Тёмный

Почему в Польше жить лучше, чем в Украине и России? 

Лєра Виноградова
Подписаться 29 тыс.
Просмотров 21 тыс.
50% 1

❤️Приглашаю всех в свой инстаграм, там я веду блог о жизни в Польше:
/ lera_vinogradina
Еще я веду:
ТикТок: www.tiktok.com/@lera_vinograd...
Телеграм чат с событиями Кракова: t.me/czto_podelat_krakow
Очередной польский городок произвел на меня огромное впечатление и мне показалось, что поляки по-особенному относятся к своей истории и это влияет на уровень жизни и внешний вид городов.
Другие мои видео📀:
🏘️ Польша шокирует. Как они могут так жить в глубинках?
• Польша шокирует. Как о...
📈 Посмотрите как можно жить в Польше
• Посмотрите как можно ж...
💳 Показываю жизнь украинки в Польше
• Показываю жизнь украин...

Опубликовано:

 

26 окт 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 414   
@gklonowski
@gklonowski 2 года назад
To proste.. 1. W Polsce komunizm trwał 45 lat a w Rosji i na Ukrainie trwał 74 lata a w wielu aspektach trwa nadal. 2. Polacy są pracowici i zaradni. 3 Nawet w najgorszych czasach pod tym względem (w latach dziewięćdziesiątych) w Polsce kradło się mniej a jak już ktoś coś ukradł, to raczej inwestował pieniądze w Polsce a nie wywoził na Zachód jak w Rosji i na Ukrainie.
@chrisgreen9979
@chrisgreen9979 2 года назад
W swojej diagnozie masz bardzo dużo racji, ale pamiętaj, że Polacy to nie naród zasiedziały od pokoleń w swoich miejscach zamieszkania. Wielu, jak ja i moja rodzina, pochodzi ze wschodu, z dzisiejszej Białorusi, Litwy i Ukrainy, która była etniczną mieszanką i gdzie, zwłaszcza w Galicji należącej do Austrii, pełno było Polaków, Rusinów, Żydów, Ormian, Niemców, Czechów, I kogo tam jeszcze. Moja babka ze strony ojca była Czeszką, pradziadek matki dońskim Kozakiem, który w okupowanym przez Rosjan Kraju Przywiślańskim ożenił się z Polką żeby nie służyć do końca życia w ruskim wojsku, a pradziadek żony był Niemcem. Mój ojciec nigdy nie pojechał do swoich ukochanych Brzeżan (Berezhany) gdzie się urodził on i jego ojciec, bo leżały w zabranej przez Sowietów części dawnej Polski. Dziadek żony, uważający się za Polaka i patriotę, mówił jeszcze znacznie lepiej po niemiecku niż po polsku, bo pochodził z Lotaryngii. Jego brat, polski oficer, leży w zbiorowym grobie w Katyniu, rozstrzelany przez Sowietów. Było i nadal jest, jest mnóstwo Polaków o korzeniach rusińskich, litewskich i niemieckich, bo Polska do końca XVIII w. była częścią ogromnej, wieloetnicznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Żyli tu także Żydzi, Włosi, Szkoci. Budowniczym ratusza w moim mieście, o równie długiej historii jak Krzeszowice, są Włosi, bracia Fodigga, a mieszkało w nim także wielu Szkotów, którzy uciekli do Rzeczpospolitej przed prześladowaniami religijnymi. Tych ludzi łączyła polskość; to znaczy język, akceptacja dla kultury, obyczaju, historii i tego wszystkiego, co zostawili po sobie przodkowie. Polskość bardzo często była wyborem, a nie genetyką i zasiedzeniem w tym samym miejscu.
@annab9571
@annab9571 2 года назад
Wspaniały komentarz!
@seboho6938
@seboho6938 Год назад
Brednie i bajki.
@robertgrabowski
@robertgrabowski 2 года назад
Małe miasta są rzeczywiście przepełnione historią. np: Zamość został wybudowany przez Jana Zamoyskiego jako miasto idealne wg włoskich oraz greckich planów opisywanych przez Platona. Obecnie Zamość liczy ok. 65 tys. mieszkańców. Zabudowa jest prawie w całości historyczna.
@rabarbarsodko-kwasny3865
@rabarbarsodko-kwasny3865 2 года назад
Zamość perła ale okolica to jej obudowa,korona!
@daks6257
@daks6257 2 года назад
byles w Zamosciu? 65 tys mieszka na starym miescie??? hm..
@memocox9294
@memocox9294 2 года назад
Po części losy Twojego rodzinnego miasta Charkowa i Krzeszowic mają wspólną historię przez magnacki ród Potockich. W Charkowie piekny park dendrologiczny Sofiowka założył w roku 1796 magnat Stanisław Potocki dla swojej ślicznej żony Zofii, w ktorej był szczerze zakochany. Na Ukrainie posiadłości Potockich byly ogromne, wystarczy wspomnieć że ktoś kto organizuje od podstaw handel na Dniestrze czy Morzu Czarnym musi być potentatem. W Polsce (dawniej mówiło się w Koronie) mieli stosunkowo mało majątków. Na Ukrainie mało się mówi o tym rodzie, ponieważ dla nich Chmielnicki był wrogiem nr 1. Na tym jednym przykładzie widać ze nasza historia jest wspólna. Późnej nasze losy były podobne pod jarzmem Sowietów.
@stanparis2211
@stanparis2211 2 года назад
Park Sofiowka znajduje sie w Humaniu, a nie w Charkowie
@chelst2
@chelst2 2 года назад
Mieszkalem w Charkowie 4 lata i nie pamietam tego parku.
@memocox9294
@memocox9294 2 года назад
@@stanparis2211 Masz rację. My mistake. W Charkowie to nie Stanisław ale Seweryn nie park, ale zakladał uniwersytet, a swój pałac miał w Oddesie (dziś muzeum). Co do pięknej Zofii to historia pięknego ale ubogiego Kopciuszka i wielkiej miłości magnata. Materiał na bajkowy scenariusz.
@memocox9294
@memocox9294 2 года назад
@@stanparis2211 My mistake. Ten przykład romantycznej miłości do ubogiego Kopciuszka z Grecji rodem jest w Humaniu. To przykład polskiej wersji mauzoleum Tadz Mahal na kresach Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
@user-bq9oc3sf5h
@user-bq9oc3sf5h 2 года назад
@@memocox9294 Гитлеровский гнёт был бы лучше?
@grzegorzwysokcontramundum1784
@grzegorzwysokcontramundum1784 2 года назад
Bardzo słuszne spostrzeżenia. Gratuluje zmysłu obserwacji i wyciągania słusznych wniosków. Pozdrawiam ciepło !
@andrewreed5531
@andrewreed5531 2 года назад
Pozdrawiam panią Lere. U Ukraińców zauważyłem kryzys tożsamości - część ludzi mówi po ukraińsku , druga część po rosyjsku , dużo starszych ludzi tęskni za USSR , uczenie historii jest jeszcze według sowieckich schematów ( duży wpływ propagandy kremlowskiej) . Powoli stan rzeczy na Ukrainie zmienia się , lecz trzeba pewnego nacisku osób które wyjechały z kraju na władze , bo inaczej na Ukrainie będzie wieczna stagnacja . Pozdrawiam serdecznie
@lera_vinogradova
@lera_vinogradova 2 года назад
Kryzys tożsamości. To jest bardzo dobra uwaga!
@jacekdmw9157
@jacekdmw9157 2 года назад
We wschodniej Ukrainie większość mieszkańców mówi głównie po rosyjsku. Lera jest tego przykładem.
@mirosawwoch6098
@mirosawwoch6098 2 года назад
Banderyzacja kraju, gloryfikacja stefka skurwysyna to uczenie historii wg,radzieckich schematow, a totalna korupcja i rozwalenie gospodarki .to w/g ciebie jest robota Kremla? Kurwizja czy wybiorcza wypaczyla ci spojrzenie na swiat?
@user-bq9oc3sf5h
@user-bq9oc3sf5h 2 года назад
В России говорят не только на русском, а еще и на 69 национальных языках. А менять идентификацию в угоду политике это просто бред. 🤯
@geoarte9482
@geoarte9482 2 года назад
Monuments to Bandera and his glorification in the history books in school is a kremlin pattern according to you 🤣😆😆👍
@unapolakita
@unapolakita 2 года назад
Привет Лера, я Полька, смотрю видео чтобы изучить русский. Я жыву в Варшаве, мои родители здесь родились, но дедушки уже нет, они из города Łódź. Но откуда они приехали в Łódź, этого я не знаю. Тогда мне кажется что только если жывёш в деревни можеш знать кем твои предки. Жывя в городе, cкорее всего твои прадеды от куда-то приехали но как узнать откуда? Ещё одно интересно, сейчас есть возможность сделать генетические тесты и так увидеть откуда нашы предки :)
@yevhenkretsul8822
@yevhenkretsul8822 2 года назад
По генетическим тестам вы, скорее всего, ничего не узнаете. Всё, что Вы будете знать наверняка - что Вы не китаянка))
@user-zg7jp3se1b
@user-zg7jp3se1b 2 года назад
Привет,мои предки прабабушка и прадедушка по отцу были поляки,так что получается у меня польская кровь есть немного,сам русский вроде,учу польский язык,4 месяца как начал,если хочешь можем вместе изучать,я помогу тебе русский,ты мне польский)))по зуму можем,живу я в России,Ростовская область,то место где более всего живёт сейчас польских потомков,у нас концентрация немаленькая нас тут ))
@unapolakita
@unapolakita 2 года назад
@@user-zg7jp3se1b привет! давай напишы к мне емаил
@Andrew-rb9pw
@Andrew-rb9pw 2 года назад
@@unapolakita доброго времени суток, я хотел бы вам подсказать касаемо русского языка. В русском языке после буквы Ж или Ш всегда пишется буква И, даже в школе есть правило жи, ши пиши через и. Но произносится как жЫ или шЫ. Это считается грубой ошибкой. Как-то так))))
@unapolakita
@unapolakita 2 года назад
@@Andrew-rb9pw спасибо за подсказку :)
@oleksandrserdiuk8208
@oleksandrserdiuk8208 2 года назад
Спасибо за контент :)
@profit8
@profit8 2 года назад
Serdeczne pozdrowienia Lera :) Dobrego dnia :)
@user-yv9vo2zv2o
@user-yv9vo2zv2o 2 года назад
Лера спасибо за ролики. Я была в Польше в двухтысячные. Орнета Ольштен,Варшава..вспоминаю их улицы.. Здания.. Архитектуру..
@sawomirantczak7705
@sawomirantczak7705 2 года назад
Bardzo trafne spostrzeżenia. Pozdrowienia z Pomorza.
