С WGM Нургюл Салимова за респектиращото ѝ представяне на Световната купа в Баку, Азербайджан

антониЙ димоВ
Подписаться 728
Просмотров 637
50% 1

WGM Нургюл Салимова се превърна в истинска звезда с победите си на шахматната дъска в Световната купа в Баку, Азербайджан. Тя се наложи над Чарли Ван Зил, Оливия Киолбаса, Мари Ан Гомес, Варда Медина Аулия, Полина Шувалова и Анна Музичук, като отстъпи единствено на Александра Горячкина на финала, чак в тайбрек, като в първите няколко партии Салимова имаше осезателно предимство и диктуваше играта на дъската, но пропусна да спечели и ги завърши с ремита.
Радостта от достигането до финала на Световната купа в Баку, Азербайджан завърна за шахматните фенове емоциите от спечелените световни титли на Веселин Топалов, на Антоанета Стефанова, а на футболните фенове напомни за едно магично щастливо лято от вече далечната 1994 г.
Класирането на финала на Световната купа донесе за Нургюл Салимова и квота за участие в Турнира на претендентките, който ще се проведе през 2024 г.
Още за играта на Нургюл Салимова на Световната купа чуйте от интервюто на Антоний Димов с шахматистката. Записът е направен в Крепча, при посрещането на Салимова в родното ѝ селище. Във видеото е ползвана фотография от Община Опака. Записът е направен по публикация на сайта на Радио Шумен.