Тёмный

🏭🌊Nie gotujcie Wisły, gotujcie się do zmian! Protest przeciwko elektrowni Kozienice 

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Подписаться 1,5 тыс.
Просмотров 874
50% 1

#rzeka #klimat #energetyka
📢„Nie gotujcie Wisły, gotujcie się do zmian” z takim hasłem Pracownia na rzecz Wszystkich Istot razem z Siostrami Rzekami, Towarzystwem na rzecz Ziemi i Koalicją Ratujmy Rzeki protestowała w Światowy Dzień Wody, 22 marca 2024 r. pod elektrownią Kozienice. Artystyczny happening zgromadził 60 osób.
🌊Aktywiści i aktywistki przybyli nad Wisłę z niezwykłą, plenerową i ruchomą wystawą. Cecylia Malik i Kolektyw Siostry Rzeki przygotowały żagle rozprzowe, na wzór tradycyjnych żagli wiślanych, które stały się obrazami - manifestami w obronie ekosystemu rzeki.
🆘Jednym z postulatów aktywistów jest likwidacja nielegalnego progu piętrzącego wodę na potrzeby kozienickiej elektrowni, która jest bardzo dużym utrudnieniem dla ekosystemu rzeki utrudniając migrację ryb. Próg, który miał być tymczasowy działa już 7 lat narażając na problemy i koszty także miłośników Wisły.
🏭Zarzucamy także elektrowni Kozienice korzystanie z przestarzałej technologii otwartego systemu chłodzenia. Kozienice pobierają kilkadziesiąt metrów sześciennych wody na sekundę zasysając między 25 a 50% larw ryb i wczesnych form narybkowych. Tylko w 2022 r. elektrownia pobrała 1,7 mld metrów sześciennych wody, a w okresie kwietnia do lipca zabiła ponad 100 mln dryfujących przedstawicieli świata ichtiofauny w okolicznym odcinku Wisły. Straty przyrodnicze obejmują 23 gatunki ryb, w tym te znajdujące się pod ochroną, chodzi m.in. o różankę, boleń i brzanę. To energetyczne średniowiecze.
⚠️Problem stanowi także zrzut gorących ścieków pochłodniczych. By oszczędzać wodę i ochronić życie w rzece aktywiści domagają się zmiany technologii chłodzenia bloków na system suchy lub hybrydowy, czyli połączenie systemu suchego z zamkniętym. Pierwszy na cele chłodzenia nie wymaga wody tylko powietrza. Z kolei drugie rozwiązanie może zużywać co najmniej 30% wody mniej niż systemy zamknięte.
◼️Elektrownia Kozienice może i oszczędzać wodę i chronić ryby, ale nie robi ani jednego ani drugiego. Jedno z możliwych działań, by chronić ekosystem to ograniczenie produkcji energii elektrycznej między połową kwietnia a końcem lipca kiedy odbywa się dryf młodocianych form narybku.
◼️Elektrownie są problemem nie tylko dla środowiska i klimatu, marnowanie przez nie wód dotyczy każdej i każdego z nas. Problemy z wodą to bowiem ograniczenia w dostawach energii i wysokie koszty jej wytwarzania. Dlatego oczekujemy od rządu narzucenia regulacji, które zmuszą spółki do ochrony ekosystemów rzecznych oraz do oszczędzania wody.
⚡️Elektrownia w Kozienicach należy do największych producentów prądu. Ignorując kryzys klimatyczny, wodny i bioróżnorodności spółka planuje w Kozienicach wybudować elektrownię gazową z otwartym systemem chłodzenia, co jest przepisem na środowiskową i klimatyczną katastrofę.
📢Oczekujemy od rządu jasnej ścieżki transformacji energetycznej, która polega na odchodzeniu od paliw kopalnych a nie budowaniu nowych elektrowni gazowych. Zamiast energii z węgla i gazu powinniśmy wspierać efektywność energetyczną oraz rozwijać energetykę wiatrową i słoneczną z wykorzystaniem inteligentnych sieci elektroenergetycznych. Możemy produkować energię w sposób, który nie niszczy środowiska i nie zagraża ludziom. Dlatego wręczyliśmy spółce, która szuka nowego prezesa dokumenty aplikacyjne, by samodzielnie wdrożyć zmiany, które ochronią Wisłę.
🎨Żagle - obrazy manifesty namalowali: Anna Chmiel, Ewa Ciepielewska, Grażyna Smalej, Grażyna Gaya Barcikowska, Halina Treit, Jagnagna, Mikołaj Rejs, Cecylia Malik, Magda Kościsz, Kinga Burek, Mirella Dziedzicka, Joanna Biela-Gazda, Piotr Biela-Gazda oraz studenci instytutu malarstwa i edukacji artystycznej UKEN: Aleksandra Rynduch, Emilia Warcholak, Karolina Wańczyk, Konrad Pietrzak, Oleksandra Ursulenko, Amelia Żuwała, Gabriela Skotniczny, Sylwia Niemczyk, Helena Mucha, Monika Wójtowicz, Kamila Łukaszewska, Gabriela Maciaszek, Elisha Sheiko, Wiktoria Dobosz, Aleksandra Rachmajda, Karolina Chełpa, Karolina Kowalczyk, Zuzanna Olczyk, Natalia Pietrusza, Natalia Seweryn, Oliwia Podlasiewicz, Valeriia Dostenko. // Przygotowanie żagli : Piotr Biela-Gazda, Piotr Dziurdzia, Grażyna Gaya Barcikowska
Głos w imieniu rzek podczas happeningu zabrali: Cecylia Malik z Kolektywu Siostry Rzeki,
Robert Wawręty z Towarzystwa na Rzecz Ziemi, Anna Treit i Katarzyna Wiekiera z
Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, Diana Maciąga ze Stowarzyszenia Polska Zielona Sieć
oraz malarka Ewa Ciepielewska i geolog Tomasz Krzywicki.
Tekst i prowadzenie pieśni: Zofia Szyrajew, Katarzyna Pilitowska, Katarzyna Basza, Anna
Chmiel, Joanna Biela-Gazda i Anna Treit.
Naukowe publikacje i raporty dotyczące wodochłonności, podgrzewania rzek i zasysania
narybku przez elektrownię Kozienicę dostępne są na
stronie: elektrowniakoz....
Koncepcja artystyczna happeningu: Cecylia Malik
Zdjęcia z drona: Piotr Dziurdzia. // Autorem filmu jest Miłosz Kozioł.

Опубликовано:

 

1 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 28   
Далее
VISTULA 1200
26:08
Просмотров 122 тыс.
OYUNCAK DİREKSİYON İLE ARABAYI SÜRDÜ 😱
00:16
Просмотров 2,7 млн
I Took An iPhone 16 From A POSTER! 😱📱 #shorts
00:18
Safety in Poland - How safe is Poland and why?
27:17
Просмотров 44 тыс.