@janekkowalski7304
@janekkowalski7304 2 года назад
My Polacy mimo wszystko mamy wiele wad. Sam widzę to po sobie. Ba z drugiej strony a kto ich nie ma. Bardzo miło było Panią posłuchać. Cieszę się, że mieszka Pani w Polsce.
@viktoriofromlviv
@viktoriofromlviv 2 года назад
Є сотні. якщо не тисячі. прикладів. коли американці. чиї батьки в другому чи в першому поколінні були емігранти, але їм то завважало стати успішними та досягнути чогось великого. Тож саме стосується афро-американців. які досягнули і далі досягають чогось великого, не дивлячись на їх походження з рабів. А є і навпаки: яка потужна історія Греції. але досягнення - такоє. Все залежить від тебе. А взагалі дякую за чергове цікаве відео.
@bawatekkwiatek298
@bawatekkwiatek298 2 года назад
Bardzo ciekawy filmik co myślisz. Dzięki. Pozdrawiam
@andykor6729
@andykor6729 2 года назад
Myślę, że duża część problemów, jakie Ukraińcy mają ze swoją tożsamością, bierze się z tego, że wyparli (wyrzucili ze świadomości) dużą część własnej historii. Zanegowali fakt, że przez kilka wieków Ukraina była częścią wielonarodowego i wieloreligijnego państwa, jakim była Rzeczpospolita Obojga Narodów. Zamiast czerpać z tego faktu siły duchowe, ten okres swoich dziejów traktują jako "polską okupację". Jeśli zaś idzie o dobry stan małych miast (ale także i wsi!) w Polsce, jest to wynik działań samorządów. Posiadają one duży zakres możliwości prawnych, a także niezależności finansowej od budżetu centralnego.
@msobiechowski2797
@msobiechowski2797 2 года назад
Zgadzam się z tezą, że Ukraińcy wypierają sporą część własnej historii bowiem przykładają do niej współczesną miarę. W okresie I Rzeczypospolitej była na Ukrainie ruska szlachta , która tylko w części się spolonizowała (bo miała w tym interes). Część tej prawosławnej szlachty poparła Chmielnickiego, bo żądali takich samych przywilejów jak ich katoliccy odpowiednicy. Byli też chłopi tak jak w Koronie czy Litwie. Chłopi nie są przypadłością Ukrainy - byli wszędzie. Ukraińcy nie powinni mieć kompleksów mieli wielkie rody, maja piękne historyczne miasta.
@darr473
@darr473 2 года назад
Chciałem napisać podobnie. Ukraińcy wyrzekli się wielkiej części swojej historii i dlatego mają problemy z tożsamością. Bez tego nigdy nie pozbędą się Rosjan którzy będą ich prześladować i gnębić. Jaka to historia? Przecież dla przykładu tak zwana Galicja ponad 500 lat, nie mówiąc o wiekach IX i X, była w Królestwie Polskim. Inne regiony także były minimum 100 lat pod koroną polską. Przecież to dzięki Koronie prawa Magdeburskie dostał nawet Kijów. Rozkwit tych wszystkich ziem zawdzięczają tylko Królestwu Polskiemu. Rurykowicze zanim przyszli Mongołowie tylko przez około 100 lat mieli normalne państwo a reszta to naparzanki między sobą i mordy. Nie można także zapominać że był to ród niesłowiański lecz ugrofiński a Słowian w swoich włościach traktowano jak niewolników i gdy brakowało kasy jak niewolników sprzedawano na targach Arabom szczególnie na Krymie ale i dzisiejszym Stambule. Z czym się nie zgodzę to z błędnym pojęciem "Rzeczpospolita". To nie jest nazwa państwa lecz Unia dwóch praktycznie niezależnych od siebie państw które nawet Armię miały własną i oddzielną nie mówiąc o innych prawach. Ziemię dzisiejszej Ukrainy należały nie do Rzeczpospolitej a tylko i wyłącznie do Królestwa Polskiego które przez unię lubelską z 1569 roku zwaną Rzeczpospolitą Obojga Narodów związane było traktatami z Wielkim Kniaziostwem Litewskim. Innym takim błędem postrzegania wyniesionym już z Zachodu jest twierdzenie że Rzeczpospolita to Republika. Nic bardziej mylnego gdyż to nie jest to samo mimo mylnego przekonania 99% ludzi. Błąd polega na tym że nie uwzględniają całej nazwy czyli Obojga Narodów czyli całość w skrócie RON. Na starych dokumentach z tamtego czasu można znaleźć dokładną łacińską nazwę tej Unii i na pewno nie jest to Republika.
@lava7157
@lava7157 2 года назад
@@darr473 zgodnie z dokumentem Unii Lubelskiej, nowy podmiot nazywał się Rzeczpospolita a nie Rzeczpospolita Obojga Narodów. Ta ostatnia nazwa powstała dużo później.
@reytanreytan2295
@reytanreytan2295 2 года назад
Prawoslawni NIE byli nigdy dyskryminowani w Rzeczpospolitej,BLAD albo prowokacja komunistyczna., !@@msobiechowski2797
@msobiechowski2797
@msobiechowski2797 2 года назад
@@reytanreytan2295 Może jakieś argumenty a nie epitety?
@adamszelor4176
@adamszelor4176 2 года назад
Mądrego to i przyjemnie posłuchać. :)
@nosipov.h
@nosipov.h 2 года назад
Очень сложный вопрос Сейчас сидел и минут 30 рассуждал. Пришёл к выводу, что у славян (говорю в основном за восточных) либо вообще не было, либо его искоренили - уважение к самим себе Взять поляков - можно увидеть, что они уважают себя, свою страну и свой народ в целом У наших все наоборот: кому угодно, но только не себе (не знаю как в Украине, но в рф так было сколько себя помню). Даже сейчас, когда кто-то продаёт машину, можно услышать «ща, ещё месяц покатаюсь, разваливаться совсем начнёт, тогда и продам» Деревня, город, страна - по сути своей это все общины и они созданы, чтобы люди жили и помогали друг другу. Только вот о какой общине может идти речь, если в ней каждый пытается нае.... другого? Грустно это все, очень грустно P.S. Говоря «каждый» или «все» я подразумеваю очень большую часть. Исхожу лишь из собственных наблюдений
@lera_vinogradova
@lera_vinogradova 2 года назад
Есть такое, согласна 😩
@natalya4910
@natalya4910 2 года назад
Прочитала много ком. и остановилась на вашем. При размышлении пришла к такой мысли: да вы правы уважение к себе и другим, но действительно его искоренили на мой взгляд руководство страны. Люди, как лошади в шорах.
@mpingo91
@mpingo91 2 года назад
_"Пришёл к выводу, что у славян (говорю в основном за восточных) либо вообще не было, либо его искоренили - уважение к самим себе"_ - Так называемые Славяне есть на практике, особенно если говорить о значении слова в русском повествовании - конструкт, миф. Можно говорить только о группе индоевропейских народов, но тогда все по-другому. Среди них мы имеем дело с разными цивилизациями. Некоторые славяне смогли создать элиту и создать и поддерживать свои собственные государства, свою отдельную культуру, другие - нет. И т.д. Существует слишком много фундаментальных различий, чтобы брать этот миф за основу для каких-либо размышлений.
@user-ok4hz7iy3u
@user-ok4hz7iy3u 2 года назад
Ждём видео из Цешина. Это чуть дальше от Кракова, но не кардинально.
@ravenn3923
@ravenn3923 2 года назад
Zaczynaliśmy z tego samego poziomu w 1990...My to wykorzystaliśmy ...przetrzymując reformy i swoją determinacją dostaliśmy się do UE...tylko głupcy myślą że to darmowa sprawa... Ukraina też dostała kupę kasy...tylko gdzie są te pieniądze? Ukraińcy!!nie zachwycajcie się naszym krajem... wracajcie, stańcie i walczcie o swój!! Jak będzie razem musi się udać!! Ukraina niech będzie wielka!!! .
@user-nb7ey5wh3n
@user-nb7ey5wh3n 2 года назад
Смотрю с интересом.прабабушка была полькой и мне интересно.спасибо.
@christ0da
@christ0da 2 года назад
Было бы интересно увидеть вашими глазами город Отвоцк!)
@antonigromek7046
@antonigromek7046 2 года назад
Zapraszamy do Polski
@antonigromek7046
@antonigromek7046 2 года назад
Zapraszamy do Polski
@Tanya_Faizullaeva
@Tanya_Faizullaeva 2 года назад
Лера, спасибо за интересную подачу ваших видио и коментарий. Хотелось бы посоветовать посмотреть интересные старые польские и не только фильмы на канале Бориса Антонова, может вам пригодится для кругозора.
@pisio_rek4635
@pisio_rek4635 2 года назад
Witam moją ulubioną pasażerkę Komunikacji Miejskiej w Krakowie 😄🤗
@franciszekpodkowski349
@franciszekpodkowski349 2 года назад
Лера . To jak odnosisz się do Polskiej historii i Twoje odczucia dotyczące Naszej ukochanej Polski świadczą tylko o tym , że na pewno kilku albo więcej Twoich przodków było Polakami .Pozdrawiam cieplutko
@Happy-kc2yr
@Happy-kc2yr 2 года назад
Piekny Filmik .....Zycze Pani samych sukcesow i szczecia w Polsce...zli ludzie dali 36 lapek w dol ....smutne...Pozdrawiam Slowianska Siostre serdecznie....
@maciekk3894
@maciekk3894 2 года назад
Kolejny fajny filmik!!!
@clandestine2701
@clandestine2701 2 года назад
I think you are right on this most importamnt matter that makes the difference.
@user-nh6qd6so5f
@user-nh6qd6so5f 2 года назад
Лера вы все правильно сказали люблю Польшу и вам спасибо за интересные видио
@olexanderbondarenko9590
@olexanderbondarenko9590 2 года назад
Коменты ещё не настоялись.. зайду позже)
@leszek2962
@leszek2962 2 года назад
Pani Lero, polskie wsie, miasteczka i duże miasta jeszcze 30 lat temu były szare, brudne i zaniedbane. Ich stan był efektem kilkudziesięciu lat budowy komunistycznego raju, którego zdecydowana większość Polaków nie chciała, stąd ich brak entuzjazmu do jego budowy. Zmiany nastąpiły w latach 90., po zdecentralizowaniu państwa i wprowadzeniu na poziomach gmin, powiatów i województw administracji samorządowej, w znacznej mierze niezależnej od administracji państwowej. Samorządy uzyskały własne przychody, również dotacje państwowe i w okresie późniejszym możliwość pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej. Różnice w wyglądzie gmin, miasteczek i miast, poziomie świadczonych przez nie publicznych usług, np. transporcie publicznym, wynikają z różnej operatywności i skuteczności działania władz samorządowych, które są wybierane i oceniane przez mieszkańców. To teoria, w praktyce daleko nam jeszcze do ideału, ale kierunek jest właściwy. Niestety nasz obecny rząd nie lubi samorządów, bo ma na nie niewielki wpływ, a chciałby mieć pełny. I to jest nasz obecny problem, z którym musimy się przy najbliższych wyborach uporać. Pani wypowiedzi i prezentacje są bardzo interesujące. Pozdrawiam.
