Тёмный
knsk
knsk
knsk
Подписаться
Комментарии
@AmaatooR
@AmaatooR 8 дней назад
Świetny materiał. Dziekuje serdecznie.
@karoljakubik2171
@karoljakubik2171 11 дней назад
No nie wiem, woda zmieszana z olejem... i gadka ze to nie ma sensu a w publikacjach jasno wskazują ze samoloty na krotko zwiększały moc o bagatela 200KM (10%) ale wody z metanolem. Jeśli to mit to DoubleWasp w Pratt&Witney nie był budowany... I robili to dla zmyły, szczególnie tego filmu
@user-ph5yi7en4d
@user-ph5yi7en4d 16 дней назад
Bardzo dobry komentarz tlumaczacy dzialanie silnika tlokowego...
@Michal.rowerek
@Michal.rowerek 16 дней назад
Kanał i kontent ciekawy ale ciekawostki odnosnie ziemi i kosmosu to bajki 😎.
@bartoszskowronski
@bartoszskowronski 16 дней назад
ja myślę że silnik 5-suwowy ma jeszcze perspektywy. jako range extender do elektryków bo się uruchamia i przez cały czas pracuje na stałych obrotach i pod pełnym obciążeniem. Spełnienie ekologi wtedy jest prostsze (brak EGR bo on jest wykożystywanych przy małych produkcji małych mocy) do tego wyjście na agregat można by było zastosować z wałków wyważających bo 2x większe obroty prądnicy powodują to że może być mniejsza i lżejsza.
@bartoszskowronski
@bartoszskowronski 16 дней назад
albo nawet zastosować dwa generatory, z przodu i z tyłu silnika, wtedy przekładnia mogłaby być odizolowana od silnika dla lepszej pracy oleju i wałki wyważające byłyby w skrzyniach zwiększających obroty dla generatora.
@lesnydziad7905
@lesnydziad7905 17 дней назад
Przepraszam bardzo, lecz chcę grzecznie zwrócić uwagę na pewien cytat który wydaje się być bzdurny z 7:06 jak woda może rozcieńczyć olej? Woda jest cieczą polaroną, olej niepolaroną, te dwie substancje nie mieszają się ze sobą jedna drugiej nie rozcieńczy, nie mają fizycznej możliwości się rozcieńczyć bo się odpychają.
@kn-sk
@kn-sk 17 дней назад
Chemikiem nie jestem, pamiętam jednak, że przy montażu zwróciłem na to uwage, nie wiem w sumie jakim cudem mimo to te słówko zostało w materiale. Dzięki za zwrócenie uwagii.
@susejeden
@susejeden 17 дней назад
Sraty pierdaty 🤪 Najlepszy jest silnik jedno suwowy 😁
@grubby2207
@grubby2207 17 дней назад
Povagowani to byl fajny kanal, szkoda, ze Robert zachorował
@MrKartofello
@MrKartofello 18 дней назад
Zrobiłeś film o wysokiej wartości merytorycznej, w dodatku przyjemnie się ogląda.
@endrjuendrju4570
@endrjuendrju4570 18 дней назад
Merytoryczny materiał, wydaje mi się, że w przypadku hybryd Toyoty dużą rolę odgrywa całość układu, przekładnia i silnik/generator elektryczny. Fajnie jakbyś nagrał podobny materiał o dieslach.
