Тёмный

Историята на "Българския Манчестър" - Габрово 

Bulgaria ON AIR
Подписаться 88 тыс.
Просмотров 8 тыс.
50% 1

В предаването "Операция история" д-р. Николай Колев говори за епохата на бурния 19-и век, която той самият нарича "Епоха на стон и величие", за историята на "Българския Манчестър" - Габрово, както и за съдбата на габровския индустриалец Иван Калпазанов.
"Имаме един прочут българин, роден в Габрово. Това е Иван Гюзелев, първият български академик по физика и математика. Гюзелев, заедно с Буров, първият министър-председател на България, с парите на Васил Априлов, Николай Палаузов и габровските индустриалци основават гимназиалното образование в България. Текстилната индустрия също възниква в Габрово, благодарение на жените", коментира д-р. Николай Колев.
www.bgonair.bg/a/177-operatsi...

Опубликовано:

 

12 май 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 18   
@chrisskp2306
@chrisskp2306 21 день назад
Да благодарим на госта Нисолай Колев за интересната информация.
@MargaritaNimylowycz
@MargaritaNimylowycz 22 дня назад
Хиляди благодарности за това видео, благодаря, че сте поканили този знаменит гост! Габровец!!!! Аз също съм раждана в Габрово, но от 48 г живея в Париж, защото един френски журналист ме срещна и се ожени за мене, за да ми помогне (фамилията ми беше репресирана) да прекося Желязната Завеса! Аз съм много горда, че съм габровка! Благодаря отново! И chapeau 🎩 за това видео!!!!
@user-zg5wx7us7q
@user-zg5wx7us7q 14 дней назад
Още ли си с този мъж?
@user-zg5wx7us7q
@user-zg5wx7us7q 14 дней назад
Много приятен събеседник. Кани го често, има какво да говори. Особено за нашата стара история 😊
@JulianDulo
@JulianDulo 15 дней назад
Много интересна информация, определено се обогатих. Благодарност към госта. Още един пример какво е да си Българин. Дано телевизионера си вземе поука
@irenayancheva9970
@irenayancheva9970 24 дня назад
Благодаря много!
@user-ys9eq8up1e
@user-ys9eq8up1e 25 дней назад
Точно и много вярно !! Има много материали в музеите и читалищата в Габрово , Севлиево и района за търговията и производството на стоки за износ извън Османската империя. Нека тия професори от телевизиите които говорят за селско и "неуко" население да си отворят очите и най вече разума ! То пълно с комплексари пред "запада". Аман!
@irenatodorova2038
@irenatodorova2038 25 дней назад
Благодаря за този разговор. Аз бях също много развълнувана. Ако не ни подрязваха клонките толкова често, сега България щеше да бъде огромно дърво с дебел дънер и да берем много плодове! Впрочем на 24.03.2024г.изтече 150г. договор между Уиндзор ите и сакскобургите за подтискане на българите и България. Моля да коментирате връщането на тленните останки на Фердинант, който очевидно има общо с това, а и докарва България до национални катастрофи.
@Sparotoc
@Sparotoc 25 дней назад
Хубаво го казахте - Ако не ни подрязваха клонките толкова често, сега България щеше да бъде огромно дърво с дебел дънер и да берем много плодове!
@user-xc1jj2py3i
@user-xc1jj2py3i 24 дня назад
Моя колежка от Габрово остъргваше обвивката на кранвирш, да не би нещо дребно да се изхвърли.
@elemag9681
@elemag9681 24 дня назад
Моите уважения към госта, но мега яко изкривява фактите! Богатите предприемачи от Габрово са били няколко души, собственици на същите тези фабрики. Всички са били обикновени работници, около 3000 души до 1945г, без осветление, без асфалтови пътища, без здравеопазване, почти без образование! Говори за периода, когато Габрово е близо 100 хил. души, но не казва, че това население беше достигнато по време на соца, и едва ли не, обвинява социализма за това, че сега са 30 хил.... Своя апогей Габрово изживява през периода 1945 - 1990г, каквото и да казвате, срещу фактите не можете да спорите, хората от региона помнят, а всичко преди това е било вяла, скопена, частна инициатива със скромни резултати за обществото. Голям келепир, че Калпазанов, Семов, Конкилев или Бобчев подарявали посуда по случай сключване на брак, 1 дка нива при раждане или пращали за изучаване в чужбина дете на свои работници. Да, това са знаменити габровци, безспорно имената им ще останат в историята на града ни, но истинският ,,Манчестър на Балканите", се ражда след промишления взрив след 1945г., който води до просперитет във всяка сфера - икономика, градоустройство, спорт, култура, демография....
@chrisskp2306
@chrisskp2306 21 день назад
Розови сънища на един червенотиквеник.
@elemag9681
@elemag9681 20 дней назад
@@chrisskp2306 Кое от написаното не е вярно? Явно си поредния недоклатен п....л с липса на дар слово и без достатъчно аргументи?
Далее
🛑какие города ждут трек?
00:14
Просмотров 247 тыс.
КАКВА ВИЗАНТИЯ?
21:41
Просмотров 234 тыс.