Тёмный

📚 "Potop" vs. Historia 📚 

Inna Historia
Подписаться 26 тыс.
Просмотров 60 тыс.
50% 1

"Potop" Henryka Sienkiewicza, kontynuacja "Ogniem i Mieczem" przenosząca nas do czasów Potopu Szwedzkiego. Sprawdźmy na ile wierny faktom był Henryk Sienkiewicz tworząc swoją powieść.
Kontakt i współpraca: aletojuzinnahistoria@gmail.com
Muzyka:
Cloudy by KODOMOi / kodomoimusic
Creative Commons - Attribution 3.0 Unported - CC BY 3.0
creativecommons....
Music promoted by Audio Library • Cloudy - KODOMOi (No C...
Wszystkie materiały wykorzystane w filmie należą do ich prawnych właścicieli i zostały wykorzystane wg prawa cytatu (art.29 ust.1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych)
#historia #potop #sienkiewicz

Опубликовано:

 

14 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 190   
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
ERRATA (już chyba permanentna do końca tego roku): Detal ale muszę posypać głowę popiołem. Bogusław Radziwiłł nie był bezpośrednim sygnatariuszem Traktatu w Radnot. Jego interes był jednak w treści traktatu zaznaczony. Facebook: facebook.com/innahistoriaYT/?ref=bookmarks Instagram: instagram.com/marcinpyc/?hl=pl Podcast Inna Kultura: innakultura.pl/
@mauriceperigord4612
@mauriceperigord4612 5 лет назад
To się zgadza. Co więcej, sygnatariuszami byli tylko Karol X Gustaw i Jerzy Rakoczy a zarówno Fryderyka Wilhelma, Bohdana Chmielnickiego i Bogusława Radziwiłła nie było przy podpisywaniu. Układ w życie nie wszedł bo front koniunkturalnie zmienił główny sojusznik Szwedów FW I (Wielki Elektor), który jak to dobry kupiec wytargował sobie suwerennosć Hohezollernów w Prusach Książęcych, i zniesienie statusu lenna wobec Rzeczpospolitej (traktaty Welawsko Bydgoskie 1657) w zamian za odstąpienie słabnących Szwedów i wystawienie na usługi Rzeczpospolitej "armii" 12 tys wojska. No i to był interes życia zarówno dla niego jaki Prus. A gwóźdź, jeden z wielu, do naszej trumny.
@karakol1000
@karakol1000 4 года назад
Materiał ciekawy ale trochę pobieżny ,przykładem jest Twój opis i opinia o obronie Jasnej Góry,zupełnie sprowadziłeś ją do militarnego aspektu, że nie była zbyt mocno atakowana,że to było bez znaczenia,otóż tu się mylisz,nawet szwedzcy historycy którzy opisują tę wojnę zgodnie twierdzą że,jednym z największych błędów Karola X Gustawa było zaatakowanie klasztoru na Jasnej Górze co cytuję"pobudziło polski nacjonalizm" .Bo choć tam nie było ani jednego szweda to jednak ci najemnicy byli w służbie szwedzkiej.Nieprawdą jest też że ten incydent nie miał żadnego znaczenia dla przebiegu wojny,bo właśnie obrona Jasne Góry stała się jedną z przyczyn wymówienia przez szlachtę posłuszeństwa Karolowi X ,udokumentowane są również fakty o znaczeniu militarnym,choćby wspomnieć o marszu różnych oddziałów głównie twz"partyj"(ale to głównie na takich oddziałach opierała się wtedy walka ze Szwedami bo armia regularna i szlachta była jeszcze wtedy w obozie szwedzkim) na pomoc Jasnej Górze ,wspomnę choćby o Krzysztofie Żegockim którego wyprawa na odsiecz J.G jest podawana przez wielu historyków jako powód odstąpienia od oblężenia,wpasowałeś się w teraźniejszy nurt pomijania i walki z wiarą czy Kościołem jak walki z ciemnota czy zacofaniem ale uważam że materiały o znaczeniu historycznym ,powinny być wolne od takich konotacji,bo jednak sposób myślenia i postrzegania ludzi w XVII w różnił się znacznie od dzisiejszego.co dziś uznaje się za ciemnotę czy zabobon to 400 lat temu było czymś o znaczeniu dogmatu,a w Ówczesnej Rzeczypospolitej kult Matki Boskiej był szczególnie silny.
@typowynietypowy4559
@typowynietypowy4559 5 лет назад
Odczuwam pewien niedosyt. Co z podróżą króla przez góry? Czy odbicie Warszawy naprawdę wyglądało tak epicko? Czy bohater o imieniu Babinicz jest wymysłem Sienkiewicza? Czy Stefan Czarniecki faktycznie dostał od Lubomirskiego chorągwie do dyspozycji? Jak wyglądała sytuacja z "podbojem" Rzeczypospolitej przez Szwedów? Itd. Poza tym jak zwykle świetny materiał :)
@On17777
@On17777 5 лет назад
Hej, kto szlachta - za Kmicicem! Hajda na Wołmontowicze.
@maciekk3894
@maciekk3894 5 лет назад
Kaczmarski!!!
@verimp1323
@verimp1323 5 лет назад
Przodkom - kule między oczy! Krótką rozkosz dać sikorkom! Po łbie - kto się napatoczy, Kijów sto - chudopachołkom! Potem picie do obłędu, Studnia, śnieg, my z tobą, Jędruś!
@funnyman8691
@funnyman8691 4 года назад
Byyyyyyuwaj!!!!!!
