Тёмный
ardit. (Martin Jan Rosa)
ardit. (Martin Jan Rosa)
ardit. (Martin Jan Rosa)
Подписаться
Комментарии
@martinbacur6670
@martinbacur6670 3 дня назад
Zdravím, vďaka za ďaľšie užitočné video, pri pozeraní mi napadlo, či je možné premenovať / preložiť názvy objektov priamo v zdrojovej knižnici (napr. prvky krovu v Roofmakeri)?
@ardit.
@ardit. 3 дня назад
Dobrý den, nerozumím úplně přesně otázce, ale pokud chcete přejmenovávat přímo knihovní prvky, tak to zpravidla možné je (pouze některé komerční prvky jsou pro editaci uzamčené, nicméně RoofMaker je odemčené má). Soubor>Knihovny a objekty>Otevřít knihovní prvek. Jen ten Roofmaker je trochu složitý, protože je závislý na spoustě maker a podtypů (sám bych se do jeho úprav asi raději nepouštěl).
@tomaskonopac9431
@tomaskonopac9431 5 дней назад
Máte to hezké kluci. Dobrá práce jen tak dál.
@oliverernst7611
@oliverernst7611 10 дней назад
Zdravím. Děkuji za video, ovšem půlku dne si hraji s jednou věcí. Mám AC26 a nestáhnul jsem si tento prvek pro AC27, ale upravil jsem si prvek dle návodu. Souřadnicový bod používám hlavně jako vytyčovák a tedy potřebuji souřadnice do tabulky a ne do půdorysu k jednotlivým bodům. Je to i přehlednější. Aby to takto šlo, vkládám souřadnicové body do klasického půdorysu (např. základy na piloty) ... (z pracovního listu nelze vykazovat do tabulek). V půdoryse i v tabulce se mi stále nechce zobrazovat správná souřadnice S-JTSK. Mohu zapínat "Projektový počátek" a stále jsou tam souřadnice poblíž počátku a ne JTSK. Hledám ve skriptu parametr, který ještě pozměnit, ale nejde mi to. Mohu poprosit o navedení? A ještě jeden dotaz. Dá se někde zapnout programátorské rozhraní pro GDL skript, jako je na videu? Kde? Aby byly vidět čísla řádků, našeptávání proměnných apod. Děkuji mnohokrát.
@ardit.
@ardit. 10 дней назад
Hm, v kódu jsou proměnné, nikoliv parametry, ty nelze vypisovat. Musí se udělat parametr a do něj vložit hodnotu té proměnné (v tomto případě text_x_coor a text_y_coor). Já ten prvek zrovna hodlám přidat do mé archicadové knihovny, tak to tam dodělám (jen to bude ve verzi 27, pro 25 (a tedy i 26) ve kterém obvykle dělávám knihovny tento prvek nedává smysl a samostatnou verzi pro starší Archicady se mi dělat neche). Ale kdyžtak Vás potom navedu. Ten vylepšený GDL editor je součástí Archicadu 27 (ale upřímně, dá se obejít i bez něj... :) ).
@oliverernst7611
@oliverernst7611 10 дней назад
@@ardit. Takže vyvolat přes VALUES do Popisu parametru? K Hlavnímu prvku, nebo k makru? Už jsem dlouho nic v GDL nedělal a jsem samouk v tom, takže kýžený výsledek mi trvá strašně dlouho. Navedete mě prosím, co kam napsat? Ať to mám rychle. Děkuji
@ardit.
@ardit. 10 дней назад
Budu na to dnes připravovat video, je to zajímavé téma a zrovna vypisování bodů taky budu řešit pro konkrétní případ, tak se to pěkně sešlo :D . VALUES ne, spíše PARAMETERS (tím se do konkrétního parametru vloží hodnota).
@ardit.
@ardit. 7 дней назад
Tak jsem na tom zaseklý už druhý den, a je to náročnější, než jsem myslel... Dostat geodetickou souřadnici do parametru prvku se mi nedaří. Pro výpis do tabulky můžete použít vlastnosti Geodetická souřadnice X (případně Y a Z), které najdete mezi obecnými parametry ve standardním výběru "Přidat pole" v nastavení tabulky, ale vypisují se klasicky X=-Y a naopak (což o to, název sloupce si člověk upraví, ale to mínus tam mít holt budete)...