@MrKartofello
@MrKartofello 18 дней назад
Tak jak mówisz tam obciążenie można sztucznie regulować "maszynami elektrycznymi" które płynnie mogą przechodzić pomiędzy rolą generatora i silnika
@kejto
@kejto 19 дней назад
Zajebistematerialy robisz 🎉
@elespe8167
@elespe8167 19 дней назад
Zajebiste komentarze piszesz
@kejto
@kejto 19 дней назад
@@elespe8167 dzieki ziom 😘
@kn-sk
@kn-sk 19 дней назад
Film bazuje na informacjach z tych źródeł. 1: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7425626/ Z tego badania pochodzą cytowane w materiale dane na temat silnika Toyoty. 2:"Research on performance optimization and fuel-saving mechanism of an Atkinson cycle gasoline engine at low speed and part load" Ta praca zawiera m.in jak stopień rozprężania wpływa na sprawność silnika Atkinsona. Znajdują się tam również informacje na temat tego, że przy małym obciążeniu silnik Atkinsona uzyskuje mniejsze spalanie poprzez mniejsze straty na przepompowywaniu powietrza (straty wywołane głównie obecnością przepustnicy, które poruszałem w poprzednim materiale ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-JgqGxQ4ZqVY.html ), a przy wysokim obciążeniu, ze względu na większą teoretyczną sprawność tego silnika. Zachęcam do zapoznania się z tymi źródłami. Pozdrawiam
@tomaszwojcik8772
@tomaszwojcik8772 Месяц назад
to skad sie braly dziury w tlokach tsi od vw?
@pantwardowski89
@pantwardowski89 Месяц назад
jest 3
@romanl2608
@romanl2608 Месяц назад
Ja tam vole swoje auto z przepustnica na linke niz elektrycxna przepustnice lub gowniany valvetronic.
@romanl2608
@romanl2608 Месяц назад
Problemem w silnikach benzynowych jest granica palnosci ubogiej mieszanki..... pisze wam to inż konstruktor. Dlatego produkuje sie małe pojemnosciowo silniki, ale by generowaly one sensowne moce doklada sie turbodoładowanie......
@xflashu8075
@xflashu8075 Месяц назад
Leci sub
@ghostrafal
@ghostrafal Месяц назад
Jezu Chrystusowy jakie wspaniałe
@tomaszbuczek7769
@tomaszbuczek7769 Месяц назад
Nic nowego spicfaiery to stosowaly ale na krutki czas
@przemekwspinerr8999
@przemekwspinerr8999 Месяц назад
Dobry jesteś
@mateomateo-dh5ue
@mateomateo-dh5ue Месяц назад
Głupoty Pan gadasz że EGR podnosi sprawność!!!!
@kn-sk
@kn-sk Месяц назад
W filmie mówie dokładnie takie słowa: "Mowa więc o systemie EGR w ten sposób ta technologia może również w pewnym stopniu ograniczyć spalanie" Zadaniem EGR jest przede wszystkim zredukowanie tlenków azotu ale faktem jest, że może to w pewnym stopniu ograniczyć spalanie i istnieją prace naukowe które rozważają uzycie tej technologii pod tym kątem. Jeżeli uważasz, że nie po to jest to stosowane samochodach to masz racje. Być może nie podkreśliłem tego odpowiednio, że głównym zadaniem tej technologii jest redukcja tlenków azotu. Wspominałem o tym w innym materiale i jest to raczej wiedza dość oczywista więc po prostu tego nie powtarzałem. A to że EGR redukuje również straty na przepustnicy raczej mało kto wie, więc zostało to dodane do materiału W każdym razie tutaj masz link do wikipedii i kluczowe fragmenty które potwierdzają to co zostało powiedziane w filmie. en.m.wikipedia.org/wiki/Exhaust_gas_recirculation 1 fragment "In certain types of situations, a properly operating EGR can theoretically increase the efficiency of gasoline engines via several mechanisms: " 2 fragment "The addition of inert exhaust gas into the intake system means that for a given power output, the throttle plate must be opened further, resulting in increased inlet manifold pressure and reduced throttling losses"
@mateomateo-dh5ue
@mateomateo-dh5ue Месяц назад
@@kn-sk uważam po prostu że ta cała ekologia , downsizing zabijają motoryzacje. Nie ma to nic wspólnego z ekologią. Dzisiejsza motoryzacja jest nastawiona na zarabianie ogromnego hajsu za pomocą ekoterroryzm.
@lechu0276
@lechu0276 Месяц назад
Współczynnik reszty spalin.. Fajny temat na długą dyskusję.
@peterdrx
@peterdrx Месяц назад
Dziękujemy.
