Тёмный

73 - Victron MPPT RS 450/100 - lepiej obejrzyj zanim kupisz 

smart diy
Подписаться 10 тыс.
Просмотров 11 тыс.
50% 1

Ładowarka Victron MPPT RS 450/100 - sprzęt, nad którym spędziłem długie godziny, aby zaczął działać, jak tego chciałem ;)

Наука

Опубликовано:

 

13 май 2023

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 181   
@repacar5259
@repacar5259 Год назад
witam wszystko działa prawidłowo z tego co opowiadasz musisz delikatnie zmodyfikować system i będzie jak oczekiwałeś i pytanko czym następuje odłączenie lub inaczej jak bms ogranicza prąd ładowania i poboru w bankach przez co rozłącza ważne skontaktuj się spróbuję coś dodać pozdrawiam
@smart-diy
@smart-diy Год назад
BMS jest podłączony przez CAN do cerbo i steruje dvcc za pomocą parametrów CCL, CVL i DCL. Ogólnie działa to jak najbardziej poprawnie. Jedyne samo zarządzanie mocą przez victrona mi się nie podobało, bo ładowarka stała bezczynnie, a pakował mi energię z falownika AC do baterii. Oczywiście ja z tego AC dalej chcę móc ładować aku... ale wtedy gdy energii jest za mało w danym dniu - teraz mam zamiar dodać jeszcze solar forecast, aby zarządzać, co ładuje aku... czy tylko dc, czy dc i ac razem. Ogólnie możliwości są tu duże, ale trzeba się trochę pobawić ;)
@ParagonDIY
@ParagonDIY Год назад
Dobry materiał, akurat trafiłeś w moment kiedy taką zabawkę też kupiłem :P Pozdrawiam
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Dobrze... będę miał z kim omawiać swoje problemy ;)
@automatykagliwice
@automatykagliwice Год назад
Ja borykam się teraz z innym problemem, mianowicie ładowarka po uzyskaniu przez baterię napiecia ładowania to zaczyna bujać mocą ładowarki od mocy maksymalnej do 0W i nie wiem za bardzo gdzie szukać. Zaczynam się zastanawiać czy to nie wina braku trybu float tzn. moj system nigdy nie przechodzi do float.
@remigiuszdejnarowicz7764
@remigiuszdejnarowicz7764 Год назад
@@automatykagliwice Dziwne. U mnie jest limit na DVCC ustawiony (specjalnie nie pcham magazynu do 100% - dziwnie mi się ogniwa wtedy zachowują), ale jak dojdzie do wskazanego napiecia, to przechodzi z bulk do absorption (przy wskazanym napięciu) i widać na wykresach jak ładnie maleje wtedy prąd. U mnie jest akurat 450 | 200 - ale to w zasadzie te same bebechy. Nie kojarzę żebym widział float u siebie w ogóle. Może to kwestia ustawienia battery protect w ESS'ie? "Optimized with BatteryLife" dziwnie u mnie działało, ale przy LFP się tego nie używa.
@ParagonDIY
@ParagonDIY 10 месяцев назад
@@smart-diy Nom Droga już bez powrotu, takie akcje od Victrona utwierdzają mnie że to dobra decyzja :)
@VictronEnergyPoland
@VictronEnergyPoland Год назад
Bardzo dobry film, daje suba 😉
@smart-diy
@smart-diy Год назад
A dziękuję ;)
@jakubcichocki
@jakubcichocki Год назад
Wydaje się, że sprzęt sprawdziłby się fajnie jako typowa wyspa - po drugiej stronie rs smart’a i masz komplet (choć w sumie dlaczego nie wtedy smart solara?). W układzie falownikiem AC i gridem - ilość problemów i kombinacji raczej dyskwalifikuje go. Nie odważyłbym się też sterować node redem tak krytycznym i wrażliwym na opóźnienia parametrem. Szacunek za dociekliwość w temacie!
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Nie no bez przesady... ten nodered jest tam zainstalowany przez victrona... właśnie cały urok victrona w tym, że można na nim realizować niestandardowe scenariusze... a nie tylko takie jak przewidział producent... nie tylko happy flow ;)
@matt635d8
@matt635d8 Год назад
Założyłem 2 sztuki mppt rs 450 - 200 i 80 paneli . Potężna maszyna 400 amp dc . Wstaje rano i działa dobzachodu slonca. Jeśli masz ess to baterie są ładowane wpierw . Da się ustawić dc coupled pv i pchanie w sieć . Mppt rs przycina moc do spadku napięcia dc .
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Mppt rs przycina moc do spadku napięcia dc . - co przez to rozumiesz?
@user-ni1ff5cu8j
@user-ni1ff5cu8j Год назад
Super info. Zastanawiam jak masz rozwiązaną kwestię pomiaru oddawania energii do grida. Ja mam system Victrona jednofazowy i na pierwszej fazie jest miernik energii . Powinieneś mieć taki tylko na trzy fazy. Myślę ,że odpowiednia kolejność jego podłączenia i konfigurowania może rozwiązać problem z odpowiednim podziałem energii.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Ja mam taki licznik, a właściwie miałem, bo obecnie jest odłączony, bo nie mam już nic pomiędzy victronem a gridem (żadnych odbiorów, ani falowników) i nie jest już potrzebny - pomiar grida został przełączony na multiplusy. Raczej nie ma tu błędów w konfiguracji, ale w sposobie działania samego ESS.
