Köszönöm a videót, 8 éves kisfiammal egy éve mindent tőled tanulunk kirakni. 2x2, 3x3, 4x4 pyraminx, kilominx, gearcube, mirror cube. Én csak leírom neki, az algoritmusokat nem tudom mind megjegyezni. Neki sokkal jobban megy! Már az F2L-t is megtanultuk. Jó kis hobbi. Karácsonyig tervezzük az 5x5-öt is kirakni, jelenleg a 4x4 algoritmusokat irkáljuk és tanuljuk :)
hat ez ismet ultra jo lett:) December vegen tanultam meg altalad a 3x3-ast, most itt volt az ideje a 4x4-nek az elparityk magyarazata szerintem lehetne precizebb, eleg nehez igy video alapjan kovetni, de azert megoldottam. jol jonne egy toled megszokott bal belso 2x, teteje jobbra, stb. ugy nagyon konnyen megjegyezheto.
nagyon jó ahogyan elmagyarázod és ha a te videóid nem lennének fönn akkor én se a 2x2-es kockát a 3x3-as kockát és a 4x4-est nem tudnám ki rakni! (hamarosan jön az 5x5-ös.)🙂
Kedves András! Nekem az jött ki az utolsó lépéseknél, hogy meg van a sárga "kereszt" de az elpároknál a Nsárga és a zöld fel van cserélve. Mit tegyek? Használjam azt az algoritmust amit a 3×3 nál kell ilyenkor?
3 года назад
Szia! Ha az élpárok önmagukban rendben vannak, csak rossz helyen vannak, akkor a 3x3-asnál használt algoritmusokkal lehet a kész élpárokat cserélgetni. Ha úgy érted, hogy a narancs és zöld élpárok össze vannak keveredve, azaz van két kevert N-Z élpárod, akkor előbb őket kell helyesen összepárosítani, és utána a kész élpárokat rendezni. Ez utóbbi algoritmust 12:15-nél láthatod.
Egyébként nagyon jóa videó, de van egy rész amit sokkal könnyebben meg lehet oldani. Mikor a S oldalnál rendezed a sarkokat,akkor nem kell elrendezd,hanem csak tedd be hogy a S oldal kész legyen,aztán a rossza sarkot lehozod a jobb oldalon,az oldalt vissza, fent megkeresed a helyét, berakod és akkor lejött egy következő éd így tovább mind a 4nél.Remélem értehtő volt.Kérlek válaszolj valamit!
2 года назад
Szia! Kösz a tippet! Sok megoldás létezik egy-egy helyzetre, én igyekszem egyszerűbb algoritmusokat használni. Így előfordulhat, hogy kevésbé hatékony, hosszadalmasabb megoldást adok, de talán ez könnyebben befogadható.
A kérdésem az lenne, ha csak egy sarok rossz mit kell csinálni? Konkréten a narancs-zöld-sárga sarok van elfordulva minden más jó. A kocka elég új még nem esett szét és a matricák sem lettek leszedve, csak forgatva volt. Már többször kiraktam, de itt nem tudom mit csináljak.
11 месяцев назад
Ez biztos, hogy "érvénytelen" állapot, ez forgatással nem jöhet létre, és nem is rakható ki. Ha nem esett szét, lehet, hogy kirakás közben véletlenül helyben elfordult. Nyugodtan ragadd meg ezt az egy elemet, és egy óvatos(!) de határozott mozdulattal fordítsd a helyére. Ha nagyon nem engedi magát a kocka, érdemes az egyik oldalt meglazítani. A négy közép között óvatosan benyúlva egy kereszt csavarhúzóval eléred a csavar, és elég csak meglazítani. Erre valószínűleg nem lesz szükség, de ha nem enged a kocka sosem szabaad erőltetni! Ha helyrekattintottad az elemet, keverd össze, rakd ki újra, hogy lásd, most már rendben van!
