Тёмный

Řez starých ovocných stromů 

BOTUR
Подписаться 14 тыс.
Просмотров 73 тыс.
50% 1

Na co se zaměřit? Jak dlouho to trvá? Co je cílem? Napište mě pod video, jak staré stromy ošetřujete Vy a případně tipy na řez starých stromů. Pokud se Vím video líbí, sdílejte jej mezi přáteli :-)

Опубликовано:

 

25 мар 2020

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 36   
@kytovec2151
@kytovec2151 10 месяцев назад
skvělé, díky moc!
@boturcz
@boturcz 10 месяцев назад
není zač :-)
@jinanzal445
@jinanzal445 4 года назад
Jde vidět, že jste zapálený sadař - to je radost vidět, je nás čím dál tím míň ... a vaše videa jsou velmi inspirativní a poučná :) bude fajn, když v tom budete pokračovat.
@boturcz
@boturcz 4 года назад
děkuji za pochvalu :-) pokračovat budu i v sekci včelařství a cestování
@ander3982
@ander3982 4 года назад
Mate dobre videa , len tak dalej, konecne je tu na youtube nieco nove z coho čerpat. Dakujem
@boturcz
@boturcz 4 года назад
andrej bobosik dekuji snažím se to dělat polopatě :-)
@boturcz
@boturcz 3 года назад
www.botur.cz/2020/10/otazky-a-odpovedi/
@14jan141
@14jan141 2 года назад
super! 👍👍👍
@boturcz
@boturcz 2 года назад
Diky
@frantisek_heca
@frantisek_heca 2 года назад
Děkuju za video. Říkate sadit raději nové, než se 2-3 roky hrát se starým. Jsem amatér, ale s novým čekáte a hrajete se mnohem více let, než z toho něco je, ne? Nemá ten starý, ořezaný mnohem lepší základ, kořenový systém, tím pádem dostupnost k vodě - než nový mladý?
@boturcz
@boturcz 2 года назад
Pokud není strom nemocný či opravdu špatný, pohrát se s tím můžete, ovšem bylo to myšleno tak, že někdo se stromem hraje třeba 5 let a nakonec to stejně vykácí.
@josefcech6678
@josefcech6678 Год назад
Dobry den, jedno z mala videi, ktere mi ukazalo smer jakym se dat. Koupil jsem zahradu s nekolika starymi stromy 30-40 let a vice. Mezi nimi jsou i nekolika metrove tresne, ktere se spatne sbiraji. Libil jse mi Vas pristup s odriznutim terminalu. Jen otazka, kdy bude nejvhodnejsi cas pro takovy rez jestli spise jaro nebo az v dobe plodu ( aby se rany lepe hojily)? Jinak 👍
@boturcz
@boturcz Год назад
nejlépe je to v době květu a pak pěkně zatřít stromovým balzámem. Teď budou i teoretická videa, které chci nakreslit a nafilmovat. zde se dozvíte jak na to.
@jinanzal445
@jinanzal445 4 года назад
My jsme koupili starý sad a bylo mi líto a jsem toho názoru, že většina starých stromů je škoda porazit a že je lepší je zmladit a tím jim vdechnout na další dlouhé roky nový život a zároveň je podsazovat - tím se zajistí nádherná kontinuita a sad je vždy plodný a plní i důležitou estetickou a ekologickou funkci (nepoužívám vůbec chemii - ptačí a hmyzí ráj). Po dlouhých letech získávání informací a nabírání vlastních zkušeností si troufám říct, že jsem se naučil zmlazovat. Nesouhlasím s Vaším navrhovaným postupem v případě ryngle - takhle staré stromy nemají schopnost obrážet ze starých větví, takže byste strom zabil rovnou - žádné vlky by se nevytvořily - kdyby náhodou ano, tak v zcela nedostatečném počtu a strom by stejně za pár let odešel (viděl jsem to na vlastní oči - krásně se zmladil, ale po pár letech jednoho jara už neobrašil), kvůli vzniklé nerovnováze mezi korunou a kořenovým systémem. Takové stromy se zmlazují pomocí detailního řezu, který spočívá v kombinaci prosvětlovacího a zakracovacího řezu. Detailním řezem mám na mysli řez, kdy se zabývám aji drobnými plodnými větvičkami - je to velice pracná, nicméně velký efekt mající metoda. Tímto řezem se zachovává tvar koruny a její velikost se zmenší jen nepatrně (někdy je možnost sesadit korunu na spodní mladší větve - ty ale ve většině případů a aji ve vašem případě chybí). Stejně bych ho prováděl i u vaší hrušně - u ní by mohl být zakracovací řez (vždy na blíže patě stromu postavenou větev) hlubší a tím i zmlazovací efekt větší a trvalejší. Razantní zmlazovací řez snáší nejlépe jabloně, i když také záleží u nich hodně na odrůdě - ne všechny odrůdy reagují dobře na zmlazení. Třešeň reaguje také dobře, ale doporučuje