@radoslawpiotrowski9480
@radoslawpiotrowski9480 5 лет назад
No a dowódca dragonów pana Mieleszki imć Pan Roch Kowalski??? Jak mogłeś pominąć tak istotną postać drugoplanową? Like jest ale zawód też.
@isaacaaronrubenstein4366
@isaacaaronrubenstein4366 5 лет назад
No właśnie
@monikamcquen5480
@monikamcquen5480 5 лет назад
Uwielbiam Potop, wspaniała powieść. W tej książce jest wszystko, romans, zdrada, sensacja, wątek szpiegowski, czarne charaktery i super bohaterowie, dzielni, waleczni, przystojni przynajmniej niektórzy i prawdziwi patryjoci. Wszystko w jednym, na tle burzliwych wydarzeń historycznych targających ówczesną Rzeczpospolitą. Autor czasem mija się z prawdą i nie zawsze jest wierny wydarzeniom historycznym, to jednak jest to powieść ponadczasowa, przekazuje wartości uniwersalne i nadal aktualne. Za To kocham Sienkiewicza tworzył dzieła, które pomimo upływu czasu są nadal aktualne i to jest sztuka. Potop jak i pozostałe części Trylogii powinny stać się lekturą obowiązkową większości współczesnych polskich polityków. Dziękuję za wspaniały, obiektywny i rzetelnie przygotowany materiał. 👑
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
Piękny komentarz! :) Bardzo mi miło, że trafiłeś na mój kanał, dzięki wielkie!
@monikamcquen5480
@monikamcquen5480 5 лет назад
@@InnaHistoria Trafiłaś jestem płci żeńskiej. Dałam suba i zostaję na dłużej.
@rejmons1
@rejmons1 4 года назад
List przeora Kordeckiego jest chłodną raczej deklaracją lojalności. Mówiąc mniej dyplomatycznie: "Miejmy to z głowy! W sumie, to skoro szlachta tak wybrała no to się zgadzamy. Z bóle, bo z bólem, ale tak trzeba. Ze swej strony obiecujemy nie bruździć i w razie czego pomagać."
@TheDarkSider890
@TheDarkSider890 5 лет назад
Chętnie zobaczyłbym twoje opracowanie trylogii husyckiej Sapkowskiego. Niestety nie jest to tak popularna pozycja :|
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
Pomysł świetny i na pewno do zrealizowania!
@adambuk1744
@adambuk1744 5 лет назад
Dołączam się!
@pawelmordarski2272
@pawelmordarski2272 4 года назад
Sam jestem fanem, dołączam się
@jezusziomowski8659
@jezusziomowski8659 4 года назад
ja też
@panDyletant
@panDyletant 5 лет назад
O widzisz! Nie wiedziałem o tym, do czego wstyd się przyznać mieszkając od urodzenia w Częstochowie - 500 m od klasztoru :)
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
A widzisz, uczymy się całe życie ;D
@zhuzdzichuldinho6878
@zhuzdzichuldinho6878 5 лет назад
Świetnie przygotowane 😉 zresztą jak zawsze. Czekam z niecierpliwością na kolejne filmiki 😁
@hendomir
@hendomir 5 лет назад
i nie zgodzę się że Bohun był złem. Wszyscy go wydymali a Skrzetuski pipa tylko się Wiśniowieckim umiał zasłaniać. Bohun to tak naprawdę jest postacią tragiczną....pozdrawiam
@overlordover114
@overlordover114 5 лет назад
historyczny czy książkowy?
@typowynietypowy4559
@typowynietypowy4559 5 лет назад
@@overlordover114 Książkowy
@sjgames1894
@sjgames1894 5 лет назад
Ale nie skończyliśmy z Gibsonem... Czekam na Braveheart'a. :D
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
Pięknie się składa, wczoraj akurat oglądałem Outlaw King na Netflixie :)
@oberynmartell6693
@oberynmartell6693 5 лет назад
Ooo na to czekałem , widzę kanał się rozwija
@Samurai_Marcin
@Samurai_Marcin 5 лет назад
Potop gdzie są moje wiosła do łódki, tak na poważnie super materiał filmowy.
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
Wielkie dzięki ;)
@obserwatokomentator
@obserwatokomentator 5 лет назад
Powiedz proszę, jacy hetmani i kto ze szlachty od początku był za Janem Kazimierzem i nie przeszedł na stronę Karola Gustawa. Pamiętam, że tacy byli lecz niestety nie pamiętam gdzie o tym czytałem. Oczywiście mam na myśli te znaczniejsze osoby
@plcnlc1
@plcnlc1 4 года назад
Odcinek o Krzyżakach najbardziej chciałbym zobaczyć
@pacthug4life
@pacthug4life 5 лет назад
Co do obrony jasne Góry, to nigdzie nie spotkałem się z twierdzeniem, że było to ważne zwycięstwo z punktu strategicznego. Wydaje mi się, że jest mu przypisywana taka waga, bo jest uznawane za punkt zwrotny w wojnie. Po nieudanym oblężeniu Polska zaczęła powoli odzyskiwać inicjatywę w konflikcie, dlatego się tak często o nim wspomina. Do tego atak na Jasną Górę, aż prosił się żeby wykorzystywać go w propagandzie. Po szeregu porażek w końcu udało się odnieść zwycięstwo nad wojskami Szwedzkimi, musiało to podnieść morale.
@typowynietypowy4559
@typowynietypowy4559 5 лет назад
To jest też pewien symbol: Szwedzi obiecali tylko zmianę władcy, a w rzeczywistości zrobili z naszego kraju jeden wielki burdel (dosłownie i w przenośni). Do tego doszło plądrowanie kościołów, co dla dla naszych katolickich pradziadków było nie do zniesienia.