@oliverernst7611
@oliverernst7611 7 дней назад
@@ardit. Jj, ja si pamatuji, že jsem to před pár lety taky zkoušel, když ještě samotný objekt bodu měl křížek, jako vlastní počátek. Taky jsem se tehdy dost zapotil, navíc u mne styl pokus-omyl. Taky mi to nedalo spát. Přesně takto jsem to zatím vyřešil. Tabulka, kde se vypisují geodetické souřadnice objektu bodu, přepsané zhlaví názvu sloupců a pak na výkrese "přelepené" mínuska výplní. Trochu fušeřina, ale výsledek na výkrese tam je. Jen potom při exportu do DWG se AutoCADáci podivují co to tam je 🙄
@vaclavslovak3104
@vaclavslovak3104 15 дней назад
ja Vám potom funguje PDF? tyhle axošky jsou fajn a jednoduše řešitelné v AC. Ale vytisknout z PDF, kde jsou tyto "výplně" trvá často několik minut.
@ardit.
@ardit. 15 дней назад
Problametické jsou v archicadu některé složitější vektorové výplně - třeba takový štěrk dokáže počítači pěkně "zatopit", zvláště když ho člověk použije jako výplň symbolizující terén v rámci velkého situačního výkresu. A to jak při ukládání, tak i při prohlížení (ostatně známe to z mnoha územních plánů...). Proto sám obvykle doporučuji zvážit, co bude jak reprezentováno - obvykle se snažím používat jednodušší výplně, ideálně jen plné jednobarevné (případně pracuji s různými překryvy průhledných výplní).
@sousaferreira1
@sousaferreira1 17 дней назад
não me passas um pdf com esse trabalho
@ardit.
@ardit. 17 дней назад
Infelizmente não, trata-se apenas de um estudo concetual e não de uma proposta real para uma casa.
@adamkermes6854
@adamkermes6854 17 дней назад
Dobrý den, mohu se zeptat jak hodnotíte s odstupem času přechod na novou verzi archicadu? Zvažuji zda má smysl upgradovat z 24 na 27. Je práce mezi těmito verzemi v něčem zásadně rychlejší/pohodlnější? (když nepočítám skvělou funkci vyhledávání ve všelijakých seznamech a další propagované funkce jako varianty, nový tzb modelář,..). Probíhá např. překreslování mezi výkresy a mapou zobrazení výrazně rychleji? (nezdá se mi - zkoušel jsem demo). Nenarůstají naopak při větších projektech s množstvím čar a vrstev nároky na výkon HW? Osobně vidím pro mou práci největší přínos právě ve vyhledávání a v možnostech úprav tabulek, ale nemyslím si že jen kvůli těmto dvěma věcem stojí za to upgradovat. Používám většinou desktopové PC i7-11700B @ 3.20GHz, 64GB RAM a méně často Macbook Pro s intelem i9 (2019), s 64 GB RAM.
@ardit.
@ardit. 17 дней назад
Dobrý den, skok ve výkonu asi nebude (zvláště na konfiguraci, kterou uvádíte; výkon se zvyšoval spíše na Macích). Pokud nevidíte výhody v samotných fukcionalitách Archicadu, tak samozřejmě neupgradujte. Případně se obraťte na Cegru, aby Vám upgrade z obchodního hlediska nějak "prodali". Já sám upgraduji vždy, ale je to dáno mým vnitřním nastavením - vždy chci mít tu nejpokročilejší verzi, novinky zpravidla rychle implementuji do svého workflow. EDIT: teď jsem si všiml, že píšete i o Macu, toho vašeho se ale mnou zmíněné zvýšení výkonu týkat nebude, u něj jde spíše o M procesory.
@adamkermes6854
@adamkermes6854 17 дней назад
@@ardit.moc děkuji za názor a tak rychlou odpověď, ať se Vám daří
@Matus.Zamborsky
@Matus.Zamborsky 25 дней назад
Chválim zaujímavé vysporiadanie sa s "problémom" PDF/A a výstupom z Archicadu/Revitu. Som rád, že existuje jednoduché riešenie bez nutnosti kupovať drahé nástroje. Zapolemizujem trochu o výbere PDF/A-2 vs. PDF/A-3: 1) Oba formáty sú 12 rokov staré (dosť na to, aby v Graphisofte zmenili jedno číslo). 2) Líšia sa naozaj len v "drobnosti", ktorú keď nástroj nepoužíva, tak vlastne kľudne môže garantovať PDF/A-3. 3) Tým rozdielom je embeddovanie XML do samotných archívnych PDF, čo bude využitelné v budúcnosti pre ukladanie metadat, ktoré dnes musí projektant vypĺňať v portáli stavebníka. No a na záver si nemyslím, že bolo niekoho cielom znepríjemniť prácu projektanom. Myslím, že požiadavka na PDF/A-3B je len prenesená z vyhlášky 259/2012 (Vyhláška o podrobnostech výkonu spisové služby) § 23 Výstupní datové formáty. Táto verzia bola zvolená v širšom kontexte spisových služieb a Vyhláška č. 190/2024 to už len preberá, aby nemuseli byť súbory dokola konvertované.
