Тёмный

Лицата на науката | Проф. Александър Кьосев: Четенето - основна културна техника на модерната епоха 

Културен център на Софийски университет
Просмотров 1,3 тыс.
50% 1

Как човекът е станал човек? Антрополозите ни учат, че началото е било, когато е започнал да усвоява природата: да пали огън, да борави с елементарни инструменти, да опитомява животни. Наричат тези действия, върху които се базира цивилизацията, „културни техники“. Създаването на знакови системи е една от най-важните от тях. Няма човешки свят без език, а на много от езиците се чете и пише.
Дълго време обаче грамотността остава елитарна културна техника. Тя става масова и задължителна едва през 18 век, когато „читателска революция“ и общуването с книгата се превръщат в незаобиколимо условие за социализация в Модерната епоха. Дали дигиталният обрат не променя тази ситуация? Как се променя водещата културна техника на Модерността в наши дни? Ще четем ли романи, когато пътуваме към бъдещите екзопланети? Лекцията ще обсъди тези въпроси и ще обърне внимание на настоящото състояние на четенето в България.
Проф. Александър Кьосев от катедра “История и теория на културата”, ФФ е вторият лектор в есенния семестър на “Лицата на науката” - онлайн поредица, в която преподаватели от СУ представят работата си за широка аудитория. Лекцията е записана в рамките на събитието “Лицата на науката: Астрофизиката среща културологията” на 2.11.2022 в Театралната зала на СУ. Лекцията на другия гост - астрофизикът и популяризатор на науката доц. Владимир Божилов от катедра “Астрономия” на Физическия факултет, както и дискусията между двамата, ще откриете в плейлиста на “Лицата на науката”: bit.ly/3NGWpo5
⚈ За лектора
Проф. Александър Кьосев е историк на културата и литературовед. От 2009 г. е директор на Културния център на Софийския университет, а от 2010 - главен редактор на академичното списание за изкуства и култура „Пирон“. Автор на четири книги и много студии и статии, съставител и редактор на 15 сборника. Носител на наградите „Рицар на книгата“ за цялостен принос от Асоциация „Българска книга“ и на националната награда „Христо Г. Данов“ за хуманитаристика 2014 г., член на множество международни научни мрежи. Изследователските му интереси са в областта на теорията на четенето и читателските практики, културна история на тоталитаризма, история на утопията, колониални и самоколонизиращи процеси в културата. Негови критически и теоретични текстове са превеждани на над 10 езика.
⚈ За “Лицата на науката”
Това е четиринадесетият епизод от поредицата, в която учени от СУ представят работат си за широка аудитория. В изданията досега ще откриете любопитни теми от областта на историята, социологията, икономиката, литературата, химията и други науки, а през настоящия семестър предстоят лекции за изкуството на превода и на философския диалог, за Европейския съюз и за историята на политическите идеи. Очаквайте ги всяка събота от 16.30 ч. в нашите плейлисти:
bit.ly/3zcoI7E
/ 446003217159763

Опубликовано:

 

29 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 1   
@LightVibrationPresenseKindness
@LightVibrationPresenseKindness 10 месяцев назад
чудесен канал!
Далее
Редакция. News: 136-я неделя
45:09
Просмотров 984 тыс.
portal kultura - Патриотизмът
1:24:03
Просмотров 3,6 тыс.