Тёмный

Малко познатите билки в Странджа и тяхната лечебна мощ 

СКАТ ПЛЮС
Подписаться 3,1 тыс.
Просмотров 161
50% 1

🔥СТАНИ част от СКАТ на:
👉 skattelecom.com/​
👉 www.tvskat.net/​
🔥За повече НОВИНИ се АБОНИРАЙТЕ за нашия канал:
👉 bit.ly/3nVaxNh
✔️ Четете още на www.desant.net/
От незапомнени времена се счита, че най-полезни са лековитите треви, събрани при залез слънце, вечерта преди Еньовден и при изгрева на следващия ден, на самия празник. Набраните за зимата билки трябва да са „77 и половина“ - за всички болести и за „болестта без име“. От набраните билета, между които на първо място е еньовчето, жените правят еньовски китки и венци, вързани с червен конец.
И Еньовден, както и нестинарството, а и още много други обичаи по българските земи, съчетава магията от езическите времена и вярата в Бога след приемането на християнството.
Какви са били традициите на този ден в най-мистичната планина на Балканския полуостров в стари времена вече 20 години подред показват местните жени от странджанското село Стоилово, с помощта на община Малко Търново и читалище „Георги Попаянов 1914“. В СКАТ сме разказвали за това в село в сърцето на Странджа и за прочутите водопади наблизо, които спират дъха с красотата си. Тази година в организацията на Еньовден се намесиха и млади хора ентусиасти, които със собствени средства вдигнаха насред гората красив кът с лечебница с горски билки, пивница с домашни лимонади и люлка за най-малките. Мястото не е подбрано случайно. Оттук се разкриват едни от най-красивите панорамни гледки към друга историческа местност - Петрова нива. Един от тези ентусиасти е ...., който от години събира в Странджа една рядка билка - памуклийка, от която прави лечебен еликсир. Качествата на памуклийката за проучени в Гърция и Турция, а от няколко години лечебните му цветове се влагат в екстракти за лекарства, разработени в Западна Европа. Еньовчето - друга не толкова позната билка, пък има слабително, противомикробно и противовъзпалително действие. Използва се при стомашно-чревни заболявания. В Странджа могат да се видят още сладка и мъжка папрат, дълголистна мента, бръшлян, мащерка, вратига, бял и жълт равнец, жълт кантарион, еньовче, синя жлъчка и много, много други. Лековитата им сила е докъм средата на юли. Условието е същото - берат се на ранина, после вече слънцето ги пресушава и отнема лечебната им сила.

Опубликовано:

 

30 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
БЕЗСТРАШНИЯТ СТРОИТЕЛ - КМЕТ
26:41
Легенда за Странджа планина
8:28