@remigiuszdejnarowicz7764
@remigiuszdejnarowicz7764 Год назад
@@smart-diy Ja odpuściłem sterowanie tym licznikiem bo ewidentnie system miał problem z utrzymaniem grid-set-point. Strasznie pływał przy urzadzeniach bioracych duzy prąd. Widać było jak korygował moc w chwili ich załączenia i wyłączenia. Prad mi wtedy "wyciekał" do sieci. Może to kwestia dodatkowych opóźnień na komunikacji czy coś? Nie wiem. U mnie dalej jest podpięty, ale już nie używam go do sterowania pracą systemu. Nie dziwię się że Victron ma w ofercie jeszcze dodatkowe, zewnętrzne, indukcyjne czujniki prądu do takiej konfiguracji (gdzie mamy coś przed falownikiem, zamiast podpięcia ich pod OUT2)
@CryptoMineMaestro
@CryptoMineMaestro Год назад
@@smart-diy super materiał, mając licznik np.EM340 przed Victronami, a SolarEddge wpięty między licznikiem a Victronem (na AC in VE) to z poziomu ESS możesz skierować całą moc SE na GRID lub do ładowania Baterii i zasilania domu.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@CryptoMineMaestro Ale wtedy w przypadku braku grida tracisz SE... a ja chcę, aby w takim wypadku on zasilał mi też dom i ładował dalej baterie ;)
@CryptoMineMaestro
@CryptoMineMaestro Год назад
@@smart-diy jeżeli jest dopuszczalna przerwa pracy falownika to za pomocą styczników możesz przepiąć Node-redem.(u mnie będzie przepinało panele z GRID przed Victronami na AC OUT 2. Będę testował w przyszłym tygodniu.
@seba1234444
@seba1234444 Год назад
W sumie to co chcesz osiągnąć to wydaje się dość standardowym scenariuszem (przynajmniej w PL) dziwne, że nie działa oob. Jak sądzisz, czy mając wyłącznie ładowarki MPPT victrona, bez inverterów AC powinno działać bez konieczności aż tak mocnego wsparcia własnym algorytmem w node red? Chciałbym osiągnać maksymalną autokonsumpcję, naładować baterię, a resztę oddać do sieci? A jeśli słońca za mało to zasilać odbiory z baterii, np do SOC 30% i dopiero wówczas zaczać import z sieci.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Jak bym mu nie pokazał tego falownika AC to ładowarka najpierw będzie zasilać odbiory, a później zacznie ładować baterię, jeśli coś dla niej zostanie. Co do oddawania z DC do grida to nie jest to w pl legalne, bo on nie jest na liście zatwierdzonych falowników. Póki co przynajmniej choć wiem, że prace nad tym trwają. Jednym słowem nie zarejestrujesz multiplusa i regulatora dc jako falownika on grid u operatora. Dlatego też ja jako on-grid mam falownik solaredge i to z niego tylko oddaję energię do grida. Ładowarka DC ma mi ładować baterię i ewentualnie zasilić odbiory.
@StefanoHD
@StefanoHD Год назад
Tu może pomóc Scheduled charging i zakończenie ładowania na określonym SOC. W czasie planowanego ładowania, najpierw bierze prąd z MPPT RS i dobiera resztę z AC aż do limitu mocy ładowania albo maksymalnego prądu jaki chce BMS z baterii. Jeżeli dojdzie do ustawionego SOC (np. SOC > 10%) to przestaje ładować baterię z AC, ale ładowarka DC cały czas go ładuje. Gdy bateria naładuje się do pełna powinien zacząć zasilać odbiory AC z ładowarki DC-PV przez MultiPlusa utrzymując pełne naładowanie baterii tylko czy u ciebie będzie działało tak samo jak u mnie ciężko powiedzieć. Cały ekosystem victrona jest specyficzny i może nie każdemu pasować ale jest elastyczny w dopasowaniu do potrzeb użytkownika. Powodzenia :D
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Hmmm ale scheduled charging dotyczy ładowania z grida, a nie z pv ac. Ja mam Minimum SoC ustawione na 50% i i tak ładuje a ac pv... bo domyślnie victron najpierw zasila odbiory, a później ładuje baterie... tak wygląda jego podstawowe działanie... a ja mu zaburzam to priorytetyzując jedną ładowarkę ponad drugą ;) Co do elastyczności to się zgadzam W innym tego typu systemie, jak trafiasz na ścianę, to się o nią rozbijasz.. a tu jednak da się zawsze jakoś obejść ;)
@StefanoHD
@StefanoHD Год назад
@@smart-diy zaplanowane ładowanie zmienia priorytet na ładowanie baterii nie ważne z jakiego źródła ale jak osiągnie limit ładowania przestaje ładować z sieci. Proponuję tylko włączyć i sprawdzić jak będzie się system zachowywał. Np. jak ustawimy ładowanie do 20% soc a mamy aktualnie 60% to powinien ładować dalej z DC i gdy naładuje do pełna będzie działał tak jak by ustawił keep batery charge.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@StefanoHD A to nie wiedziałem... sprawdzę. Dzięki! ;)
@matt635d8
@matt635d8 Год назад
Shared voltage sense można podłączyć do baterii . Grid setpoint trzyma grid na smyczy , zawsze na zero przy self consumption assistant takim jak ess . Mogę pokazać jak mppt rs daje w baterie tylko float a wali resztę w sieć przez quattro .
@smart-diy
@smart-diy Год назад
No ja mam uruchomione shared voltage sense i źródłem dla niego jest lynx shunt. Aby mppt rs wrzucał do sieci zamiast w baterię trzeba obniżyć CVL o jakąś wartość.. już nie pamiętam dokładnie - tak przynajmniej gość z victrona na grupie pisał. Mój BMS tego póki co nie potrafi.
@matt635d8
@matt635d8 Год назад
@@smart-diy konfiguracja multi pod mppt rs i float voltage .
@piotr1902
@piotr1902 11 месяцев назад
Ja zmieniłem zwykłego Solaredge na hybrydowy plus licznik energii od solaredge i świetnie ładuje baterie a Victrona używam tylko gdy nie ma sieci, problem jest tylko jeden że Solaredge nie chce pracować z obcymi bateriami. Da się to ominąć :)
@smart-diy
@smart-diy 11 месяцев назад
No niestety... SE ma dość hermetyczny system ;(
@jacekpp257
@jacekpp257 Год назад
Witam ,od ponad mieśiąca testuje taką samom ładowarkę też używanom (jak mówiłeś o zacisku pod przewód solarny też ukręcony jak kupowałem to z kawałkiem prżewodu).Ładowarka dość szybko ładuje, wiec kiedy doładuje do 100% wyłączy pv .Więc żeby były kożyśći z off-grid muśisz kontrolować aby cos zawsze pracowało np: bojler. Tak akurat ja robię. Pozdrawiam!
