Тёмный

Саможертвеното родителство 

Дора Прангаджийска
Подписаться 2,6 тыс.
Просмотров 5 тыс.
50% 1

Кои са саможертвените родители? Причини за избора на саможертвата? Как се отразява саможертвата върху родителите и порасналите деца? Начин за справяне!

Опубликовано:

 

23 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 11   
@ПетърОвчаров-е1ю
@ПетърОвчаров-е1ю 3 года назад
Здравейте, г-жо Прангаджийска! Благодаря, че тъкмо в това видео се срещаме за пръв път. То идва в точния момент за мен, защото в нашето семейство отношенията между майка ми и мен, като вече пораснал син на 23 години са именно като тези описани от вас. Благодарение вас осъзнах, че ролята на саможертва се родител е избор на мама и не е нужно да се чувствам длъжен да връщам обратно енергията към нея. Помогнахте ми изключително много. Сега съм по-спокоен, че мога да работя за здравословно освобождаване от тежестта на тази иначе толкова силна връзка. Това може би е начинът ми да поемаживита си в свои ръце и да тръгна по-спокойно и смело по своя път на мечтите си. Благодаря още веднъж! С интерес ще се уча от вашите видеа и статиите в блога ви. Психотерапията и Хармонизиране то на човешките взаимоотношения са ми винаги много интересни и съм щастлив, че тъкмо сега се запознаваме. :) До скоро, С любов, Петьо
@Dora.Prangadzhiyska
@Dora.Prangadzhiyska 3 года назад
Много ме развълнува коментарът ти, Петьо! Едни такива думи, особено от млад човек осмисля всичко, което правя. Мечтай! Дерзай смело и живей СВОЯ живот, защото той е даден на теб! Прегръдки!
@БожанкаПенева
@БожанкаПенева 4 года назад
Благодаря Ви г-жо Прангаджийска за това видео. Ще ми е интересно да чуя вашата гледна точка какво става с тези деца когато саможертвения родител си отиде от този свят. Не съм такъв родител, но познавам такива деца с такива родители. Признавам си, че донякъде отговора за себе си го знам. Но обичам да чета психология и да търся отговорите в тази наука. Желая Ви здраве и благодаря за видеата, които снимате за нас!
@ДораПрангаджийска
Благодаря Ви и аз, Божанка за този въпрос, който отново показва мащаба на темата. Много неразкъсани връзки остават между децата и техните родители, дори когато те са пораснали и е време да тръгнат по пътя си. Една от най-мощните връзки е през саможертвата. Тогава в детето се насажда едно огромно очакване да върне всичко, което е получило. И така то хем се чувства длъжно да го направи, защото в една или друга степен децата правят това, което родителите очакват от тях, хем се гневи за това отнемане от изборите и решенията му. Така е свързано с родителя хем през любовта към него, хем през гнева. А това се двете най-мощни връзки. Понякога, дори и да се е отграничило физически, тази връзка остава несрязана дори след смъртта на родителя. Порастналото дете да живее според правилата, наложени от него и е потискано от невидимата тежка фигура на родителя. Може да повтори живота му, симптомите му, както и да го последва в смъртта. Много често порастналите деца на саможертвени родители дори не се наемат да променят живота си, защото като че ли са свикнали на една придобита безпомощност. Тъжно!
@БожанкаПенева
@БожанкаПенева 4 года назад
Благодаря Ви за отговора! Това което и аз съм си давала като отговор бе подтвърдено от вашите думи. Наистина е ТЪЖНО! Отново Ви желая здраве и благодаря за видеата, които снимате. Гледам ги с интерес и винаги научавам нещо ново за себе си. Усминхат юнски ден ! :)
@ivastoilova7699
@ivastoilova7699 4 года назад