@ardit.
@ardit. 25 дней назад
Státu pro ukládání metadat stačí A-2b, tedy má chtít A-2b. My projektanti máme jiné starosti než ukládat PDF/A do verze, která je zbytečná (a proto není v našich nástrojích globálně podporovaná). Dost na tom, že tu celé léto testujeme ty zfušované systémy.
@Ing.arch.
@Ing.arch. Месяц назад
Dobrý den Martine. Děkuji za skvělé tipy! Používal jsem pro editaci bezplatný Gimp, ale Photoshop jsem měl vždy radši kvůli rozhraní, jen byl na mě drahý. Affinity má obojí a hlavně je top plná verze. Myslím, že mám jasno :)
@ardit.
@ardit. Месяц назад
Affinity hlavně má 6 měsíční zkušební verzi, a dost často dělají akce, kdy lze všechno koupit za polovinu. Pak máte za nějakých 2,5 tis. balík tří plnohodnotných aplikací ;)
@Ing.arch.
@Ing.arch. Месяц назад
@@ardit. 🤍
@slavikvojtech
@slavikvojtech Месяц назад
Dobra prace 👍Jinak tohle je tak klasicke, kdyz chces neco nekomu ukazat tak to nefungujenebo to dela nejake chyby :D Napad na nejake video a to na ukazku veci co vic jde s tim delat. Uprava Word dokumentu chapu, ale neco pro architekty/architekturu/modelovani ? Napriklad je neco s GDL jak si vymodelovat nejaky objektu/dispozice pomoci AI ? Pouzivas neco na to ? Treba na script aby AC mohl ulozit 3D pohled v dobre a hezke kvalite 👌
@ardit.
@ardit. Месяц назад
GDL jsem zkoušel už dávno (v GPT 3.5), nějaké základní věci to zvládalo, ale je to tak minoritní jazyk, že bych na to úplně nesázel. Osvědčilo se mi ale čištění mnou napsaného skriptu s GPT, kdy to třeba zjednodušovalo nějaké cykly, doporučovalo využití konstant a proměnných atd. (ale i tam jsem musel vědět, co je a není v GDL možné). Na generování dispozic pomocí AI nejsem ten pravý, mě toto téma vlastně vůbec nezajímá (používám AI právě na vše ostatní, abych měl více času na modelování dispozic, protože u typu architektury, kterou dělám, dokážu mnohem efektivněji navrhovat než se hádat s AI - ale u nějakých repetitivních úloh, jako je třeba generování dispozic sociálek do velkých staveb, to určitě budoucnost má - viz Wallgrenův Finch -, ale to není něco, co bych aktuálně dělal). Mě to teď zkrátka nejvíce pomáhá při práci s informacemi a daty (v této souvislosti mě ještě napadá Kamil Korus, který má blog, na němž ukazuje své pokusy s generováním IFC - a to ne alfanumeriky (což AI zvládá velmi dobře), ale přímo geometrie; má tam dost zajímavé výstupy).