@pacthug4life
@pacthug4life 5 лет назад
@@typowynietypowy4559 Domyślam się, że gdy szlachta Wielkopolska poddawał się Karolowi w "opiekę", wyobrażała sobie, że zajmie on po prostu Polski tron.
@typowynietypowy4559
@typowynietypowy4559 5 лет назад
@@pacthug4life Przecież na tym polegały unie personalne?
@maciekk3894
@maciekk3894 5 лет назад
Władysław Konopczynski (Dzieje Polski nowożytnej) pisze, że obrona Częstochowy miała znaczenie propagandowe i skłoniła Polaków do walki ze Szwedami.
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 5 лет назад
ta "obrona" to mit, nawet nie mit ale bajki, pod klasztorem większość wojska to byli Polacy a nie Szwedzi, nikt tam nic nie "oblegał", wszystko co było cokolwiek warte Paulini wcześniej wywieźli, w tym "święty obraz" który dla okupanta tak naprawdę nic nie był warty, po za tym klasztor został zbezczeszczony setki lat wcześniej ale przez Polaków
@manipulator325
@manipulator325 5 лет назад
Wojny ze Szwecją, nie tylko można było uniknąć, możliwy był też sojusz, ale to już zupełnie inna historia.
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
True story ;)
@maxKKKKKKKKKKKK
@maxKKKKKKKKKKKK 4 года назад
Polacy potrafią tylko walczyć, ale nie mamy za grosz pragmatyzmu w polityce międzynarodowej czy po ludzku zwykłego cynizmu i chłodnego podejścia w relacjach międzynarodowych dlatego zawsze tracimy.
@MrMatrix949494
@MrMatrix949494 5 лет назад
Zasługujesz na znacznie większą widownię. Świetny materiał.
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
Bardzo dziękuję, może kiedyś :) (o ile wcześniej nie odpuszczę z YT hah)
@MrMatrix949494
@MrMatrix949494 5 лет назад
Nie odpuszczaj :) Sam jestem pasjonatem historii i bardzo podoba mi się forma z jaką prowadzisz kanał
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
Dzięki raz jeszcze ;)
@betelgezaa
@betelgezaa 4 года назад
Oblężenie jednej góry - po prostu Szwedzi chcieli więcej kasy. Gdy dostali - to odeszli.
@hermesles
@hermesles 5 лет назад
Może to już było, chciałem Cię poprosić o materiał o Troi, jak to było i w ogóle, jest wiele zdań na temat samego istnienia Achillesa i konia trojańskiego. Chętnie poznał bym twoje zdanie, można zawsze zrobić o filmie ''Troja vs Historia'' Bo w tym filmie też jest wiele nie dopatrzeń które nie zgadzają się z illiadą ;) Pozdro byku
@Laura_Szafirowicz
@Laura_Szafirowicz 2 года назад
Jeśli chodzi o powieści z motywem isekai to pierwsze co przychodzą mi do głowy to Kroniki Narnii, Niekończąca się historia, Alicja w krainie czarów, Piotruś Pan, Boska Komedia (?)
@typowynietypowy4559
@typowynietypowy4559 5 лет назад
Zabrakło mi jeszcze omówienia postaci Kowalskiego (Kowalewskiego), który faktycznie zapisał się w historii, jako niedoszły zabójca Carolusa
@hubertushistory3396
@hubertushistory3396 4 года назад
Może nagrasz film pt: "Top 6 Najlepszych polskich youtuberów o historii"?
@zbyniurumek3235
@zbyniurumek3235 4 года назад
A czy Siedmiu Samurajów już było? :)
@hazeleyed8909
@hazeleyed8909 5 лет назад
Ja tam lubię Henia.Krzywdy mi nigdy nie zrobił ;D Pozdro!
@ejcia2943
@ejcia2943 3 года назад
Kordecki był zakonnikiem, nie wojskowym. Pomijając naginanie rzeczywistości jest możliwe, że pewne rzeczy widział w innym świetle, małe potyczki wydawały mu się wielkimi bitwami itd. Poza tym w książce jest zaznaczony fakt przeciągania układów w oczekiwaniu na zimę.
@januszswiech-azjazpasja
@januszswiech-azjazpasja 3 года назад
To zmienia faktu że niezasłużenie ma ulicę w Krakowie.
@adamr.6261
@adamr.6261 5 месяцев назад
Nie przypominam sobie, żeby w książce była mowa o szturmie na mury. Była raczej mowa o przygotowaniu do szturmu po nadwątleniu murów, do którego w sumie nie doszło. Co do listu przeora Kordeckiego o poddaniu się panowaniu Karola Gustawa, to w książce również była wzmianka o salwie gwardii królewskiej. Nie było tylko wyjaśnione z jakich przyczyn Szwedzi salwę gwardię klasztorowi przyznali, więc tu rozbieżności nie widzę. Co do tego, czy obrona jasnej góry była przełomowa, to pod względem militarnym oczywiście nie, ale, poza "nową gigantomachią" inne źródła również wskazują na to, że miała znaczenie psychologiczne, z dwojakiego powodu: primo - jako przykład możliwości postawienia skutecznego oporu Szwedom, secundo - jako, że Polacy byli wówczas bardzo religijnym narodem, była przysłowiową kropką nad i niezadowolenia wywołanego postępowaniem szwedzkich okupantów.
