Тёмный

Виставка "Ой на Івана, на Купала..." в  

Музей просто неба. Пирогів
Просмотров 105
50% 1

Відкриття виставки "Ой на Купала...", що діяла у 2021 році на експозиції "Середня Наддніпрянщина" Національного музею народної архітектури та побуту України (‪@pyrohiv.museum‬).
“З усіх народних свят річного календарного циклу, традиційних для України, свято Купала, мабуть, найбільш глибинне, загадкове і хвилююче. Адже Вогонь і Вода і сьогодні діють на людину заворожуюче. Не даремно говорять, що можна безкінечно дивитися як горить вогонь, чи тече вода. Здавна святкування на честь Купала - бога родючості, врожайного літа, зелених плодів, цілющих трав, добробуту, радості, згоди та любові, відбувалися в найкоротшу ніч на березі річки чи ставу в тісній взаємодії з силами природи.
Не дивно, що про події магічної ночі складено безліч легенд, бувальщин і повір’їв. Дівчата ворожили на вінках і могли дізнатися про майбутню дівочу долю, хлопці шукали в лісі чарівну квітку папороті, яка відкривала заховані скарби і давала можливість пізнати таємниці природи і майбутнє. За повір’ями, в цю ніч не можна спати, тому що саме в цей час найактивнішою стає нечиста сила, в цю ніч тварини і рослини розмовляють, а дерева можуть переходити з місця на місце.
Всі купальські обряди є відлунням віри наших предків в очищувальну силу води і вогню та в цілющі сили чарівного купальського зілля. В цей день дівчата збирали квіти і трави, вили з них вінки, використовуючи для цього пахучі васильки, панський мак, звіробій, черевички, м’яту, канупер і дзвіночки, із чорнобилю робили собі пояси у вигляді перевесел, щоб вберегтися від темних сил. Молодь стрибала через багаття для очищення від всього злого, усі обов’язково купалися, переважно рано-вранці, оскільки в цей день і саме Сонце, як гадали, купалося і грало, бо женилося.
В виставковому просторі відтворено фрагмент святкового дійства з прикрашеною Купайлицею, хороводом дівчат біля неї, парубоцьким гуртом, а також святково вбраними односельцями. Так виглядало свято на Черкащині в ХІХ ст., для зорового ряду і оформлення композиції використано народний одяг і предмети побуту з Середньої Наддніпрянщини. Представлена також святкова атрибутика: дівочі вінки, пахучі трави, купальське деревце, колесо від воза. Доповнюють експозицію народні картинки і декоративні розписи.
Виставка сповнена магічним настроєм свята, що твориться красою народного мистецтва, багатством і витонченістю вбрання українців, гармонійно поєднаними з навколишньою унікальною і щедрою природою, яка, власне, і сформувала чутливу до краси українську душу”.
Оксана Гордієць
куратор виставки
Висловлюємо щиру вдячність Максиму Главацькому за надані відеоматеріали, які відтворюють живу атмосферу роботи виставки і дозволяють, хоч і дистанційно, долучитися до зустрічі з прадавнім народним святом. Виставковий відділ висловлює велику подяку науковцям музею, які підтримали ідею виставки і з великим бажанням долучилися до її втілення: Вікторії Філь, Світлані Ситниченко, Анні Малініній, Олені Романенко, Олександрі Костенко, Вадиму Назаренко та іншим.

Опубликовано:

 

28 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
Катаю тележки  🛒
08:48
Просмотров 498 тыс.
КАК БОМЖУ ЗАРАБОТАТЬ НА ТАЧКУ
1:36:32
Катаю тележки  🛒
08:48
Просмотров 498 тыс.