@slavikvojtech
@slavikvojtech Месяц назад
@@ardit. Super, dik za odpoved. Jo Jespera(Finch) znam sleduji (in) ten uz to vyviji snad 5 let. Me prave dispozice napada pouzivat u bytovek. Kdy ty dispozice jsou casto dane plochou a maximalizaci a castym menim poctem bytu ci moznosti jineho usporadani. Pro RD to nema smysl to chapu. Ty socialky je taky dobrej priklad jak pises. Kamil Korus jsem neznal dik za tip 👍
@vaclavslovak3104
@vaclavslovak3104 Месяц назад
teď ale nemůžu dát like.. kameru používám :)
@grzegorzdobrik2485
@grzegorzdobrik2485 Месяц назад
Super. Thanks
@3Dprojektant
@3Dprojektant 2 месяца назад
Velký dík za tuto ukázku! Díval jsem se i na to video, jak si script tvořil v Opusu a je to fascinující, jak je to s AI jednoduché. Přál bych si, aby jsi natočil i nějaké další video na VScode... třeba na tvorbu Python scriptů, které by šly spustit přímo v Archicadu. Já jsem zatím uživatel již vytvořených scriptů, ale dost by mě zajímalo i to si tvořit scripty vlastní a nějaké úkony v Archicadu tím automatizoval. Pokud by jsi na toto měl nějaký ukázkový případ, tak by to bylo boží :)
@bla156
@bla156 2 месяца назад
1:42. Jsem člověk, který se drahně let pohybuje v oboru IT a navíc se snažím vyhýbat subjektivním definicím pojmů, neodpustím si tak poznámku k tomu, že programovat v dnešní době umí opravdu každý:-). Napišme, že máme disciplíny nako skriptování, kódování a programování. Skriptovat asistovaně zvládne (nejen díky AI) i netechnický člověk, tedy v kontextu videa se bavíme o této disciplíně a dá se tak prakticky souhlasit s předkládaným tvrzením. S kódováním už to bude mít AI dotazovatel těžší, pokud vystoupí z množiny triviálních úkonů. No a programovat, to zase tak moc lidí neumí:-). Jinak rovnou využívám příležitost a děkuji za tvorbu, obohacuje mé poznání okrajových domén zájmu:-).
@kamilavanickova6928
@kamilavanickova6928 2 месяца назад
Díky za skvělé video! Stručně a rychle předvedeno to, co jsem potřebovala. Velký dík, že tato videa děláte.
@ardit.
@ardit. 2 месяца назад
S Git, Jupyterem i Google Colabem jsem něco málo dělal, ale pro úplně běžného stavaře, který víceméně jen spouští skripty (a jen minimálně je edituje) je právě to combo aplikace VSCode + Python asi nejlepší. Na Git má btw taky dobrý tutoriály David Šetek - jen jsem to u mých mini projektů vlastně nikdy nezačal používat… U Excelů bohužel nejčastěji bojuji s těmi omalovánkami. Teď jsem někomu pomáhal s tabulkami od pana Žáka, a ty to asi znáš moc dobře - to jsou chvíle, kdy si fakt říkám, že mít toto za mé hobby je fakt už trochu padlý na palici… Stejně v tom ale vždy v prvním kroku ruším veškeré formátování…
@lukaspavlica1954
@lukaspavlica1954 2 месяца назад
Super přehledné video. VS + Python, do každé rodiny a pracovní stanice. Osobně bych ještě přidal práci s lokálním (a vlastně klidně i vzdáleným) gitem, kdy i ChatGPT nebo i člověk když opravuje existující kód, tak se hodí mít všechny jeho verze a vyznačené změny v nich. Ve VS Code je to otázka pár kliků nebo triviálních příkazů do terminálu. Pro ty, co ten kód ladí a pracují s ním, může být zajímavý projekt Jupyter Notebook, zvláště v desktopové verzi, kdy půlka z věcí co se muselo nastavovat funguje hned po spuštění. A kdo má rád věci zálohované a lehce ke sdílení pak může navázat Google Colab. To samé, ale v prohlížeči odkudkoliv bez instalací. Jak si ve videu říkal s těmi excely - jsou to nějaké jednoduché tabulky, které sis vytvořil a čteš zpátky, nebo se pouštíš i do stavařských omalovánek plných vzorců a formátování?
@Booby027
@Booby027 2 месяца назад
Dobrý deň prajem. Chcem sa opýtať či existuje nejaké takého riešenie aj pri vykresoch pôdorysov ?
@lukaspavlica1954
@lukaspavlica1954 2 месяца назад
To mi asi v Beskydech (tuším kde) přibudou sousedi .. :) Návod a popis moc hezký. Skoro mi až bylo líto, že se využila náhodná metoda odstranění těch bodů. To už bych šel asi do algoritmu v Pythonu, který mi rovnou opraví na klik (a bez jakékoliv konfigurace) všechny (v tomhle případě pět kousků) modely. Cloudcompare bych právě využil na nějakou "chytřejší" optimalizaci. Mám zkušenost, že třeba u naměřených GPS tras (Polyline) se velmi rychlým algoritmem (metoda nejmenších ploch trojúhelníků) dostávám na pořád hezkou trasu, i když finální redukce je třeba 99%. Protože můžu, tak jsme na produkci pro zákazníka dali třeba 97% (tzn. třikrát více dat pro prezentaci) redukci a laik si někdy neuměl vybrat originál a redukovanou trasu. Ve vašem případě bys byl třeba na 20 000 polygonech (tj. 4x méně bodů a s "lepší" věrnosti originálu). Tohle mne bavilo, díky moc!
