වළස් රාජධනියක් මැදින් ගිය කුමණ පාදයාත්රාව
Special Beach Trail එක #Kumana #travelweekend #Beachtrail #Anurapallemulla
කුමන ජාතික වනෝද්යානය අයත් වන්නේ නැගෙනහිර පලාතට නැගෙනහිර පලාතේ දකුණු දිග මායිමේ එක් කොනක් වන්නේ කුමණ ජාතික වනෝද්යානයයි . නැගෙනහිර පලාතත් දකුණු පලාතත් වෙන් වන්නේ කුඹුක්කන් ඹයෙන් . ඉතින් අද අපි ලෑස්ති වන්නේ නැගෙනහිර පලාතේ මුහුදු වෙරළ දිගේ සංචාරයක් කරන්න . අපේ ගමන මුලින්ම ආරම්භ කරන්න තිරණය කලේ කුඹුක්කන් ඹයේ මෝය කටෙන් .
මේ ගමනේ යන්න අවසර ගන්න අමාරුම කොටස තමයි කුමණ ජාතික වනෝද්යානය හරහා වැටි ඇති කොටසයි . එකට ආරක්ෂක අමාත්යාශයෙන් වගේම වනජිවි දෙපාර්තමෙින්තුවෙනුත් අවසර ලබා ගන්න වුනා . ඒ කටයුතු සියල්ල කලේ අපේ රවින්ද්ර වික්රමසිංහ මල්ලියි . මේ ගමනට අපේ කන්ඩායමේ 12 කු සම්බන්ද වුනා .
අපි ගමන පටන් ගත්තේ පානමින් හැමෝම එකතු වුනා පානමට පානමින් බට්ටා ලොරියක් අරන් අපි කුමන පාර්ක් එකේ පිවිසුමට ලගා වුනා . එතනට අපේ අවසර ගත් ලියවිලි පෙන්වා මග පෙන්වන්නකුද සමග දින දෙකක පාද චාරිකාව ආරම්බ කිරිමට කුඹුක්කන් ඹයේ මෝය කට දක්වා පිටත් වුනා.කුමුක්කන් ඔයේ මෝය කටට යන්නට කලියෙන් අපි කුමන පරන ගමට යන්නත් අමතක කලේ නැහැ . එතනින් පස්සේ අපි මෝය කටට යන්න පිටත් වුනත් කුමන විල්ලුවේ මද දුරක් ගිහින් නතර කලේ බට්ටා පලාරියට තව දුරටත් ඉදිරියට යාමට නොහැකි නිසයි . කුමණ විල්ලුවේ ජලය වැඩි විම නිසා මාර්ගය ජලයෙන් යට වි තිම නිසා ගමන මෙතන ඉදන් පයින් යන්නට විය.'
විල්ලුවේ ඉදන් කි.මි. 2ක විතර ගමනකින් පසු අපි කුමුක්කන් ඹයේ මෝය කටට ලගා වුනා .අපි එන විට මෝය කට සම්පුර්නයෙන්ම වැලි පරයකින් සම්පුර්ණයෙන්ම වැසිගොස් ඒ නිසා තමයි කුමන විල්ලුවේ ජලය වැඩිවෙලා තියෙන්නේ මේ වන විට කුඹුක්කන් ඹය ඇත්තටම ජලාශයක් වී අවසන් .
මෙතනින් තමයි පලාත් දෙකක් දිස්ත්රික් දෙකක් වනෝද්යාන දෙකක් වෙන් වන්නේ කුමනත් යාලත් වෙන් වන්නේ ඇත්තටම මෙතනින් තමයි .ඇත්තටම අපේ ගමන හරියටම මෙතනින් තමයි පටන් ගන්නේ දැන් වෙලාව සවස තුනට විතර ඇති . මුලින්ම අපිට හමුවන්නේ යාකල කලපුව ඉන්පස්සේ රත්තරන් කන්ද .රත්තරන් කන්ද කියන්නේ ලොකු වැලි කදු ටිකකට මෙතන අඩ් 50 - 60 වැලි කදු දකින්න පුලුවන් . මේ වැලි කදු රත්තරන් පාටයි ඒ හින්දා තමයි මේතනට රත්තරන් කන්ද කියන්නේ .'