Szia lehetséges privátban egy kis segítséget kérni tőled? Az egész kockát kiraktam, kivéve, hogy két sarok rossz helyen van (felcserélve) és itt elakadtam, nem tudom mi a megoldás. Köszi
Nagyon jól magyarázol értek mindent, de amikor párosítom az éleket mindig 4 rossz él marad mert elrontom a jó éleket tudnál ebben segíteni?
3 года назад
Szia! az élek párosításakor a mutatott algoritmushoz három rossz élpár kell. Kettőn van a két összepárosítandó elem, egy harmadik azért kell, mert azt teszem be a kimozdított élpár helyére, hogy mikor visszaforgatok, egy rossz romoljon el. Amikor már csak két rossz élpár marad, ez az algoritmus nem működik, kell egy másik, ezt is megmutatom. Az élkocka párosítást 8:48-tól láthatod, 10:45-nél mondom el, hogy három rossz él kell. 12:15-től láthatod az utolsó két élpár illesztését és előtte egy pici magyarázatot. Javaslom, hogy gyakorold be ezt a lépést, mielőtt tovább mész.
Amikor a fehér oldalt kell kirakni akkor elkezdtem, és…ez nem hiszem el..fel volt cserélve a piros s a zöld, tehát hogy a fehér sarok talált de a másik felén kellett volna legyen a piros s a azöld..lezdhetem ujra
2 года назад
Szia! Ha egy fehér sarok fent van rögtön, de nem jó helyen, nem érdemes vacakolni vele, ha beteszed az oda valót, az kilöki a rossz helyen lévőt. Ha egymás helyén vannak, az egyiket egy fordítással hozd az alsó sorba, lent forgasd ki, hogy mikor az első forgatást visszacsinálod, ne legyen gond, így az alsó sorból már a helyére tudod rakni.
12:48 nál amikor a két élt elkell helyezni én akárogy kavartam az nem sikerült... Olyankor mit kell tennem, hogy sikerüljön, vagy van erre algoritmus?
5 лет назад
Három egyszerű lépés. Azt az állapotot kell elérni, hogy a két utolsó összekeveredett él, ahol a két-két élkocka "egymás párja", úgy helyezkedjen el, ahogy a videón is látod, azaz az egyformák egymással szemben legyenek. Ha éppen úgy állnak, hogy ez "keresztbe" van, tartsd úgy a kockát, hogy a felső lapon legyen a két rossz él, az összekeveredettek jobbra és balra. A lépések pedig: R U' B. (Azaz jobb oldalt előre, tetejét óramutató járásával ellentétesen, hátsót balra). Ekkor a felső lapon elöl és hátul áll a két rossz él, immáron egymással szemben.
@ üdv. Jók a videók. Hobbiszinten szoktam néha kirakni a 2×2, 3×3, 4×4, 5×5 kockákat, de a fenti lépésnél most vakartam a fejem hogy hogyan tovább, pedig csak három lépés kellett... 🤔 Köszi.
Szia! Esetleg letudnád írni az "élpár"algoritmust + a sárgánál a 2 algoritmust így: DU' R U R' F stb, mert én úgy tudom legjobban megérteni és utána már megy, de most csak ritkán tudom királyi, vagy esetleg tudod hol találok efféle leírást a 4×4×4-eskockához? Írva nekem jobb lenne, azt tuti nem értem félre.Köszi!
2 года назад
Szia! Én nem nagyon használom ezeket a jelöléseket. Ha tanulok egy kockát video alapján, lerajzolom, lejegyzetelem magamnak, abból tudok én is a legjobban tanulni.
Na, végignéztem. Az az általános "problémám" az ilyen videókkal, hogy aki ezeket bemagolja, az ki tudja rakni a kockát, de nem érti. Én gyerekként rongyosra olvastam a Bűvös kockát, és ami algoritmus abban érdekelt, annak mindig a logikáját kerestem, hogy forgatás közben is tudjam, hogy melyik kocka merre és miért jár. Az én szememben nem sokat ér az olyan kocka, amit egy sekisenusi-kesenusuval vagy sufekine-sukenifesuval forgattak ki. Kb. mintha valaki arra flexelne, hogy beütötte a DNSTUFF/DNKROY kombót, és mekkora császár lett. Hát nem.
