Тёмный

16. Banki centralne a stopy procentowe | Wolna przedsiębiorczość - dr Mateusz Machaj 

Prosta Ekonomia
Подписаться 151 тыс.
Просмотров 56 тыс.
50% 1

Jakie są rodzaje stóp procentowych ustalanych przez banki centralne? W jaki sposób bank centralny wpływa na oprocentowanie kredytów?
Nauka ekonomii w prosty i przystępny sposób!
LINKI
WSZYSTKIE ODCINKI: prostaekonomia.pl/podstawy-ek...
ANIMACJE: toin.pl/
WESPRZYJ nasz projekt:
prostaekonomia.pl/wsparcie/
patronite.pl/prostaekonomia
ECON CLIPS: econclips.com/
Odwiedź nas na stronie WWW: prostaekonomia.pl/
Odwiedź nasz kanał RU-vid: bit.ly/1RwgMA6
Odwiedź nas na Facebooku: on. 1GMcZ13
Śledź nas na Twitterze: bit.ly/1NsPHyq
Oglądaj nas na Instagramie: bit.ly/1Pnpph2
★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
Prosta Ekonomia to blog ekonomiczny. Naszym celem jest nauka ekonomii poprzez lekkie w odbiorze filmy animowane. Poruszamy różne zagadnienia ekonomiczne, często angażując fanów do interakcji. Ekonomia, finanse, pieniądze, oszczędzanie, inwestycje, systemy monetarne i systemy ekonomiczne - to wszystko znajdziesz w naszych filmach i podcastach. Dowiesz się jak zdobyć bogactwo i jak podejmować dobre decyzje finansowe. Będziesz umiał lepiej zarządzać swoimi finansami osobistymi. Unikniesz piramidy finansowej oraz kredytu, który wpędzi Cię w pułapkę kredytową. Poznasz lepiej funkcjonowanie gospodarki. Poznasz działanie banków centralnych i banków komercyjnych. Inflacja i deflacja nie będą już zagrożeniem, a kryzys stanie się okazją, a nie tragedią finansową.

Опубликовано:

 