@ALI-xz9zf
@ALI-xz9zf 5 лет назад
O i na to czekalem, pora oglądać ♥
@w0j-tech394
@w0j-tech394 5 лет назад
Fajne było to ze były knajpy na lodzie i mogłeś zjeść kotlecika wiele kilometrów od brzegu. Szkoda ze teraz tak nie ma. Dobry materiał pozdrawiam
@kolonizatorUK
@kolonizatorUK 4 года назад
gastronomia sezonowa, na wiosnę interes szedł na dno ;-)
@bartoszsokoowski457
@bartoszsokoowski457 4 года назад
Moja ulubiona książka i ulubiony film
@paweuzwa6488
@paweuzwa6488 5 лет назад
Fajny materiał jak zwykłe. Czekam na więcej... Jak skończysz trylogię to może będzie Okazja na inne dzieła Sienkiewicza, dajmy na Que Vadis czy Krzyżaków... To drugie jest super wg mnie np😅😎
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
Krzyżacy i Quo Vadis następne w kolejce!
@paweuzwa6488
@paweuzwa6488 5 лет назад
@@InnaHistoria No to prawilnie, teraz zostało mi już tylko grzecznie czekać ;) Ciekawe czym jeszcze mnie zaskoczysz, albo ciekawe co jeszcze do końca roku wrzucisz... Zaskocz porządnie swoich widzów ;)
@kubadubielczyk3286
@kubadubielczyk3286 5 лет назад
doczekałem się!
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
A jak ;D
@leszy7859
@leszy7859 5 лет назад
Małe sprostowanie. Ikona Jasnogórska została wywieziona do Mochowa koło Głogówka na Opolszczyźnie a nie do Lublińca...
@krzysztofpendziwiater4910
@krzysztofpendziwiater4910 3 года назад
Super!
@HaganDave
@HaganDave 5 лет назад
Ciekawy materiał choć nie do końca wyczerpuje temat. W książce jest mowa o tym, że chan krymski wysłał na pomoc Polsce Tatarów. W książce to Kmicic nimi dowodzi, ale w rzeczywistości to nawet nie historyczny Samuel, tylko podobno hetman Gosiewski przejął dowództwo nad ordyńcami i przyczynił się do zwycięstwa pod Prostkami.
@MrQmicic
@MrQmicic 5 лет назад
Dla mnie i tak kluczowymi postaciami Potopu pozostana Kiemlicze. I nikt mojego zdania nie zmieni.
@hubertciso2068
@hubertciso2068 5 лет назад
zgaduje - dlatego ze poszliweczterech z Kmicicem na cały szwecki oddział ?
@MrQmicic
@MrQmicic 5 лет назад
@@hubertciso2068 Nie dlatego ze poszli we czterech na szwedzki oddzial ale dlatego ze brali konie Szwedom i na naszym. Po prostu byli za rownouprawnieniem.
@soja7063
@soja7063 5 лет назад
7:00 Jeśli mam wybierać pomiędzy jednym złem, a drugim, to wolę nie wybierać wcale. Nie było mowy o "mniejszym złu" jeśli miałeś na myśli cytat z trailera W3 :)
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
Raczej chodziło mi o opowiadania ;) Tutaj pełny cytat: - Zło to zło, Stregoborze - rzekł poważnie wiedźmin wstając. - Mniejsze, większe, średnie, wszystko jedno, proporcje są umowne a granice zatarte. Nie jestem świątobliwym pustelnikiem, nie samo dobro czyniłem w życiu. Ale jeżeli mam wybierać pomiędzy jednym złem a drugim, to wolę nie wybierać wcale.
@jackasia6527
@jackasia6527 4 года назад
czekam na odcinek "Gwiezdne wojny" vs. Historia :D
@InnaHistoria
@InnaHistoria 4 года назад
Jest już na kanale ;)
@Acaquowara
@Acaquowara 5 лет назад
To teraz Kordian.. albo Pan Tadeusz lub Dziady vs Historia
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
Niebawem ankieta :)
@Acaquowara
@Acaquowara 5 лет назад
@@InnaHistoria jaka ankieta.. WSZYSTKIE rób, najlepiej codziennie :D
@Chillton
@Chillton 4 года назад
Porównanie Trylogii do Gwiezdnych Wojen jest trafne i ku pokrzepieniu serc na miejscu.
@JanKowalski-yu4vd
@JanKowalski-yu4vd 5 лет назад
No tak to było z faktami w Potopie. Z nieco innej beczki. Mówi się tyle przez Sienkiewicza o Częstochowie A nic nie wspomina o... Gdańsku który Szwedom się nie poddał :)
@Daimon-X
@Daimon-X 5 лет назад
Poczytna lektura, jakoś łatwo mi się ją czytało, przerobiłem w trzy dni(piątek, sobota niedziela, w piątek jeszcze szkołę zaliczyłem rzecz jasna)
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
To szacuneczek i to ogromny xD Gdzieś Ty czas na sen znalazł ;p
@Daimon-X
@Daimon-X 5 лет назад
@@InnaHistoria Odsypiałem w autobusie.
@hendomir
@hendomir 5 лет назад
przecież to Boryna jest :) nie Radziwił
@edwardwarkus5198
@edwardwarkus5198 3 года назад
Nie Boryna, tylko pan Nowowiejski senior.
