Тёмный

Село Бръшлян в Странджа планина, България | Септември 2022 

Adventure Strikes
Подписаться 925
Просмотров 2,3 тыс.
50% 1

Бръшля̀н е село в Югоизточна България. Името на селото до 1934 година е Сармашик и е увековечено в химна на Странджа планина - песента „Ясен месец веч изгрява“.
През 19 век селото Сармашик е голям животновъден център. Жители на селото участват в Хетерията от 1821. През селото е преминавал и Васил Левски, като къщата, в която е нощувал, е запазена и днес.
В Сармашик се развива Сармашишката афера, предшествала Преображенското въстание. На 2 април 1903 година част от чета на Вътрешната македоно-одринска революционна организация е обградена от османски военни части в Балювата къща (днес архитектурен и исторически паметник), като загиват войводата на четата Пано Ангелов и четникът Никола Равашола. Жителите на селото участват активно и в самото въстание.
При потушаването на въстанието Сармашик силно пострадва. Всичките 150 къщи са ограбени, а населението е избягало.
Село Сармашик е присъединено към България през 1913 година след Балканската война. От средата на 20 век голяма част от жителите на селото се изселват към Малко Търново, а по-късно и към Бургас. От 650 души през 1926 г., днес населението е намаляло на около 50 души.
От 1982 година село Бръшлян е обявено за архитектурен и исторически резерват. В него са запазени автентични къщи, характерни за странджанската архитектура от 18-ти - 19-ти век. Най-старата къща в селото е строена през 17 век.
Една от основните забележителности в село Бръшлян е църквата Свети Димитър. Тя е построена в края на 17-ти век на място, на което в далечното минало е имало тракийско светилище. Църквата е вкопана в земята, нещо често срещано за много църкви по нашите земи, заради невъзможността за издигането на високи храмове по време на османската власт. Камбанарията е издигната отделно, в нея се намира уникална камбана от първата половина на 19-ти век. До църквата, като пристройка се намира Килийно училище от 19-ти век. То е напълно реставрирано и превърнато в музей. Килийното училище е било създадено през 1871 година от свещеника в църквата. Той превърнал своята килия в училищна стая.
Може да се разгледа Етнографският музей и Музеят на открито на традиционното възрожденско земеделие. Етнографският музей е автентична местна къща на около 150 години, запазила не само външния си архитектурен вид, но и вътрешната си уредба. Тук са представени живота и бита на местните жители през вековете.

Опубликовано:

 

27 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
Новый вид животных Supertype
00:59
Просмотров 74 тыс.