10 янв 2019

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 52   
@Flint88Sky
@Flint88Sky 5 лет назад
Świetny materiał! Nie trzeba mieć ekonomicznego zacięcia aby zrozumieć, o co chodzi z NBP i mechanizmami stóp procentowych :)
@Gajetan666
@Gajetan666 9 месяцев назад
Tu akurat mechanizm jest inny czyli jest telefon od prezesa i stopy są dostosowywane zgodnie z partyjną wolą
@prastarydziad7078
@prastarydziad7078 3 года назад
Wreszcie wszystko zrozumiałem! Dziękuję!
@bartomiejkiedrzynek8726
@bartomiejkiedrzynek8726 5 лет назад
Dziękuję za bardzo dobry materiał. Pozdrawiam;
@ukaszstrzelecki9157
@ukaszstrzelecki9157 4 года назад
W końcu zrozumiałem o co chodzi! Jesteście wielcy
@admancr2823
@admancr2823 8 месяцев назад
Bardzo przystępnie podana wiedza. Dziękuję😊
@piotrarturklos
@piotrarturklos 4 года назад
Jedyny materiał w polskim YuoTubie o tym, CO to są stopy procentowe, a nie tylko o tym, jakie pośrednie skutki powodują.
@prastarydziad7078
@prastarydziad7078 3 года назад
Wreszcie
@Norembero
@Norembero 2 года назад
Czemu obecnie WIBOR jest wyższy od stopy lombardowej (przełom roku 2021/2022)?
@kubakubicki9135
@kubakubicki9135 5 лет назад
Szczerze mówiąc niewiele rozumiem z tego. To jest bardzo skomplikowane. Jedne co mi się nie podoba że odsetki mogą wzrosnąć po zaciągnięciu kredytu przez co musimy oddać więcej niż wcześniej myśleliśmy, że oddamy.
@Jakub1500
@Jakub1500 4 года назад
Tego to powinni w szkołach uczyć Dziękuję za film i polecam stronę instytutu Misesa. Jest tam bardzo dużo świetnych e-booków o ekonomii. Przy okazji, jak myślicie do ilu będzie musiała wzrosnąć oficjalna inflacja żeby RPP podniosła stopy? Glapiński mówił, że za jego kadencji większa szansa jest na obniżenie XD
@mix3k818
@mix3k818 5 лет назад
Dobre na Pp.!
@bolo-mh1ig
@bolo-mh1ig 5 лет назад
Po 2008 r. wprowadzono mechanizm ratowania banków nie przez niskie stopy % ale przez dokapitalizowanie banków i instytucji finansowych a później przez skup obligacji . Niskie stopy % nie służą do ratowania banków bo niby dlaczego miałyby służyć skoro banki nie obracają swoimi pieniędzmi. Owszem większa akcja kredytowa daje większy zysk banku tak jak niska cena i większy obrót w sklepie jednak to nadal nie są pieniądze banków a pieniądze depozytariuszy.
@Adamus1410
@Adamus1410 5 лет назад
Teoria - po pierwsze w sytuacji zacieśnienia, zaostrzenia polityki monetarnej trudniej o dostęp do taniego finansowania, więc dla części banków to problem i można tu podać liczne przykłady, gdzie banki nie tyle może zbankrutowały, co straciły płynność, dwa polityka niskich stóp procentowych sprzyja wzrostowi gospodarczemu, co oczywiście ma, także swoją drugą stronę i wbrew tytułowi kanału ekonomia wcale nie jest prosta i mamy wielokrotnie do czynienia ze zjawiskami, które nie są tylko dobre, czy tylko złe, a racjonalna i dobra polityka monetarna w praktyce wcale nie jest taka oczywista, co do narzędzi, wyborów, zastosowanych narzędzi.
@karolgajko
@karolgajko 5 лет назад
Ja akurat jestem wielkim przeciwnikiem bankowości centralnej. Niech pieniądz będzie wolny
@piotrchmielewski148
@piotrchmielewski148 5 лет назад
Gdyby pieniądz był wolny, to pojawiłoby się, proporcjonalnie do dynamiki wzrostu gospodarczego, więcej kredytobiorców podejmujących ryzykowne decyzje. System bankowy byłby mniej stabilny, gdyby nikt nie korygował sytuacji na bieżąco.
@karolgajko
@karolgajko 5 лет назад
@@piotrchmielewski148 dlaczego? Nie rozumiem twojego toku rozumowania, możesz wyjaśnić szerzej? Jednak bliższy jestem przekonania, że wolna bankowość z wolnym pieniądzem będzie dużo bardziej stabilna niż dzisiejsza bankowość przez takie zjawiska jak realna konkurencja, samowymuszanie kontraktów oraz realne stopy procentowe
@piotrchmielewski148
@piotrchmielewski148 5 лет назад
@@karolgajko Wydaje mi się, że pojawiłyby się banki oferujące bardzo tanie kredyty, ustalając swoje oprocentowanie poniżej wartości rynkowej w celu zwiększenia udziału w rynku. A te z kolei zachęcałyby kredytobiorców do nieprzemyślanych inwestycji prowadzących do strat. I co wtedy? Taki bank zamiast rozszerzać działalność mógłby utracić płynność finansową i zapoczątkować kryzys w całym sektorze. Cykl koniunkturalny mógłby ulec skróceniu, gdyby nikt nie wpływał na banki komercyjne. Wysokie stopy procentowe hamują oczywiście rozwój, ale skłaniają do podejmowania bardziej przemyślanych decyzji. Ale to tylko moja opinia.
@karolgajko
@karolgajko 5 лет назад
@@piotrchmielewski148 być może że powstały by banki oferujące tanie kredyty, ale wolna bankowość to też odpowiedzialność - bez BFG (bankowy fundusz gwarancyjny). Nikt nie będzie ratował upadającego banku, co będzie skłaniało banki do podejmowania rozsądnych decyzji. Cykl koniunktury jest między innymi spowodowany przez bank centralny, przed utworzeniem FED w stanach zjednoczonych, cykle były niemalże niezauważalne. Poza tym dumping cenowy jest nieskuteczny na wolnym rynku. Podsumowując, twoje obawy są moim zdaniem przesadne, rynek sobie poradzi
