Hyviä valintoja. Japella on avaimet Highlander-universumin avaamiseen ja melkein arvaan että klassikkokimaraan mahtuu tämä ensimmäinen osa. Olisi kuitenkin todella mielenkiintoista kuulla ja nähdä että pilkkoisit koko leffasarjan näiden Alien-videoidesi tapaan joskus tulevaisuudessa. Ehkäpä sitten, kun remakea saadaan vihdoin pihalle.
Kylmä hiki nousi otsalle kun vilkaisin että montako noita leffoja onkaan tehty + sarjat siihen päälle. Tuon voisi ottaa projektiksi sitten joskus hamassa tulevaisuudessa kun jonossa ei ole näin paljon kamaa kuin nyt.
Japen Leffablogi oot hyvä tekemään just niistä elokuvista mistä kannattaa puhua :) mutta mun mielestä Darth Vader on se numero 1. Kaikilla on kuitenkin oma mielipide! Toivon että nähdään jollain tavalla Vader episodi 8 elokuvassa. Luulen että se tulee riehumaan jossain FlashBackeissa :)
Omat suosikit on Darth vader Tähtien sodista , Biff Tannen paluu tulevaisuudesta varsinkin sen kakkososan , Hector Barbarossa pirates of the caribbeaneista , Enkelisilmä hyvät pahat ja rumat , Loki marvel leffoista , samat jokerit mitkä sullakin oli batmaneista ja Lucius Malfoy harry pottereissa.
Tietysti kun tämä on sun lista niin en voi valittaa, mutta hieman yllätyin että taru sormusten herrasta Sauron ei päässyt mukaan. Mutta mun lista olis: 10 Korppi (alfred j kwak), 9 agentti smith (matrix) ,8 Hans Gruber (die hard), 7 silppuri (1990), 6 terminator (eka leffa),5 Jafar (aladdin), 4 ramsy bolton (game of thrones), 3 sauron (LOR), 2 darh vader (tartteeko edes sanoa), 1 Jokeri(2008)
Jätin tarkoituksella kaikki mykät hirviöt ja robotit pois ja se selittää miksi Predatorit, Terminatorit ja vastaavat eivät ole mukana. Tajusin vasta julkaisun jälkeen että tästä olisi voinut mainita erikseen mutta minkäs teet kun hidas sytytys.
mun top 5 lempi pahikset 5. Biff Tannen(Back To The Future - Trilogia) 4. Doc Ock(Spider-Man 2 2004) 3. Silppuri (TMNT 1990) 2.Jokeri (The Dark Knight 2008) 1. Agent Smith(Matrix 1999) siinä oli mun top 5 lempi pahikset :) (muokattu)
"Eläinsuojelu yhdistysten pahin painajainen." En tiiä miks mutta toi lause saa itelleni sellasen eeppisen fiiliksen. Todella kuvaava lause silppurista (ei- sarkastinen- lause). Mulle tulee mieleen kuinka uhkaava ja kuinka mahtava fiilis siitä tulee aina kun katon vuoden-90 turtles leffan.
Akakabuto pyöri alustavissa spekuloinneissa mutta sitten päätin jättää kaikki hirviöt, robotit ja vastaavat mykät tapaukset pois. Todella kuumottava tapaus kyllä etenkin tuossa lopullisessa, irvokkaassa muodossaan!
Mun top 10 lempi pahista on nää ei oo sit missään järjestyksessä sitten 10. ivan drago 9. green goblin 2002 8. bennet 7. kylo ren 6. Joker 2019 5. Vulture 4. Palpatine 3. Darth vader 2. Joker 1989 1. Joker 2008
En uskalla pistää paremmaks tästä listasta, ku puhutaan pahiksista :D! Mut jos omat suosikit, niin: 10. Hannibal Lecter ( Punainen lohikäärme ) 9. Walter Peck ( Ghostbusters 2 ) 8. Bennett ( Commando ) 7. Tooth Fairy ( Manhunter ) 6. Terminaattori ( The Terminator ) 5. T-1000 ( Terminator 2 ) 4. Annie Wilkes ( Piina ) 3. Hans Gruber ( Die Hard ) 2. Nurse Ratchet ( Yksi lensi yli käenpesän ) 1. Darth Vader ( Original Star Wars )
Ei paha, ei paha! Makuasioitahan nämä ja hyvät pahikset eivät kyllä elokuvamaailmasta kesken lopu. Tästä voisi varmasti tehdä Vol 2:n ihan heittämällä eri nimillä. Walter Peck on kyllä yksi munapää ja William Atherton tuntuu olevan vastaavien roolien spesialisti kuten Die Hardeissakin on nähty. Käsittääkseni äijä hoiti roolit niin hyvin että sai kärsiä tästä jopa vapaa-ajallaan 80-luvulla kun jengi meinasi käydä rinnuksiin kiinni Athertonin kävellessä kadulla. A job well done!
