Тёмный

Голиат е символ на всеки по-голям проблем в живота ни 

Святост и присъствие
Подписаться 537
Просмотров 138
50% 1

Кой е Голиат?
Голиат е библейски герой, но погледнато иносказателно, #Голиат за нас може да е определена ситуация, обстоятелство, болка или проблем, което се очертава като нещо сериозно, дори нещо непреодолимо.
#1Царе (17:4)
,,И от филистимския стан излезе юнак на име Голиат, от Гет, шест лакътя и една педя висок.”
Лакът е мерна единица в древността и е равна на 52 см. Така че, Голиат беше висок три метра и тридесет самтиметра.
В следващият стих се казва, че бронята му е тежала пет хиляди сикли - около 55 килограма.
Голиат беше исполин, беше гигант и е символ на всеки гигантски проблем, който се изправя пред нас, който ни плаши, и за който мислим и като лягаме и като ставаме.
Той непрекъснато ни се показва и подсеща за себе си, защото #Библията ни казва, че след като Голият се показа на хората, той се връщаше всеки ден, четирдесет дни, и той не ги остави на мира. Това прави Голиат в живота ни, той открадва нашия мир, открадва нашето благополучие. Всеки се е сблъсквал с Голиат в живота си, с онзи голям проблем, който няма да изчезне, освен ако не го победим.
MMMMMMM
Голиат предизвикваше цял един народ и стоeше между тяхното минало и тяхното бъдеще.
Голиат за който четем в Библията е Голиат в нашата реалност и както срещу него се изправи тинейджъра Давид в една физическа битка, всеки един от нас може да се изправи в битка срещу гигантски проблем и както Давид победи Голиат, така и ние можем да постигнем победа.
Как #Давид победи Голиат? Всеки ще отговори, че Давид уби Голиат с прашка и Това е отчасти правилен отговор, но на мен ми се иска да отида теологично по-дълбоко в анализирането на тази битка.
Предполагам сте чували за #Херменевтика. Така се нарича науката и изкуството за тълкуване на Библията и едно от правилата на тази наука е не само да четеш, но и да търсиш повторение, защото повторението в Писанието винаги е ключ към акцента, така че когато видите повторение в същия контекст, на същото събитие, в същата история, означава, че на това нещо трябва да се обърне допълнително внимание.
В конкретната история Това повторение се намира в стих
36 от #1 Царе глава 17 и в стих 26, където пише:
,,И Давид проговори на стоящите при него мъже като каза: кой е тоя необрязан филистимец та да хвърли презрение върху войските на живия Бог?”
Нека прочета и стих 36, където Давид казва на царя #Саул:
,,Слугата ти е убивал и лъв и мечка, и тоя необрязан филистимец ще бъде като едно от тях, понеже хвърли презрение върху войските на живия Бог.”
Това, което се повтаря в двата стиха е, че Божият народ е изправен срещу един необрязан филистимец.
Докато целият #Израел гледаше нагоре към филистимеца, Давид гледаше надолу и виждаше, че този мъж не е #обрязан и че Това е много важен фактор, който променя характера на битката.
Обрязването е ритуал, символизиращ сключване на завет между #еврейския народ и Бог.
#Необрязаността на Голиат привлече вниманието на Давид, защото #обрязването беше знак на Завета. Завет означава не само договор, а нещо повече.
Заветът свързва кръвно Бога с човека и когато даден човек спазва този завет, тогава се свързва със свръхестествената същност на Бога.
В Матей 16:19:
,,Ще ти дам ключовете на небесното царство; и каквото вържеш на земята, ще бъде вързано на небесата, а каквото развържеш на земята, ще бъде развързано на небесата.”
Обърнете внимание, че важен принцип в Божието слово е нашата действеност. В стиха се казва, че Бог ще даде ключовете, но няма да ни отвори вратата. Ключовете са Неговите закони. От нас се иска да ги спазваме и когато ги спазваме пътя към всяка победа ще бъде отворен.
Освен Това Бог даде стратегия на Давид. Божията статегия беше Давид да се изправи срещу Голиат и да вземе пет камъка, защото Голиат имаше четирима братя. Божията стратегия не е за половинчата победа. Божията стратегия е за пълна победа. Бог от своята висота вижда всичко и Той споделя нужното на своите хора.
В Псалм 25 : 12 и 14 се казва:
,,Бои ли се човек от Господа? -
Него Той ще настави кой път да избере.”
,,Тайната Господня е за ония, които Му се боят; на тях открива Той Своя #завет.”
Божието Слово е дадено на всички, но Божието лично ръководство
не се споделя с всеки, така че, ако сме под Завета, Господ ни дава божествени мисли и Той ни ги дава чрез Светия Дух, за да ни упъти какво да направим в всяка конкретна ситуация.
Това е разликата между книга с правила или книга-наръчник и Божието слово. Когато сме под Завета, Бог ни дава индивидуално напътствие.
Давид каза на Голиат в глава 17, стих 45:
00:00 Кой е Голиат
02:25 Какво символизира обрязването
05:16 Различната гледна точка
05:57 Заветът с Бога
06:56 Разликата ,, да си със Завета" и ,,под Завета"
08:43 Божият взор променя естеството на битката
10:08 Близостта с Бога дава морална сила
11:15 Значението на нашата действеност
12:20 Бог дава стратегия
13:22 Божиите имена

Опубликовано:

 

2 авг 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
🔴Ютуб закрывают... Пока?
00:39
Просмотров 1,4 млн
Ключът към властта над греха
25:17
🔴Ютуб закрывают... Пока?
00:39
Просмотров 1,4 млн