Тёмный

РАЗЧИСТВАНЕ в градината | 06-07.05.2024 г. 

The Garden Utopia
Подписаться 11 тыс.
Просмотров 1,8 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

2 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 30   
@marietavladimirova5892
@marietavladimirova5892 4 месяца назад
Благодаря Деси, за споделеното време и опит! Ти си мое, а предполагам и за други хора, вдъхновение да се грижим и развиваме градините си! Били ли споделила, ако е удобно, от къде поръчваш растенията си? Много ти благодаря и бъди благословена навсякъде и във всичко !
@thegardenutopia
@thegardenutopia 4 месяца назад
Благодаря, Мариета, за хубавите думи и за подкрепата! 💚💚💚 От много различни места съм поръчвала през годините, като съм много доволна от clematis.bg, lovehortensia.com, hrasti.com, gradinasoleil.com, rosesplants.com. Сигурно пропускам някои, но това са основните, които бих препоръчала.
@marietavladimirova5892
@marietavladimirova5892 4 месяца назад
Много благодаря!❤❤❤
@МиленаБояджийска
@МиленаБояджийска 4 месяца назад
Много благодаря за хубавото видео. Да попитам за хостите как се размножават и ако имате видео да споделите връзка. Голям релакс е вашата градина, особено сутрин, когато си пия кафето❤
@meggygurova7273
@meggygurova7273 4 месяца назад
Ако имате късмет при покупка си купете такива с 2-3-4 стръка, махнете пръстта и си ги разделете. Аз така от една кофичка получих 3-4 хости. С времето от самото коренище ще прокарат пак нови издънки.
@thegardenutopia
@thegardenutopia 4 месяца назад
Благодаря за хубавите думи! 💚💚💚 Досега не съм показвала за хостите. Един вариант Ви е посочила Меги, въпреки че е възможно с разделянето на младо растение всичките получени "коренчета" да се развият малко по-бавно. Въпреки това и аз съм делила така хости още при засаждането, когато е хубаво, здраво растение, да не е само 2-3 листенца. Иначе принципно ги деля есен, когато листата леко почват да зажълтяват. Коренището се изкопава или директно се прерязва една част от него с лопатата. Много твърди корени имат хостите и е доста силова задача, но пък от коренище на 3-4 години можете да получите 5-6 отделни растения. Зависи и от сорта, някои винаги остават малки, но и те могат да се делят.
@МиленаБояджийска
@МиленаБояджийска 4 месяца назад
@@thegardenutopia Благодаря ви, Деси!
@АделинаДрянова
@АделинаДрянова 4 месяца назад
Благодаря Деси за поредното прекрасно видео❤ Отново научих нови неща❤ От известно време искам да те попитам от къде си закупувала кръглите лампи😂❤
@thegardenutopia
@thegardenutopia 4 месяца назад
Благодаря! 💚💚💚 Кръглите соларни лампи са от jysk. Касовата бележка си я пази, ако случайно закупиш. Имат три години гаранция. Аз нещо обърках като исках да ги прибера тази зима, явно влезе вода в тях, и много от тях не работят :)
@АделинаДрянова
@АделинаДрянова 4 месяца назад
@@thegardenutopia Много благодаря 😊
@Kalina70333
@Kalina70333 4 месяца назад
Най-прекрасната цветна градина,която съм виждала.Браво!!!❤
@thegardenutopia
@thegardenutopia 4 месяца назад
Благодаря сърдечно! 💚💚💚
@antoniatchiftchian6596
@antoniatchiftchian6596 4 месяца назад
Мила Деси, много благодоря за много полезните съвети и информация в твоите видеа. Често споменаваш кои препарати използваш за най-разнообразни цели, затова те моля да споделиш какво използваш срещу черните петна по листата на розите. За съжаление имам някои рози, които съм купувала, без да се информирам колко устойчиви на болести са и вече са нападнати.
@thegardenutopia
@thegardenutopia 4 месяца назад
Благодаря, Тони! 💚💚💚 Досега не съм се борила лично с черните петна. Доста упорито заболяване. Ще е нужен сериозен фунгицид (ще попитам днес в моята агроаптека), както и събиране на възможно повече листа, които падат от растенията. Трябва да се събират и изхвърлят. Доколкото съм запозната заболяването дълго остава в почвата, така че няколко години ще е нужно събиране на листа и редовно пръскане.