Vol 2 ois kyl siisti lisä tähän ja Atherton ei ollu ainoa joka kärsi, niinhän se Dirty Harrystä tuttu Scorpion mieskin. Mut ei muutaku Vol. 2:sta harkintaan :)!
Suosikki pahikseni on ehottomasti Jokeri. Kaikki versiot ovat siitä hahmosta huikeita! Kakkos sija on varattu Keisari Palpatinelle. Pikkujätkästä asti ihaillu sitä sähkön ampumista. Kolmosena on sitten Bloefeld, Bond elokuvista. Jostain syystä mukavan Godfather teemanen hahmo. Ja onha niitä paljo muitaki, maininnan arvosimpana Vihreä menninkäinen 2002 Spider manista!
mun lemppari pahis star wars: sista on grievous koska hänen tarina olemus ja persoona on kuin terminaattori + shit/jedi mestari + yli luonnollinen murhaaja + kova vastus + ei tyhmä tapaus + neljä vitun miekkaa käyttävä tyyppi + jatkuvasti ragettava tappaja + hän on vittu kyborgi = kenraali grievous (millon alien maratooni jatkuu?)
Japen leffavlogi okei ja anteeksi kun vastaan myöhässä kiitos koulun mutta ootko jo päättänyt milloin gremling 2 arvostelu tai 10 juttua joita et ehkä tiennyt videoita lisää kanavallesi (ja sun videot on mainioita ja siksi tilasin kanavas)
Bruno Ganzin Hitler elokuvassa "Perikato" on syvällisin pahishahmo(Jos oikeasti hah-mo-a voidaan mainita;) Ganzin suoritus on karmean realistinen, vaikken tuosta todistetusti tiedä synnyin vasta -73? Brunon suoritus on paras pahis , jonka varjosta maailma ei koskaan tokene ei kuvitteellisesta/eikä historiallisesta taakasta A.H:n shiluetille jäävät kaikki elokuvamaailman antagonistit pahasti velkaa. Karmea todellisuus on fiktiota aina parempaa, ja siihen liittyvä omituinen historian hämärään liittyvä mystifiointi.
1. Ramses (The Prince of Egypt) 2. Long John Silver (Treasure Planet) 3. Darth Vader 4. Jokeri (Batman 1989) 5. Silppuri (Teenage Mutant Ninja Turtles 1990) 6. The Horned King (The Black Cauldron) 7. Voldemort 8. Saruman 9. Magneto (X Men) 10. Gaston (Beuty & The Beast 2017)
Omat suosikkipahikset: 1. Batman (1989) - Jokeri 2. Menetetty maa - Anton Chigurh 3. Robocop (1987) - Clarence Boddicker 4. American Psycho - Patrick Bateman 5. The house that Jack built - Jack 6. Leon - Stansfield 7. Sleepers - Nokes 8. Star wars - Darth Vader 9. Star wars - Darth Sidious 10. Spawn - Violator
5 grievous vai miten nyt kirjotetaankaan star warsista se robotti jolla on 4 kättä 4en tiiä lasketaanko mutta michael myers 3bane(dark night rises) 2jokeri (dark knight) 1darht vader ylläri pylläri
Jännä ajatella et tästäki videosta on jo 2 vuotta... Siihen aikaan kahtelin tosi aktiivisesti teikäläisen videoita, mut jossain vaiheessa se vaan jäi. PS. Mää oon tällä videolla
Hyvä lista, mutta unohdit Clarence Boddickerin Robocopista! ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-QdZqKVcI9m8.html Oma ehdoton suosikkini! Can you fly, Bobby?
Boddicker on yksi niistä nilkeistä joka tuli mieleen siinä vaiheessa kun video oli jo tehty. Aivan totaalinen mulkku ja olisi kyllä kuulunut tälle listalle!