Тёмный

Св. Литургия на Храмовия празник, 1 юли 2024 г. за 555 г. от връщането на мощите на св. Иван Рилски. 

Цветан Дамянов
Подписаться 55
Просмотров 464
50% 1

1 юли е особен ден за Рилската света обител. Сред т.нар. еортологични манастирски празници НАЙ-ВЕЧЕ СЕ ОТКРОЯВА ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА МОЩИТЕ НА СВ. ИВАН РИЛСКИ: • Двойно празничния 10 м... Другият най-значим храмов празник е именния на Рождество на Пресвета Богородица, отбелязван на 8 септември.
На 1 юли Православният календар отбелязва също така и Св. св. безсребърници Козма и Дамян в Рим, при които църковният култ се смесва с другия към Св. св. безсребърници Козма и Дамян Асийски, отбелязвани на 1 ноември.
Следва да се отбележи, че манастирът е преместен на сегашното си място в периода когато мощите на св. Иван Рилски са се намирали в Царевград Търнов - в църквата „Свети Четиридесет мъченици“. Историята с подигането му на това място е много поучителна и задължително трябва да се знае и припомня на служещите архиереи! Да не би да се забравят. Както често се е случвало и се случва и В МОМЕНТА: • Ще успее ли новият пат...
Рилският манастир, като най-съхраненият център на средновековната българска култура е издигнат на сегашното си място през драматичния XIV век. А издигането му е дело на протосеваста и кесар Хрельо, който е известен от народното творчество и по-специално от българския юнашки епос и от бугарщиците като Рельо Шестокрили /вероятно аналогично по примера на шесторъкия Шива, Рельо имал шест крила с които преминавал при властването си от една на друга "правилна" страна, респ. ВЛАСТ/. Първите косвени сведения за него са, като за властел на светия РАСки/рашки крал Милутин, покровител на българския народ, чийто мощи почиват в митрополитската катедрала в столицата София.
ОТКЪДЕ ТРЪГВА ИСТОРИЯТА?! Както посочих, КУЛТЪТ КЪМ СВ. СВ. СИМЕОН И САВА ИЗОБЩО НЕ Е СЛУЧАЕН /за незапознатите/: • Защо Св. св. Симеон и ... Още Стефан Неманя КАТО ВЕЛИК ЖУПАН предприема /съгласувано облекчителен със съюзниците си Асеневци/ освободителен поход към Рилската света обител през 1190 г., в разгара на въстанието на Асен и Петър в Търново, достигайки поречието на Струма и превземайки Землънград в Земенския пролом и Житомиск в Скринския пролом, т.е. навлизайки в историческия БЪЛГАРСКИ ЙЕРУСАЛИМ: • Средновековната църква... Обаче след споразумението между императорите Исак II Ангел и Фридрих I Барбароса ромеите отпращайки участниците в Третия кръстоносен поход в Анатолия, отпочват офанзива изтласквайки силите на Неманя, като им нанасят страшно поражение в долината на река Южна Морава (не е Българска Морава, защото цялата река е Българска, а Сръбска Морава исторически е Голийска Моравица). През 1196 г. Неманя са замонашава, приемайки името СИМЕОН, и заедно със сина си Растко възстановява Хилендарския манастир. Растко след смъртта му помирява братята си Вукан/Вълкан от Зета: • Кое е историческото мя... и Стефан, като на последния помощ оказва и Калоян от Търново.
След превземането на Константинопол от участниците в Четвъртия кръстоносен поход с Partitio terrarum imperii Romaniae или Разделянето на земите на Ромейската империя през 1204 г. на Балканите настъпва нова РЕАЛНОСТ! Калоян иска владетелска корона от Рим, а Стефан Първовенчани /втория син на Неманя/ я и получава през 1217 г. от папа Хонорий III. Интересна е съдбата на този РАСки/рашки регалий! Има предположение, че това всъщност е короната изпратена още от папа Инокентий III на Калоян в Търново, след сключването на унията през 1204 г., но която уния "се разтапя" след битката при Одрин на следващата година. Дали и въобще е изпращан кралския регалий КОРОНА в Търново не се знае ... но такъв СЪС СИГУРНОСТ Е ИЗПРАТЕН В СТАРОБЪЛГАРСКИЯ РАС /В ПАПСКИЯ ДИОЦЕЗ НА ИЛИРИК/ ПРЕЗ 1217 г., като Сава коронясва брат си като сръбски архиепископ (от 1219 г.) през 1221 г. в Жича с тази КРАЛска корона ... по православния канон и обичай. Първият РАСки/рашки /И СРЪБСКИ, защото кралските земи и архиепископски диоцез обхващат и сръбски земи/ крал е дядо на ... севастократор Калоян epicenter.bg/article/Boyanska... , като от своя страна Първовенчани е дядо на Милутин. Първовенчани е последователно наследен от синовете си Радослав /сватосан с Епирското деспотство/, Владислав /сватосан с Търновското царство/ и Урош. Майка на Урош е Анна Дандоло, с която Първовенчани сключва династичен брак през 1216 г., преди да приеме КРАЛСКАТА КОРОНА. Крал Урош управлява точно 33 години: от 1243 г. до 1276 г., НОСЕЙКИ и ТИТУЛА "ДУК И КРАЛ НА БЪЛГАРИЯ". Първородният му син и наследник Драгутин, който е начело на "унгарската партия" като маджарски зет, се опитва неуспешно да го свали от власт, но след смъртта му през 1276 г. го наследява.
ОБАЧЕ "БЪЛГАРСКАТА ПАРТИЯ" В КРАЛСТВОТО ОРГАНИЗИРА АТЕНТАТ СРЕЩУ ДРАГУТИН ПРИ ПОСЕЩЕНИЕТО МУ В КРЕПОСТТА ЕЛЕЧ и се излиза на събор в Дежево /по поречието на Дежевска река, приток на река Рашка/ с версията, че Драгутин "паднал от коня и си счупил крака", а "сакат крал не бива"! В ДЕЖЕВО СЕ РЕШАВА: КРАЛ ЩЕ Е МИЛУТИН, КАТО МЪКИДОНИЯ: ЩЕ СЕ ОТВОЮВА!

Опубликовано:

 

1 июл 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
Megaloschemos II (Bulgarian Orthodox Hymn)
9:16
Просмотров 7 млн
Yigma Mersiyeler 2024 (Ən Yaxşı Mərsiyələr)
1:42:08