3 года назад
Szia! Érdekes filozófiai kérdés, hogy mennyire értékes tudás, ha értékes egyáltalán, egy mások által kitalált algoritmus ismerete. Mindenképpen igaz, hogy az a legjobb, legizgalmasabb, ha magad jössz rá a megoldásra. No de amikor alkalmazod mondjuk amásodfokú egyenlet megoldó képletét, nem vezeted le mindig elölről, hogy értsd, mikor melyik együtthatóval mi történik. Megelégszünk azzal, hogy tudjuk, ez a képlet (egy megoldó algoritmus) működik. Itt azt érdemes érteni, hogy az adott részproblémára mi a megoldás, a kreativitásra és megértésre ott van szükség, hogy a megfelelő algoritmust húzd elő a tarsolyodból, és azt megfelelően alkalmazd. Ez bonyolultabb kockáknál még inkább igaz. Másképpen feltéve a kérdést: mennyire érdemes érteni pontról pontra, hogy egy elem hogyan mozog, miért nem elégszünk meg azzal, hogy az algoritmus végén a kívánt helyzetbe kerül? Az is jó kérdés, hogy ha elakadsz, lehet-e segítséget kérni, és ha valaki megmutatja, akkor kié az érdem. Biciklizni is megtanulunk, habár nem biztos, hogy a perdület, az áttételszámítás vagy a forgatónyomaték működésének pontos értése fontos biciklizés közben. Hogy az élet császára-e valaki, aki ismeri ezeket az algoritmusokat, ezt mindenki döntse el maga. Én azt hiszem, a legtöbb zenész elégedett azzal, hogy el tud játszani egy darabot, és nem tör zeneszerzői babérokra.
@ Érdekes megközelítés, látok is benne igazságot. Egy kicsit fekete-fehéren láttam/látom a kocka megoldását, de most elgondolkodok azon, hogy lehet hogy mindenkinek a saját igazságát kell helyesnek éreznie, és ha valaki attól boldog, hogy algoritmusokkal tudja kirakni a kockát, akkor az egy helyes igazság, mert boldogságot okozott. Az nem számít, hogy én mit gondolok erről, mert az én érzéseimmel én élek együtt. Köszi a választ. :)
legközelebb kicsit lassabban és akkor érteni fogom
2 года назад
Érdemes lépésenként meg-megállítani, gyakorolni, és úgy tovább menni. Ha valami nem világos, vissza lehet tekerni, esetleg jegyzetelni. Én igy szoktam videóból tanulni. Türelem, kitartás, sok gyakorlás!
Ettől gyorsabban be se mutathattad volna az algokat -_-
4 года назад
A sebességet nehéz eltalálni. Én, mikor YT-ról tanulok algoritmusokat, sokszor megállítgatom, visszatekerem, néha le is rajzolom magamnak. Több kritika is érte ezt a vidót, igyekszem ezentúl egy kicsit részletesebb lenni.
Miattad most az egész kockám elkeveredett. Túl gyorsan mész
5 лет назад
Szia! Hát... nyilván nem én kevertem el a kockát. Szerencsére a videó megállítható, visszatekerhető, így a tempót mindenki kedve szerint állíthatja be. Emellett egy ilyen oktató videót nem kell és nem is lehet egy az egyben lekövetni. Érdemes a lépéseket többször megnézni, begyakorolni, azután továbblépni. Én néha még le is rajzolom, mikor valami nehezet tanulok. Kell az előismeret is, úgy könnyebb az esetleg gyors tempót követni. Remélem, nem keseredtél el nagyon, és végül megtanulod kirakni!
Amikor az éleket rakom nem jön ki mindig marad egy rossz pá
4 года назад
Szia! Egy rossz pár marad? Nem teljesen értem. Ha az éleket párositod, a végén marad kettő öszzekeveredve, arra találsz lépéseket a videóban. Amikor helyre teszed a kész éleket, az utolsó lehet, fordítva all. Azt meg tudod fordítani, ez az algo is szerepel a videoban. Vagy más valamire gondolsz?