Köszönjük a feltöltést! Az oszmán népirtásról kevés szó esik,pedig Mohács után a Kárpát-medence magyar lakosságának mintegy 75 %-át kiirtották. A legszomorúbb az, hogy mindezt nyugati segítséggel tették.
Szívesen! Örülök, hogy tetszett. A konkrét százalékokon sokan vitatkoznak, úgyhogy ebbe bele se mennék. Mindazonáltal az tagadhatatlan, hogy a török háborúk, a népirtások és a rabszolgaszedés okán a magyarság mind számszerűleg nagyot esett, mind pedig a nyelvi határ/a magyar többség határa visszaszorult a Kárpát-medencén belül - és ez a későbbi századokra nézve is tragikus következményekkel járt.
Szia! Nekem ez a magyar történelem legtragikusabb és legmegrázóbb eseménye. Köszönjük hogy feldolgoztad! Egyébként tegnap óta tudom hogy létezik ez a csatorna, és túlzás nélkül állíthatom hogy annyira érdekes a munkásságod hogy még sosem gondoltam itt a you tube-on eddig hogy az összes videót meg akarom nézni. A te videóidat mind végignézem egyenként. Elképesztő jó terjedelmes tartalmak és komoly kutatómunka mind!
Kedves Huba! Nagyszerű a videód . Örülök hogy ,komoly munkát fektettél bele . Szeretettel ajánlom Neked történelmi témában Kubinyi Tamást is, biztosan segítséget kapsz Tőle is , ha megkeresed, nagyon alapos kutatásai vannak . Áldásom , és csak így tovább. feliratkoztam . Tetszett .
Én köszönöm, kedves Csaba, a figyelmet, a biztatást és a feliratkozást! Örülök, hogy tetszett. Lesznek még hasonló témájú videók. (Kubinyi munkásságát nagyra értékelem, azt is jó hogy megemlítetted.)
Van egy új feliratkozód. :) Két dolog jutott eszembe. Egy: én eddig azt hittem, ez a csata Pilismarót közelében zajlott le, furcsálltam is, hogy ennyire közel a Dunához, a Pilis sűrű rengetegében ez hogyan történhetett meg. Kettő: a nándorfehérvári diadal kapcsán elhanyagoljuk a népfelkelok szerepét, pedig az ő spontán kezdeményezésuk nélkül Hunyadi minden zsenialitása ellenére Nándorfehérvár elesett volna. Mohácsnál ez a 15-20 ezres kezdetleges eszközökkel felszerelt, de rendkívül elszánt seregrész hiányzott.
A népfelkelők valóban lehet, h segíthettek volna a helyzeten. Nem véletlenül, h Zsigmond és Mátyás is szeretett volna valamiféle telekkatonaságot létrehozni - bár ezen a téren igazi sikerrel sajnos egyikük sem járt. Ráadásul 1526-ban még csak 12 éve múlt a Dózsa-féle felkelés, úgyhogy a népfelkelő/keresztes had toborzására ezért sem mutatkozott nagy hajlandóság. (Bár utólag nézve, nyilván, ez lett volna az okosabb, kevésbé kockázatos lépés.) - Köszönöm szépen a feliratkozást! :)
Nagyon jól "mondod". Nándorfehérvárnál a győzelemhez nem kevés köze van a szerencsének és a spontainetásnak. S amit hiányolunk Mohácsnàl, mint elszánt, nem reguláris haderő, valójában az is ott volt a Duna túlpartján, Cserni Jován táborának és népének képében. Konkrétan ez az elszánt "hadinép" is miszlikbe aprított egy komplett török seregtestet.
Köszönet a figyelemért. Én még reménykedek, hogy Bán Mórnak sikerül végül keresztülvinnie valamit. Bár a Pálfi György féle Toldi film majdnem elkészülte azért határt szab az optimizmusomnak...
Csak a pontosság kedvéért nem a Vértes erdeiben volt a csata, hanem a Gerecsébe. konkrétan Héreg és Tardosbánya felett lévő hegyekbe. Ugyhogy a hozzászólásokban emlitett Pilismarotnak köze sincs a csatához.