@PanStrange
@PanStrange Месяц назад
Ta praca naukowa "Methods to Improve Efficiency of Four Stroke, Spark Ignition Engines at Part Load" nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości, bądź traktuje tylko o wąskim zakresie właściwości eksploatacyjnych silnika. W silniku małego auta (downsizing'owym) jazda na max otwartej przepustnicy na najwyższym biegu przy niskiej prędkości obrotowej to jest przepis na skrócenie żywotności silnika. Ostatnimi czasy jeżdzę właśnie astrą j 1.4 turbo benzyną 6 biegową. Kupiłem komputer diagnostyczny i monitoruje w czasie jazdy obciążenie silnika przy 120km/h na 5 i 6 biegu. Otóż silnik na 6 przy biegu 2200 obr/min jest obciążony ok 67-68%, natomiast na 5 biegu pryz 2900 obr/min obciążenie wynosi 59-60%. DOWNSIZING to ślepa ulica motoryzacji, która skończy się katastrofą na rynkach gdzie to jest stosowane.
@kn-sk
@kn-sk Месяц назад
To jest praca z 2005 roku i jest po prostu o tym, jak można zwiększyć sprawność przy częściowym obciążeniu. Jak widać z perspektywy czasu, producenci stosują proponowane tam rozwiązania. Ta praca po prostu zbiera trochę informacji w jednym miejscu. Nie ma tam raczej nic odkrywczego i nigdy nie było. Podałem tę pracę, żeby każdy mógł jej poszukać i upewnić się co do wiarygodności podawanych tutaj informacji. Czy efekt ten faktycznie występuje i na ile jest istotny? A mój materiał przedstawia po prostu, dlaczego te straty występują, i podaje kilka przykładów, które mogą sprawić, że te straty maleją, żeby łatwiej było zrozumieć, o co w tym chodzi. Nie oceniam, czy coś jest dobrym rozwiązaniem, czy nie, po prostu przedstawiam ciekawy, mało znany efekt, jaki występuje w silniku, nic więcej. Jak widać, temat jest raczej mało znany. Jeżeli poszukasz na RU-vid, dlaczego stosuje się "wyłączenie" cylindrów, to nikt ci praktycznie nie wytłumaczy, dlaczego spalanie maleje, skoro wał dalej porusza tłokiem, a w cylindrze dalej sprężany jest gaz.
@PanStrange
@PanStrange Месяц назад
@@kn-sk W dużym skrócie, to że duże otwarcie przepustnicy przy niskiej predkości obrotowej jest korzystniejsze z punktu widzenia sprawności silnika, nie znaczy że jest to sprzyjająca okolicznośc do prawidlowego obciążania silnika, co w czasie eksplotacji przeklada się na jego trwałość, a w zasadzie szybsze wyeksploatowanie ukladu korbowo-tlokowego. Dlatego nigdynie zgodze sie na teorie-jak widzimy nie poparte praktyką- że downsizing ma jakikolwiek pozytywny wplyw na motoryzacje w ujeciu calego cyklu zycia silnika spalinowego.
@krzysztofsoczowka8625
@krzysztofsoczowka8625 Месяц назад
bełkot
@user-hl7ux1tm4j
@user-hl7ux1tm4j Месяц назад
Weź sobie wpisz w google "pumping losses engine" czy coś takiego Zresztą nawet masz źródła podane w przypiętym komentarzu.
@MassiRPM
@MassiRPM Месяц назад
Twoja stara to bełkot
@jmk9065
@jmk9065 Месяц назад
A coś więcej dodasz czy to już koniec wypowiedzi?
@Darek80
@Darek80 Месяц назад
Ten kanał to istne złoto...
@RKprojecttv
@RKprojecttv Месяц назад
Mazda w 4 cylindrowych silnikach, przy stałej prędkości i małym obciążeniu odłącza 2 cylindry.