ඉන් පස්සේ ඉටිකල කලපුව ඊට පසුව තමයි අපිට හමුවන්නේ ඉටිකල ගල්කන්ද . මෙතන තමයි අපිට මේ ගමනේ අමාරුම ස්ථානය . මේ ගල් කන්දේ ගල්ගුහා ගොඩක් දකින්න පුලුවන් වලස්සු ආගිය පාරවල් හැමතැනම ඒ වගේම වලස් ගද . ඒ හින්දා අපි ගල් කන්ද තරනය කරන එක අවදානම් නිසා මුහුද අයිනෙන් යන්න තිරණය කලා ඒකත් ටිකක් අවදානම් තමා වෙන කරන්න දෙයක් නැති නිසා අවදානම දරාගෙන ගමන යන්න වුනා.'
ඉටිකල ගල් කන්දෙන් පස්සේ අපිට හමුවන්නේ අන්දරකල කලපුව ඒකත් මෝය කට වැලි පරයකින් වැහිලා ගිහින් . ඉන් පස්සේ තමයි අපිට බාගුරේ මෝය කට මුන ගැහෙන්නේ . දැන් වෙලාව රාත්රි 7.00 ට විතර ඇති . ගිනිමැල ගහලා ටෙන්ට් ටික ගහලා තමයි රාත්රි ආහාර සකස් කලේ .
අපි උදේම අවදි වුනේ උදේ හිරු උදාව දැක බලා ගන්න අදහසින් අපි මෝය කටට ඇවිත් හිරු පායන තුරු බලාගෙන ඉන්න කොට තමයි දැක්කේ ඇතින් එන වලස් හාමි . මගේ සංචාරක ජිවිතේ පලමු අවස්තාවට තමයි වලහෙක් මේ විදියට දකින්න පුලුවන් වුනේ උදේ කෑමෙන් පස්සේ අපි ගමන පටන් ගත්තේ නවයට විතර. ඉන් පස්සේ අපිට හමුවුනේ කිරිගල්බේ කැස්බෑ සංරක්ෂණ මධ්යස්ථානයයි. අපි දවල් ආහාර සකස් කර ගත්තේ කිරිගල්බේ
කිරිගල්බේ ඉදන් ඔකද වෙලට තවත් කි.මි. 4 ක් යායුතුයි . ගිරිකුල කලපුව අපිට හමුවන්නේ කිරිගල්බේ වලින් පසුව තමයි ගිරිකුල ඉදන් තවත් කි.මි. දෙකකක විතර ගමනකින් පස්සේ අපි ඹකද වෙරළට ලගා වුනා .
00:00 Intro
01:47 Panama village
02:40 Introducing Team
03:39 tata track tour
06:09 Kumana Entrance
08:29 Single Elephant
09:20 Old School
10:19 Kumana Village
11:10 STARTING TRAIL
13:10 Lunch
14:30 Moya kata camp site
14:40 Kubukkan Oya Moya kata
17:40 රත්තරං කන්ද Sand Hill
20:57 Itigala gal Kanda
22:18 වලස් ගුහා
28:10 sunset
28:20 Camping night
30:00 Sun shining
30:10 වලසා Sri Lankan Sloth Bear
31:20 camp site
33:08 Breakfast
33:25 How to get permission
37:26 කුමන කැස්බෑ සංරක්ෂණ මධ්යස්ථානය Kumana - Turtle Conservation Center
38:30 කිරිගල්ඇබේ වනජීවී බංගලාව | Kirigal Abay Wildlife Circuit Bungalow
39:10 ගිරිකුල කලපුව
41:36 ඔකද ගල් ඔරු
42:48 end of the trail
5 июл 2024