@antoniatchiftchian6596
@antoniatchiftchian6596 4 месяца назад
@@thegardenutopia Това за отстраняването на заболелите опадали листа го правя. И пръскам, но с незадоволителен резултат. Всъщност мисля, че най- важното е устойчивостта на сортовете спрямо болести и вредители. Имам роза, която е посадена през юни 2023 и вече е тежко нападната от заболяването, а дори не е имало време силно да се зарази почвата, защото съм прилагала горните мерки. Розите в съседство са здрави, затова обмислям като крайна мярка преместване. Но да видим какво ще препоръчат от твоята агроаптека. Ще им дам шанс, защото са все красавици,но ако не се получи, ще ги заменям с по-устойчиви.
@thegardenutopia
@thegardenutopia 4 месяца назад
@@antoniatchiftchian6596 Ах, да не би заразата да идва от разсадника? Преди години съм чела за това заболяване и ако не се лъжа се пренася/задържа в почвата. Препоръчаха Еъруан фунгицид, като дозата е 25 мл на 10 л. Вероятно ще може и други фунгициди, но в тази агроаптека са доста насочени към по-нови препарати, често уж за био земеделие. Надявам се да пребориш заразата!
@tatyanapetkova3969
@tatyanapetkova3969 4 месяца назад
Благодаря за практичното видео,Деси!.Имам въпрос- как изрязвате тревата ,около лехите?Напролет ли го правите,изглежда много чисто ,завършено. Благодаря и да е спорна работа в градинката!
@thegardenutopia
@thegardenutopia 4 месяца назад
Благодаря за чудесните отзиви! 💚💚💚 Обкантвам тревата и пролетно време, и при всяко второ-трето косене. Във видеа за поддръжка на тревен килим съм показвала как обкантвам - с тример, с лопатка или с една друга малка машинка. ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-eXBTnQopLeI.html и от тази година ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-MIo4wCoMMYw.html
@SimeonSimeonov-ql8cv
@SimeonSimeonov-ql8cv 4 месяца назад
Здравейте, необходимо ли е мястото върху което ще хвърляме мулча да бъде разчистено от трева и бурени или може и върху тях да действаме?
@thegardenutopia
@thegardenutopia 4 месяца назад
Здравейте! Върху трева и бурени е хубаво да се положи допълнителна преграда, например картон, а мулчът да дойде върху него. Ако има засадени растения на мястото, процедурата се усложнява. Принципно част от бурените и тревата пробиват през мулч от дробени кори. Или трябва да се оплеви предварително, или да се използва някаква друга преграда за бурените.
@meggygurova7273
@meggygurova7273 4 месяца назад
Деси, нормално ли е ирисите първата година да не цъфтят? Има ли сортове, които цъфтят по-късно? Градината ти е както винаги прекрасна! Интересно че споменаваш за развитието на някои видове първите години. От твойте видеа съм останала с впечатлението, че хортензиите даже след подрязване бързо стават големи. Купих си две пеникулата, като и двете за един месец да са пораснали най-много с един-два сантиметра 😀 Limelight и нещо като някаква Мелба... Очаквах да са вече огромни. Друга взех макрофила от Лидъл, тя малко по-голяма стана, но пак слаба работа. Хем ги подхранвах.
@thegardenutopia
@thegardenutopia 4 месяца назад
Здравей, Меги! Възможно е ирисите да не цъфтят първата година. Сега е важно да развиват листа и да се установят на мястото. При хортензиите е същото. Няма как да станат огромни веднага. Трябват им добре установен корен и много вода. След това наистина бързо израстват. Лично аз имам закупени слаби хортензии, които бяха по една пръчка миналата година. Сега се облистват и отново вървят слабички. Ако се закупи по-голямо растение, по-бързо се развива, но пак на първа година няма да има особено буен растеж като размери.