@remigiuszblackgeckoxyz
@remigiuszblackgeckoxyz Месяц назад
Nie tylko Mazda. Takie rozwiązanie Amerykanie zastosowali w latach bodajże 80-tych. Słabo rozwinięta elektronika zniweczyła ten plan, który dzisiaj stosują inni.
@MateuszLatos-rw1zd
@MateuszLatos-rw1zd Месяц назад
Renault 1.5 dci 85KM i spalanie na poziomie 5-6 litra (doatawczak 2006rok) Nowoczesny silnik 1.3 multijet od Fiata 95KM 8-9 lite (nieco większy dostawczak 2020rok) wozimy to samo i po tym samym mieście Ach ta nowoczesność i ekologia...
@Kjfl516
@Kjfl516 Месяц назад
przecież materiał jest o przepustnicy a w dieslu jej nie ma xD
@MateuszLatos-rw1zd
@MateuszLatos-rw1zd Месяц назад
@@Kjfl516 ale taka ciekawostka bo chcą ekologi a to euro 6 to nabijanie kosztów i nic więcej. Robią malutkie silniki wysilone spalają więcej i po kilku latach wyeksploatowane. To wszystko jest pod nabijanie kasy a nie pod ekonomię i ekologię
@lechu0276
@lechu0276 Месяц назад
Napewno jej nie ma?
@marekso6418
@marekso6418 Месяц назад
Samo mięso
@Tarvezz
@Tarvezz Месяц назад
Kolejny mega merytoryczny materiał. O technologiach, fizyce, mechanice mógłbym słuchać godzinami 😊 Dzięki i czekam na kolejny film!
@kejto
@kejto Месяц назад
bajeczka
@fieldstone6877
@fieldstone6877 Месяц назад
ciekawe sprawy opowiadasz kolego,
@kn-sk
@kn-sk Месяц назад
Materiał bazuje na informacjach z pracy naukowej "Methods to Improve Efficiency of Four Stroke, Spark Ignition Engines at Part Load" autorstwa Osmana Akina Kutlara, Hikmeta Arslana i Alpera Tolgi Calika. Praca skupia się na poprawie sprawności silnika benzynowego przy częściowym obciążeniu, ze szczególnym uwzględnieniem strat na przepustnicy, które są dominującym efektem. Drugim źródłem jest książka "Internal Combustion Engine Fundamentals". Jeśli materiał się spodobał i chcesz wesprzeć kanał, zostaw sub/like Pozdrawiam
@Auuu-xp5gc
@Auuu-xp5gc Месяц назад
Bardzo dobry materiał. Pozdrawiam
@user-qn2zp9tc3x
@user-qn2zp9tc3x Месяц назад
No wreszcie znalazłem ........
@pacanosiu
@pacanosiu Месяц назад
no róbcie szybciej, lepiej, więcej "AI", a gdy osiągnie odpowiedni poziom technologiczny i integracyjny, a integrator to ja, więc powodzenia, to wtedy dowiecie się więcej, a jak nie to zobaczycie dopiero wtedy co się będzie działo
@anim7991
@anim7991 Месяц назад
Wystarczy odpalic pallnik acetylenowy. Im wiecej tlenu tym wieksza temperatura...