@ayan13yxq
@ayan13yxq 2 месяца назад
Cool! Great library!
@JakubBábíček-c2k
@JakubBábíček-c2k 2 месяца назад
Díky moc, Martine. Rekuperace mi taky dlouho chybí 😊
@martinbacur6670
@martinbacur6670 2 месяца назад
Dobrý deň, pracujem s Archicadom už nejaký ten rok a viac, máte super videá, veľakrát mi to pomohlo, mám otázku: keď idem kurzorom myši na ikonku (napr. Zeď), tak sa mi nezobrazí názov tej ikonky, dá sa to nejako zapnúť? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
@ardit.
@ardit. 2 месяца назад
V nabídce Nápověda, druhá položka shora: Zobrazit nápovědu / Skrýt nápovědu
@martinbacur6670
@martinbacur6670 2 месяца назад
@@ardit. Super, ďakujem.
@MartinCvopa
@MartinCvopa 2 месяца назад
V poslednej dobe som tiez pracoval s CloudCompare a s pointcloudmi. Super video, dakujem:)
@Borrtex
@Borrtex 3 месяца назад
Výborné! 😊
@matous.koudelka
@matous.koudelka 3 месяца назад
super návod!
@slavikvojtech
@slavikvojtech 3 месяца назад
Super video👍 já jsem měl problém s nastavením světla a stínů v TM a teď chápu proč. Protože jsem byl línej si nastavit vlastní textury 🤦‍♂ Proč sis zapnul režim Lumen? Mně přišlo, že všechno ztmavlo.
@ardit.
@ardit. 3 месяца назад
Lumen používám pro finální vizualizace (na Macu nefunguje Path Tracer, tak nemám jinou možnost). ;)
@conmes3077
@conmes3077 3 месяца назад
👍🏻👍🏻👍🏻
@adamkermes6854
@adamkermes6854 3 месяца назад
Dobrý den pane Roso, prosím Vás vidíme, že používáte Archicad na Macu i na PC. Zaregistroval jste problém se změnou formátování textů u stejného projektu při přechodech mezi systémy iOS a Windows? Pokud ano, znáte nějakou fintu jak změny formátování eliminovat nebo omezit? Uvedu příklad: máme text např. poznámky ve výkresech ve formátu Arial a řádkování např. 110% .. na obou systémech by mělo být písmo Arial stejné, nicméně řádkování se při přechodech z jednoho na druhý mění. V nastavení textu zůstává 110, ale v zobrazení na výkrese je jiné a je třeba ho pokaždé změnit. Největší paseku to nadělá když mám text v rozložené tabulce (tabulka nakreslená čarami)..např. tabulky s délkami přípojek v situaci. Jediné mé aktuální řešení je publikovat na takovém systému, kde se text zobrazuje podle mých potřeb. Děkuji.
@ardit.
@ardit. 3 месяца назад
Dobrý den, kdysi jsem se tím zabýval, viz ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-6ygHdew7Xf8.html Už dlouho jsem to ale neřešil (pracuji už výhradně na Macu), proto pokud Vám to nebude fungovat podle videa, doporučuji Vám kontaktovat Cegru.
@3Dprojektant
@3Dprojektant 3 месяца назад
To je paráda! Zase jsem se něco nového naučil, abych byl rychlejší! 👌🏻 👊🏻
@Alarus
@Alarus 3 месяца назад
Dobrý den, lze přidat vlastnímu oknu i symbol otvírání tak, aby byl viditelný jak v půdorysech tak i v pohledech? Mockrát děkuji za reakci i za všechny Vaše videa!
@ardit.
@ardit. 3 месяца назад
Dobrý den, ano, ale musíte si ho naprogramovat do GDL prvku vlastního okna (případně při modelování můžete zkusit použít morf v podobě 3D čáry/hrany).
@MichalKubanda
@MichalKubanda 3 месяца назад
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ako ste si nastavili klávesovú skratku na pomôcku, ktorá sa nachádza v kresliacích pomôckach a dokážemé ňou umiestňovať čokoľvek na stred úsečký ktorú zadefinujeme. Vo videu ste týmto spôsobom napr. umiestňovali text zón na stred miestnosti. V klávesových zkratkách to nedokážem nájsť. Ďakujem
@ardit.