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 4 года назад
Zwyczajnie niedojdę Jana Kazimierza zamieniali na jego brata stryjecznego chłopa z jajami co to z Moskwą i z buntem ukraińskim miał sobie poradzić. Nie wiedzieli o dotacjach City dla Szwecji jak i forsie dla Moskwy i dla Siczy
@cewu4979
@cewu4979 5 лет назад
Całkowita zgoda co do Radziwiłła. Poddał się później niż panowie wielkopolscy i to znajdując się w znacznie gorszej sytuacji / wojna z Moskwą /. A teraz parę słów do domorosłych historyków, komentujących film..Wyrywkowa wiedza pewnych epizodów , bez znajomości całokształtu zachodzących procesów historycznych, często prowadzi do błędnych wniosków .Po aneksji większości ziem ruskich przez walecznych Litwinów / po rozpadzie Wlk. Ks. Kijowskiego /, z dobrodziejstwem inwentarza przeszły one potem we władanie Rzeczypospolitej. Jednak - bliższe językowo i religijnie - państwo moskiewskie, także poczuwało się do roli spadkobiercy rusińskiej Kijowszczyzny. Stąd przewlekłe wojny i permanentnie przemieszczane granice na wschodzie. Kolejnym zarzewiem była Kozaczyzna. Dość szybko nastąpiło przejęcie od Litwy ziem dzisiejszej Ukrainy przez Koronę, w ramach unii obojga narodów. Umożliwiało to ekspansję małopolskich "krółewiąt" na żyzne i rozległe ziemie i jednoczesne rugowanie z nich ludności wolnej /protoplaści Kozaczyzny /, jak i miejscowej szlachty /kniaziów /. Dużą role odegrała też ideologia, bo zgodnie z duchem opanowującej kraj kontrreformacji, wierni obrządku wschodniego traktowani byli jak obywatele drugiej kategorii. Nic więc dziwnego, że tamtejsza nie spolonizowana ludność, w większości sprzyjała ruchom kozackim, destabilizującym ten rejon kraju. Do tego dochodziły najazdy tatarskie i stałe zagrożenie ze strony "bicza bożego na chrześcijan", czyli sułtana tureckiego. Kolejna wojna z Karolem Gustawem, który uprzednio dokonał potężnej rozpierduchy na terenie Rzeszy Niemieckiej, była zupełnie zbędna. Nasz kochany król przyczynił się po części do tego , swoimi uroszczeniami do korony szwedzkiej. Był to dość mierny władca i jako polityk i jako wojskowy. Wyrwany, nagłą śmiercią brata, ze swej kardynalskiej synekury, nie ukrywał że panowanie nad narodem, którego nie lubi, nie sprawia mu dużej satysfakcji. Niechęć była chyba wzajemna, bo większość możnowładztwa / w tym hetmani / optowało za nowym królem. Dopiero okrucieństwo i zdzierstwo szwedzkie, doprowadziło do stopniowej zmiany frontu. O charakterze Jana Kazimierza świadczy pewien epizod francuski z czasów przed koronacją. Osadzony w więzieniu, wydał kierownictwu twierdzy człowieka , który zaoferował mu pomoc w ucieczce. Już na koniec o Jasnej Górze. Sienkiewicz podkreśla patriotyzm polskiego kleru i oddanie narodu wierze katolickiej. Paweł Jasienica w swej książce "Rzeczpospolita Obojga Narodów", odnosząc się do tego problemu stwierdza : " gdyby patriotyczny kler polski, który nie płacił podatków, oddał choć 10% posiadanego majątku do skarbu królewskiego, to Rzeczpospolita była by w stanie wystawić 200-tysięczną armię i nie straszna była by jej Moskwa, Szwecja,czy Tatarzy". Sądzę , że turecki sułtan też by się mocno zastanawiał przed krucjata na kraj "niewiernych". Spieszę donieść , ze autor to nie lewak, ani ateistyczny komuch. Swoje książki pisywał w zaprzyjaźnionym klasztorze i był żołnierzem wyklętym z oddziałów Łupaszki. Pozdrawiam.
@Murgraht
@Murgraht 5 лет назад
No co ty trylogia super jest.
@Sanderus
@Sanderus 5 лет назад
Sienkiewicz ma trochę pecha, bo z jakichś przyczyn to właśnie trylogię się rozpatruje pod względem wierności historycznej. I dochodzi się do do wniosku że ... powieść historyczna to nie jest opracowanie historyczne. Szok i niedowierzanie ;-) Fikcjonalizowanie historii jest wbudowane w każdą powieść historyczną, ot, taki gatunek :-)
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
Wiesz, w żadnym miejscu nie zaznaczam, że to krytyka Sienkiewicza, bo krytykowanie powieści za to, że nie jest "wierna" faktom jest idiotyczne. Wspominałem o tym w materiale o Ogniem i Mieczem. To raczej po prostu analiza tego co było a co nie było zgodne z faktami :)
@kubadubielczyk3286
@kubadubielczyk3286 5 лет назад
następnie pana Wołodyjowskiego proszę
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
Będzie będzie, jak mówiłem, w styczniu :)
@kubadubielczyk3286
@kubadubielczyk3286 5 лет назад
Inna Historia to dobrze
@dominikcieloch156
@dominikcieloch156 5 лет назад
Na "Pana Włodyjowskiego" chyba czekam najbardziej:)
@krzysztofstrzegomski5662
@krzysztofstrzegomski5662 5 лет назад
Radziwil - najwiekszy Janusz I RP
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
Dej!