@2mek99
@2mek99 2 года назад
Bez przesady z tą krytyką komunizmu. Przed IIWŚ było jeszcze gorzej. Totalna bieda i rozpad.
@charonboat6394
@charonboat6394 2 года назад
@@2mek99 Przestań komuszku pleść czerwoną propagandę. Po Pierwszej Wojnie mieliśmy tylko 20 lat na odbudowę zrujnowanego przez zaborców państwa o do tego musieliśmy odeprzeć czerwoną zarazę.
@dawid1510931
@dawid1510931 2 года назад
@@charonboat6394 W ciągu kilku lat komuny odbudowano stare miasto w Warszawie. W ciągu 30 lat kapitalizmu nie odbudowano ani jednej kamienicy. Więc gdyby nie ta zła komuna to g... byś zobaczył a nie stare miasto.
@charonboat6394
@charonboat6394 2 года назад
@@dawid1510931 I do czego doprowadziła ta twoja komuna? Dwa lata biegałem po Warszawie do każdego sklepu obuwniczego by kupić trampki. Przed świętami stałem w kolejce za szynką dziesięć godzin. Do tej pory patrzeć na nią nie mogę. Ryzykowałem wiezieniem szmuglując ćwiartkę świni ze wsi bo na kartki nie było pokrycia. Za bochenkiem chleba ganiałem do czterech sklepów ponieważ nie starczało dla wszystkich chętnych. Mleko ważyło się w siatce w drodze do domu. Na koniec zostawili zrujnowany kraj gdzie guma do żucia była luksusem.
@dawid1510931
@dawid1510931 2 года назад
@@charonboat6394 I co to ma wspólnego z odbudową kraju po wojnie? Ja nie wypowiadam się na temat samego ustroju tylko na sam fakt odbudowy kraju. A fakty są takie że za komuny kraj został odbudowany. Odbudowano stare miasta, osiedla, szkoły, szpitale. Gdyby nastąpił kapitalizm, to z odbudową byłby ogromny problem tak jak ma to miejsce dzisiaj. Jest jeszcze sporo kamienic w wielu miastach do odbudowy. Dlaczego żadnej nie odbudowano przez te 30 lat? I potarzam jeszcze raz. Wspomniałeś o odbudowie kraju a nie o ustroju i do tego się odnoszę. Nie mówię, że za komuny gospodarczo czy politycznie było lepiej bo lepiej jest teraz. Chodzi mi tylko o kwestie odbudowy. Gdyby był od razu po wojnie kapitalizm to w miejscu starego miasta w Warszawie stałaby dzisiaj patodeweloperka albo jakaś galeria handlowa.
@drekf675
@drekf675 2 года назад
Teraz czas na Myslenice, Kalwaria Zebrzydowska, i Wadowice.... wszystkie te miasteczka 30 min od Krakowa. Zaskocza Cie bardziej niz Krzeszowice. Pozdrawiam
@marcinputra1587
@marcinputra1587 2 года назад
Niby tak, ale nie końca. W Polsce też jest trochę miast, które, podobnie jak Mariupol, rozwijały się w epoce rewolucji przemysłowej od zera (np.: Łódź). Nie można też zapominać, że spora część kraju jest zamieszkana przez przesiedleńców po II wojnie światowej (np,: Szczecin, czy Wrocław) i tam żyje dopiero trzecie lub czwarte pokolenie.
@ruslanaziubina2065
@ruslanaziubina2065 2 года назад
Приїжджайте до Бєльско-Бялої, історія цього міста вас здивує!
@meszuge50
@meszuge50 2 года назад
ech:)masz zaledwie 25 lat chyba jakos tak...wypowiadasz sie niebywale swobodnie z pasją:)Lera szanuję twoje zdanie ale warto jednak cenić własne korzenie..to podstawa:)warto również cenic własna ojczyznę znaczy miejsce urodzenia i dziciństwa:)pozdrawiam
@user-rs1mm6nq1l
@user-rs1mm6nq1l 2 года назад
Молодёжи, на Украине, сильно промыли мозги.
@eaglee4010
@eaglee4010 2 года назад
...znaczy komunizm cenić ?
@meszuge50
@meszuge50 2 года назад
@@eaglee4010 nie rozumiem....raczej własne gniazdo nalezy szanować bez wzgledu na nazwę
@user-qm3yx3ir3f
@user-qm3yx3ir3f Год назад
Я родился и прожил всю жизнь в городе, которому почти 900 лет. Но из-за действий властей, он, к сожалению, разваливается. Очень многое зависит от свободы или несвободы, которая есть в стране. Если государство по-настоящему свободное, то и города со временем преобразятся.
@agadoron9779
@agadoron9779 2 года назад
Ты очень умная девушка, приятно слушать
@yevhenkretsul8822
@yevhenkretsul8822 2 года назад
Очень интересно сравнивать Великопольское воеводство, где отношение и отношения сложились давно, и Нижнесилезское воеводство, где большинство польских семейств поселились относительно недавно. Уровень доходов в обоих воеводствах практически одинаковый. Но в Великопольском чистота, порядок, удобство и порядочность в отношениях, а в Нижнесилезском... всякое бывает. Надо научитья относится к земле как к своей, и к окружающим людям как к своим.
@YulaOneMillionPassenger
@YulaOneMillionPassenger 2 года назад
За Инстой не получилось следить, всё "всратое" и "всратое". А тут интересненько, интеллигентно.
@centurion5407
@centurion5407 2 года назад
Gdzie jest kotik? Domagam się wiecej kota😀
@421jim1
@421jim1 2 года назад
Привет из Мелитополя!))
@jarek036
@jarek036 2 года назад
Lera, jesteś bardzo mądrą Osobą. Zazdroszczę Twojemu Mężowi....
@philip_korchagin
@philip_korchagin 2 года назад
@Лера Виноградова Какая ты красивая! Почему ты такая бледная?😍🥰 Цветом кожи?🤔 Что не так? Какая у тебя необычная внешность для человека.
@aleksandrvezde
@aleksandrvezde 6 месяцев назад
В точку! Уважения вам! Нас здесь лишают вообще любых помыслов! Чтоб не о чем лишнем не думали!
@maciejkwiatkowski7558
@maciejkwiatkowski7558 2 года назад
Mądra i głęboka analiza. Człowiek wzrastający w rodzinie/mieście/narodzie świadomym tego jakie są jego korzenie, jakie ma tradycje, jaka jest jego wiara, co służy jego wzrostowi a co go niszczy, ma większe szanse na stanie się kimś szczęśliwym, pewnym siebie i kreatywnym, który wnosi twórczy wkład do wspólnoty, w której żyje i który o tą wspólnotę dba...także w wymiarze piękna swojego otoczenia. Jeżeli natomiast ktoś wzrastał pozbawiony tego zakorzenienia, na pewno będzie miał znacznie trudniej i ciężej będzie mu wzbogacać wspólnotę w której żyje, ale nadal ma przecież szanse na rozwój. Zawsze ma swój rozum, którym może ocenić gdzie szukać inspiracji i jaka myśl i jaka wiara da mu szansę żeby stać się człowiekiem w pełni. To są sprawy związane z indywidualnymi wyborami, ale nie jesteśmy przecież samotnymi wyspami, wzrastamy w społeczeństwie, które "karmi" nas tym czym samo zostało "nakarmione" i jeżeli "pokarm" był ubogi to i jednostka wyrośnie słabsza niż gdzie indziej gdzie "karmią" lepiej. Mówię oczywiście o kulturze, o cywilizacji, o religii. Na to gdzie się rodzimy nie mamy oczywiście wpływu, ale mamy wpływ na osobiste wybory...
@thelasthope5744
@thelasthope5744 2 года назад
Самый главный фактор для меня это климат, потому что в моем городе в России, зима начинается в октябре, а заканчивается в мае. И с каждым годом я ее переношу все тяжелее и тяжелее. Нет, мне не становится тяжелее перенести минус 30 градусов, они такие же как и 10 лет назад. Но становится тяжелее ходить по тротуарам, которые здесь никогда не чистили от снега и льда, и вряд ли когда либо будут. Я смотрю как это переносят старые люди, и это просто жесть. Им очень тяжело, не хочу повторять их судьбу.
@lera_vinogradova
@lera_vinogradova 2 года назад
К хорошему быстро привыкаешь. В феврале уже нет мороза и начало теплеть до +5-7. Но солнечных дней мало, поэтому я все равно вечно жалуюсь на погоду 😀
@marekwalusiak6567
@marekwalusiak6567 2 года назад
mów wolniej👍
@ivanivanov1782
@ivanivanov1782 2 года назад
Я из Одессы и у нас истории - выше крыши! Хотя город относительно молодой.
@yevhenkretsul8822
@yevhenkretsul8822 2 года назад
Одно то, что мы - родина всемирно известной музыки клезмер сколько значит! А Ильф с Петровым? А Бабель? Да блин, к чему не прикоснись - история, мать её! Сколько людей вышло, какое влияние на весь мир! Двадцатый век - одесский период в русскоязычной культуре. Но в какой дикий говнюшник превратились спальные районы... А всему виной неприятие ответственности и неприятие необходимости наказывать свиней.
@user-ow6nf8fm7b
@user-ow6nf8fm7b 2 года назад
І ще я не знайшов "підписатись", я лиш зумів знайти "вы підписалися" і колокольчик))))
@lera_vinogradova
@lera_vinogradova 2 года назад
Это прекрасно!!! Я счастлива)
@bogdanzarzycki7579
@bogdanzarzycki7579 2 года назад
Witam , Twoj filmik i tekst w nim zawarty mozna podporzadkowac trzem punktom, (torzsamosc i poczycie godnosci ,wartosci osobistej w moim spoleczenstwie .moja historia ,rodzina ,wioska z kturej sie wywodze, miasto gdzie uczylam sie w szkole .I wreszcie kraj w kturym mieszkam .To temat na tygodniowy wyklad .Wiesz pisarka polska Maria Konopnicka napisala poemat spiewany do dzisiaj NIE DAMY ZIEMI SKAD NASZ ROD . TAK NAM DOPOMURZ BOG .etc.Umilowanie wolnosci ,tradycji ,sprawiedliwosci sprawilo ze my wylalismy miliony litrow krwi . Na oltazu tejze wolnosci poswiecilismy miliony ofiar istnien naszych bliskich .To cena za nasza historie i umilowanie wlasnej rodziny .Historia cie wyzwoli , znaczy pokaze skad jestes ,kim jestes ,bledy jakie w przeszlosci popelnialas i kim bys byla daisiaj gdybys ich uniknela Ukraino .
