@@diliangeorgiev Да, малко е кратък момента със сърнето, но чак ми стана неудобно, че го безпокоим и гледахме да се махнем възможно най-бързо. Снимката поне стана детайлна и можем да му се радваме от екрана :) Някои казват, че това с пипането е мит и че майката няма да го изостави заради това, но дори да е така, мисля, че е по-добре да не се пипа и стресира животинката.
Здравейте! Много разнообразно и красиво е в Източни Родопи! Най- любим район ми е от Маджарово до Студен Кладенец, по поречието на Арда и се радвам, че се сте били близо. Все по-добри стават видеата Ви! Поздравления!
Здравей, веднъж попаднах на костенурка в гората, когато я вдигнах от нея изтече някаква бяла слуз. Може ли да обясниш този процес :) ? Браво за канала и видеата, супер интересни са !
Благодаря! За следващото няма да е, защото видеата са готови за няколко седмици наред и ще излизат поред, съжалявам! Ще го имам предвид, обаче. Поздрави от мен!!!🙏🍀✌️
Здравейте отново. Надявам се да не съм досаден със следното питане. Бяхте ми писали, че имате червенобуза костенурка както аз. Забелязвам, че до преди две години костенурката доста добре си обновяваше корубата отделяйки старата на квадратни люспи. Но някак на последък не се получава много добре този процес. Мога ли да почистя корубата, например с шкурка, да отделя всичко старо. Това е едното ми питане. Имам и второ. Не мога да се отърва от едни и същи изпражнения (извинявам се ако звучи гадно) , на едно и също място, най вероятно от едно и също животинче и това животинче се появява само нощем. Изпражненията са черни дърдонки с оризова големина и форма. Според мен е прилеп, но това се случна вече повече от 2 години и няма отърване. Вероятно е едно и също животинче. Дали имате идея прилеп ли е, някакакъв бръбър, голяма хлебарка? Това става на балкон. Поздрави.
Здравейте! Благодаря, всеки коментар е подкрепа за канала! С шкурка, мисля, че може да нараните костенурката. Те трудно си сменят кожата, когато нещо не е наред. Вижте най-вече храната (сушени мамарци е най-добре за черупката). Също редовно ли се пече на слънце или кварцова лампа, това е важно за смяната на кожата. Може от време йа време да миете черупката с четка за зъби под течаща вода, но не шкурка. Екскрементите може да са от много животинки, но прилепите са най-заподозрени. Може и да са гекони, например. Не са опасни за здравето и просто свикнете с тях :) Трябва да ги видя за да кажа. Може да ми пратите снимка по имейл. Поздрави отново и не се колебайте да питате, радвам се да помогна!!!
@@diliangeorgiev Благодаря за отговора. Костенурката смятам, че добре се грижа за нея. Мия я храня я. Относно слънцето, винаги когато е слънчево се стремя да я слагам на слънцето и тя си седи колкото иска и си се пребира сама. Не знам какво е сушен мамарец или поне с друго име го знам. Просто по някаква причина черупката не се олюпва на цели люспи, някак като на мехури се сменява. За кожата няма проблем. Сменява я, даже и помагам. Пробвал съм нощно време да наблюдавам какво се случва. Вероятно е прилеп и според мен. Такива не липсват виждал съм. Но по интересното ми е защо точно там. Какво го привлича, защото си мисля, че е едно и също животинче. Колко години живеят прилепите тогава. Но явно когато усети, че ще го наблудават изчезва. Благодаря за клипчетата. С голям интерес ги гледам. Най вече когато разказвате за наши български видове, които ги има във всеки двор, поле, блато ако щете. Между впрочем, защо краставата жаба се свързва с болеста краста, при положение, че спокино ги ловите. Пак изглежда има грешно схващане, или...
Мамарците търговски ги наричат гамарус. Има ги сушени като храна за костенурки по магазините. Жабките нямат краста или брадавици. Пъпките по кожата са жлези. Заради тях народа ги е кръстил така. Отново поздрав!