@ardit. 3 месяца назад
Na zítřek (11. 6.) jsem na toto téma připravil video (bude to lepší, než celý postup psát sem). ;)
@architektradim
@architektradim 4 месяца назад
Ještě bych doplnil, že vzhledem k tomu jaký je Epic Games Launcher bloatware/crapware, mnoho uživatelů by ocenilo možnost spouštět Twinmotion přes Heroic, což je neoficiální open-source launcher pro Epic Games. Ten dokonce ani nemusí běžet na pozadí, aby se Twinmotion spustil.
@ardit.
@ardit. 4 месяца назад
Na Macu mi jde po nainstalování spustit Twinmotion i napřímo. Automatické spouštění Epic Game Launcheru jsem vypnul. Jediná nevýhoda je nutnost se vždy po spuštění TM přihlásit, když chci stahovat nějaký obsah do knihovny. Na druhou stranu, to, jak se Epic Game Launcher i TM na Macu instaluje (a na jaké místo na disku atd.) má daleko k tomu, jak to dělá 99 % jiných SW (instalace a spouštění TM ze dvou různých účtů na jednom Macu, v nichž pracuji, byl docela vopruz...).
@duskeee4246
@duskeee4246 5 месяцев назад
Dobrý deň, chcem sa spýtať či je možné podobne ako z ČÚZK vložiť body a následne vytvoriť terén aj pre Slovenské územie? Vedeli by ste mi v tomto prosím poradiť?
@ardit.
@ardit. 5 месяцев назад
Dobrý den, já to bohužel nevím, ve slovenských datech nemám přehled. Ale třeba odpoví někdo jiný (případně zkuste vložit dotaz do facebookové skupiny CAD a BIM v praxi, kde může být někdo, kdo to bude vědět).
@duskeee4246
@duskeee4246 5 месяцев назад
Super, ďakujem za odpoveď a radu
@vaclavslovak3104
@vaclavslovak3104 5 месяцев назад
Dobrý den, prostupy fungují jen na stěny, střechy a desky? snažím se zoufale udělat nějak normálně svislé drážky na fasádu pomocí odečtu LOP, ale nejdou v něm udělat prostupy ..
@ardit.
@ardit. 5 месяцев назад
bohuzel to nefunguje ani se strechami… :(
@karelbartos-zq7cz
@karelbartos-zq7cz 5 месяцев назад
Dobry den, mam dotaz k videu. Jsem realitivne novy uzivatel Macu (asi rok) a deje se mi to, ze ikdyz nemam okno maximalizovane, tak mi mizi vrchni lista (sobour, upravy atd.). Je to rusive, ale nejak jsem do toho videa ani nepremyslel nad tim jestli je to problem Macu, nebo mam spatne nastaveny Archicad. Muj dotaz smeruje tedy k tomu jestli je to normalni a deje se to i Vam. nebo jestli mam nekde neco spatne nastaveny v Archicadu, popr macu. Dekuji za uzitecne tutorialy :)
@ardit.
@ardit. 5 месяцев назад
Myslím si, že je to nějaká chyba v nejaktuálnější verzi (a podverzi) Archicadu, protože se s tím setkávám v poslední době (od posledního updatu) také. Je to trochu otrava (obvykle se přepnu na jiné nastavení a zpět), ale zatím jsem to nijak neřešil. Snad to časem zmizí s dalšími updaty.
@stanislavkolar8495
@stanislavkolar8495 5 месяцев назад
Dobrý den, navázal bych na nejnovější dotaz zde, ohledně otvírání starších projektů. Lze otevřít starší projekt tak, abych mohl využít nejnověji aktualizovanou šablonu? Je to u mne poměrně častá situace a moc rád bych ten problém nějak vyřešil. Pokud neexistuje nějaké jednoduché řešení, které jsem zatím prostě nenašel, tak by pomohlo i nějaké osvědčené workflow... třeba námět na doplnění tohoto videa. Děkuji
@ardit.
@ardit. 5 месяцев назад
Jednoduchý postup bohužel neexistuje, nicméně docela dost věcí z nové šablony můžete do již běžícího projektu načíst. Především jde o atributy, u nichž lze využít správce atributů a v něm otevřít v pravé části novou šablonu a z ní přetáhnout vše, co jen jde. Doporučuji v takovém případě přepisovat atributy podle indexu (u mých šablon se snažím indexy ctít; jinými slovy, když aktualizuji nějaký atribut (třeba povrchovou výplň, stavební materiál atd.), tak vždy nahrazuji staré nastavení novým). Dále lze poměrně snadno načíst všechna oblíbená nastavení; v paletce oblíbených lze nahoře kliknout na ozubené kolečko a pak na export/import a importovat nastavení z šablony; před kliknutím na poslední tlačítko importovat ale doporučuji kliknout na malou šipku a vybrat "před importem odstranit vše" (jen tím přijdete o případné oblíbené, které jste si udělal přímo v projektu). U dalších věcí, jako jsou vlastnosti, grafické styly, tabulky, nastavení převodníků atd. lze obvykle exportovat nastavení v šabloně a importovat je do projektu; obvykle se vše ukládá do samostatných xml souborů. Doporučuji to ale dělat až poté, co aktualizujete atributy (protože na nich je obvykle řada věcí závislá).