@pirx1415
@pirx1415 2 года назад
Patrioto, nie możesz miłować Ojczyzny bardziej ortograficznie? "Torzsamość"?, "kturej"?, "dopomurz"?. Przecież to jakieś horrendum!
@user-ee9gr4go4p
@user-ee9gr4go4p 2 года назад
Лера ты права и молодец. С уважением Омск. Людмила.
@piotrjerzy2071
@piotrjerzy2071 2 года назад
Fajne ;-) Cóż... Na pocieszenie może tylko, że np. takie USA dość krótką historię też mają, a... ;-)
@alexmilanello
@alexmilanello 2 года назад
Важливо мати локальний патріотизм. Може дуже пафосно звучить, але він важливий в тому плані, що ти він спонукає тебе більше дбати про місто, де ти живеш і ставитись до оточуючого з повагою. Нам до ментальності поляків на жаль ще далеко.
@tomaszmankowski9103
@tomaszmankowski9103 2 года назад
Dzień dobry! Część tych argumentów ma sens, przy czym w Polsce mamy też miasta i miasteczka jakie przez stulecia nie należały do Polski, ani nie były przez Polaków zamieszkane. Dotyczy to znacznej cześci zachodniej i północnej Polski (zapraszam!). Znaczna część tego głównie zachodniego terytorium jest równie lub lepiej zadbana niż Małopolska mimo niedużego związku współczesnych mieszkańców z dawniejszą przeszłością tych obszarów. Oczywiście nie wolno nie pamiętać o wysiłkach rozmaitego rodzaju miłośników lokalnej historii, także tej z okresu rządów Niemców, jednak mniejszy związek z przeszłością jest faktem. Dlatego doszukiwałbym się powodów głównie w sferze administracji, reform z lat 1990-tych oraz relatywnie słabym wpływie rządów komunistycznych - słabym w porównaniu do np. Ukrainy czy Rosji. Duża samodzielność finansowa samorządów, większa niezalezność obywateli w czasie komunizmu oraz widoczny (to już ponad 15 lat) wpływ obecności w Unii Europejskiej zazębiają się w rozmaitych zakresach - dosyć uboga gmina dzięki dobremu zarządzaniu i mądremu wykorzystaniu środków unijnych może wyjść z biedy, wyglądać i nadawać się do życia lepiej niż bogaty obszar gdzie władze sprawuje oligarcha budujący sobie pałace. Pozdrawiam!
@mosmichal96
@mosmichal96 2 года назад
Pełna zgoda. Historia i tradycja są oczywiście ważne, ale bez pieniędzy i sprawnych samorządów zmiany nie postępowałyby tak szybko.
@2mek99
@2mek99 2 года назад
A na wschodzie i południu miasteczka też nie były zamieszkane przez Polaków tylko w dużej (albo przeważającej) części przez Żydów. .
@pawelp8307
@pawelp8307 2 года назад
"Znaczna część tego głównie zachodniego terytorium jest równie lub lepiej zadbana niż Małopolska " radzę sprawdzić na własne oczy i nie pisać takich nonsensów...
@tomaszmankowski9103
@tomaszmankowski9103 2 года назад
@@pawelp8307 No tak, bo jak rozumiem takie ogólnikowe stwierdzenie jest dla kogoś obraźliwe i trzeba się przyczepić. Radzę spędzać mniej czasu w internecie.
@tomaszmankowski9103
@tomaszmankowski9103 2 года назад
Fakt, celne spostrzeżenie. Przy czym jednak te tereny znajdowały się na terytorium Polski - w tym obszarów z większą lub mniejszą autonomią w okresie zaborów. Nowe terytoria na zachodzie i północy de facto kolonizowano i przez długie lata miejscowa ludność żyła trochę w niepewności. Ogólnie interesujący temat bo obejmuje np. całkiem zgrabną odbudowę Gdańska w porównaniu do sowieckiej demolki Królewca/Kaliningradu i skutki takich działań z wpływem na nową miejską społeczność. Jak łatwo zżyć się z historią miasta które odbudowano w starym stylu. Ciekawe. Ilia Varlamov dotyka tego tematu w niektórych filmikach.
@user-ow6nf8fm7b
@user-ow6nf8fm7b 2 года назад
Ураааа!!! Я перший))))
@lera_vinogradova
@lera_vinogradova 2 года назад
Урааа)))
@ohv4254
@ohv4254 2 года назад
Poczytaj na wilki podział cywilizacji według Feliksa Konecznego, a szczególnie jego pięciomian bytu. Od razu wszystko zrozumiesz,
@MK-lm6hb
@MK-lm6hb 2 года назад
Koneczny nadaje sie do lamusa poniewaz esencjalizowal ciwilizacje, ktore w rzeczywistosci sie ciagle zmieniaja.
@lianam3262
@lianam3262 2 года назад
Ох, это несравнимые понятия .Во первых, наверняка , огромное значение , что люди родились в католическои стране с семеиными ценностями , воспитанием - глядя на отношения в семье и в социуме.Там возникает у ребенка с детства чувство достоинства и самоуважения .( что подавлялось в совке с младых ногтеи ) Ну и ..уже из детства и все остальные качества .Поляки - это славянские французы : тут и кухня утонченная , и манеры : поцеловать ручку и заглянуть в глаза пани ....и - услышать ее " настроение ".. примеров много . Каждая семья в воскресенье , после посещения костела (или - нет ) но в обед будут вместе ( обычно - у родителеи ..и обед готовится с вечера , несмотря на усталость - если семья небогатая..после рабочеи недели .Но - будет все готово , даже ценой сна иногда. Это , конечно , жертва времени , сил. Но -традиции , Вера с младых ногтеи ( что важно очень )-делают свое дело : поляки реже гораздо разводятся , дети и внуки уже растут в спокоиных крепких семьях, а это - дорогого стоит. И это только самое малое , что удалось подметить.Славяне - да ..и домои пригласят не зная особо , и выпить могут , но - как все в целом - по Человечески - гуманно .А в несчастнои ру. стране , что образовалась после октябрьского переворота,и где рушили храмы , ссылали в лагеря священников , где семеиные устои были не так важны как т.н. " преданность партии " ..не хочется и вспоминать .И о чем тут говорить ..и что - сравнивать - несравнимое по сути ? Замечательная Польша скоро воспрянет после долгого ига и будет самои яркои звездои среди таких же " пораженных на десятилетия стран восточнои Европы , которым труднее гораздо стать в один ряд с западными европеискими странами .И Польша освободилась первои в 1980-81м..(И в 1944г, истекая кровью пыталась сама осводиться ..а ру.стояли на др.берегу Вислы и ждали , пока Варшаву сравняют с землеи :(И потом только " освободили "/ закабалив на 40 лет..и был - Варшавскии договор для таких же " освобожденных стран Восточнои Европы на 40 долгих лет , с отставаниес почти на пол-века ..Польша - замечательная страна , поляки - теплые и открытые люди , тоже - славяне - но - несравнимые ( повторяюсь) Они никогда не смирялись и - заслужили обретения свободы и счастья и процветания : Любовь и Уважение и сердечные пожелания большого счастья Польше и ее народу !
@maciejkwiatkowski7558
@maciejkwiatkowski7558 2 года назад
Bardzo Ci dziękuje za ciepłe i mądre słowa. Twoja analiza sięga korzeni zjawiska. Wszystko to o czym piszesz, co szczęśliwie było/jest udziałem Polaków, to fakt że staliśmy sie częścią cywilizacji która powstała z inspiracji Kościoła Katolickiego, którą nazywany cywilizacją łacińską. Ze wszystkich słowiańskich narodów wschodnich jeszcze obecna Białoruś w sporej mierze w tym uczestniczyła...ale jak piszesz wszystko to przeorały dziesięciolecie antyludzkiego komunizmu. Nam się udaje powoli postawać, ale także u nas komunizm spowodował spustoszenie w duszach i umysłach, które przez dziesięciolecia jeszcze musi być odbudowywane. Jeżeli możesz, napisz proszę coś o sobie; skąd jesteś i skąd Twoja wiedza i zainteresowanie Polską.
@azerenatka
@azerenatka 2 года назад
Katolicki kościół aktywnie przyczynił się do rozbiorów Polski. Już nie wspomnę o odwiecznym znęcaniu się nad dziećmi i kobietami, hipokryzją, złodziejstwem i promocją "Polski biednej, ale katolickiej". Ogólnie, im bardziej religijny czy zabobonny kraj, tym bardziej biedny, zacofany, okrutny. W krajach byłego Związku Radzieckiego niby religia została w dużej mierze wytrzebiona, ale wiara w zabobony, spiski i antynaukowość wypełniły miejsce oficjalnej religii. Jeżeli natomiast porównamy wpływ oficjalnych religii na różne kraje, to gołym okiem widać, że protestantyzm przyczynia się do lepszego rozwoju niż katolicyzm. Polacy to niby ciepli i otwarci ludzie? ha, ha! Wystarczy włączyć tv, poczytać gazetę, lub zajrzeć to internetu, żeby dostać dowody na istnienie zupełnych innych cech naszego narodu.
@juliak6508
@juliak6508 2 года назад
@@azerenatka muszę przyznać Pani rację. Kościół katolicki to największy hamulcowy rozwoju - w każdym kontekście.
@naczelnyrabin7011
@naczelnyrabin7011 2 года назад
@@azerenatka Musisz sobie kochana uzmysłowić, że nie każdy ma tak niski iloraz inteligencji i tak niską samoocenę żeby w ocenie rzeczywistości musieć posiłkować "newsami" z TV lub gazety. Człowiek który sam siebie się nie boi i sam sobie ufa, żeby wyrobić sobie zdanie na temat sąsiada, proboszcza lub każdego innego dowolnego krajanina wystarczy jak sobie porówna czyny tego człowieka ze swoimi żeby potrafić ocenić czy człowiek jest dobry, zły, ciepły czy otwarty. Na serio przykład jakiegoś mordercy z jakiegoś Piździchowa czy jakiegoś księdza pedofila z jakiegoś muchosrańska, które z lubością i namaszczeniem pokazują w TV i opisują w gazetach nie jest dla mnie wektorem mojej oceny otaczającego mnie świata. A tobie skoro brakuje rozumu lub samooceny musisz zaglądać do TV żeby dostać codzienną porcję "informacji" od eksperta "propagandsty-politruka" bo bez niej coś "podejrzanie za dobrze wszystko może wokół wyglądać".
