Тёмный

Парк "Аязмо" (Парк „Митрополит Методий Кусев“) в Стара Загора! Много красив и подреден! 

Бати Сашо
Подписаться 76 тыс.
Просмотров 9 тыс.
50% 1

Станете мои абонат в Patreon от тук:
patreon.com/user?u=94485263
Едно от знаковите места на Стара Загора е Аязмото. Паркът се нарежда сред най-големите и най-красивите в страната. Той привлича с огромното си разнобразие от растителност и животински видове, както и с още много забележителности и богата история.
Разположен на 3200 декара площ, Аязмото е прекрасно място за разходки и отдих и за един прекрасен следобед в компанията на семейство или приятели. Разхождайки се по алеите, посетителите могат да стигнат до параклиса „Св. Теодор Тирон“, да се отбият в Залата на смеха - зала с криви огледала или да минат през зоологическта градина.
Преданието говори, че през 864 г. именно на това място Цар Борис приема св. Кръщение, а оттам впоследствие и Християнството като официална религия в България. Според легендата, по време на езичника Борис, град Берое е управляван от българския болярин Цолю, който имал дъщеря на име Цветана. Резиденцията на управителя Цолю се намирала в подножието на старозагорското Аязмо, а до нея имало голяма градина и затвор за византийски пленници-християни.
Съгласно данни, записани от местния митрополит Методий Кусев през 1917 г. и впоследствие изложени в книгата “История на Аязмото в Стара Загора”, на върха е имало вековна гора и капище до древен лековит извор. Един ден Цветана се разболяла и боляринът се съгласил тя да бъде лекувана от пленени лекари.
Покръстили я в извора на Аязмото и я нарекли Теодора (така се казвала майката на непълнолетния тогава византийски император Михаил III). Като по чудо в момента на Кръщението Цветана оздравяла. Боляринът Цолю също се покръстил и наредил капището да се превърне в християнски храм на името на св. Теодор Тирон. След една година самият княз Борис пристига в Берое и приема християнската вяра в същия храм на върха на Аязмото.
Проф. Иван Савич Палмов, преподавател по история на славянските народи към Петербургската духовна академия в началото на 20 век твърди: “Св. Княз Борис на три пъти се срещал с византийския патриарх Фотий, тук в Загорието, за водене на преговори по въпроса за покръстването Известно е от историята, че войводите на Борис се бунтували срещу покръстването на българския народ. Само един от тях - князът на Загора Цолю, поради обстоятелството, че бил вече покръстен, станал съмишленик на княза и покровител на движението за тази цел.
Много са доводите и податките, доказващи правдоподобността на тезата, че именно тук е бил разположен центърът на мощно християнско средище, което предполагаемо се съставлявало от около 10 манастира и скита, намиращи се из околността.
Последващата история на мястото продължава да бъде интересна. Още в края на 19 век отново вездесъщият митрополит Методий Кусев започва да говори за изграждането на парка. Жителите на града са скептични, че такъв грандиозен план би могъл да сработи. Въпреки широкото несъгласие, митрополит Кусев започва усилна работа. Свързва се с манастири и църковни общности от всички краища на света. От тях той иска семена от най-различни дървесни видове. И така днес в парка може да се наблюдава уникална смесица от традиционна и екзотична растителност.
Повечето жители тогава считат, че залесяването и уреждането на такова безполезно пространство е безумие и далеч по-важна е пашата за добитъка им. С доста убеждения и молби Методий Кусев успява да извърши делото на живота си. В крайна сметка митрополитът създава невероятно красив и богат на растителни видове лесопарк и го превръща в една от гордостите на града.

Опубликовано:

 

30 июл 2023

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 20   
@user-ue8ln3us5o
@user-ue8ln3us5o 10 месяцев назад
Благодаря, за разходката!😊
@RadSlav4
@RadSlav4 11 месяцев назад
Жив и здрав да си, Бате Сашо! Стара Загора - моят град. Там съм роден.
@Bati_Sasho_Varna
@Bati_Sasho_Varna 10 месяцев назад
Благодаря!
@SA-yj7uv
@SA-yj7uv 11 месяцев назад
Аязмото е доста голям парк и интересното е в неасфалтираните алеи,които не посети.Има прекрасни пътечки в гората,които ще.ти харесат повече
@ivanpetrov73011
@ivanpetrov73011 11 месяцев назад
Честити 50к абоната бати Сашо. Да си жив и здрав и напред към 60к
@Bati_Sasho_Varna
@Bati_Sasho_Varna 10 месяцев назад
Благодаря!
@user-ri9nu9ot4c
@user-ri9nu9ot4c 10 месяцев назад
От параклиса надолу е най- красивата част на парка. Непременно посетете!
@tanyakalina5559
@tanyakalina5559 11 месяцев назад
Привет бати Сашо 👍В Стара Загора съм била много пъти.. Град на поетите.. липите и. Правите улици.. ПАРКА Е МНОГО ХУБАВ Беше ми приятно.. че отново. се разходих.. Благодаря ти..
@Bati_Sasho_Varna
@Bati_Sasho_Varna 10 месяцев назад
За мен е удоволствие!
@user-np2rp7st5o
@user-np2rp7st5o 11 месяцев назад
Аз съм учила в Стара Загора ,ей върна ме в младите години👍
@vassilizaitsev924
@vassilizaitsev924 11 месяцев назад
Бай ти Сашо, Старозагорци се правят на много древен град, ама... Не са по стари от Пловдив и Варна. Малко са ми смешни😂. Иначе страхотен град поне както го помня аз когато съм бил там. Много природа и хубави хора, както навсякъде по нашата прекрасна земя.
@user-ee4hf8dj2u
@user-ee4hf8dj2u 10 месяцев назад
Заралийчетата.😊❤
@balkanboy661
@balkanboy661 11 месяцев назад
кога ще е лайфа
@Bati_Sasho_Varna
@Bati_Sasho_Varna 10 месяцев назад
Скоро!
@stefkabukovska9139
@stefkabukovska9139 11 месяцев назад
О- О-О! 50хиляди! Браво! Живот и здраве на теб, оператора и цялото семейство!
@Bati_Sasho_Varna
@Bati_Sasho_Varna 10 месяцев назад
Благодаря!
@svetoslavpetkov2671
@svetoslavpetkov2671 10 месяцев назад
"часта"
@svetoslavpetkov2671
@svetoslavpetkov2671 10 месяцев назад
Видял си паста за пред туристите, затова не ти се вижда толкова голямо :-)
@ivanstoilov279
@ivanstoilov279 10 месяцев назад
4:22 и тука е имало яко крадене на евро пари :Д 14 млн
Далее
Ay Zaur | Tam bölüm | 22.06. 2024
37:52
Просмотров 29 тыс.
Топ 15 Чудеса на България
17:23
Просмотров 2,1 млн
Стефка Берова - Сопот
11:07
Просмотров 46 тыс.
Bulgaria Wants You - Стара Загора
3:34
Просмотров 43 тыс.