@stanislavkolar8495
@stanislavkolar8495 5 месяцев назад
@@ardit. Velice děkuji i když jsem hodně doufal, že bude odpověď obsahovat i nějaké zázračné řešení :-(. Vše je tak provázané, že to asi z principu není možné.
@onnzurr8684
@onnzurr8684 5 месяцев назад
Dobrý den, v poslední době mi při ukládání pomocí Ctrl+S program začal nezvykle dlouho "přemýšlet".. ukládání trvá skoro 10 vteřin, což je strašně dlouhá doba :O Dříve se uložilo v podstatě okamžitě.. nenapadá Vás, prosím, čím by to mohlo být? (omlouvám se za dotaz mimo téma..) Děkuji. OŽ
@ardit.
@ardit. 5 месяцев назад
Dobrý den, to může mít spoustu různých příčin, doporučuji Vám kontaktovat podporu Cegry.
@onnzurr8684
@onnzurr8684 5 месяцев назад
@@ardit. Zkusím.. děkuji :)
@martindimitrov516
@martindimitrov516 6 месяцев назад
Hello, I absolute love your tutorials but do you think it will be possible to include English subtitles ?
@ardit.
@ardit. 5 месяцев назад
It's somewhere in my longer term plans, and I've even tried to do something using AI tools, but the results still required quite a bit of work in fine-tuning translations and timings. But maybe someday soon when I have less work to do... Eventually, maybe sometime in the near future, it will automatically go directly in RU-vid... :)
@tomaskorch6580
@tomaskorch6580 6 месяцев назад
Dobrý den Chtěl bych se zeptat jak udělat v archicadu situaci s výškovými kótami. Výšková kóta nelze použít u 3d dokumentu. Zároveň nejde uděat zobrazení které by zobrazovalo všechno tak jako 3d dokument. A když udělám výkres který by pouze zobrazoval výškové kóty, kóty zmizí když člověk vypne vrstvu s deskami a sítěmi k niž jsou kóty přidruženy.
@ardit.
@ardit. 6 месяцев назад
Sám nemám na tvorbu situací zcela jednoznačný postup. U studií je obvykle dělávám v samostatném pracovním listu, kde asociativní výškové kóty nemám (a pokud musím výškově něco zakótovat, jedná se o pár údajů, které vepíšu ručně). U dalších stupňů, když musím kótovat třeba terénní úpravy kolem domu, dělávám situace v půdorysu; výškové kóty mám asociovány k terénu (síti), který mám zároveň viditelný (nemá smysl jej vypínat, protože v něm mám terénní hrany atd.).
@tomaskorch6580
@tomaskorch6580 6 месяцев назад
@@ardit. děkuju :)
@vymazalovaterez
@vymazalovaterez 6 месяцев назад
Super užitečné! Díky a těším se na další video :)
@majka3631
@majka3631 6 месяцев назад
3D budovy z IPR sa importujú s chybami, najmä chýbajú plochy striech a stien - teda sú tie domy "deravé".
@oslikktorybezivkufriku
@oslikktorybezivkufriku 7 месяцев назад
výborné video, ďakujem. moc nápomocné. excel je úžasný nástroj a treba ho využívať
@MichalJirat
@MichalJirat 7 месяцев назад
Díky za tip. 🙂4:10 přesunout jenom konec značky do jiné polohy ... to mě nikdy nenapadlo, ale mělo by to být velmi jednoduché udělat (vlastním GDL pro značku řezu)
@borism1299
@borism1299 7 месяцев назад
Dobrý den, Chtěl bych se zeptat jak se dá nahrát terén z IPR/geoportálu aktuálně po změně stránky geoportálu, když poskytujou jen soubor terénu celé Prahy a to v souboru TIF nebo souboru TFW. Soubory 3D DWG terénu už se na stránce nedají dohledad. Děkuji.