@basiaz812
@basiaz812 2 года назад
Lana Mias ❤
@antekp2965
@antekp2965 2 года назад
Na yt można znaleźć filmy z polskich miast i wsi z różnych czasów, więc można porównać na ile porządek i dbałość o wspólną przestrzeń jest elementem stałym, a na ile wynika z pewnego dobrobytu. Co do genealogii u Polaków to jest z tym bardzo różnie. Ja np o połowie z moich pradziadków (tzn. pradziadki i prababcie, w sumie osiem osób) nie wiem właściwie nic, a z drugiej strony udało mi się znaleźć informacje o przodkach urodzonych w połowie 18. wieku. Rzadko u kogo historia rodziny w jakimś małym mieście sięga 19. wieku. Na przestrzeni 20 w. było mnóstwo przesiedleń, migracji, awansu społecznego, a jeszcze w połowie 19. wieku ponad 80% ludności polskojęzycznej stanowili chłopi. Miasta były słabo zaludnione. Nie wgłębiałem się co prawda, ale myślę, że już mój praprapradziadek a nawet prapradziadek mógł doświadczyć pańszczyzny. Na ziemiach zaboru rosyjskiego pańszczyznę zniesiono dopiero w 1864.
@mykolapotyuk1582
@mykolapotyuk1582 2 года назад
Польща ето страна для жизни!
@ysiakadam5593
@ysiakadam5593 2 года назад
Приятно рассказано и правдиво, хотя, конечно, есть сотни нюансов. Например, в Польше фактор традиции и истории играет разную роль в разных местах. Подхале, Бескиды, Верхняя Силезия, Нижняя Силезия, Варшава, Вроцлав, Гданьск и др. - в каждом из этих мест этот фактор выглядит по-разному. В деревнях даже иначе.
@krzysztofostrogski9472
@krzysztofostrogski9472 2 года назад
Lera ! Pamiętaj 1 listopada "Święto Zmarłych" Wieczorem obowiązkowo z bliskimi na Cmentarzu Rakowickim" Taki polski obyczaj stawiamy znicz pamięci po bliskich którzy odeszli do Pana ✝☦
@stanisawkolasinski7502
@stanisawkolasinski7502 2 года назад
Nie ma czegoś takiego jak Święto Zmarłych. Pierwszy listopada jest Świętem Wszystkich Świętych. To tak na marginesie.
@charonboat6394
@charonboat6394 2 года назад
Pójść na cmentarz po zmroku choćby by zobaczyć jak wygląda i pachnie w tym dniu.
@bloodjopa
@bloodjopa 2 года назад
Украинцы, свалившие из своей страны в Польшу, во всю хвалят последнюю. А вот сами поляки же, родившиеся у себя на родине, более адекватно смотрят на вещи.
@maReK.OczOplAs
@maReK.OczOplAs 2 года назад
мы судим адекватно, потому что реальность, которая нас окружает, еще не отвечает нашим амбициям. мы по-прежнему окружены пережитками коммунизма - как в сфере культуры, обычаев, государственного устройства, так и эстетики.
@VoiceFromPrague
@VoiceFromPrague 2 года назад
Россияне из глубинки переезжают в Москву и СПб и вовсю их нахваливают А москвичи и ленинградцы "валят" в другие страны.
@ivanivanov1782
@ivanivanov1782 2 года назад
Твои исторические и национальные познания на уровне наивного ребёнка, но прелесть в том, что ты в этом признаёшься!
@user-qw9ld6qj2d
@user-qw9ld6qj2d 2 года назад
А ещё меня в Польше научили не считать дни рождения по годам! Отмечают просто день твоего святого, именины то есть. Классно же?
@lera_vinogradova
@lera_vinogradova 2 года назад
Круто! Жаль что с моими именем нет именин)
@Teresa412
@Teresa412 2 года назад
@@lera_vinogradova , почему же? Вы ведь Валерия полностью? Гугл выдает 6 мая и 20 июня.
@userfromtheworld7573
@userfromtheworld7573 2 года назад
Не только в России и Украине, но и в Беларуси
@januszkuc8556
@januszkuc8556 2 года назад
Lera Winogradowa = 100 Abramsow Pokazuje kolorowa Polske w jezyku zrozumialym dla 250 mln ludzi. Rosyjsko-jezyczni nabieraja sympatii do narodu polskiego. Po drugie daje sygnal, ze polskie rozwiazania systemowe sa najlepsze w tym regionie Europy. A wiec warto Polske nasladowac a nie miec niechetny stosunek. Napedza turystyke, poprawia stosunki handlowe i stosunki miedzynarodowe. Zamiast kupowac jeden pocisk do Abramsa lepiej najac Lerke na youtubera.
@MK-lm6hb
@MK-lm6hb 2 года назад
Masz racje. Paradoksem jest, ze soft power naszego kraju jest tworzony przez obcokrajowcow, glownie Ukraincow, a rzad polski robi wiele, zeby prestiz Polski jak najbardziej zminejszyc.
@user-fw5iz8xh5g
@user-fw5iz8xh5g 2 года назад
Я с тобой на все 100% Согласен , Надежда на Правительство Польше за облегчённые условия Карты Побыта
@danutajakubowska8692
@danutajakubowska8692 2 года назад
Oglądam z ciekawością. Diagnoza społeczna bardzo ciekawa. Dodam uwagę - paradoksem historii jest to, że polscy chłopi uzyskali wolność pod koniec XIX wieku. Poddaństwo (niewolnictwo w istocie) zniósł car Aleksander II dekretem z 1864 roku. Chłop nie miał poczucia przynależności narodowej, była to cecha klas wyższych. Mimo czasów komunistycznych wykształciła się w nas zaradność, pragnienie dorównania Zachodowi. Jak ktoś wyjechał do pracy na Zachód i wrócił do Polski, przywiózł poczucie ładu, nowe wzorce pracy i wypoczynku. Wystarczył jeden ładny dom z zadbanym ogrodem, a sąsiedzi zaczynali naśladować, porządkować wokół siebie.
@juliankorabel5863
@juliankorabel5863 2 года назад
Перш за все, ваша мова дає часткову відповідь, чому такі відмінності. Ви розмовляєте мовою загарбника, тобто того, хто нав’язував українцям методи управління, між іншим. Різниця між Польщею та Україною полягає насамперед у підході та ставленні до Росії та її власної культури та історії. Спробуйте це зрозуміти і спочатку зробіть щось із собою.
@insomniaq16
@insomniaq16 2 месяца назад
Ты, псевдопатриот, в Украине куча русскоязычных людей и это никак не влияет на патриотизм
@azerenatka
@azerenatka 2 года назад
To, co człowiek dostanie w dzieciństwie, później oddaje społeczeństwu jako dorosły człowiek. Dlatego ogólna zasada jest taka, że najbardziej rozwinięte są kraje, w których dzieci dostają najwięcej dobra i najmniej zła.
@antekp2965
@antekp2965 2 года назад
doprawdy uważasz, że w krajach Afryki podzwrotnikowej dzieci dostają mniej miłości niż w Skandynawii, gdzie obowiązuje patchworkowy model wychowania dzieci po rozwodzie?
@azerenatka
@azerenatka 2 года назад
@@antekp2965a czytałeś
@user-kw1cv9hl7v
@user-kw1cv9hl7v 2 года назад
Жизнь такая короткая, что мы не дождёмся уровня жизни как в польше
@user-kw1cv9hl7v
@user-kw1cv9hl7v 2 года назад
@@steffenstrauss8920 не дождемся там должно было быть написано
@maxrostoka
@maxrostoka 2 года назад
а в польше высокий уровень жизни ?
@user-kw1cv9hl7v
@user-kw1cv9hl7v 2 года назад
@@maxrostoka выше чем в России,особенно за МКАД где бараки 1900 года развпливаются
@maxrostoka
@maxrostoka 2 года назад
@@user-kw1cv9hl7v Я не из России, а из Израиля
@adambahdaj5731
@adambahdaj5731 2 года назад
Byłbym ciekaw twoich opinii na temat mieszkancow, ich zapatrywań na przeszłość, korzenie, aktywności samorządowej, gdybyś kiedyś trafiła do miasteczka na ziemiach zachodnich, gdzie nikt nie jest stamtąd, wszyscy to repatrianci.
@maciekszymanski6898
@maciekszymanski6898 2 года назад
Na Ziemiach Zachodnich nie było żadnego "repatrianta".
@adambahdaj5731
@adambahdaj5731 2 года назад
@@maciekszymanski6898 a Wrocław - Lwów? No, jeśli czepiać się słówek to masz rację, kresy przecież to była dość wtedy świeża zagranica. Chodziło mi o to, że wszyscy to przyjezdni.
@maciekszymanski6898
@maciekszymanski6898 2 года назад
@@adambahdaj5731 Właśnie o to mi chodziło - ludzi z Kresów wysiedlono i wywieziono w nieznane - a repatriacja to powrót na swoje. Ja się urodziłem i wychowałem na Ziemiach "Odzyskanych", mam mieszane uczucia co do mieszkańców tych terenów.
@adambahdaj5731
@adambahdaj5731 2 года назад
@@maciekszymanski6898 Ja tak samo. Mam wrażenie, że pierwsze pokolenie trafiło na północ i zachód z bardzo różnych powodów, wbrew chęci, ale też z biedy, ciekawości świata, czasem uciekając przed czymś. Teraz ich potomkowie szukają korzeni czy to utożsamiając się z miejscami skąd przybyli przodkowie czy też zgłębiając historię byłych niemieckich mieszkańców. Ale to taki background mojego "zadania" na spostrzegawczość dla Леры ;)
@maciekszymanski6898
@maciekszymanski6898 2 года назад
@@adambahdaj5731 Wspomnę o pewnym pozytywie sytuacji przesiedleńców - pochodzili z różnych stron, mieli różne tradycje. Żeby żyć normalnie musieli współpracować i uczyć się wzajemnej tolerancji. To procentuje do dziś.