@rejmons1
@rejmons1 5 лет назад
A co do nieudanego oblężenia Jasnej Góry, to był to na prawdę "punkt zwrotny" konfliktu. Szwedzi grubo "przegięli pałę" oblegając klasztor mimo, że ich król Karol Gustaw obiecywał solennie Polakom wolność religijną i uszanowanie miejsc kultu. I tym wzbudzili gniew w społeczeństwie tak wielki, że z jednej strony rozbójnicy z Karpat, a z drugiej Krzysztof Żegocki, starosta babimojski wraz z "partią z Zachodniej Wielkopolski (Babimost faktycznie należał i należy do Ziemi Lubuskiej czyli ówcześnie "Nowej Marchii") ruszyli na odsiecz. No i sukces jakim było odparcie sił oblegających wydatnie podniosło morale Polaków. Okazało się, że Szwedów da się pokonać. A królowa Maria Ludwika będąca o wiele bardziej bystra od swojego upartego, ponurego męża wycisnęła ten sukces propagandowo jak cytrynę. To właśnie za jej przyczyną ta wojna zyskała charakter nieomal krucjaty przeciw "Lutrom". A wszystkim chcącym cisnąć gromy na polski fanatyzm przypomnę, że w Polsce ewidentnych zdrajców - Arian tylko wygnano. W Szwecji "papistów" (tak zresztą, jak i innych nie-Luteran) zabijano bez litości. Aż do początków XIX w. karano śmiercią za samo udzielenie gościny katolickiemu duchownemu. No i to, co Szwedzi zrobili w Polsce, gdzie sprofanowali i ograbili większość kościołów (w tym katedry w Gnieźnie i na Wawelu) także zaważyło na tym, że ta wojna stała się "krucjatą".
@mateuszpawlak4426
@mateuszpawlak4426 5 лет назад
Chyba najwyższy czas na ,,Pana Wołodyjowskiego,, :)
@Srilankowa
@Srilankowa 2 года назад
❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
@mikit-yh5jq
@mikit-yh5jq 5 лет назад
Jeszcze tylko Pan Wołodyjowski i będę spełniony :)
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
Coming soon! :)
@rejmons1
@rejmons1 5 лет назад
A dlaczego Szwedzi wpadli z wizytą? Dwa czynniki zaważyły: Król Szwecki dostał w spadku po poprzednikach wielką, zaprawioną w licznych wojnach armię, a Szwecja była biedna, więc by żołdacy nie wyjedli do cna wszystkiego w kraju musiał ją posłać gdzieś za granice. Nie mógł jej także rozformować, bo wszyscy ci żołnierze nazwalawszy się (dosłownie) "na lodzie" zapewne by nie zechcieli umierać pokornie z głodu i chłodu. Bo to był środek "małej epoki lodowcowej". Bałtyk zamarzał nieomal rok-rocznie! Plony były kiepskie, zimy długie i Szwedzi byli na prawdę zdesperowani. Dlatego przywiało nam to całe tałatajstwo w granice Rzeczpospolitej...
@rafakrolikowski3789
@rafakrolikowski3789 4 года назад
2020 a Pana Wołodyjowskiego nadal brak :(
@Lordanpl
@Lordanpl 5 лет назад
podczas prawdziwego oblężenia Jasnej Góry nie wysadzono armat szwedzkich , Polacy dokonali ataku na armaty to by je zagwoździć a nie wysadzić , zagwożdżanie było szybsze , łatwiejsze , bezpieczniejsze i do tego po cichu wystarczył młotek i gwóźdź by załatwić działo na amen na wet dziecko dało by radę , podobno trzeba było poświecić kilka ciężkich dni pracy by działo dalej mogło strzelać i przy okazji te wielkie armaty które wysadził Kmicic to półkartauny 24-funtowe
@typowynietypowy4559
@typowynietypowy4559 5 лет назад
Sienkiewicz wykorzystał fakt, że działo pękło samo z przegrzania
@Lordanpl
@Lordanpl 5 лет назад
2 armaty zagwożdżone 1 pęknięta "24" wyszły bokiem szwedom odpowiedzialni za te działa mieli potem koszmary
@funnyman8691
@funnyman8691 4 года назад
Z tego co czytalem to Kmicic jest swietnym przykladem polskiego szlachcica , bez Babinicza oczywiscie 😉
@InnaHistoria
@InnaHistoria 4 года назад
Warchoł ;)
@vodan07
@vodan07 5 лет назад
15 minutowy materiał - z tego 1,5 minuty wstępu i 1 minuta zakończenia o niczym. Co daje nam 12 minut i 6 reklam. Nie idźcie w tę stronę towarzyszu...
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
Nie wiem jakie masz pojęcie o reklamach na RU-vid i przychodach z nich. Generalnie bez reklam nie ma pola do rozwoju. Mam w planie wymianę mikrofonu i kamery, aby uzyskać lepszą jakość materiałów. Rzuć okiem na publiczne dane dotyczące tego jakie są stawki za 1000 wyświetleń z reklamami na naszym rynku :)
@dominikcieloch156
@dominikcieloch156 5 лет назад
A masz świadomość, że dzięki reklamom oglàdasz to za darmo? Zawsze możesz obejrzeć TVP... Kiedy ludzie zrozumieją, że nikt za darmo robił nie będzie?
@vodan07
@vodan07 5 лет назад
@@InnaHistoria szczerze nie mam żadnego pojęcia o reklamach. Ja je tylko oglądam. I dla mnie reklama co dwie minuty to za dużo. Jeśli masz widzów, którym to nie przeszkadza ok, ale miej świadomość że niektórzy mogą się od tego odbić. Pace.
@maciekk3894
@maciekk3894 5 лет назад
Włącz Adblocka i już. Choć oglądając ten film na telefonie (gdzie nie mam adblocka) nie włączyła mi się ani jedną reklama.
@Machefi
@Machefi 5 лет назад
"Potop" kocham, ale jako lekturę w szkole powinni dać "Pana Włodyjowskiego". Tak samo można omówić w nim cechy powieści historycznej, motyw "pokrzepienia serc", podział wątków na historyczne i zmyślone itd, a przy tym dużo łatwiej się go czyta.
