Тёмный

ЛК №1 - Гіпоталамо-гіпофізарна система 

МОРФОЛОГІЯ UA
Подписаться 2 тыс.
Просмотров 795
50% 1

#МорфологіяUA #Гістологія #ЛЕКЦІЯ
Викладач - к.мед.н., доцент Раскалєй В.Б.
В організмі людини існує тісний зв'язок між ендокринною і нервовою системою, який має двосторонній характер: залози внутрішньої секреції іннервуються вегетативною нервовою системою, на їх діяльність опосередковано впливають нейрогомони гіпофіза, а гормони залоз внутрішньої секреції діють через кров на нервову систему.
Гормон гіпофізу - соматотропін - стимулює розвиток організму, одночасно впливаючи на обмін жирів, вуглеводів і білків. При надлишку цього гормону в дитячому віці розвивається гігантизм. Зріст хворих дітей значно перевищує зріст однолітків, і в юному віці вони можуть досягати двох метрів. Якщо гіперфункція передньої частки гіпофіза розвивається у дорослих, то у них ніби відновлюється ріст. При цьому збільшуються тільки ті частини тіла (руки, ноги, язик, ніс, щелепи), які не втратили здатність рости. Захворювання називають акромегалією. При недостатній кількості гормону росту у дітей розвивається карликовість. На відміну від кретинізму, що пов'язаний з гіпофункцією щитоподібної залози, зберігаються пропорції тіла і психічний розвиток. Якщо захворювання виникає у дорослих, то змінюється обмін речовин, який супроводжується тяжким ожирінням або, навпаки, схудненням (виснаженням).
Знижена функція задньої частки з недостатнім синтезом вазопресину призводить до нецукрового діабету. Це захворювання супроводжується виділенням надзвичайно великої кількості сечі (5 л і більше за добу). На відміну від цукрового діабету, сеча не містить глюкози.
Щитоподібна залоза продукує гормон тироксин. Порушення цієї діяльності призводить до захворювання на мікседему і кретинізм. Мікседема зумовлена нестачею тироксину в дорослому віці, що супроводжується нагромадженням у шкірі сполук, через що вона здається товстою, затримкою процесів скостеніння, повільним ростом та розвитком дітей. Кретинізм є захворюванням, що обумовлене гіпофункцією щитоподібної залози в дитячому віці. У хворих дітей затримується фізичний і психічний розвиток, вони виростають не більше 140 см і такими залишаються на все життя. При цьому тіло їх непропорційне, білковий і сольовий обміни знижені, а вуглеводний підвищений, затримується розвиток мови. При підвищеному виділенні щитоподібною залозою тироксину (гіперфункція) розвивається базедова хвороба. Вона характеризується інтенсивним обміном речовин, вирячкуватістю, підвищеною збудливістю нервової системи, дрижанням кінцівок, схудненням. Лікування спрямоване на пригнічення активності продукування гормонів, хірургічне видалення більшої частини залози. Таким чином, від гормонів щитоподібної залози залежать правильний розвиток тканин, зокрема кісткової системи, обмін речовин, функція нервової системи.
Дякуємо за увагу!
Підписуйтесь на наші телеграм канали:
МОРФОЛОГІЯ UA t.me/joinchat/...
Біологія UA t.me/joinchat/...
Наші інстаграм канали:
Instagram - Morphology_UA ( ... )
Instagram - biology_ua ( / biology_ua )
Підтримка контенту - 5375 4114 0670 2899

Опубликовано:

 

27 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
ЛК №2 - ТРАВНА СИСТЕМА
9:55
Лекція - Ендокринна система 1
1:34:35
video  Ендокринна система 2
1:11:19
Просмотров 4,8 тыс.