@siwylolek
@siwylolek 2 года назад
Lera zadajesz bardzo trudne pytania. Myślę że Polska i Polacy obecnie (w 2012) roku są tacy gdyż zawsze byliśmy niepokorni w stosunku do władzy. Zawsze wydawało się nam że wiemy lepiej. To ma swoje dobre i złe strony. Dobre bo: przetrwaliśmy zabory (123 lata), wojny światowe, ludobójstwo, komunizm. Na pewno pomagała nam nasza historia i wiara. To było spoiwo narodu. Teraz gdy jest dobrze (lub lepiej) te wartości przestają mieć znaczenie. Złe strony bo: mogłaś się już po komentarzach pod Twoimi filmami zorientować że gdzie 2 Polaków tam 3 zdania, a to nie pomaga w porozumieniu i współpracy. Ukraińcom było trudniej, najpierw byliście pod protektoratem Polskim, potem Rosyjskim, w czasach gdy kształtowała się świadomość narodowa nie byliście wstanie odwoływać się do historii, zostawała wiara, a tą zniszczył komunizm w sowieckim wykonaniu który przemielił wszystkie narody i wielu odebrał człowieczeństwo. Zniszczył indywidualizm i wyhodował "człowieka sowieckiego". Ale jestem przekonany że Ukrainę odbudują tacy ludzie jak Ty. Jest was wiele milionów którzy wyjechali "na zachód", "do Europy", wielu z was wróci do kraju z wizją i standardami innego świata. Jestem przekonany że Ukraina ma szanse zostać stabilnym, zamożnym i przyjaznym do życia krajem. Tylko na to trzeba czasu. Polacy w latach 90 powszechnie wyjeżdżali do Niemiec potem do UK. Wielu tam zostało ale wielu wróciło, przywieźli doświadczenie, pieniądze ale przede wszystkim wiedzieli że życie może wyglądać inaczej. W was młodych jest nadzieja. Polsce potrzebny jest stabilny, zamożny i przyjazny sąsiad. I mimo że nasze narody mają trudną historie wierzę że jesteśmy wstanie się wzajemnie szanować i być równorzędnymi przyjacielskimi partnerami. A ty Lera jesteś najlepszym ambasadorem swojego kraju i nie musisz mieć najmniejszych kompleksów.
@user-bq9oc3sf5h
@user-bq9oc3sf5h 2 года назад
Не вернётся 100%.
@siwylolek
@siwylolek 2 года назад
@@user-bq9oc3sf5h Może nie będzie tak źle.
@adamwrobel5639
@adamwrobel5639 2 года назад
pozdrowienia
@starawredna
@starawredna 2 года назад
Wiesz , Polacy wiele lat nie byli wolnymi ludźmi . Byli np. chłopami pańszczyźnianymi , należeli do Pana ( króla , dziedzica, itp) Były rozbiory ( aż 3 ) gdzie Polski WCALE nie było . Nie było jej na mapie!!! Zwierzchność ZSRR też przerabialiśmy . A tożsamość przetrwała........
@lera_vinogradova
@lera_vinogradova 2 года назад
Podziwiam sposób, w jaki Polacy potrafili zachować swoją tożsamość i zjednoczyć się na nowo podczas rozbiorów! Będę musiała nagrać o tym filmik. Może stało się tak dlatego, że Polacy już 250 lat temu mieli swoją tożsamość?
@joteres4583
@joteres4583 2 года назад
@@lera_vinogradova 250 ? , myślę że 750 co najmniej
@kazimierzpacholak9554
@kazimierzpacholak9554 2 года назад
@@lera_vinogradova wiara i kościół zachowali Polskość a także powstania listopadowe styczniowe, niepodległość w 1918 wojna 1920, 1939,powstanie warszawskie to swoistą sztafeta ofiar Polaków potem 1956,1970,,,,1981,1989,i w1993 roku moment wyjścia ostatniego Moskala. Tak przetrwaliśmy dzięki Bogu i walce patriotów. Wystarczyło 30 lat aby Polska zakwitła i nie myśl, że to dzięki UE. Pozdrawiam.
@charonboat6394
@charonboat6394 2 года назад
@@kazimierzpacholak9554 Dzięki UE i niemieckiej hegemonii możemy skończyć w kolejnym kołchozie, tylko z tego kołchozu możemy już się nie wyrwać.
@charonboat6394
@charonboat6394 2 года назад
@@lera_vinogradova Wbrew wszystkiemu może się okazać, że Ukraina będzie w lepszej sytuacji narodowej od Polski. Brak jakiejkolwiek chęci ze strony niemieckiej UE do przyjęcia Was do europejskiego kołchozu może okazać się zbawieniem.
@MollyLufty
@MollyLufty 2 года назад
Интересно, если у поляков все так неплохо, почему многие уезжают? Почему в США польская диаспора больше, чем диаспора русских? Понятное дело, что зарплаты выше за бугром, но там и цены выше. Мне кажется в Польше адекватные цены за эти зарплаты, разве нет? Продукты, недвижимость...всё значительно дешевле
@michalkarch7210
@michalkarch7210 2 года назад
Польская диаспора в США больше, чем русская по простой причине. Большинство поляков уехали после Первой мировой войны, некоторые в процессе, когда русские были закрыты царем, а затем большевиками. То же самое было после Второй мировой войны. Мировая война, когда многие поляки больше не вернулись в страну, а русские были прикованы к большевизму.
@user-eo7th9pb8i
@user-eo7th9pb8i 2 года назад
Пусть будет дружба между нашими странами Россия,Польша и Украина. Люблю все народы! ❤
@stanparis2211
@stanparis2211 2 года назад
tym razem Lera zaprezentowala nam "rolik" z gadajaca glowa, ja z zasady takich "rolikow" nie liubliu , chyba ze ta gadajaca glowa mowi cos madrego, co na szczescie mialo tutaj miejsce, pozdrawiam z Paryza
@wojtekwroblewski2355
@wojtekwroblewski2355 2 года назад
To prawda że historia kraju czy miasteczka krztałtóje jego tożsamość. Nie mniej jednak uważam że Wiara i szacunek do drugiego człowieka też wpływa na nasze otoczenie i jego rozwój. Pozdrawiam.
@azerenatka
@azerenatka 2 года назад
"krztałtuje" lol
@jacekdmw9157
@jacekdmw9157 2 года назад
Ukraina się odrodzi - jak i Polska - jeżeli odnajdą drogę do wiary, która buduje, która wprowadza harmonię w życiu. Bez Boga nie można stworzyć prawdziwych elit, bez elit działać twórczo i moralnie.
@Panda-cx1ce
@Panda-cx1ce 2 года назад
Wojtek. Polecam słownik ortograficzny języka polskiego. Sprawdź pisownię wyrazu kształtuje tyle byków w 1 wyrazie rzecz rzadka
@wojtekwroblewski2355
@wojtekwroblewski2355 2 года назад
@@Panda-cx1ce wybaczcie dużo już zapomniałem.
@wojtekwroblewski2355
@wojtekwroblewski2355 2 года назад
Od 18 lat żadko słyszę język polski.
@MK-lm6hb
@MK-lm6hb 2 года назад
Takie rozwazania historiozoficzne oparte sa na zalozeniu, ze istnieje prosta przyczynowosc w historii, jesli nie hegelianski teleologizm. Lera zaklada, ze przyczyny roznicy w rozwoju cywilizacyjnym miedzy Polska a Ukraina sa natury kulturowej. W rzeczywistosci w historii w duzym stopniu odgrywa zbieg okolicznosci jesli nie przypadek. Polska odzyskala niepodleglosc w 1918 roku tylko dlatego ze stalo sie cos absolutnie niezwyklego - trzy zaborcze mocarstwa i potegi europejskie rozpadly sie w tym samym czasie. Podobnie niezwykly byl 1989 - upadlo wielkie mocarstwo (rosyjskie) a inne "mocarstwo" (Europa Zachodnia) pomoglo Polsce sie zdemokratyzowac i zmodernizowac. W obu przypadkach wola narodu polskiego i jego cechy kulturowe byly wazne ale drugorzedne w porownaniu ze zbiegem historycznych okolicznosci. Zapoznienie cywilizacyjne Ukrainy jest rowniez zbiegiem okolicznosci a nie skutkiem rzekomej nizszosci kultury ukrainskiej albo mniej rozwinietej swiadomosci narodowej. Gdyby Majdan zdarzyl sie w 1991, gdy Rosja byla slaba a Europa Zachodnia w fazie ekspansji, Ukraina bylaby teraz tak rozwinieta jak Polska. Przypominam, ze wszystkie kraje "nowej" Europy, od Estonii do Bulgarii, sa na mniej wiecej tym samym poziomie rozwoju, niezaleznie od roznic kulturowych. Reasumujac: There is a tide in the affairs of men, Which, taken at the flood, leads on to fortune; Omitted, all the voyage of their life Is bound in shallows, and in miseries.
@user-rs1mm6nq1l
@user-rs1mm6nq1l 2 года назад
УССР уже была развита как ФРГ(по ВВП) , в составе СССР., после этого происходит деградация и Украины и РФ! И до сих пор не достигнут уровень 1985 года. Польшу же Обустроили как витрину для втягивания других постсоветских стран в орбиту западного влияния, и как лимитрофных буферов против России!
@MK-lm6hb
@MK-lm6hb 2 года назад
@@user-rs1mm6nq1l Ты дурак или тебе платят за такие комментарии?
@user-rs1mm6nq1l
@user-rs1mm6nq1l 2 года назад
@@MK-lm6hb Платят конечно, из кассы КПСС!
@valyaunderwood4974
@valyaunderwood4974 2 года назад
Лера подскажите а везде в Польше вода плохая как в Свиднице,такая что кожу стягивает
@lera_vinogradova
@lera_vinogradova 2 года назад
Нет не везде, в Кракове из крана питьевая течёт
@daks6257
@daks6257 2 года назад
@@lera_vinogradova wodu iznkrana mozhno pit wo wsiej Polsze
@deniskorobski
@deniskorobski 2 года назад
100%
@Jan-hj2im
@Jan-hj2im 2 года назад
В развитых странах христиане составляют большинство общества: Италия - христиане 91% Исландия - христиане 84% Норвегия - христиане 80% США - христиане 78% Великобритания - христиане 72% Австрия - христиане 72% Испания - христиане 72% Финляндия - христиане 72% Швейцария - христиане 70% Швеция - христиане 70% Австралия - христиане 68% Канада - христиане 67% Франция - христиане 63% Германия - христиане 60% Южная Корея - христиане 30% ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-g4HD_9nRy5ge.html ❤ Иисус в Китае ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-IVZGrCk7PdEz.html ❤
@user-gp4yo5yp6y
@user-gp4yo5yp6y 2 года назад
хотите сказать Израиль не развитая страна?🤡
@OlaFromWarsaw
@OlaFromWarsaw 2 года назад
Poważne pytania, myślę że jesteś dla Ukrainy i siebie zbyt surowa, w Polsce większość obywateli ma pochodzenie chłopskie, choć wielu Polaków będzie próbowało Cię przekonywać, że pochodzą ze "szlachty", czyli w dużym skrócie bogatych właścicieli ziemskich, co niekoniecznie będzie prawdą 😉 Nie każde miasteczko w Polsce ma kilkaset lat historii. Historia jest jednak obecna w inny sposób, od pierwszych lat szkoły uczy się nas że Polska ma tysiąc lat, kto założył państwo, kto je zjednoczył itd. itd. Mało w tym jest jednak refleksji nad sobą jako narodem a szkoda. Wychowałam się na wsi i to co pokazujesz z Ukrainy w ogóle mnie nie szokuje. To jest taka Polska z lat 90-tych, którą boli że nie jest w tym kraju lepiej, życzę tego "lepiej" Ukrainie z całego serca i wierzę że jest to możliwe. Szczerzej mówiąc, pytanie co to znaczy być Polką to dla mnie trudne pytanie, podobnie jak dla Ciebie co to znaczy być Ukrainką. Jeden mój dziadek miał gospodarstwo rolne na wsi, drugi w innej wsi był kowalem. Mój ojciec założył mały prywatny biznes jako elektryk i tym sposobem zapewnił mi dobrą edukację i pracę. Pamiętam polską wieś bez traktorów z końmi, których rolnicy używali do pracy. To był początek lat 90. tych. Ostatnie 30 lat to taki rollercoaster zmian w tym kraju, sama czasem nie mogę w to uwierzyć! 😉
@grzegorzbuchalski8139
@grzegorzbuchalski8139 2 года назад
😺
@WojciechPrzyborowski
@WojciechPrzyborowski 2 года назад
Ты попала в точку, Лера. Вот, в нескольких словах ты выразила основною разницу между странами западной Европы а востоком. В полной мере с тобой согласен, хотя некоторое обижаются за такую правду.