@meggygurova7273
@meggygurova7273 4 месяца назад
@@thegardenutopia Благодаря Деси! Значи пак опираме до много търпение с главно Т 😃
@ravenheart0609
@ravenheart0609 3 месяца назад
Почти изгледах видеото и може да съм пропуснала, но нещо полезно правите ли със събраните листа и другия материал събран от градината? Аз изключително одобрявам по-малкото боклук - с мулчирането с окосена трева и новия съвет за едно наум с използването на кашони, та исках да разбера пропускам ли оползотворяването на “боклука” от разчистването. Тази година приложихме варварска сила за няколко лехи за пипер и домати - за догодина ще сме подготвили почвата и ще опитаме да намерим заешка тор, и ще ползваме свредел за дупките - много полезности, благодарим! ❤
@thegardenutopia
@thegardenutopia 3 месяца назад
Здравейте! 💚💚💚Радвам се, че сте получили някаква полза от видеото и се надявам с времето и опита доста по-лесно да Ви се получават нещата. Почти всички отпадъци от градината "преработвам" по някакъв начин. Изхвърлям само растителни части, силно заразени с болести или вредители, както и много упорити плевели (оксалис - червена детелина, отчасти глухарчета). Досега трупах всичко на две купчини, които преди 2 дни заградих и обърнах и започвам активното им компостиране. В днешното видео можете да видите тези купчини, някъде във втората половина на видеото. До 1,5 месеца ще публикувам отделно видео за компостирането. Най-общо това правя с отпадъците от градината - мулчиране с косената трева, с дробени клони мулчирам по пътеки. От двете излишъците могат да се компостират. Всичко друго подрязано от градината също може да се компостира, стига да няма голяма зараза по него.
@ravenheart0609
@ravenheart0609 3 месяца назад
@@thegardenutopia Много благодаря за отговора! За всичко друго вече знам от канала в детайли, но за това не бях разбрала - благодаря! Вече съм започнала купчина за компостиране, ще следя как е при Вас! :)
@biserlozev1745
@biserlozev1745 4 месяца назад
По пътечката (след 33 мин. във видеото), по-конкретно в ъгъла между плочките и бордюра, е твърде възможно да има капролити (метаболити на червеите). Приличат на малки малинки (съединени топчета) и обикновено са след дъжд. Ако ги видите - това са малки съкровища (суперполезни съставки в достъпна за растенията форма).
@thegardenutopia
@thegardenutopia 4 месяца назад
Благодаря сърдечно за информацията и Честит 24 май! Тези "купчинки" май са "акото" на червеите, винаги ги мятам в градината между растенията. Най-много имам по тревата/моравата, точно след дъжд.
@biserlozev1745
@biserlozev1745 4 месяца назад
@@thegardenutopia Именно, За същата "продукция" става дума. Случи се така, че ден-два след като разбрах за ползата им попаднах на "находище". Сложих ги в саксиите на работа. Може и да съм "пресолил манджата", но имаше куриози. В едното съндъче имаше дремещи резници от каскадно мушкато (Калиопе). Не след дълго - откачиха. Големи здрави стъбла, над 60 см., които нямаха никакво намерение да полягват, листата бяха огромни (колежките се шегуваха, че стават за сърми), а при цъфтежа имаше "мутанти" - от цветоноса излиза друг цветонос. И в другите саксии (със спатифилум) имаше "буйства" - листата бяха като на хости, стъблата на цветовете - по-дебели от цигара, а самите цветове - над 23 см. дължина.
@thegardenutopia
@thegardenutopia 4 месяца назад
@@biserlozev1745 Браво! Може би затова ни продават тор от калифорнийски червеи, но аз лично се съмнявам, че закупеният е концентриран тор. Ще изпробвам с купчинките и в саксии.
Далее
РАБОТА в ПРОЛЕТНАТА градина
32:44
I Took An iPhone 16 From A POSTER! 😱📱 #shorts
00:18
НОВАЯ "БУХАНКА" 2024. ФИНАЛ
1:39:04
Просмотров 296 тыс.
РЕЦЕПТА за ЯБЪЛКОВ ОЦЕТ
14:33
Просмотров 17 тыс.
I Took An iPhone 16 From A POSTER! 😱📱 #shorts
00:18