wizyty, przejazd, wymianę. Zdecydowanie preferujemy unikanie dysków konsumenckich do zastosowań w NAS. Oczywiście nie zawsze i nie wszystkie ale na prawdę potrafią padać po kilku kilkunastu miesiącach.
@matsu9790
@matsu9790 4 месяца назад
Jeżeli rozszerzenie VDEV miało by być przez kogoś rozumiane poprzez np wymiane dyskó na wieksze to jest to możliwe po prostu wymeiniają cdysk po dysku każdorazowo odczekując a system zintegruje dane po podmiance dysku na inny o większej pojemności. Nowa pojemność VDEVa pojawi się po podmiance ostatniego z dyskó w VDEVie.
@Eonea
@Eonea 4 месяца назад
100% true Tutaj dokładna instrukcja ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-5njspUchaN0.html
@Porto7222
@Porto7222 5 месяцев назад
Bardzo dziękuję za Twoje filmy. Pozdrawiam Ciebie i wszystkich Widzów 🙂
5 месяцев назад
wszystko ok, za wyjątkiem że "zgrabnie" przeszliśmy .... i jakby wyeliminować em, ym, eeee, byłoby jeszcze lepiej. Ale dobrze że jest jak jest zamiast nie byłoy Pozdrawiam i będę podglądał co nowego.
@MaciekD13
@MaciekD13 5 месяцев назад
VPN to taki troche MITM ? :D
@Eonea
@Eonea 5 месяцев назад
Piękne porównanie. Zrobiłeś mi dzień 😆
@Jankes..
@Jankes.. 5 месяцев назад
U mnie na telefonie jest cały czas ten kluczyk z duckduckgo
@Eonea
@Eonea 5 месяцев назад
Tak bo działa to trochę jak VPN żeby każdy ryuh przez duckduck przechodził. A o aktywnym VPN android nas informuje, dlatego stałe powiadomienie.
@patrykgrzeskowiak6756
@patrykgrzeskowiak6756 5 месяцев назад
Filmik przestudiowałem, ten drugi o instalacji nextclouda również. I teraz pytanie czy dobrze rozumiem. 😂 Buduję sobie serwer, instaluję truenasa na którym trzymam sobie pliki, a z pomocą tych dwóch filmików w sposób darmowy wystawię sobie te pliki na świat i będę miał do nich zdalny dostęp?
@Eonea
@Eonea 5 месяцев назад
Dokładnie TAK