@alexanderkorolov8264
@alexanderkorolov8264 2 года назад
Да, в Европе наверное нужен какой-то уровень национальной сознательности. С другой стороны есть такие страны, как Австралия (например), где всего 150 лет истории (при всем уважении к аборигенам, они вряд-ли релевантны). Так что нет никаких корней в принципе. Ах этот мир, он соткан из противоречий!
@alexanderkorolov8264
@alexanderkorolov8264 2 года назад
@@steffenstrauss8920 Как интересно, а вы живете в Аргентине? И как там жизнь? Может порекоммендуете какие-нибудь Ютуб каналы по переезду? То есть, в Агрентине все развивается в американском формате: заслуги предыдущих поколений ничего не значат? Я представлял себе Аргентину иначе, мне она всегда казалась более европейской, итальянской. С большим упором на традиционные итальянские ценности и с ненавистью ко всему англоязычному и англичанам прежде всего.
@alexanderkorolov8264
@alexanderkorolov8264 2 года назад
@@steffenstrauss8920 Спасибо за информацию. То есть, реально могут убить на почве бизнеса? Ну тогда опасения вполне понятны. Я бы не сказал, что это трусость. Надо как-нибудь съездить посмотреть. Туристов, я надеюсь, там не отстреливают. Буэнос Айрес - очень интересный город. О культурной программе я тоже много наслышан. Вам всяческих успехов! Кстати, почему Швеция? Там же холодно. По-моему, Швеция - это полная противоположность Аргентине. Хотя, и там, и там в ходу социалистические идеи.
@alexanderkorolov8264
@alexanderkorolov8264 2 года назад
@@steffenstrauss8920 да, звучит заманчиво. Патагония, водопады, романтика. Определенно надо съездить.. :)
@reytanreytan2295
@reytanreytan2295 2 года назад
Australia ,Nowa Zelandia i Stany Zjednoczone maja swoje MOCNE korzenie historii,kulturze i religii angielskiej. A Australa i Nowa Zelandia maja z Anglia nawet wspolna Krolowa.
@alexanderkorolov8264
@alexanderkorolov8264 2 года назад
@@reytanreytan2295 Королева, конечно общая, но я не уверен, что в этих странах кто-либо хоть на секунду об этом задумывается. А насчет английской культуры - это интересное замечание. То есть, вы думаете, что в английскости есть какое-то преимущество? Я конечно не с луны. я знаю про доллар и шестой флот, но в свете сравнения Украины с Польшей ведь культурная разница (между Польшей и Украиной) тоже не такая уж большая.
@piotrdundziak6665
@piotrdundziak6665 2 года назад
Rosja jest piękna, ludzie w porządku, tylko ma pecha do prawitelstwa.
@anarrrche
@anarrrche 2 года назад
Pani idealizuje Polaków. Niestety nie jest tak pięknie jak to Pani opowiada. Polska poniosła wielkie straty w czasach wojny i komunizmu. Natomiast współcześni Polacy są zapatrzeni w konsumpcyjny Zachód i bardzo mało interesują się historią. Pani film i Pani opinie może pomogą Polakom poczuć jak ważne jest to nasze uszczuplone ale wciąż cenne dziedzictwo. Pani - cóż za paradoks! - uczy Polaków patriotyzmu! Pozdrawiam.
@henelora104
@henelora104 2 года назад
Уж думала как Украину угораздило в СНГ, а нет, не была Украина в СНГ.
@piotrkorzeniewski8539
@piotrkorzeniewski8539 2 года назад
Komunizm jest przyczyną. Brak własności, więc nikt o to nie dbał, bo to "niczyje". Komunizm również pozbawiał całe narody tożsamości, a ludzi ambicji. W Polsce komunizm trwał krócej niż w Sowietach i nie był aż tak totalny. Istniały na przykład indywidualne gospodarstwa rolne, kołchozów było mało, istniała tradycja i kościół. Nawet godło było prawie niezmienione - orłowi odebrali tylko koronę. Komunizm to bylejakość. Znajomy opowiadał mi jak w latach 80-tych był w sowieckiej jednostce wojskowej w Polsce. I widział jak jeden z sowieckich sałdatów siekierą wali w piękną, zdrową deskę. Zapytał się oficera: "co ten sałdat robi?" A ten mu odpowiedział: "framugę do okna". Siekierą? Znajomy był w szoku - jak można piękną deskę potraktować siekierą?! W Polsce istnieje takie powiedzenie: co to jest? Nie świeci i nie mieści się w dupie? Ruskie urządzenie do świecenia w dupie;)
@user-rs1mm6nq1l
@user-rs1mm6nq1l 2 года назад
Дорогой друг, вспомни Варшавское гетто, Варшаву, в руинах и подумай кто это прекратил!? Красная армия! А вот доблесное войско Польское повоевало 3 недели.
@piotrkorzeniewski8539
@piotrkorzeniewski8539 2 года назад
@@user-rs1mm6nq1l Wojsko Polskie walczyło z Niemcami od 1 września i z sowietami od 17 września. Wspólna armia francusko-angielsko-belgijska została pobita w podobnym czasie na jednym froncie. Sowietów uratowała powierzchnia kraju, tysiące kilometrów i komunistyczna bylejakość - brak dróg. Niemcy tonęli w błocie. A także zima, mrozy i ogromne poświęcenie ludzi. Na dwóch sałdatów jeden karabin - na początku wojny. Miliony zabitych. I NKWD strzelające w plecy tym, którzy nie dość szybko biegli pod lufy wroga. Tak to wyglądało jak dziś w Korei Północnej. Nie ma się czym chwalić. A Powstanie Warszawskie na życzenie Stalina wykrwawilo się, tracąc 200 000 mieszkańców. Lepiej Panie kolego o tym nie mówić i nie chwalić się zbrodniami sowieckiego reżimu.
@user-rs1mm6nq1l
@user-rs1mm6nq1l 2 года назад
@@piotrkorzeniewski8539 Мозги у тебя промыты. Почему тогда Англия не объявила войну СССР, будучи союзником Польши? А про линию Керзона, что либо слышал? А про портрет Гитлера в кабинете Бека знаешь? А где было Польское правительство к моменту начала освободительного похода Красной армии в 39 году? (в Румынии) Но вопрос не в этом. Кто победил фашистскую Германию:СССР? И кто Польшу освободил? Или Америка и Англия? А в Вермахте сколько Поляков служило(400 тыс)?
@piotrkorzeniewski8539
@piotrkorzeniewski8539 2 года назад
@@user-rs1mm6nq1l Panie kolego, nie obrażaj mnie Pan, bo to nieładnie i źle świadczy o Panu oraz o kulturze Pana narodu. A Anglicy jak zawsze są cyniczni. Nakręcili polskiego ministra spraw zagranicznych na kategoryczne wystąpienie, po którym już nie było odwrotu, licząc na to, że Niemcy I Związek Radziecki wzajemnie się wykrwawią, a Anglia schowana na wyspie wkroczy na kontynent w dogodnym dla siebie momencie. Polska armia na zachodzie była bardzo liczna, brała udział w obronie Anglii - dywizjon 303, walczyła w Afryce, zdobywała Monte Casino, wyzwalała Belgię, itd. Mimo to na życzenie Stalina Anglicy nie dopuścili Polaków do defilady zwycięstwa w Londynie. Taka jest historia.... niestety.
@user-rs1mm6nq1l
@user-rs1mm6nq1l 2 года назад
@@piotrkorzeniewski8539 Так чем же я тебя обидел? В 1918-20гг Польша захватила Минск, Киев, после того, как эти города были освобождены., Красная армия наступала на Варшаву, но была разбита., Польша удерживала земли Западной Белоруссии и Украины до 1939года.,СССР забрал свое(восстановил границы 1914г), без активных боевых действий! Историю изучай и не будет проблем между нами.
@radioactive3351
@radioactive3351 2 года назад
Znakomity kanał do uczenia się rosyjskiego :)
@VoiceFromPrague
@VoiceFromPrague 2 года назад
Лера, не режь по живому: "семисот", а не "семиста" )))
@piotrbuczynski1060
@piotrbuczynski1060 2 года назад
Żeby na Ukrainie było "pa drugomu" potrzebne są krew, pot i łzy. Nie ma tutaj prostych przepisów na dobrobyt. Ale przepis podaję: żadnego hedonizmu, żadnego egocentryzmu, żadnego egoizmu - to są trucizny! Potrzebny jest wstyd kobiet i honor mężczyzny. To jest kwestia różnic cywilizacyjnych, kultury i wychowania. Ukraina umiera, róbcie coś z tym rozumni pobratymcy! Serdecznie Panią pozdrawiam.
@user-bq9oc3sf5h
@user-bq9oc3sf5h 2 года назад
Самоубийцы, как правило, заканчивают своё дело, если не удалось в первый раз. Им не поможешь.
@piotrbuczynski1060
@piotrbuczynski1060 2 года назад
@@user-bq9oc3sf5h Ależ Pani Lera w tym filmiku była bliska prostemu stwierdzeniu: wolność musi iść w parze z odpowiedzialnością (choćby przed historią), bo inaczej zamieni się w niszczącą swawolę!