@smart-diy
@smart-diy Год назад
No właśnie też nad tym pracuje ;) Właśnie rzeźbię sobie regulator mocy do grzałek na esp i ssr'ach. Bo mam w zbiorniku od pompy grzałkę 3x3kw i wysteruję ją sobie dynamicznie względem możliwości ładowarki DC, aby spalać nadwyżki w buforze.
@Lumak83
@Lumak83 Год назад
Ja zakupiłem grzałkę 2x750W na DC, wiec będzie bez strat dc/ac. Sterowanie chcę zrobić na przekaźnikach sterowanych z Victrona 100/20. P.S. Apropo twojego wyłączenia ładowarki, też tak miałem kiedyś, że od 6.00 do ~9.00 ładowarka nie działała mimo,że hińczyk ostro produkował. Podaj datę, może koledzy coś kombinowali i przez vrm powyłączali nas?
@jakubcichocki
@jakubcichocki Год назад
@@smart-diy Jakbyś odniósł sukces - temat jest bardzo ciekawy. Niby prosty, ale opracowań sensownych nie znalazłem, a też trzeba to trochę porzeźbić z jakimś sensownym form factorem bo na SSRze może odłożyć się sporo ciepła więc należałoby spory radiator pod to dać. U mnie grzałeczka zaledwie 2kw 1f ale taką mam i też bym wypalił nieco nadrmiaru.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@jakubcichocki Są gotowe duże radiatory do tych ssr'ów, więc nie powinno być problemu.. z drugiej strony może zamiast radiatorów dać blok wodny i ogrzewać wstępnie wodę zanim trafi do bufora ? ;)
@jakubcichocki
@jakubcichocki Год назад
@@smart-diy AŻ tyle to tego ciepła tam raczej nie będzie ;-)) Faktycznie, po napisaniu komentarza zajrzałem jeszcze raz do hurtownii i allegro i są nawet gotowe moduły SSR do 40A zabudowane z radiatorem na szynę DIN - nie wiedziałem tego i to mi sporo upraszcza więc niedługo ruszam z tematem ;-) U mnie priorytetem nad grzaniem wody ma jeszcze ładowanie auta, będę ciągnął tylko z 1F, także jestem ciekaw ile realnie z nadwyżki to wyciągnie. U siebie ostatecznie wysteruję to z PLC, bo tak najpewniej i najszybciej. Jako ciekawostkę - solar edge ma swoje rozwiązanie pod to ale kosztuje skromne 2,5k ;-)
@MrMotyllo
@MrMotyllo Год назад
Mam podobny problem, tez pisałem na forum VE i też bez odzewu. Tam jest ewidentnie jakiś problem ze sterowaniem - tj woli ograniczać moc ładowarek MPPT zamiast ładowarek w Multi. Problem pojawiał się tylko gdy baterie wpadały w Absorbtion lub Float. Obszedłem poprzez wyłączanie ładowarek w Multi kiedy stan jest Absoprtion lub Float. Ładowarki MP włączone tylko gdy jest Bulk. DVCC wyłączyłem bo totalnie się rozjeżdżało. Feed in bez ograniczeń. Grid set-point zawsze ujemny (-90W). Ładowarki mam mniejsze 2 x 250/70 + 150/30 + Fronek 5kW. Obecnie jest ok, liczę, że Victron poprawi to sterowanie.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
No ogólnie mnie najbardziej wkurza, że przy pewnej konfiguracji pewne parametry przestają działać.. jak ten ccl i zresztą inne też.. gdyby był jakiś komunikat w sofcie... ale tu nic ;( Z drugiej strony dzisiaj testowałem ładowanie auta w off-grid i tu mnie victron pozytywnie zaskoczył, bo w trybie auto był w stanie zapanować nad wszystkimi elementami systemu i dopasować moc ładowania do możliwości pv.
@marek8928
@marek8928 Год назад
Jak włączysz DVCC a w nim CCL ustawisz na ZERO to magazyn ładować będzie tylko ładowarka MPPT (ustawiona na "grid feed excess"). Jak magazyn się naładuje ładowarka MPPT zacznie przekazywać energię do obciążeń i do sieci. Jeśli ustawisz max limit na grid-feed na poziomie Twojego Froniusa to do sieci MPPT praktycznie nic nie wyśle.
@tusaeu1714
@tusaeu1714 Год назад
Czy rózni się to od zwykłego invertera hybrydowego ? Ta ładowarka może ładować tylko magazyn? a nie moze oddawac rozumiem do sieci AC? brakuje mi kurcze informację co moze to czego nie moze inverter hybrydowy jakie zalety tego w stosunku do hybrydy?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
No to jest ładowarka... więc jej podstawowym celem jest ładowanie aku... ale może też zasilać odbiory poprzez multiplusy czy inne quattro... może też wysyłać do sieci, ale w PL victron nie ma certyfikacji na taki eksport... póki co. Zalety to przede wszystkim możliwość budowy trochę bardziej złożonych systemów niż pojedynczy falownik hybrydowy. Można np. mieć panele na kilka kierunków świata, różne panele itp. można sterować falownikami ac różnych producentów.. no tu możliwości jest multum... ale czasem trafia się jakaś ściana ;)
@matt635d8
@matt635d8 Год назад
Tak to tylko DC / DC . Wali prosto w baterie i zasila multiplusy .
@konrad693
@konrad693 10 месяцев назад
Wydaje mi się, że kłopoty wynikły już z założenia, że będziesz codziennie kończył cykl ładowania niezależnie od pory dnia. Ograniczając prąd ładowania na końcu cyklu na przykład w południe, na resztę dnia pozbawiasz układ ładowania za słońca bufora, którym jest bateria. Bez bufora mogą się dziać różne dziwne rzeczy. Pozdrawiam i dzieki za film.
@smart-diy
@smart-diy 10 месяцев назад
Nie do końca rozumiem komentarz ;( Ograniczenie prądu ładowania jest pod koniec cyklu gdy bateria jest już prawie pełna... i jest to sterowalne.. więc nie do końca rozumiem czego się pozbawiam.
