Тёмный
No video :(

039 - Zależne listy rozwijane - organizacja danych w pliku - Excel, Arkusze Google 

Click Ewelina Niedzielan - Excel w Twoim biurze
Подписаться 1,8 тыс.
Просмотров 8 тыс.
50% 1

🌸 W tym filmie dowiesz się:
▪️ jak zrobić zależne listy rozwijane
▪️ jak organizacja danych w pliku ma znaczenie na elastyczność rozwiązania
▪️ Rozwiązanie jest pokazane w Arkuszach Google, ale będzie działało także w Excelu, z tym że w Excelu można to troszkę łatwiej zorganizować.
▪️ Będziemy pracować na przykładzie, który przesłała do mnie jedna z osób, która boryka się właśnie z takim problemem.
0:00 Wstęp
0:46 Opis problemu
2:33 I sposób rozwiązania problemu - rozwiązanie nieelastyczne
8:26 II sposób rozwiązania problemu - rozwiązanie bardziej elatyczne, ale z ograniczeniami
22:20 III sposób sposób rozwiązania problemu - elastyczny, dane w arkuszu rozmieszczone w przejrzysty sposób
36:50 Dodowanie nowych pozycji
Budowanie i rozwiązywanie różnych Excelowych problemów pozwala płynnie poruszać się w tym programie. Sama znajomość funkcji czy możliwości Excela czasami nie wystarcza. Praktyka uczy nas logicznego rozumienia problemu i łączenia różnych możliwości Excela.
Budując ten plik użyłam
• Funckje Tablicowe - zakresy rozlewane
• List rozwijanych - Sprawdzanie poprawności danych
• Zamiany danych
• dowiedziałeś jaki jest jeden sposób na ozaczanie błędów
• Funkcji
○ Jeżeli
○ Transponuj
○ Adres pośredni
○ Filtr dla jednego lub dwóch warunków
○ Jeżeli błąd
Masz pytania pisz śmiało w komentarzu!
🍀 Jeśli spodobało Ci się to rozwiązanie znajdziesz mnie tutaj:
◾ Instagram: / excel.w.biurze
◾ FunPage: / excelwtwoimb. .
◾ Grupa na fb: / excel. .
◾ Linkedin: linkedin.com/in/ewelina-niedzielan-632598a5
◾ excelwtwoimbiurze.pl
📧 Współpraca: info@excelwtwoimbiurze.pl

Опубликовано:

 