3 года назад
Pusztamarót a Gerecsében fekszik nem a Vértesben, földrajzilag a Tata-Tardos -Tarján vonalon van a két hegység határa
Jó összefoglaló! Gratulálok! (A helyszínt illetően van némi kétségem... Pilismarótnál is tudok "Basaharc"-ról és sok másról ami a törököket érdekelte. )
Köszönöm szépen! (Pilismarót azért tűnik kevésbé valószínűnek, mert egyrészt pont az Esztergom és Visegrád közötti út mellett található - és az akindzsik nem birkóztak meg sem ezzel, sem azzal az erősséggel, így a kettő között is nehezebben elképzelhető egy nagyobb hadművelet. Tovább az esztergomi érsek egy vadászkastélya + mellette egy halastava, amelyekhez erősen kötjük az összecsapást a Gerecsében volt valahol - a viszonylag jól vezetett egyházi bírtok összeírások szerint. Továbbá ott van az Emberölő völgy is, amit talán nem véletlenül hívtak a helyiek évszázadokon át annak.)
@@uvegeshuba Köszönet ennek a kevéssé ismert eseménynek megismertetéséért! Érdekességként: a valamikori prímási üdülő helyén(?), de legalábbis a közelében ma is áll egy épület, mely prímási üdülő volt, majd valamikor 1945 után a Budapesti Tanács gyermeküdülőjeként működött, jelenleg ismét egyházi kezelésben áll.
Ha esetleg időd és energiád engedné , a somogyi várakról lehetne videót készíteni . Ami hozzánk közelebb esik ,Babócsa, Berzence, Nagyatád,stb. A Babócsai vár területén tudomásom szerint csak bejárás volt , nem volt teljes körű ásatás, Itt a falunk határában van kupavár ami most már csak egy kisebb homok domb ,akácfával be nőve. Ennek a várnak a története nagyon a régmúltba tekint vissza.
Egyesek a mai Pilismarótra gondolták a helyszínt, s vannak akik ez alapján (meg a magyar elesettek nagy száma miatt) az eredeti Óbudát is oda képzelik.
Ugye Komárom a mostani Révkomárom a Duna Tulodalán Van.és mint irtam Ha lentröl jösz,Tatabányától Nyugatra tudsz menni a Duna mellett a Hegyek alatt Neszmély Süttö…irányban Esztergomig Amitöl Komárom és Tata illetve Pusztamarót egy köpésre van.Illetve Az igazi Budavártól kb 5 km Plilsmarót illetve szemben kb.4 km az eredeti Fehérvár.Ezek a várak Földig lettek rombolva.Csináltak uj Történelmet osztán.de Ha itt megnézed a metszeteket is sántit a mai látképekkel összevetve.Pl van olyan metszet,hogy Buda látképe fehérvár felöl.hát ha valaki látja Székesfehérvárrol a mai Buda Várát annak benyalok bárhol.
Oszt lett uj Fehérvár meg Buda is késöbb,hiszen Esztergom volt Óbuda,mellete Buda és szeben Nána és a Garam mellett az igazi Fehérvár.lásd Fehérvár metszetét.
Ez a sztory megerösíti azt,hogy Buda,Fehérvár és Visegrád ellen mentek.ami ugye Esztergom,szemben Szemben Fehérvár meg Visegrád felé mentek.Székesfehérvár és a mai Budához semmi köze ennek a sztorinak.Hiszen a Duna mellet tudtak csak menni Neszmély felöl.Puszta arót onnan nincs messze.
1526-ban Szulejmán elfoglalta, kifosztotta, de aztán a videóban említett okok miatt kivonult. 1529-ben Szulejmán ismét elfoglalta. Ezúttal viszonylag épségben átadta Szapolyai Jánosnak. 1530-ban Ferdinánd csapatai megostromolták, de Szapolyaiéknak (török segítséggel) sikerült tartani a várat. 1540-ben Szapolyai meghalt, Ferdinánd csapatai ismét ostromoltak, de a várat a védők (Fráter György hívei) ismét megvédték. 1541-ben a török csellel elfoglalta a várat, és 1686-ig, sajátjaként meg is tartotta.
Kifejtenéd kérlek, hogy mire gondolsz? Ellenőrzötten jó rajta a hang - efelől anno publikálás előtt másokat is megkérdeztem. Oké, kicsit talán halkabb, mint egy átlag RU-vid videó, vagy mint az újabb videóim, de azért még fele/harmada hangerőn is bőven jól hallható.
Köszönöm a hozzászólásodat! Sajnálom, hogy a kérdésemet "durcinak" érezted. Ennél a videónál utólag már nem tudok húzni a hangon. Mondanám, h majd a következőket hangosabbra csinálom - de azzal már megvagyok, azok már hangosabbak. További szép napot, kedves Szabolcs!
Köszönöm az észrevételt. Az újabb videóimnál már jobb a hang - jobb mikrofonnal lett felvéve, meg magasabb hangszintre lerendelelve + az előadásmódom is fejlődött valamelyest. Ha gondold, majd nézz rájuk!