@typowynietypowy4559
@typowynietypowy4559 5 лет назад
No nie wiem... W "Panu Wołodyjowskim" to akurat historii jest najmniej w całej Trylogii. To bardziej taki romans historyczny. Dopiero na koniec jest trochę "światowych" wydarzeń. Czy tam w ogóle było wspomniane, kto objął urząd po Janie Kazimierzu? Jednak największy zawód sprawił mi czarny charakter. O ile Bogusław, czy Bohun budzili jakąś sympatię i mieli zestaw cech pozytywnych, to wobec Azji Tuhajbejowicza odczuwa się w najlepszym wypadku politowanie. W dodatku jego wątek zostaje urwany tak nagle, jak został dopiero co wprowadzony. Ale to są tylko moje odczucia.
@Machefi
@Machefi 5 лет назад
@@typowynietypowy4559 To wszystko prawda. Ale weź pod uwagę, że nie mówię o pasjonatach czytelnictwa, tylko o młodzieży, którą w większości dopiero trzeba zachęcać do czytania. I ta młodzież dostaje od MENu trzy grube tomy, w których ciekawa akcja jest wciśnięta jako krótkie przerywniki między wygładem z historii opowiedzianym historycznym językiem. W sytuacji, gdy przeciętny nastolatek musi co chwilę zerkać do podręcznika do historii i słownika polszczyzny archaicznej, żeby zrozumieć, co się dzieje, to cud, że rozpozna, kto jest czarnym charakterem. Takie podejście zachęca jedynie, żeby przed lekcją przekartkować streszczenie, na lekcji uwierzyć nauczycielowi na słowo, a przed maturą wykuć jedyną słuszną interpretację do klucza. A, i nigdy więcej nie zaglądać do Sienkiewicza. Tymczasem w przypadku "Pana Wołodyjowskiego" na wstępie mamy efekt psychologiczny 'czytacie jednotomowe dzieło, a mogłyby być trzy'. Jeśli nawet to zachęci tylko część klasy, do dostaną wiedzę, że ten cały Sienkiewicz używał historii tylko jako narzędzia, żeby nie wymyślać czasu i miejsca akcji. Poza tym to ta jego książka to taka przygodówka z romansem, na podobnym poziomie skomplikowania co fabuła filmów z Bondem. Po takim przedstawieniu autora przynajmniej kilka procent uczniów zajrzy do innych jego dzieł. Nawet z czystej ciekawości, co mały rycerz robił wcześniej. Z tego samego powodu jestem za tym, żeby "Hamleta" i "Makbeta" wymienić na "Króla Leara" i "Sen nocy letniej".
@typowynietypowy4559
@typowynietypowy4559 5 лет назад
@@Machefi Tutaj się zgodzę.
@pawelmordarski2272
@pawelmordarski2272 4 года назад
Nie wiem, czy czytałeś,, W ręku Boga ", alternatywna kontynuacja trylogii.
@InnaHistoria
@InnaHistoria 4 года назад
Czytałem, średnio mi się niestety podobało.
@adamr.6261
@adamr.6261 5 месяцев назад
zacząłem czytać i nie przebrnąłem nawet przez 100 stron.Napisane żałośnie nieudolną parodią sienkiewiczowskiego języka
@zakan4898
@zakan4898 5 лет назад
czekam na coś zeionzanego z kanadą bo nic o niej nie wiem po za tym że jest
@waltergrzesiuk9606
@waltergrzesiuk9606 5 лет назад
wyswietlilo mi sie jako propozycja i obejrzalem. Nie znalazlem nic, czego wczesniej bym nie wiedzial, ale za to zapoznalem sie z paroma reklamami rzeczy zupelnie niepotrzebnych.
@BogdanL-ke9do
@BogdanL-ke9do 4 года назад
W sumie fajne.
@gKotvicz
@gKotvicz 5 лет назад
13:26 I tu się mylisz gościu, Polacy bardzo zręcznie i zdatnie rozpropagowali szwedzkie niepowodzenie już wtedy, sama potyczka nie przyniosła stronnikom Jana Kazimierza korzyści strategicznych związanych bezpośrednio z wojskowym znaczeniem batalii. Aczkolwiek niepodobieństwem jest nie docenienie tego jak skuteczne oparcie się klasztoru oddziałało na ludzi umęczonych obecnością szwedzkich oddziałów. Wszak Śluby Lwowskie nie wzięły się znikąd, to trafiło na podatny grunt i na wielu z nas wywiera wpływ po dziś. I oby jak najdłużej. PS: W nawiązaniu do spodziewanego odcinka na temat "Pana Wołodyjowskiego" prosiłbym o przedstawienie teoretycznych rachub nt ilościowej obsady bramy polskiej i ruskiej podczas oblężenia Kamieńca. Pozdrawiam.
@evertoone
@evertoone 5 лет назад
Walk nie było...a kule w murach sobie sami Paulini wsadzili...ehhhh
@dinoarek1
@dinoarek1 5 лет назад
Jednym z najemników oblegających Częstochowę był Jan III Sobieski.
@Gew219
@Gew219 5 лет назад
To nieprawda. Po pierwsze Jan Sobieski nie był najemnikiem, tylko złożył przysięgę poddaństwa Karolowi Gustawowi jako dziedzicznemu królowi Polski podobnie jak większość polskiej szlachty po klęsce pod Ujściem. Po drugie w czasie oblężenia Jasnej Góry Sobieski był w drodze z oddziałem dragonii z Mazur na Podkarpacie. Oddział ten przeciągnął na stronę polską w marcu 1656 roku, za co został przez Karola Gustawa skazany na karę śmierci _in absentia_ Wreszcie oddziałem polskiej jazdy pod Częstochową dowodził czeski hrabia Jan Vekert.
@danielmali9139
@danielmali9139 5 лет назад
Kiedy Pan Wołodyjowski vs historia?
