Тёмный

село Поляново/Polyanovo village 

cvettisha
Подписаться 120
Просмотров 3,1 тыс.
50% 1

До 1908 г. селото се казвало Оваджик, а след това се преименувало с. Фердинадово, на името на тогавашния български княз Фердинанд, а в 1945 г. е преименувано с. Поляново, буквален превод на турското Оваджик, което име носи и до днес.
НА ИЛИНДЕН В ПОЛЯНОВО ЧЕСТВАТ 165 ГОДИНИ ХРАМ „СВ. ПРОРОК ИЛИЯ” - ПОКРОВИТЕЛ НА СЕЛОТО
През 1858г. Димо Стайков - жител на селото - дарява своето дворно място, на което да бъде построена църква. Започва набиране на средства и още същата година тя била изградена. Не е известно името на главния майстор и от къде е. Формата на храма е корабообразен, византийски стил с бедна външна архитектура без куполи, иззидана изцяло с камъни и кал.
През 1859 г. храмът е изографисан заедно с иконостаса от художника Стратия Никитис - грък родом от Одрин. Не e установено каква школа е засегната при изработването на иконите. Резба няма.Преди да е била изградена църквата селяните се събирали и черкували по площадите из селото на празника Илинден, затова и след построяването му го именували на св. Пророк Илия - който поляновци приемат за свой покровител.Преди да е била изградена църквата селяните се събирали и черкували по площадите из селото на празника Илинден, затова и след построяването му го именували на св. Пророк Илия - който поляновци приемат за свой покровител.
Предполага се, че селото е заселено преди 200 години. Според предание, селището се е местило от землището си на няколко места: „Старите юртя“, „Под гробето“ и др. на които места се намират и сега стари черничеви дървета и зидови останки в земята, глинени съдове и др. Тези стари селища са обърнати в плодородни ниви, които и до днес се славят с плодородието си.
По предание, населението от селото се е заселило и било чисто българско, източно-православно, каквото си остава и до днес. Броят на населението някога, когато се е заселило е неизвестно колко е било, но се предполага че са били първо 15-20 къщи и оттогава до сега, т.е. от преди 200 години досега е нарастнало на 1800 жители, живущи в 350 къщи. Главно занятие на населението е земеделието.

Опубликовано:

 

21 июн 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 1   
@user-tv6ot1gi4y
@user-tv6ot1gi4y 19 дней назад
Браво. Супер ❤
Далее
Телеграмм-Колян Карелия
00:14
Просмотров 184 тыс.
СКАМ НА TWITCH
14:07
Просмотров 294 тыс.
Да хванеш гората (16.06.2024)
24:04
Просмотров 37 тыс.
Телеграмм-Колян Карелия
00:14
Просмотров 184 тыс.