@kn-sk
@kn-sk Месяц назад
Miałem z początku wspomnieć o palniku acetylenowo-tlenowym ale tam zachodzi kompletnie inne zjawisko. W skrócie tlen wchodzi w interakcje z metalem. Nawet na yt można spotkać się z materiałami gdzie ktoś strzela do zbiorników z tlenem i niezależnie od użytego kalibru otwór jest takej samej średnicy. Dochodzi do przebicia zbiornika i następnie do gwałtowne utlenienia metalu. A tutaj masz dokładniejszy opis jak taki palnik działa "Step1: Preheat Before cutting the steel, the metal is to be heated up to its kindling temperature, about 1800°F with preheat flames. This makes the steel readily react with oxygen. An oxy-fuel torch is used to provide preheat flames to heat the metal. Fuel gas is mixed with oxygen inside the torch to form a highly flammable mixture. The torch has a nozzle containing multiple holes designed in a circular pattern to focus the flammable gas mixture into multiple little jets. This fuel-oxygen mixture gets ignited outside the nozzle. The resulting preheat flame forms at the nozzle tip. Adjusting the fuel-to-oxygen ratio enables to adjust the preheat flame to produce the highest possible temperature in the smallest possible flame. This helps to concentrate the heat on a small area on the surface of the steel plate that is to be cut. Step 2: Piercing On application of preheat flame, the surface of the plate reaches kindling temperature (approximately 1800°F). Pure oxygen is then directed toward the heated area in a fine, high-pressure stream to pierce through the plate. This is known as ''cutting oxygen''. When the cutting oxygen stream hits the pre-heated steel, a rapid oxidation process begins. The oxidized steel changes into molten slag. The slag needs to be removed to allow the stream of oxygen pierce through the plate. Depending on the plate thickness, the oxygen stream is pushed deeper into the plate. In the process, the molten slag gets blown out of the pierced hole. Step 3: Cutting When the oxygen stream pierces through the plate, the torch can be moved at a constant speed to form a continuous cut. The molten slag formed during the process is blown to the bottom of the plate. The heat generated during the chemical reaction between the oxygen and the steel preheats the surface of the plate but just in front of the cut. However, this heat is inadequate to perform cut without preheat flame. Therefore, preheat flame is used throughout the cut to add heat to the plate as the torch moves."
@1ZGG
@1ZGG 2 месяца назад
Robiłem takie próby z silnikiem w glfie II. Ultrdźwiękowy przetwornik do rozbijania wody. A efekt taki że spalanie wzrosło z 9 litrów LPG d 12 -tu.
@amixo1
@amixo1 2 месяца назад
To jest IDIOTYZM który wraca co jakiś czas jak bumerang ! Było to badane i stosowane na Polskich statkach morskich na przełomie lat 60 -70 Skończyło się rozczarowaniem znikomymi oszczędnościami na paliwie i znacznym zwiększeniem awaryjności oraz skróceniem przebiegów między remontowych Wariactwo !
@marcingrzybowski25
@marcingrzybowski25 2 месяца назад
Bardzo fajne nagradnie. Duzo technicznych informacji, a nie puste informacje. Bardzo dużo informacji w krótkim czasie.
@walczyk04
@walczyk04 2 месяца назад
Ta metoda była już znana przed II WŚ Tylko Ford zablokował patent.
@wikingkoza4720
@wikingkoza4720 2 месяца назад
Nie tylko badano i eksperymentowano z to rozwiązanie przy użyciu w samolotach, ale faktycznie je stosowano na masową skalę przykładowo w P-47D-4, który zabierał 113,6l mieszaniny alkoholu i wody i w razie użycia pozwalał zwiększyć moc z 2000Hp do 2300Hp
@PrzemuG
@PrzemuG 2 месяца назад
Takich kanałów brak na polskim youtube. Subskrypcja leci z góry! Pozdrawiam
@ukasz9820
@ukasz9820 2 месяца назад
Dużo nowych informacji
@panpunkt5185
@panpunkt5185 2 месяца назад
Tzw boost - to było w samolotach bojowych w II światowej do tymczasowego zwiększania mocy - limit to chyba 3 minuty Wtrysk nie tylko wody a mieszanki metanolu i wody.