se odstranit nanejvýše 1/3 (1/2) objemu koruny, neboť při větší ztrátě koruny opět hrozí odumření kořenového sytému, z důvodu vzniklé nerovnováhy, a tudíž nedostatečného zásobování kořenů energií. U vysokých stromů je provádění detailního řezu téměř nemožné. Bylo by k němu potřeba velmi vysokého žebříku + teleskopických nůžek - z tohoto důvody by se do toho jen málokdo pustil. Naše staré stromy mají více než 50 let a více než 12 m výšky. Odhad 60 - 80 let. Poslední roky rychle přirozeně odchází z důvodu sucha a sírovce žlutooranžového - který rozežere kmeny a kosterní větve a ty se pak rozlamují.
@boturcz
@boturcz 4 года назад
Já staré stromy, které jsou solitéry a zdravé nechávám. Viz ta 100 letá hruška, ovšem často se setkávám u sadařů, že chtějí zachránit soušku či trouchnivinku, tam doporučuji projít kus od kusu. A pak ten vynaložený čas nestojí za to. Třeba 5 let a máte nový zdravý stromek plný elánu.
@jinanzal445
@jinanzal445 4 года назад
@@boturcz tak u nás nechávám většinu stromů dožít, byly to obrovské stromy sázené ve velkém sponu, takže je dostatek prostoru na podsadbu, takže staré nebrání růstu mladým, případně ořežu trochu korunu, aby tolik nestínily :) A i když některým švestkám zůstala třeba jenom jedna větev, i tak plodí a plní i mimoprodukční funkce :)
@danielagrechova551
@danielagrechova551 3 года назад
@@boturcz mne nové odrody nechutnají...my máme také starý sad, chystám se všechno zachránit je to moje srdcovka....nové stromky nám okousali kozy, berany i přesto že sme měli pletivo kol dokola...a polovina nám zeschla nevím proč - zálivku měli...proste už nekupuji nic...
@boturcz
@boturcz 3 года назад
@@danielagrechova551 dobrý den, protože je teď aktuální téma a mnoho lidí se mě ptá: zde máte odpověď www.botur.cz/2020/10/otazky-a-odpovedi/
@jakubskliba9738
@jakubskliba9738 3 года назад
Souhlasím s vámi že není potřeba chemie.
@danielagrechova551
@danielagrechova551 3 года назад
kedy ste odrezali ten terminál na TŘEŠNI? na jar či na podzim? děkuji
@boturcz
@boturcz 3 года назад
u třešní vždy až před květem.
@RenataCharouskova
@RenataCharouskova Год назад
Dobrý den, mohu také u slivoně sesadit hlavní terminál jako máte u třešně? Pokud ano, v jakém období? Děkuji
@boturcz
@boturcz Год назад
Ano můžete nejlépe v době květina ránu pěkné ošetřit.
@bethamacejovska913
@bethamacejovska913 3 года назад
Dobrý deň! Vo videu pri vašej 100rocnej hruške bolo povedané, že ju z jari osetrite preventívne postrekom, moja otázka akým aby to vcielkam nevadilo?
@boturcz
@boturcz 3 года назад
Dobrý den, veškeré stromky ošetřuji jarním postřikem. Základ je smáčedlo SIlWET + měd (kuprikol, kocide atd) + proti savému a žravému tedy (decis, calypso apod). Timto prvním jarním postřikem vždy začínám.
@bethamacejovska913
@bethamacejovska913 3 года назад
@@boturcz veľmi pekne ďakujem za odbornú odpoveď. Ale predsa ešte, robí sa to aj za preletu včielok?
@boturcz
@boturcz 3 года назад
@@bethamacejovska913 provádím jej před příletem vcelek. Tedy cca v březnu kdy jeste nelitaji. Cca v 10 stupních.
@zlatkoluspaj7992
@zlatkoluspaj7992 3 года назад
bez praktickej ukažky je to teoria.
@boturcz
@boturcz 2 года назад
každý strom je jiný, musíte nad tím přemýšlet a z videa to steně špatně pochopíte.
@prabanda2349
@prabanda2349 3 месяца назад
Ahojte,mohu se zeptat,v kterém období byl řez třešně proveden?Díky.
@boturcz
@boturcz 3 месяца назад
v době květu
@prabanda2349
@prabanda2349 3 месяца назад
Díky,mám totiž za úkol zmladit patnáct metrů,velkou třešeň a rád bych ji dal šanci.
Далее
SLOUPCOVÉ STROMY
12:00
Просмотров 49 тыс.
Řez ovocných stromů s dutou, kotlovitou korunou
18:07
Turning trash into triumph, one can at a time!
00:18
Просмотров 2,5 млн
Povýsadbový řez ovocných stromů
4:15
Просмотров 40 тыс.
JABLONĚ - úprava po nesprávném řezu
42:27
Просмотров 260 тыс.
Jak je DŮLEŽITÝ výchovný řez
20:28
Просмотров 97 тыс.
Jak prořezat 5 let zanedbávanou jabloň?
13:19
Просмотров 73 тыс.
Ovocná školka
8:16
Просмотров 23 тыс.
Ivan Hričovský: ZMLADZOVANIE VEĽKÝCH STROMOV
8:28