8 авг 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 13   
@BarTeek52
@BarTeek52 16 дней назад
Ewelina dziękuje - wykorzystałem twój filmik. Tradycyjnie wytłumaczyłaś wszystko krok po kroku jak zastosować wskazane rozwiązania. Jeszcze raz dziękuje
@excelwtwoimbiurze
@excelwtwoimbiurze 16 дней назад
@@BarTeek52 Cieszę się, że rozwiązanie się przydało 💚
@wioletabielecka3282
@wioletabielecka3282 Год назад
SUPER! Dziękuję! - ja zrobiłam to jeszcze z funkcją FILTER, aby nie tworzyć zakładek z podkategoriami!
@excelwtwoimbiurze
@excelwtwoimbiurze Год назад
Cieszę się, że film był pomocny i do tego znalazłaś udoskonalenie przykładu. :) Podglądanie rozwiązań innych wzbudza kreatywność, i naprowadza się na rozbudowanie czy udoskonalenia pliku. Sama często oglądam rozwiązania innych dla inspiracji :) Pozdrawiam
@wiktorweremiuk5441
@wiktorweremiuk5441 Год назад
Część, świetnie wytłumaczone! Znalazłem problem którego nie potrafię przeskoczyć. Zrobiłem u siebie III sposobem i gdy dam sortowanie kolumn to nagle w "regułach sprawdzania poprawności danych" tworzą mi się duża ilośc zakresów i się. Podobnie się dzieje gdy usunę wiersz, nagle coś przeskakuje i wyskakują ostrzeżenia że wynik jest poza zakresem. Masz jakiś pomysł aby to naprawić?
@excelwtwoimbiurze
@excelwtwoimbiurze Год назад
Cześć :) Cieszę się, że rozwiązanie było dla Ciebie pomocne. Sprawdziłam Twój problem i u mnie dzieje się dokładnie tak samo. Widocznie w Arkusze nie radzą sobie z sortowaniem i usuwaniem wierszy. Ogólnie czy to w Excelu, czy w Arkuszach Google zleca się do jednego arkusza dane wprowadzać, a w innym na nich pracować/analizować, czyli sortować, filtrować itp. Dokładniej mówiąc 1 plik/arkusz to jakby baza danych, w której tylko dopisujesz dane, a drugi to typowo odczyt. Usuwania wierszy w Arkuszach/Excelu warto unikać, gdyż powodują one wiele różnych błędów. Nawet czasami lepiej jest wyczyścić komórki i zostawić je puste niż usuwać. W Twoim przypadku konsekwencją usunięcia jest zmiana zakresów, jednak tych negatywnych rezultatów jest dużo więcej. Ja przyjęłam zasadę w plikach, które tworzę, że usuwanie ograniczam do absolutnego minimum. Tak samo jak scalanie komórek, funkcja bardzo popularna w użyciu, ale ma więcej negatywnych konsekwencji niż pożytku. Dlatego odpowiadając na Twoje pytanie naprawieniem Twojego problemu jest wymyślenie, sposobu na wprowadzanie danych do Twojej bazy. Ja polecam Ci zorganizowanie tego, tak jak opisałam wyżej, czyli w 1 arkuszu wprowadzasz dane, w drugim je czytasz. Unikasz także usuwania pozycji. Jeśli jednak nie jest to możliwie, to technicznym rozwiązaniem jest napisanie makra/scriptu, które po filtrowaniu danych będzie naprowaiało zakresy. To już bardziej skomplikowana sprawa. Pewnych rzeczy nie przeskoczymy i trzeba znaleźć jakiś kompromis. Rozwiązań jednego problemu jest kilka, jednak jedno rozwiązanie zawsze jest lepsze od drugiego, ale warto też pamiętać że idea tkwi w prostocie :) Dlatego ja polecam pierwsze rozwiązanie. Daj znać co myślisz.
@mateuszkawala7208
@mateuszkawala7208 Год назад
można ściągnać ten plik do nauki?
@LocoInline
@LocoInline Год назад
Hej, Mam problem Zrobiłem dokładnie tak, jak Ty w 31:55, ale efekt jest taki, że W kolumnie A wiersz 1 wybieram Traktor W kolumnie B wiersza 1 mam do wyboru kategorie traktora Dalej wybieram w Kol A wiersz 2 Naczepy, a w Kol B wiersz 2 dalej mam opcje dla Traktora. Co więcej w Kol B wiersz 1 mam dostępne kategorie dla Traktora i Naczepy Podpowiesz, co może być nie tak? Pozdrawiam
@excelwtwoimbiurze
@excelwtwoimbiurze Год назад
Cześć, super, że analizujesz przykład :) 1. Sprawdź, czy w sprawdzaniu poprawności danych w kolumnie B w arkuszu Raport masz poprawnie wpisaną listę z zakresu. Szczególnie miejsce dolarów. =ADMIN!$G3:$AZ3 2. Czy masz poprawnie wpisane formuły w Arkuszu Admin kol. F i kol G Jeśli to nie pomoże, to musiałbym zobaczyć twój plik. Napisz czy sie udało :)
@LocoInline
@LocoInline Год назад
@@excelwtwoimbiurze dzięki za wsparcie! Problem tkwił w nieprawidlowo zablokowanym zakresie Admin! Miałem zakres $A$1:$Z$400 Poprawiłem na $A1:$Z400 W efekcie jak wybiorę Traktor wiersz 1 to mam poprawną listę powiązana. Gdy niżej wybiorę Naczepę wiersz 2 to mam listę od naczep ;) Jest inna zagwostka. W opisanej sytuacji wyżej lista Traktora we wierszu 1 aktualizuje sie o dane z listy Naczepa. Pierwsze opcje z listy są od Traktora, a potem kolejne to już z Naczepy Jak w wierszu 3 wybiorę Ciągniki, to mam tylko listę od ciągników. ALE w wierszu 1 i 2 mam listy pełne, to znaczy dla Traktor zaczyna się lista Traktora, a dalej wkleja dane od Nacsepy i Ciągnika Co to może być, jak myślisz?
@excelwtwoimbiurze
@excelwtwoimbiurze Год назад
@@LocoInline Sprawdź czy masz poprawnie wpisane formuły w Arkuszu Admin kol. F i kol G. Jeśli nadal nie działa to udostępnij mi plik na info@excelwtwoimbiurze.pl - zobaczę :)
@user-di3hy9rm8s
@user-di3hy9rm8s 5 месяцев назад
Pomocy..:( Robię już trzecie podejście do czegoś takiego. Zrobiłam dokładnie jak w filmie. Arkusz Google działa do póki w nim jestem i działam. Po zamknięciu i ponownym otwarciu czary, lista zależna od pierwszej wybiera tylko dla pierwszej kategorii. Już z 10 godzin łącznie przesiedziałam nad różnymi sposobami i wciąż to samo..
@user-di3hy9rm8s
@user-di3hy9rm8s 5 месяцев назад
chociaż... może właśnie za sprawą dodatkowych arkuszy w końcu zadziałało (mam tabelę, w której 3 razy mam kolumna wyboru + kolumna wyboru zależna od niej)
Далее
Excel: Zależna lista rozwijana w Google Sheets
6:06
Daltonik qiz (QVZ 2024)
00:53
Просмотров 166 тыс.
Jak stworzyć listę rozwijaną w Excelu?
9:57
Просмотров 20 тыс.
Master Merging Data in Google Sheets
7:47
Просмотров 29 тыс.
Excel: Zależna lista rozwijana w komórce
6:40
Просмотров 100 тыс.
Arkusz Google Spreadsheet - to, czego o nim nie wiesz
12:06
How to Use VLOOKUP in Excel (free file included)
15:15
Просмотров 176 тыс.
Introducing Python in Excel
19:01
Просмотров 1,5 млн
How to VLOOKUP in Google Sheets with Apps Script?
17:16