@jerzol_KOMINIARZ
@jerzol_KOMINIARZ 11 месяцев назад
Jeśli chodzi o balansowanie na poziomie 2 czy 5 A to nie chodzi o rozjechane ogniwa tylko o szybkość ich wyrównania - przy większych amperach to szybciej się odbywa :-)) Tak przynajmniej ja to traktuje
@smart-diy
@smart-diy 11 месяцев назад
To muszą być baaaardzo rozjechane ogniwa ;)
@Nosiu
@Nosiu Год назад
pytanie off-topic: nazywasz serwery po planetach? całkiem ciekawe.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Jakie serwery?
@bartoski-ag
@bartoski-ag 3 месяца назад
jeżeli mam 10kW paneli, to musze kupić model 450/200 żeby ladować przepustowością 10kW? drugie pytanie, power bank planuje tylko 48V 10kWh na start (4x 12V/200ah), czy te 200A nie będzie za dużo? akumulator victron smart 200ah pisze Maksymalny prąd ładowania 400A, ale Zalecane ładowanie aktualny ≤100 A
@smart-diy
@smart-diy 3 месяца назад
Hej, 10kw paneli to raczej 450/200 bym brał, bo nawet przy ustawieniu wschód zachód taka ilość paneli to będzie za dużo dla setki... tam chyba coś w okolicach 7kwp ona potrafi przyjać.10kwh to bardzo mały bank - czemu idziesz w te victronowe baterie? Nie lepiej coś z rackowych wziąć? Co do prądu to pewnie przyjmą te 200ah, ale to będzie 1c dla nich... sporo przy codziennym użytkowaniu. Ja wychodzę z założenia, żeby lepiej nie stresować tak mocno baterii, jeśli nie potrzeba.
@damiankaczmarek715
@damiankaczmarek715 Год назад
Niedawno pisałem że właśnie taka ladowarka mi padła. Wymienili na nową ale made in India, wcześniej miałem made in china. Nowa ma mega ciche wentylatory. Jeśli chodzi o 450 v dc to nie tak do końca, bo max napięcie zależy od napięcia baterii. W kalkulatorze victrona można dobrać odpowiednio string napieciowo. Planuje victrony połączyć z falownikiem on grid i właśnie zastanawiałem się jak to będzie ładować magazyn. Chciałbym magazyn ładować tylko w godzinach 11 -16, ale nie wiem jak to ustawić. W aplikacji Connect chwilowa moc z 6.48 kWp pokazuje nawet 8000 W, może chwilowo też poda więcej niż 100 A.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Ta moja też jest made in india i też jest cichutka, ale nie obciązam jej jakoś mocno.. chyba 4kW max na niej widziałem póki co. Z napięciem to masz rację... zapomniałem o tym wspomnieć, bo ja akurat mam max 350V na moich stringach pv. Co do ładowania w konkretnych godzinach, to z falownikiem on-grid dość prosto, bo on produkuje stabilnie, więc możesz zrobić tak jak ja, że po prostu gridsetpoint ustawiać na produkcję falownika minus odbiory (ujemnie), a od 11-16 ustawiać go na 0. Co do ładowarki DC to już gorzej... bo ona się wyłącza. Ewentualnie możesz, chyba nawet łatwiej, sterować parametrem limit charge current w dvcc - jak ustawisz go na 0 to bateria nie będzie ładowana wcale.
@damiankaczmarek715
@damiankaczmarek715 Год назад
@@smart-diy ładowarka nie wyłącza bo oddaje energię do sieci przez multiplusy. Tak tak wiem nie można. 😁 Ciekawe czy falowniki z nc rfg dają taki idealny prąd co victrony.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@damiankaczmarek715 no jak masz włączone dc feedin to dupa z limit charge current. Wtedy ustawiałbym gridsetpoint na sumę (AC+DC-Load) * -1. Co do tego czy victron daje lepsze parametry to nie mnie oceniać... po prostu mówię jak to wygląda na ten moment, a moja instalacja jest dość publiczna, więc muszę się trzymać zasad ;)
@damiankaczmarek715
@damiankaczmarek715 Год назад
@@smart-diy myślę że doczekamy się certyfikatu.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@damiankaczmarek715 Takie też informacje mam od chłopaków z globtechnic.... bo oni tam ten temat z victronem ogarniają. No ale zobaczymy. Póki co jesteśmy dla victrona trzecim światem ;/
@andrzej3511
@andrzej3511 Год назад
Rozczarowuje mnie ta relacja! To znaczy nie sama relacja, jestem za nią wdzięczny. Właściwie rozczarowuje mnie to co usłyszałem o sprzęcie... No urwał żesz nać!!! Sprzęt ponoć z najwyższej półki i nie można mu z menu nakazać tego co ty chcesz by robił, tylko robi to co on chce/może???? To jakieś jaja, by nie powiedzieć: robienie klienta w bambuko!!! BTW to nie pierwsza opinia mówiąca o, dyskryminujących w moich oczach, właściwościach, a raczej ich braku. Do dupy z takim interesem gdy muszę wspomagać się własnymi algorytmami zewnętrznym sprzętem i/lub softem. W dodatku gdy Cerbo i Shunt na pokładzie!!! A co na Twoje dylematy producent? Był łaskaw udzielić wsparcia, czy zlał temat?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
No mnie trochę też to zdziwiło, że działa to inaczej niż sobie zaplanowałem. Ale miej na uwadze, że victron wyrósł z off-grida. ESS i inne tego typu zabawki to stosunkowo nowe rozwiązania u nich i niektóre trochę jeszcze kuleją. To, że jest node-red (i on jest na cerbo, więc nigdzie poza system nie wychodzę), to moim zdaniem ogromna zaleta, bo nawet jak coś Ci się nie podoba, to możesz sobie przerobić tak jak Ci się podoba ;) Co do producenta, to Marcin coś od nich uzyskał, ale jeszcze nie widziałem maila... bo na urlopie byłem ;)
@andrzej3511
@andrzej3511 Год назад
@@smart-diy Jakkolwiek jest i jakie jest jego pochodzenie (moim zdaniem Victron wciąż tkwi w sprzęcie mobilnym, lądowym i wodnym) to dla mnie jest żenującą okolicznością, że czegoś "nie można z menu". Drugie co mi się nie podoba to brak portu RS-485. Wygląda to trochę tak jakby producent mówił: masz nasz system przewodowy i się ciesz że w ogóle coś jest! Idź do dystrybutora, wywal kolejną kasę na Cerbo najlepiej razem z Shuntem... Bluetooth dla mnie nie jest zaletą a WADĄ!!! Ale to pewnie tylko moje widzimisię... I pewnie jeszcze głupszym widzimisię jest oczekiwać by po zakupie sprzętu, powiesić go na ścianie, podpiąć co się należy, wklepać z palca nastawy do menu i zapomnieć o problemach!