@yevhenkretsul8822
@yevhenkretsul8822 2 года назад
Моё мнение. Я много лет в Польше. Не стройте иллюзий. Существуют страны - идеологические антиподы. Яркий пример: Россия и Украина. Следствие: поток фейков со стороны России в отношении Украины. Если они не будут поливать нас грязью, то будут жить в конфликте с собственной парадигмой. Так вот, с Польшей тоже так. В мягкой форме, но тоже так. Они нас будут любить, уважать и всё такое. Но иногда будут подгаживать. Иначе они сами будут сомневаться в себе. Всё дело в том, что мы со своей свободой совести - идеологический антипод клерикальной Польши. И поляки либо сталкиваются с острым вопросом "а зачем мы возим столько попов на шее?", либо обгаживают украинцев и живут далее в гармонии со своим мировоззрением. Поэтому вам тут будут всегда улыбаться и всегда будут закидывать нелепые предъявы и проявлять неуважение.
@schirackerkacper1250
@schirackerkacper1250 2 года назад
nie rozumiecie jeszcze kapitalizmu i tyle. Jak nie szanujesz własności prywatnej, srasz na prawa własności i bierzesz w łapę to kapitał cię omija i tyle.
@Marbi853
@Marbi853 2 года назад
Mnie się wydaje, że komunizm odciął Was od Waszej historii. Gdyby nie to, to wszystkie części Rosji rozwijały by się bardziej naturalnie. Wiemy z historii jakie okropne rzeczy działy się na Ukrainie w latach 30-tych a zwłaszcza o głodzie. Wojny też Was doświadczyły jak Polskę. Ale też macie pięne karty historii.
@davnav5456
@davnav5456 2 года назад
Temat ciekawy i można o tym pisać elaboraty i wielkie mądrości jaka kultura na co miała wpływ. Jestem Polakiem. Nigdy nie zastanawiałem się nad tym czy bardzo różnimy się od innych Słowian. To jacy jesteśmy wynosimy z domu rodzinnego. Czasami sprawy błache okazują się ważne kiedy dorastasz.. Proste rzeczy, które słyszysz dorastając takie jak "nie wolno podnieść' ręki na kobietę, dziecko czy starszą osobę".. " Nie wolno poniżać innych", "jak wrócisz do domu pobity przez innego kolegę to drugie lanie dostaniesz od ojca że się poddałeś".." Jak narobiłeś bałaganu to sobie posprzątaj, służących w domu nie ma"..powodują kształtowanie mentalności już u dziecka. Takie proste zdania przenoszone w domu z pokolenia na pokolenie mają ogromny wpływ na rozwój osobowości. Pieniądze pomagają ale nie uczą narodu porządku, solidności, uporu czy dumy. No właśnie ta "Polska dusza".. Skąd to się bierze? Czemu mimo tak wielkiej potęgi Rosji przez całe wieki stajemy z nimi w konfliktach jak równy z równym? Dlaczego jesteśmy jedynym narodem, który potrafił w historii zdobyć Moskwę czy przyprowadzić Cara i kazać mu klękać przed Polskim królem? Dlaczego taka mała Polska jest wiecznie w opozycji do Rosji? Zdradzę tajemnicę... bo każdy prawdziwy Polak jest cholernie pewny siebie i bez kompleksów. Wiemy, że upór i kosekwencja dążenia do celu przynosi efekty. Robiliśmy wiele błędów podczas naszej historii.. I mimo wielu porażek zawsze byliśmy przekonani o swojej wielkości. To się wynosi z domu.Nie z Unii Europejskiej. Dziś jesteśmy przekonani, że naszych wartości mogą się uczyć na zachodzie.. Tak, wiem że to brzmi przemądrzale.. ale nie warto tego mylić z naszą dumą narodową. Nie jesteśmy najlepsi tylko zwyczajnie inni. W internecie krąży wiele haseł o Polakach i pozytywnych i negatywnych ale są zazwyczaj podsumowaniem naszych cech. "Awanturnicy", bo jestesmy mało ugodowi i uparci jeżeli chodzi o nasze sprawy, " Zadzieramy nosa", bo nikt nam nie będzie mówił jak mamy żyć.. Słowianie pełną gębą skorzy do bójki i imprezowania.. "Polacy nie pytają ilu ich jest, tylko gdzie oni są".. Polacy nie potrafią się nikomu kłaniać.. Wynika to z dumy.. Jesteśmy nosicielami genów po powstańcqch, zdobywcach, Husarii.. Wszystko to wydaje się cholernie patetyczne ale w trudnych chwilach dla narodu odgrywa bardzo ważną funcję. Jak Polacy przetrwali wszystkie największe okupacje? Największe mocarstwa Europy podzieliły Rzeczpospolitą ale nie były w stanie wymazać dumy z Polaków. Rosja mówiła "podbiliśmy was! " a w naszych domach mówiło się dzieciom, że słabi Rosjanie musieli dogadać się z innymi mocarstwami żeby dokonać napadu na Polskę bo sami byli zawsze za słabi. Jeżeli pokolenia rosną w takim duchu to są bardziej skore do poświęceń dla Polski. Jak była bieda w Polsce to właściciel domu szedł popiołem zasypywać koleinę przed domem żeby sąsiadowi koła nie urwało. Mój ojciec pracował w mleczarni i jak jechaliśmy po konwie z mlekiem to zanim pojechał do bazy to odlewał kilka butelek żeby zanieść wielodzietnej rodzinie, która mieszkała obok... To też jest mentalność Polska. Mamy wiele wad i zalet jak każdy inny naród ale nasze zalety są tak trwałe i wielopokoleniowe, że warto z nich czerpać jak najwięcej. Pozdrawiam sympatyczną Panią z Ukrainy.
@user-rs1mm6nq1l
@user-rs1mm6nq1l 2 года назад
С Наполеоном Бог. А мы с Наполеоном! Это Адам Мицкевич. А зачем, дорогие поляки, с Наполеоном пошли в поход на Москву? Теперь в НАТО вступили? Вы уже как то определитесь, Вы с кем??
@charonboat6394
@charonboat6394 2 года назад
@@user-rs1mm6nq1l Z Napoleonem i NATO poszliśmy bo mamy dosyć Rosji.
@davnav5456
@davnav5456 2 года назад
@@user-rs1mm6nq1l widzisz kolego..bo my znamy ten cały Ruski mir.. nie mamy broni atomowej jak Rosja ..a nie ufamy nikomu. Historia nas tego nauczyła. Nie możemy pozwolić na to żeby Moskale wchodzili do Polski jak na Ukrainę.. albo robili sobie z prezydenta swoją marionetkę jak na Białorusi. Musimy się dogadywać z innymi żeby nasi sąsiedzi ze wschodu nie wprowadzili w naszym kraju swojego modelu życia. Rosja wiecznie chce kłaść swoje łapy na ten region Europy..Tylko po co? Mało wam całej Azji? Rosja chce od zawsze "dominować" w tym regionie.. i wiecznie się denerwuje ,że Polacy taką retorykę mają centralnie w dupie. Pozdrawiam
@user-xr3ge1zu4e
@user-xr3ge1zu4e 2 года назад
Я жила в Польше до 1965 года, и тогда там везде было чисто и опрятно. Лет в 30 судьба забросила меня а Донецк. Город благоухал розами и чистотой. Сейчас я живу в С-Петербурге и нисколько не жалею, что не осталась в Польше. Истории у нас на каждом шагу! Польшу я, конечно же, вспоминаю с любовью, там прошло моё детство, юность. В Мариуполе я была проездом зимой, поэтому ничего не могу сказать про город. Всё зависит от людей, от их культуры. Чисто не там где метут, а там - где не мусорят!!!!!
@KrisBaggins
@KrisBaggins 2 года назад
@@du7924 Питер и не должен быть ни Берлином, ни Варшавой, ни даже Венецией. И я это говорю Вам как поляк, который несколько раз побывал в северной столице. Да, я признаю - надо многое изменит и многое отремонтировать как следует. Но в основном Питер - очень атмосферное место и ежинственный в России город, который построен в ганзейском стиле. И уж поверьте, Дима - нет в мире города, который будет комфортным для всех. И поверьте, что в такой Варшаве тоже есть свои проблемы, и не всем жителям живётся прекрасно, особенно если учесть выкрутасы нынешнего правительства )) А про новые питерские района, которые Вы перечислили - да, они хорошие, красивые своим современным видом, удобные для жизни. Однако, это пока просто спальни. И нужно много лет, чтобы они пропитались своей атмосферой. А уж тех ощущений, которые чувствуется, гуляя по Невскому, по набережной Фонтанки, канала Грирбоедова, по линиям Васьки или по Крестовскому или Елагину островам - в этих районах никогда не будет, потому что они совсем другие. Возможно, у меня немного розовые очки на глазах, но я в Питере провел одни из самых красивых дней в жизни. А уж одного золотого дня в Петергофе я никогда не забуду.
@user-kh1po7hf5h
@user-kh1po7hf5h 2 года назад
Ciężko, trudno jest grać z migrantami, takimi jak siatkówka, ludzie tu i tam, przez sieć. Trzeba zaprosić do Polski władze z tych krajów, z których pochodzą. Kiedy ich zatrzymujesz na terytorium Polski w celu przekazywania migrantów do tych władz. Zabierz je i zabierz do domu.
@demigons1
@demigons1 2 года назад
Все правильно. Лично у меня прапрадедушка был мазовецким шляхтичем и участником польского январского восстания. Имею подтверждающие документы из архивов. Прадеда лишили всех прав состояния и сослали в Сибирь на каторгу с запретом возвращения на родину. После отбытия срока предок женился и осел на поселении, поскольку ему было запрещено покидать место ссылки. К слову, потомки участников польский восстании обычно вступали в браки в своем кругу, так что польской крови во мне более чем достаточно. Естественно, что я считаю себя полькой, хоть и родилась в России. Кстати, получила карту поляка. :) В течение нескольких лет занималась генеалогическими исследованиями. Восстановила свою польскую родословную от 1724 года - наиболее старшая моя прародительница - Zofia Góżdż герба Гоздава. Исходя из опыта исследований и консультаций с историками могу утверждать, что далеко не все люди в России после революции - потомки рабочих, крестьян и крепостных. Очень многие успешно скрывали как свое дворянское происхождение. так и польскую национальность. Если хотите узнать, кто вы, каких кровей и сословий, просто ищите документы. Процесс нелегкий и затратный, но я все нашла сама, без привлечения платных специалистов. Начать следует с опроса живущего старшего поколения - кто что помнит, записывать имена, даты и места рождения и проживания. Потом начинать поиски в архивах. Удачи. :)
Далее
glos bibir cokelat
00:18
Просмотров 5 млн
Это база
00:16
Просмотров 109 тыс.
Paranoid My First Day in Moscow Russia 2024
18:50
Просмотров 757 тыс.