@PablitoIncognito
@PablitoIncognito 2 месяца назад
Kolejny fajny film oby tak dalej
@kejto
@kejto 2 месяца назад
Super😂
@kn-sk
@kn-sk 2 месяца назад
Materiał opiera się na informacjach z tych prac naukowych. 1."Worm J, Naber J, Duncan J, Barros S, Atkinson W. Water injection as an enabler for increased efficiency at high-load in a direct injected, boosted, SI engine" z tej pracy pochodzą cytowane dane na temat długosci spalania, kąta zapłonu 2."Böhm M, Mährle W, Bartelt H-C, Rubbert S. Functional integration of water injection into the gasoline engine" wspomniany w materiale silnik który zwiększył moc z 150 do 160 kW 3. "Hermann I, Glahn C, Kluin M, Paroll M, Gumprich W. Water Injection for Gasoline Engines-Quo Vadis?" W pracy można znaleźć jakie są np. różnice pomiędzy wtryskiem wody w dolot a wtryskiem bezpośrednim 4. "Sipeng Zhua, Bo Huc, Sam Akehurstb, Colin Copelandb, Andrew Lewisb, Hao Yuanb, Ian Kennedyb, Johan Bernardsd, Ciaran Branneyd A review of water injection applied on the internal combustion engine" ta praca to swego rodzaju zebranie danych w jednym miejscu na temat wtrysku wody w silnikach spalinowych Jeśli materiał się spodobał i chcesz wesprzeć kanał to zostaw sub/like Pozdrawiam
@losiek123456789
@losiek123456789 2 месяца назад
O tej godzinie?
@kn-sk
@kn-sk 2 месяца назад
Miałem chwilę czasu to tak wyszło, że teraz skończyłem
@foxtrot2327
@foxtrot2327 2 месяца назад
Jestem pod wrażeniem 👍👍
@DamianMicua
@DamianMicua 2 месяца назад
Może i zbyt dużo powietrza obniża temperaturę, ale zapomniałeś uwzględnić, że starsze samochody (Porsche niedawno coś pokazało) bazują na mieszankach raczej 11-13 Lambda. Czyli tak czy siak jest mniej powietrza niż paliwa, dzięki czemu unikamy spalania stukowego i mamy mniejszą temperature spalin co jest bezpieczne dla silnika
@user-hl7ux1tm4j
@user-hl7ux1tm4j 2 месяца назад
Masz w materiale, że bogatsza mieszanka zmniejsza temperature. Te bogate mieszanki są używane tylko pod pełnym obciążeniem z tego co wiem
@olo1299
@olo1299 2 месяца назад
​@@user-hl7ux1tm4j Nie w każdym silniku, już 30lat temu toyota miała silniki pracujące na ubogiej mieszance. Chociażby 4afe LB co do efektywności spalania to najlepiej gdyby lambda była w okolicach 15+ w zależności od stopnia kompresji. Niestety bez dodatkowych modyfikacji taki silnik zje zawory w tempie ekspresowym. Ale i na ten problem już 80lat temu znaleziono banalnie prosty sposób który dziś w sporcie został na różne sposoby zmodyfikowany. A mianowicie wtrysk zimnej mgły do komory spalania. Odbiera temperaturę i dodatkowo się rozszerza łagodząc efekt detonacyjny i zwiększając jednocześnie ciśnienie w cylindrze. Sam robiłem próby na małym jednocylindrowym silniku. Efekt był taki że wąchał paliwo a na obroty wkręcał się jak wściekły i to pod około 60% obciążeniem. Niestety brakowało mi w nim możliwości płynnej regulacji kąta zapłonu bo było by jeszcze lepiej.
@lesnydziad7905
@lesnydziad7905 17 дней назад
Ciecz lepiej chłodzi niż powietrze, dlatego specjalnie podlewa się silnik benzyną aby schładzać silnik. Często wykorzystywane w samochodach tuningowanych czy sportowych aby obniżyć temperaturę w cylindrze, zauważcie że one zawsze lekko dymią i spaliny pachną niespaloną benzyną. Bogata mieszanka nie schładza spalin a schładza tłok i cylinder i w ten sposób temperatura komory spalania się obniża. Sytuacja podobna jak tradycyjna zapalniczka z płomieniem pomarańczowym i zapalniczka żarowa czy tam jet z niebieskim, po mimo że ta druga ma gorętsze spaliny niebieskie, wciąż wykorzystuje tę samą ilość gazu, moc ma podobną i obie zapalniczki podpalają z podobną siłą. Mieszanka 14.7 jest najbardziej optymalna w sensie ekologiczna, najczystsza, lecz na delikatnie bogatej można z silnika wykrzesać więcej mocy jeśli chodzi o tuning.