@smart-diy
@smart-diy Год назад
​@@andrzej3511 No tutaj się z Tobą niestety nie zgodzę - victron jest jednym z najbardziej otwartych systemów dostępnych na rynku. Masz mnogość interfejsów i szczegółowy opis szyny danych dbus.. Możliwość komunikacji po mqtt, gotowe node'y do nodereda, szyna can, czy ve.direct, który de facto jest interfejsem szeregowym itp. Nawet cerbo nie musisz kupować, bo udostępniają swój system z możliwością instalacji np. na malinie czy innym komputerku tego typu. Masz dostęp do roota na takim systemie. Staram się pokazywać na kanale wady, które znajduje, ale też bez przesady.. to świetne produkty i w porównaniu do konkurencji to zupełnie inna liga. A, że czegoś nie ma w menu... no niestety w innych falownikach jest jeszcze mniej.. zobacz sobie jakie masz możliwości w takim SE... nawet obcej baterii nie podepniesz. Podsumowując - nie ma sprzętu bez wad, ale victron daje Ci chociaż możliwość obejścia swoich niedoskonałości ;)
@andrzej3511
@andrzej3511 Год назад
@@smart-diy Gadamy o dwóch, różnych rzeczach. Pan mówi o głębokich rozszerzeniach sprzętowo - programowych, ja o klockach Lego do PV - gotowcach, które mają działać według mojego życzenia plug&play. Powiedzmy, że z wklepaniem nastaw. Ale mniejsza z tym. Trochę podumałem, trochę poczytałem i oto moje konkluzje. Z założenia ten sprzęt ma być ładowarką PV - TYLKO. Producent przewiduje różne możliwości ingerencji w algorytm działania, ale NIE PRZEWIDUJE ZMIANY FUNKCJI. Dla mnie logiczne i patrząc z tej perspektywy wypada mi iść do Canossy i odszczekać moje urągania - co niniejszym czynię. W tym sensie pompowanie nadmiarowej energii z paneli poprzez MPPT Victrona do "dużego" falownika z pominięciem akumulatorów wydaje mi się nie tylko zbyt trudne, ale wręcz wątpliwe i... niecelowe. Nie po to robi się zintegrowane falowniki dla PV, które obsługują MPPT, baterię i AC by je "z boku" zasilać po DC. Jeśli "duży" falownik ma zapas mocy na SWOICH wejściach MPPT to najprościej rzecz zrealizować w ten sposób by fizycznie KOMUTOWAĆ za pomocą przekaźnika/przekaźników panele z wejść MPPT Victrona na wejście MPPT "dużego" falownika, wykorzystując jako ich sterowanie sygnał z wyjścia Remote on-off. Należy przy tym zauważyć, że jeśli mamy sytuację taką, iż bateria jest full pod korek, MPPT "dużego" falownika pracuje pełną mocą bo słońce daje czadu jak wściekłe to i tak cała energia w tymże falowniku idzie albo na autokonsumpcję albo na eksport i już nie ma "więcej mocy przerobowej". Bo tak są na ogół konstruowane zintegrowane falowniki: moc max. MPPT odpowiada na ogół mocy max falownika! Chyba że pański ma inaczej - bardzo by mnie to zdziwiło... Ale! Jeśli uda się panu coś wykrzesać, z wielkim zaciekawieniem obejrzę ten odcinek!!!! Choć na TERAZ jestem sceptyczny, to nie roszczę sobie pretensji do wszechwiedzy i mogę czegoś po prostu nie dostrzegać.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
​@@andrzej3511 No tak... podstawową rolą tej ładowarki jest ładowanie aku... ale to nie znaczy, że tylko to może robić. Jeśli miałbym system z ładowarką i multiplusem tylko, to system działa tak, że w pierwszej kolejności zasili odbiory, a to co zostanie pójdzie do akumulatora. Więc ja nie robię żadnej zmiany funkcji.. po prostu chcę inaczej zarządzać obiegiem tej energii w systemie. Z tymi przekaźnikami to chyba średni pomysł ;) Po pierwsze łuk elektryczny przy 800V potrafi zrobić dużo krzywdy, a po drugie i chyba ważniejsze... ja mam falownik solaredge, a on ma optymalizatory, które nie współpracują z innym systemem. Jak nie ma komunikacji z falownikiem to dadzą 1V ;) Zintegrowane falowniki z mppt i ładowarką aku tak samo mogą współpracować z dodatkową ładowarką. Nie muszą jej nawet widzieć... o ile całość będzie pracować w zakresie prądu akceptowalnym przez baterie. Nie ma tu nic nadzwyczajnego. Falownik on-grid dokładnie tak działa, jak piszesz, ale różnica jest taka, że mój stoi na wyjściu victrona, a nie na jego wejściu... więc de facto to co leci do grida jest sterowane też przez victrona. Falownik on-grid jest u mnie dobrany z godnie z regułą factor 1.0 victrona czyli moc falownika podłączonego na AC nie może być większa niż moc victronów, aby victrony mogły tą energię przekonwertować w stronę baterii, jeśli byłaby taka potrzeba. Jeśli nie ma takiej potrzeby i nie ma grida to victron wysteruje mocą takiego falownika za pomocą frequency shiftingu. Nie do końca rozumiem co ma się udać wykrzesać? Już na tym filmie widać, że prosty skrypt, który napisałem realizuje moje założenia, czyli ładowanie robić z DC, a produkcję z ac eksportować do grida w możliwie dużej ilości. Jedyny problem jaki mam sterowanie mocą już po naładowaniu aku. To też generalnie działa, ale szybkość odświeżania danych przez poszczególne urządzenia ma spore opóźnienia, więc musiałem oprzeć się na współczynniku zależnym od falownika SE, i na jego podstawie przewiduję ile Ładowarka DC powinna móc dostarczyć mocy. Chociaż teraz doszła mi jeszcze jedna zmienna, a mianowicie ładowarka ev, która wywraca stolik ;) Bo wciąga moc zarówno z dc, jak i z ac... więc muszę jeszcze raz przemyśleć założenia ;)
@artome3491
@artome3491 Год назад
Proszę podpowiedzieć jak dobrać moc pv do Victron 100/50.Podawana jest moc nominalną, napięcie obwodu otwartego, a jaka może być moc maksymalna? Czy lepiej jeden regulator większej mocy, czy np. 3 mniejsze. Docelowo mają być 3 stringi podpięte pod regulatory, a Easun 3,6kW jako przetwornicę chcę użyć.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Najlepiej użyć kalkulatora od victrona: www.victronenergy.com/mppt-calculator
@artome3491
@artome3491 Год назад
Dziękuję
@krzysjakobson5383
@krzysjakobson5383 Год назад
Maciej ależ Cię Victron wciagnał :) A tak dla kogoś kto chce kupić , zamontować i zapomnieć. To raczej falownik hybrydowy dobrej marki i z 30 kWh magazynu powinno wystarczyć? Bo tu trzeba mieć wiedzę i dużo czasu. Pozdrawiam Krzysztof
@smart-diy
@smart-diy Год назад
No wszystko zależy od tego jakie masz dzienne zużycie i jakie założenia. Moje założenia są obecnie takie, że nocki mają lecieć z baterii, plus 30% baterii ma trzymać na wypadek braku grida. Więc jak znasz zużycie to łatwo obliczyć ile baterii Ci potrzeba.