Мисля, че казусът с родителството има връзка с нашата история, когато семейството е било не само връзка между двама души с цел раждане и отглеждане на деца, но и крупна родова общност, съвместно осигуряваща прехраната и средствата за живот. Това уважвние към бащата/ дядото, като собственик на земята/ имотите, и осигурител на издръжката на цялата фамилия, смятам че е познато на повечето хора от по- старото поколение. Оттам идва и силната зависимост, и подчиненост, стигаща до „свръх- опекунство”, и болезнена привързаност на децата, или на родителите (най-често - майките) към децата, които се страхуват, по един или друг начин, дали ще могат „да осигурят всичко” на отрочето си. И да не го изпуснат „от правия път”.
@ДораПрангаджийска
Абсолютно съм съгласна! Затова и смятам, че това е един от най-противоречивите типове родителство. Така, както и при другите, цялата динамика е предопределена от любовта на родителя, от желанието му да "осигури всичко" на детето си. Тук обаче стои и очакването детето да върне това, което му е дадено. Благодаря Ви за коментара!
@РадославаМитева
@РадославаМитева 4 года назад
Здравейте г-жо Прангаджийска, Какво мислите за самотното родителство? И най вече когато майката се посвети малко или много на детето си, но НЕ го натоварва с очаквания, напр вечно да остане с нея и т. н. Когато съзнава последиците от саможертвата (защото и тя е израснала с един родител), но не иска да ги прехвърля на детето си. Когато тази жена е на възраст 35-40 г. и иска да има дете, защото биологичния часовник тече, но партньорът е леко насилник, а друг няма и е решила да върви по пътя на самотното родителство, това добре ли е за нея, както и за детето? Може ли като самотен родител да бъде пълноценна и щастлива майка и да отгледа щастливо дете? Благодаря ви. Може да ми отговорите и на мейл: radi.miteva@gmail.com
@yuliyastoyanova6520
@yuliyastoyanova6520 4 года назад
Да, сложно е!!Но ето житейски казус.осиновителката казва в прав текст на осиновената си дъщеря - "За това съм взела и отгледала, за да ме гледаш и ти на стари години!!"Без да усетиш, от благодарност започваш да отглеждаш възрастния самотен родител и да се лишаваш от социални контакти, понеже той иска внимание и всекидневна грижа.Така се сблъскват етиката и морала, желанието да се отблагодариш и да осигуриш достойни старини на този, който някога се е погрижил за теб.Кое е правилното, вярното в такава ситуация?
@ДораПрангаджийска
За съжаление, Юле тази реплика от родители, осиновили деца се срещаше. Чувам я и сега понякога от осиновени хора, които ми разказват за семействата си. Много е задължаващо едно такова послание. Затова и казвам колко е голяма отговорността на родителя. Не! Осиновеното дете не е взето и отгледано, за да гледа то родителите си. Не казвам да не се грижи, когато родителите са болни или немощни. Но понякога отдава живота си за родителя. Зачерква себе си, идентичността си, адекватното присъствие в своето бъдещо семейство. Детето има една единствена роля в първичното семейство и това е ролята на дете. Всяко едно влизане в ролята на родител, на партньор, на човек, който е взет да се грижи за родителя е нездраво. При осиновените хора е преувеличена благодарността и признателността. Силата на моралните принципи, според които то е длъжно да се отблагодари го карат нерядко да не може да тръгне по пътя си . И това е огромен вътрешен конфликт, който може да опустоши цял един живот. Ще говоря за осиновяванеето в предстоящо специално видео.
@yuliyastoyanova6520
@yuliyastoyanova6520 4 года назад
Благодаря, Доре!!!
Далее
The joker favorite#joker  #shorts
00:15
Просмотров 14 млн
БЕЛКА РОДИЛА КОТЯТ#cat
00:20
Просмотров 797 тыс.
Майки и синове
28:17
Просмотров 6 тыс.
Разводът и детето
16:38
Просмотров 6 тыс.
Лекция - Първите Седем
2:06:36
Просмотров 16 тыс.