Α.Ο. Οικονόμος Τσαριτσάνης (4-0) Α.Ο. Δαμασιακός (Α' ΕΠΣΛ) 2023-2024

Просмотров 869
50% 1

Α.Ο. Οικονόμος Τσαριτσάνης (4-0) Α.Ο. Δαμασιακός !!!
15η Αγωνιστική
Αξιοποιώντας τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο δεύτερο ημίχρονο, ο Οικονόμος Τσαριτσάνης επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα με την επικράτησή του με 4-0 κόντρα στον αξιόμαχο Δαμασιακό, στο "Γεώργιος Μητσιμπόνας".
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς μεγάλες φάσεις, με εξαίρεση δύο καλές στιγμές, από μία για κάθε ομάδα.Στο 27' μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σεμερτζίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλλα προς την εστία αλλά προ της γραμμής τέρματος απέκρουσε σωτήρια ο Καρακάνος, ενώ στο 32' έφυγε στην αντεπίθεση ο Τσάτσος αλλά το σουτ που έπιασε απέναντι στον Ν.Δραχαλίβα αλλοιώθηκε από την παρέμβαση του Αυλογιάρη και κατέληξε κόρνερ.
Στην επανάληψη το αγωνιστικό "πρόσωπο" των Τσαριτσανιωτών βελτιώθηκε με την είσοδο αρχικά του Στ.Δραχαλίβα και στην συνέχεια του Δριστέλα, με συνέπεια να φθάσουν στην ευρεία νίκη.Στο 47' ο Δραχαλίβας μέσα από την περιοχή σούταρε προς την εστία αλλά η μπάλλα κόντραρε σε αμυνόμενο και αποκρούστηκε σε κόρνερ. Εκτελώντας ο ίδιος το κόρνερ, τελικός αποδέκτης έγινε ο Κατσιαντώνης που με δυνατό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής "άνοιξε" το σκορ (1-0).Στο 64' ο Ματούλας βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Νικολακούλη που βγήκε νικητής στην "μονομαχία" τους αλλά στο 67' ο νεοεισελθών Δριστέλας εκμεταλλεύθηκε ασυνεννοησία στην αμυντική γραμμή των φιλοξενουμένων, κυνήγησε την φάση με αντίπαλο τον Νικολακούλη και "κλέβοντας" την μπάλλα, την έστειλε από πλάγια θέση στα δίχτυα (2-0).
Στο 74' ο Δριστέλας απείλησε εκ νέου τον Δαμασιώτη τερματοφύλακα που απέκρουσε σε πρώτο χρόνο αλλά ο Δραχαλίβας από κοντά ανέβασε τον δείκτη σε 3-0, ενώ στο 75' ο Νικολακούλης απέκρουσε σε κόρνερ το επικίνδυνο σουτ του Ματούλα.Στο 84' οι πρωταγωνιστές του τρίτου τέρματος άλλαξαν ρόλους και από γύρισμα του Δραχαλίβα, εξ επαφής ο Δριστέλας διαμόρφωσε το 4-0, το οποίο δεν άλλαξε ένα λεπτό αργότερα όταν το μακρινό σουτ του Ματούλα αποκρούστηκε από την δεξιά συμβολή των δοκών.
ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ (Βασίλης Μπακογιάννης): Ν.Δραχαλίβας, Κατσιαντώνης (70' Ντούφας), Μπουμπουνάρας, Αυλογιάρης, Γανός (79' Αλεξόπουλος), Σουγλής, Τσούτσας (64' Δριστέλας), Μιφτάρι (79' Γκόλτσιος), Σεμερτζίδης (46' Στ.Δραχαλίβας), Ματούλας, Γκαραλιάκος.
ΔΑΜΑΣΙΑΚΟΣ (Νίκος Φακίτσας): Νικολακούλης, Σάρρα, Θ.Μουσιάρης, Οικονόμου (68' Α. Μπακαΐμης), Δ.Μουσιάρης, Τσιάλτας (77' Χ. Μπακαΐμης), Τσάτσος, Καρακάνος, Λέτσιος (77' Κοτρούτσος), Λούτσος (59' Τέγος), Τσατσελάρι.