@remigiuszdejnarowicz7764
@remigiuszdejnarowicz7764 Год назад
Wiesz co, to jest takie samo podejście jak z garniturem. Możesz pójść do sklepu i kupić taki który ci się podoba i jest w twoim rozmiarze, albo pójść do krawca i zamówić taki na miarę. Dobrze postawiony system victrona nie wymaga jakoś specjalnie więcej obsługi niż system z półki, ale żeby go dopasować trzeba mieć trochę wiedzy i doświadczenia. To że Maciej sam postanowił sobie uszyć taki garnitur (zamiast go zlecić krawcowi) i teraz ciągle go przerabia to już zupełnie inna sprawa. 😉
@smart-diy
@smart-diy Год назад
​@@remigiuszdejnarowicz7764 Ale ja się przy tym dobrze bawię i moja koncepcja systemu stale się zmienia. Nie wiem czemu ludzie postrzegają to, że sobie wyrzeźbiłem swój algorytm ładowania w nodered, jako coś złego - moim zdaniem to właśnie pokazuje, że ten system daje ogromne możliwości. Gdybym szedł by the book, to to wszystko by działało, tak jak to sobie producent wymyślił... ale ja jednak mam trochę inne wymagania i to, że mogę je wcielać w życie to raczej plus, a nie minus ;)
@seba1234444
@seba1234444 Год назад
@@smart-diy Wiesz jak jest z własna implementacją. Trzeba ją utrzymywać, pasowało by mieć testy żeby nie wprowadzić regresji jak po pół roku zapragniesz żeby działało inaczej a już troche zapomnisz jak działa :) Ofc trochę, żartuje ale możliwość wyklikania tego akurat z menu/legalizacja DC feed-in też powinna być załatwiona przez Victrona. Innaczej może być im ciężej na rynku.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@seba1234444 No i tu masz niestety rację... zawsze natrzaskam róznych udziwnień w ha, a później połowa mi nie działa po jakimś czasie ;( Ale personalizacja jest silniejsza ode mnie... zawsze mi się wydaje, że ja wiem lepiej jak coś powinno być ;)
@maciek6065
@maciek6065 6 месяцев назад
Mam pytanie gdzie nigdzie nie potrafie znalezc odpowiedzi Ładowarka jest do 450 V i 5.8 kw w panelach (max 7200 W ) Proszę mi powiedziec, te 450v jest to wartosc jaka moze byc na dwóch stringach czy kazdy string z osobna moze przyjać 450v? Bo jesli urzadzenie przyjmuje tylko 450v jako calosc to nie uzyskamy tych 7200 W w panelach jakie podaje victron. Paneli jakie posiadam ( 50v 455W ) potrzebowałbym jakies 15 szt aby max wykorzystac tą ładowarke. Wychodzi jakies 450v na stringu pierwszym i ok 300v na nastepnym. Prosze o info czy dobrze rozumuję...pozdrawiam
@smart-diy
@smart-diy 6 месяцев назад
Tak... na każdym stringu do 450V. Ja mam na niej zapięte 2 stringi po 9 paneli (około 350V na string z tego co pamiętam). Pamiętaj też, że ta ładowarka i tak odda max 100A do baterii, więc wrzucanie paneli na 7200W nie ma większego sensu. To się sprawdzi jak masz dwa kierunki świata i wtedy przewymiarowanie danego stringu będzie miało faktycznie sens, bo i tak dwa jednocześnie pracować nie będą.
@maciek6065
@maciek6065 6 месяцев назад
@@smart-diy dziękuję za odpowiedź. Co do przewymiarowania max mocy paneli to mam inne zdanie, uważam że wszelkie ładowarki pv powinno się dobierać do okresu zimowego czyli wtedy gdy tego światła jest jak na lekarstwo. W lato zawsze prądu jest za dużo a w zimę wiadomo . Ładowarka da te 100a ale jak mamy to przewymiarowane to w dzień zimowy przewymiarowana ilość paneli da więcej prądu do akumulatora. Oczywiście to najlepiej działa w offgridzie bo jak chcemy nadmiar sprzedawać to faktycznie ekonomicznie się to nie spina. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedz
@smart-diy
@smart-diy 6 месяцев назад
​@@maciek6065 Z tym przewymiarowaniem pv w off-grid to też bym nie przesadzał. Co byś nie zrobił to w zimie po prostu produkcja jest znikoma. Ja mam łącznie ponad 18kwp (część w on część w offgrid) i w takie pochmurne listopadowe dni to ta instalacja produkuje np. 7kwh przez cały dzień, gdy w lato wyciska 120kwh. Przewymiarowanie pv w off-grid ma sens wtedy gdy masz też odpowiednio duże aku, które będzie potrafiło zmagazynować duże ilości energii z tego pojedynczego słonecznego dnia... i pozwoli ci przetrwać np. 7 kolejnych dni bez słońca. Chociaż ja jestem zdania, że zimę na samym pv raczej trudno będzie przetrwać... ale próbować zawsze warto ;)
@maciek6065
@maciek6065 6 месяцев назад
@@smart-diy oczywiście że warto choć to już się robi raczej temat naszego hobby niż faktycznych potrzeb😁.