@majka3631
@majka3631 5 месяцев назад
Zdravím, na čúzk sa dá stiahnúť model terénu, stačí si otvoriť webovú aplikáciu pre analýzu výškopisu kde možné si nechať uložiť tabuľku súradníc vo forme txt alebo csv a to by sa malo dať importovať.
@Claymen7
@Claymen7 7 месяцев назад
Dobrý den, snažím se přijít na to, jak systémově nakreslit díru na pouzdro zásuvných dveří. V tuto chvíli to dělám velmi anti-archicadově, tj. najdu si v tabulce JAPu šířku stavebního otvoru a dokreslím ve správné vzdálenosti čáru do zdi a k té kótuji. Věřím, že musí existovat správný způsob. Předem díky za radu.
@vojtechzidek7438
@vojtechzidek7438 7 месяцев назад
Dobrý den, díky za super video. Nástroj pro doplňky střech jsem na základě vašeho videa používal. Ale aktuálně při přechodu na verzi AC 26 nevidím v záložkách doplňky. Zkoušel jsem goodies přeinstalovat atd, ale stále nevím, kde je problém. Je možné, že se pozice této záložky s příchodem nové verze změnila? Případně nevíte, kde by mohl být problém? Díky za případnou odpověď a přeji hezký den
@czechbeardedfisherman6678
@czechbeardedfisherman6678 7 месяцев назад
Z pohledu klempíře je to nesmysl . Setkávám se s tim u každého projektu . Vždy myslete na to kam a jak potece voda . A například s stř.oknem opravdu nepohnu ani vys ani níže
@h00verify
@h00verify 7 месяцев назад
za mně, udělat okolní stavbu deskou uříznutou tenkou střechou bez přesahů ne vypadá složitější ale čistější řešení
@h00verify
@h00verify 7 месяцев назад
zkuste šipky sklonů udělat střešním oknem. někdy někde viděl knihovny objekt na základě toho okna.
@ntbv3386
@ntbv3386 8 месяцев назад
Dobrý den, jak propojíte číslo (autotext) na tu zónu, aby se vypsala podle ní varianta, když tam je více variant v půdorysném zobrazení? Děkuji.
@jansochor9332
@jansochor9332 8 месяцев назад
díky za video... v podstatě jste zůstal u zaběhnuté metody práce s moduly, která má své výhody i nevýhody (asi hlavní problém za mě je, že v případě rozsáhlejších projektů jsou moduly už dosti těžkopádné a hlavní soubor s každou variantou strašně bobtná - běžně se u většího projektu v určitě fázi již nejedná o zásadně odlišné varianty, ale liší se jenom dílčí části a při používání modulů dochází ke zbytečné duplikaci obrovského množství prvků)... s novým nástrojem variant se také zatím seznamujeme, ale už jsme s úspěchem využili při práci na poměrně velkém projektu... umožnilo nám to kombinovat různé varianty hlavní části stavby, dopravního napojení, modelace terénů, dílčích prvků stavby apod. za mě hlavní výhody: - nehrozí kolize kolize průniků modulů, není nutné pro každý modul vytvářet vrstvu a hlídat čísla průniků... - lze kombinovat různé varianty dílčích částí návrhu, na jednom místě a v podstatě v reálném čase přepínat... co nám v nástroji variant chybělo: - nějaká další hierarchizace, podobně jako u vrstev/materiálů/atributů, tedy podvarianty variant/vnořené složky (kombinovali jsme jednu chvíli řekněme nízké desítky variant různých částí návrhu mezi sebou a už to bylo trochu nepřehledné) - pracujeme přes teamwork a chybí možnost zarezervovat všechny prvky jedné varianty (což je problém např. při mazání variant nebo jejich slučování s hlavním modelem), jediným řešením je, že si jeden člověk zarezervuje kompletně celý projekt, jinak hrozí, že v modelu zůstanou různé "relikty" bez zařazení do hlavního modelu nebo variant (podobné to je ale třeba s mazáním vrstev na teamworku, kdy v případě, že nějaký prvek není rezervovaný, fakticky ho ArchiCAD nepřesune do zvolené jiné vrstvy ani nesmaže, ale zůstane ve vrstvě "chybějící") - s výše uvedeným problémem s teamworkem pak souvisí nemožnost na závěr sloučit aktuální zobrazené varianty do hlavního modelu a zbytek variant smazat v jednom kroku... zatím je nutné rezervovat celý model, zvolené varianty jendotlivě sloučit do hlavního modelu a zbývající jednotlivě smazat...