@Shadoree
@Shadoree 5 лет назад
@@karolgajko "Nikt nie będzie ratował upadającego banku, co będzie skłaniało banki do podejmowania rozsądnych decyzji." XD XD XD
@lesniak60
@lesniak60 5 лет назад
Czyżby odcinek na fali "popularności" NBP ? :D
@macx3000
@macx3000 5 лет назад
Super odcinek!A ty myślisz o założeniu własnej firmy? Na pewno by Ci się udało!
@legionista64
@legionista64 5 лет назад
Świetny teoretyk nie musi być świetnym praktykiem
@FeliksKoneczny1862
@FeliksKoneczny1862 5 лет назад
Odsubskrybowało mi kanał. Subskrybuję ponownie.
@y8pfaorl
@y8pfaorl 5 лет назад
👍🏻
@maciejsieracki2429
@maciejsieracki2429 4 года назад
Obecnie na wysokość inflacji bank centralny praktycznie nie ma wpływu przy prawie zerowych stopach, największy wpływ ma koniunktura światowa, inwestycje zagraniczne oraz głownie zadłużanie sie państwa czyli dodruk pieniądza poprzez skupowanie obligacji przez banki centralne.
@Jaro613
@Jaro613 4 года назад
Co to za muza na końcu?
@kubaczajkowski6243
@kubaczajkowski6243 2 года назад
A jednak jesteśmy na początku 2022, gdzie WIBOR robi sobie co mu się podoba i wygląda jakby stopy procentowe próbowały go gonić. 5 kwietnia WIBOR 6M = 5,15%, stopa ref = 3,5% (!) a stopa lombardowa = 4% (!). Dzień później pada decyzja RPP o podwyżce wszystkich stóp o 1%, a dwa dni później WIBOR dalej swoje i 6M już 5,54%! Myślę że wiele osób się nad tym zastanawia obecnie i byłoby wdzięczne za komentarz.
@marunio435
@marunio435 4 года назад
Zmiana stóp procentowych nie powinna dotykać ludzi spłacających kredyt. Dla mnie jest to zmiana reguł w trakcie gry.
@jarekd5577
@jarekd5577 2 года назад
I teraz nasówa się pytanie, lepiej jak rata kredytu podskoczy nam z 1300 na 1900 czyli o 600zł (aktualnie WIBOR 6m ) czy inflacja wyniesie 10% czyli z 2000tys które wydamy na życie do 2200zł. Osobiście wolę wydać więcej na jedzenie niż napychać kasę banksterą, przy nadal rosnącej inflacji.
@cupi467
@cupi467 5 лет назад
Który z kanałów jest tym pierwszym? Jak angielski to przescignelismy ojca
@ProstaEkonomia
@ProstaEkonomia 5 лет назад
Pierwszy był polski:)
@awrona6
@awrona6 5 лет назад
Jedna kwestia wydaje mi się nie do końca logiczna. Jeżeli WIBOR spadnie, banki komercyjne będą płaciły mniej odsetek co przełoży się na niższe odsetki przedsiębiorstw. Czemu zatem przedsiębiorstwa miałyby podnosić ceny swoich produktów, skoro płacą mniej odsetek i zmniejszają się ich koszty?
@niewerbalnie4110
@niewerbalnie4110 4 года назад
Dokładnie o tym samym pomyślałem. W filmie przedstawione jest to tak, ze banki pozyczają firmom więcej pieniędzy, więc więcej pieniędzy jest na rynku przez co podaż pieniądza wzrasta i jego cena spada. I wlasnie w tym momencie, kiedy piszę ten komentarz chyba zrozumialem o co w tym chodzi. Jesli podwyzszymy stopy procentowe, to dajemy sygnal dla kapitalistow: "hej! Pieniadze sa teraz duzo warte, wiec zwiekszamy ceny ich pozyczania! I jak ktos nam wplaci pieniadze do banku to tez mu zaplacimy za to wiecej... no bo pieniadze sa teraz duzo warte!" A jak pieniadz sam w sobie jest duzo warty to ceny spadaja prawda? Bo mozna za ten pieniadz kupic wiecej rzeczy.
@arekczarnecki4942
@arekczarnecki4942 4 года назад
Czego tu nie rozumiesz? To jest bardzo proste. Zmniejszasz oprocentowanie kredytów. W ślad za tym idzie więcej kredytów a więc więcej wydrukowanych pieniędzy przez banki. Poczytaj sobie o rezerwie cząstkowej i kreacji pieniądza w systemie bankowym. Więcej pieniędzy przy takiej samej liczbie towarów oznacza, że ceny towarów muszą wzrosnąć. Pomyśl, że masz do sprzedania 10 mieszkań i nie ma na nich kupców bo ludzie nie dostają kredytów. Zmiana oprocentowania powoduje, że ludzie dostaną łatwo pieniądze więc developer nawet może zwiększyć cenę mieszkań bo i tak je sprzeda. Kiedy ludzie w końcu zrozumieją żeby nie brać na wszystko kredytów. To powoduje wzrost cen !!! Na tym zależy tylko bankom i developerom w przypadku mieszkań. Gdyby ludzie nie mogli znaleźć taniego kredytu to i ceny mieszkań by spadły!!!
@arekczarnecki4942
@arekczarnecki4942 4 года назад
I dlatego utrzymywane są niskie stopy procentowe niby po to aby był rozwój. Chodzi o to aby banki mogły nadal drukować pieniądze udzielając kredytów.
@stypall
@stypall 3 года назад
tt
@Iwillownyouandbehappy
@Iwillownyouandbehappy 5 лет назад
To wszystko pierdolnie.
Далее
Самое Романтичное Видео ❤️
00:16
меня не было еще год
08:33
Просмотров 2,7 млн
PPE: BANK CENTRALNY (FULL HD)
10:07
Просмотров 48 тыс.
STOPY PROCENTOWE: Czym są i jak działają? #BizON
15:08
Opieka medyczna w USA | Dlaczego jest taka droga?
38:00
PPE: POLITYKA PIENIĘŻNA
4:27
Просмотров 49 тыс.
Słowniczek finansowy - Czym jest WIBOR
6:00
Просмотров 4,9 тыс.
PPE: POLITYKA FISKALNA
4:47
Просмотров 40 тыс.