@ketiow09
@ketiow09 Год назад
Mam do ciebie pytanko. Wszyscy chinczyki z którymi gadałem mówią że nie wolno łączyć baterii zbudowanych na nowych ogniwach z bateriami zbudowanymi na starych ogniwach. Nawet nie wolno łączyć magazynów o różnych poemnościach równolegle. Na przykład słyszę że: łądunki się nie równomiernie będą rozkładać między bateriami co może doprowadzić do uszkodzenia całego banku. Dziwne są te odpowiedzi przecież prąd się powinien podzielić między bateriami. Rozumiem że jakiś magazyn zbudowany na dobrych nowwych bateriach może mieć mniejszą rezystancje wewnętrzną i prąd popłynie większy do tej baterii niż do baterii zbudowanej na ogniwach o większej rezystancji wewnętrznej ale gdy już ta bateria lepsza się podładuje i wzrośnie jej napięcie to powinna ta gorsza się zacząć ładować. I nie powinno się nic stać. Przecież nad wszystkim czuwa BMS po to on jest. Jakie jest twoje zdanie na ten temat? Ja mam 6 baterii 5 nowych 100Ah 51,2V i używany zbudowany na Synopolis - tych czrnych Lifepo4 z OLX 200Ah . Wszystkie są połączone równolegle, kable 2x35mm idą do busbara a z tamtąd do falownika 50mm. I powiem Ci że Ta bateria zbudowana na 200Ah ogniwach przemuje większy prąd podczas ładowania i rozładowywania o około 20%. I powiedz mi do jakiego napięcia ładujesz magazyn energi i do jakiego go rozładowujesz? Masz podłaczoną komunikacę BMS baterii z falownikiem? Pytam bo łącząc kilka baterii różnych marek moge nie skonfigurować wszystkich razem bo inne BMSy będą może się gryźć po szynie CAN lub RS485. Chociaż nie próbowałem jeszcze. A może zrezygnować z komunikacji BMS baterii z falownikiem. Ustawić zakres pracy napięcia i prądu w falowniku i tyle?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Ja mam u siebie połączone szeregowo 3 różne banki - dwa na nowych (ale różnych ogniwach) i jeden na sinopoly. Działa to już jakiś czas bez większych problemów - ogólnie wszystkie róznice w pojemnościach i degradacji załatwia rezystancja wewnętrzna ogniw. Jedyne co widzę, to to, że jeden bank (ten na catl) spala trochę więcej energii na rezystorach balansujących niż inne. Nie zalecałbym za to łączenia starych i nowych ogniw w jeden bank... no i zdecydowanie nie zalecałbym łączenia róznych chemii, bo tu jest dużo więcej problemów. Co do bms'a to ja mam podłaczonego po can, ale nie próbowałem łączyć kilku bms'ów, bo mój bms nie daje możliwości zmiany adresu, więc pojawiłby się na takim samym dwa razy. Może niebawem będzie taka możliwość. więc obecnie jest u mnie tak, że jeden bms obsługuje dwa banki i on steruje całym ładowaniem w victronie, a drugi jest stand alone i go victron nie widzi... problem jest taki, że nie wyśle alarmó do systemu.. ale trudno ;)
@marek8928
@marek8928 Год назад
Wg mnie nie ma żadnych przeciwwskazań w łączeniu równoległym różnych (dużych, małych, starych, nowych) magazynów o tym samym napięciu i chemii. Każdy musi mieć swój BMS i możliwość indywidualnego odłączenia od busbar-a stycznikiem kontrolowanym przez ten BMS. Jest jeden warunek. Taka grupa magazynów LFP musi być co jakiś czas, nie mniej niż raz na tydzień ładowana do 100% aby je zbalansować "na górze". Cele LFP mają to do siebie że mogą mieć różne stany naładowania przy tym samym napięciu. Uważam że można też połączyć magazyn (16s) na celach LFP z magazynem (14s) na celach Li-ion ale sterowanie musi być ustawieniami LFP. Oczywiście magazyn na Li-ion będzie wykorzystany może w 60% swojej pojemności ale będzie bezpieczny. Jeśli masz kilka BMS-ów bo masz kilka magazynów podłączonych równolegle możesz zrezygnować z kontroli ładowania za pomocą komunikacji z BMS i sterować magazyn napięciem. Oczywiście każdy BMS musi mieć możliwość odłączenia swojego magazynu gdy coś z nim będzie nie dobrze.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
​@@marek8928 Z tym łączeniem lfp i li-ion jest jeszcze jedna kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę. Po naładowaniu lfp i odłączeniu ładowarki napięcie zaczyna spadać do napięcia spoczynkowego, a dla li-ion nie wystepuje ten efekt. Co za tym idzie różnica potencjałów spowoduje, że li-ion będzie ładować lfp - czy się mylę?
@marek8928
@marek8928 Год назад
@@smart-diy W trakcie ładowania CV prąd jest zmniejszany aż do niewielkiego "tail current". Powoduje to że napięcie spoczynkowe jest praktycznie jednakowe z napięciem końca ładowania CV. Takie ładowanie celi LFP przez Li-ion będzie minimalne i szybko się skończy. Ale masz rację i dlatego napisałem że magazyn na Li-ion połączony równolegle z magazynem LFP będzie wykorzystany maksymalnie w 60%.
@marek8928
@marek8928 Год назад
@@smart-diy Jeśli dobrze rozumiem to masz te banki połączone równolegle a nie szeregowo.