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
A i wyszło kto nie oglądał do końca :P w styczniu
@Player-cf3bp
@Player-cf3bp 5 лет назад
Teraz Pan Wołodyjowski
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
Będzie w styczniu! ;)
@przemysawlubie8921
@przemysawlubie8921 5 лет назад
Auuuuu Patriotyzm:)
@ArchangelusRaphael
@ArchangelusRaphael 5 лет назад
W sumie to mi szkoda, ze padają takie piękne mity narodowe.
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
Część mnie też ma takie odczucia :D
@wake_up_tv
@wake_up_tv 5 лет назад
Przepraszam ale w dupie mam kanał na którym reklama włącza się co chwilę
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
Nie przepraszaj :) Po prostu ruszaj dalej
@mikoajz291
@mikoajz291 5 лет назад
Kiedy quo vadis
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
Jak skończymy omawianie Trylogii ;)
@mikoajz291
@mikoajz291 5 лет назад
@@InnaHistoria dzięki za info nie spodziewałem się że mi odp
@larkinflight
@larkinflight 4 года назад
Czyli kościół jak zawsze z Polakami xD
@zakan4898
@zakan4898 5 лет назад
omnomnomnomnom
@lemansky1979
@lemansky1979 4 года назад
A wiesz, autorze, że z tym listem Kordeckiego nic nie jest pewne?
@dominikcieloch156
@dominikcieloch156 5 лет назад
Heheh... Kolejny mit kościoła walczącego o sprawę Polski obalony:) Może i Sienkiewicz w swojej książce jakoś tam rozpropagował tę obronę jasnej gòry, ale i bez tego młodzież na lekcjach historii uczyła by się o krwawiącym obrazie Maryi...
@j.jtorpeda4333
@j.jtorpeda4333 5 лет назад
To ciekawe miałeś lekcje historii, bo mnie czegoś takiego nikt nie uczył. Zauważyłem, że ludzie nie majacy pojęcia o programie nauczania, lubią sobie ponarzekac na rzeczy, które istnieją tylko w ich wyobraźni. Wyślij mi proszę zdjęcie tematu w podręczniku od historii, gdzie masz coś o "krwawiacym obrazie"
@dominikcieloch156
@dominikcieloch156 5 лет назад
Nie napisałem, że to jest w programie nauczania, czy nawet że kiedykolwiek w nim było. Co nie zmienia faktu, poznałem tą legendę, właśnie na lekcji historii. Chodzi dokładnie o uszkodzenie obrazu na policzku Maryi, które żekomo wzięło się od udeżenia batem z rąk szwedzkiego żołnieża i teń ślad zaczą krwawić.
@j.jtorpeda4333
@j.jtorpeda4333 5 лет назад
@@dominikcieloch156 To w sumie taka ciekawostka na temat mentalności ludzi którzy żyli w tamtych latach. Wszystko zależy od tego jak przedstawiał to nauczyciel. Co do zasady się z tobą zgadzam, to jak kościół przypisuje sobie dokonania Polaków, jak zwycięstwo w bitwie warszawskiej jest ohydne.
@typowynietypowy4559
@typowynietypowy4559 5 лет назад
Niemniej nie można całego kleru wrzucać do jednego worka: obok biskupów targowiczan mieliśmy przecież księży i zakonników ratujących ludzi podczas II wojny światowej. Ciekawym przypadkiem był też ksiądz Jan Brzuska, który już po upadku powstania styczniowego nadal prowadził walkę partyzancką (niestety, złamał tym samym któreś prawo kanoniczne mówiące o tym, że osoba konsekrowana nie może walczyć jako żołnierz, czy coś takiego. Ale fakt pozostaje faktem).
@dominikcieloch156
@dominikcieloch156 5 лет назад
@@typowynietypowy4559 Oczywiście masz rację, kler tworzą ludzie, a ludzie są dobrzy i źli. Dlatego nie powinno się idealizować całej grupy społecznej, jaka by to grupa nie było, tak jak i nie uwarzam za zasadne wieszanie psów na każdym bez wyjątku. Nie ważne czy to księza, policja czy straż miejska.
@Husarz-yq4nt
@Husarz-yq4nt 5 лет назад
Drewniak lepszy
@InnaHistoria
@InnaHistoria 5 лет назад
Bardzo mi miło, dziękuję :)
@lukaszslowikowski1001
@lukaszslowikowski1001 5 лет назад
Naprawdę? Żart jakiś?
@lemansky1979
@lemansky1979 4 года назад
I w tym momencie tracę cały szacunek dla autora. Jako historyk rzeknę tak - pitolisz Pan głupoty...
Далее
DLACZEGO SZLACHTA ZDRADZIŁA PODCZAS POTOPU?
25:49
Просмотров 158 тыс.
РЫБКА С ПИВОМ
00:39
Просмотров 387 тыс.
НЮША РОЖАЕТ?
00:17
Просмотров 893 тыс.
📚 "Ogniem i Mieczem" vs. Historia Prawdziwa 📚
18:53
Oblężenie Jasnej Góry w 1655r. Potop szwedzki cz.1.
19:21
Z czego Polska była kiedyś znana?
19:38
Просмотров 726 тыс.
Prof. Jerzy Bralczyk o języku Henryka Sienkiewicza
13:41
🎬"Gladiator" vs. Starożytny Rzym 🎬
14:43
Просмотров 94 тыс.
Potop szwedzki - Skutki dla Rzeczpospolitej
30:52
Просмотров 232 тыс.
Rudy matkobójca - Neron. Historia Bez Cenzury
15:09
Просмотров 1,3 млн
🎬"Aleksander" vs. Historia 🎬
25:09
Просмотров 49 тыс.