@R4ZI3L666
@R4ZI3L666 3 месяца назад
No i taki review to ja rozumiem, bo większość jebtuberów się boi rozkręcić 4 śrubki od obudowy. To jeszcze fajnie by było zobaczyć wnętrze inwertera serii RS, szkoda że Victron nie pomyślał o filtrach przeciw kurzowych
@smart-offgrid-diy
@smart-offgrid-diy Год назад
Materiał dobry, i łapka w 👍ale... Jeśli system tyle razy konwertuje energię tam i z powrotem generując po drodze straty, musi dobierać z grida 50W, to zastanawia mnie po co inwestycja w Victrony skoro to samo zrobią popularne chińczyki za 1/3 ceny z takimi samymi stratami?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Bo to działa też jako on-grid.... ten limit 50W jest po to, aby nie oddawać przypadkiem energii z baterii do grida w nocy... no a w dzień to oddaje ile tylko mogę. No i dzięki takiej instalacji jestem w stanie korzystać z falownika on-grid nawet jeśli nie ma grida i mieć pełną moc paneli dostępną. A jak grid jest to łądujemy do grida. Natomiast ładowarka dc jest właśnie po to, aby konwersji było mniej ;)
@Aestdyfyfydyyetryuoiyfghcvb
Wyśpij się dobrze bo masz zakrwawione oko, może magnez ?. Trzymaj się zdrowo !
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Nie mogę bo siedzę nad algorytmem ładowania ;)
@Aestdyfyfydyyetryuoiyfghcvb
@@smart-diy Ja się cieszę że kupiłem jedno stringową ładowarkę Victrona, prostszy mechanizm logiki :) Pospać można :) Mniej opcji :)
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@Aestdyfyfydyyetryuoiyfghcvb Tej ładowarki też tak można użyć... skonfigurować jako stand alone i na niej kontrolować wszystko... ale cała magia pojawia się, gdy to wszystko ze sobą gada ;) Wtedy nie muszę ciągnąć kabli od voltage sense.. bo napięcie i prąd pochodzą z jednego miejsca w całym systemie. Poza tym lubię sobie trochę poutrudniać ;)
@michalzuba
@michalzuba Год назад
Czy próbowałeś zmienić na Muliplus limit ładowania? By muliplusy ładowały nie więcej niz 1kw a reszta idzie w siec . Co robi wtedy ładowarka? W cerbo -->>Ess-->Limit charge power
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Myślałem o tym, bo znalazłem to w instrukcji obsługi, ale ta funkcja znika gdy włączysz dvcc z tego co pamiętam. Ja jej nie mam w ESS.
@michalzuba
@michalzuba Год назад
@@smart-diy Ja w moich dwóch bankach mam użyte dwa różne bms, ale skonfigurowane podobnie. Ładowaniem i fazami ładowania zarządza shunt i victron. Bms służy mi tylko jako zabezpieczenie komórek, napięć, temperatur itd... nie potrzebowałem sterować algorytmem ładowania gdyż sam Victron to robi po swojemu i dlatego nie mam uruchomionego DVCC. Sprubój wyłączyć DVCC i oddaj kontrolę Victronowi zamiast bms tak na próbę - może to będzie rozwiązaniem
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@michalzuba Hej.. dzięki za radę, ale wyłączenie dvcc jest trochę bez sensu, bo wtedy na każdym urządzeniu muszę konfigurować ładowarki osobno... a tak mam jeden punkt sterowania mocą w systemi i na dodatek taki, który ma pełny wgląd w to co się dzieje z ogniwami ;)
@michalzuba
@michalzuba Год назад
@@smart-diy Masz racje wszystko w jednym. Ja steruje też w jednym miejscu w zakładce ESS ale niestety podgląd na inne parametry już są w BMS osobno
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@michalzuba No ale w ess to nie za wiele można ustawić... napięć czy prądów tam nie ustawisz... ;(
@arkdom9163
@arkdom9163 Год назад
Dziwi mnie, że kupujecie końcówki miedziane, ale nie pobielane.
@Rob-Sam
@Rob-Sam Год назад
Też ciekawy jestem jaka będzie odpowiedź.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
nie kupujemy... już nie kupujemy ;) to stare przewody od mojego pierwszego falownika... użyłem chwilowo, bo 70'ki mi nie dotarły i te były już zakute.
@Artur-Free-Energy-User
@Artur-Free-Energy-User 2 месяца назад
Czy można podłączyć dwa różne inwertery do sparowanego magazynu złożonego z kilku tych samych. Oczywiście ustawienia na inwerterach takie aby nie przkroczyc maksymalnych prądów ładowania/ obciążenia. Albo inwerter i taką ładowarkę???
@smart-diy
@smart-diy 2 месяца назад
Można ale to niesie za sobą kilka zagrożeń. Ogólnie moja instalacja to jest właśnie kilka różnych urządzeń podpiętych do jednego banku energii (3 falowniki i ładowarka). U mnie jest o tyle dobrze, że te urządzenia się komunikują ze sobą a całym procesem steruje bms... ale i bez tego będzie to działać tylko ważne, aby parametry ładowania i rozładowania były te same na wszystkich urządzeniach co by nie wywoływać jakiś alarmów. Ale do zrobienia.
@Artur-Free-Energy-User
@Artur-Free-Energy-User 2 месяца назад
@@smart-diy Dzieki za odpowiedź. Chodzi mi również po głowie taka ładowarka victron ale cena zaporowa. Za taką kasę wolę dołożyć kolejne 10kw banku dlatego szukam bardziej ergonomicznych rozwiązań.
@Artur-Free-Energy-User
@Artur-Free-Energy-User 2 месяца назад
Czy wymyślił ktoś taki optymalizator PV aby np. W dzień pochmurny dokładać kolejne stringi lub zarządzać nimi w taki sposób aby np. Mniej obcażony inwerter ujmować . Dokładać kolejne inwerter to generuje samoknsumcje ogromną . Chodzi mi oto aby tak skonstruować instalacje aby utrzymać stałą produkcję niezależnie od pogody, gwarantowane minimum.
@smart-diy
@smart-diy 2 месяца назад
@@Artur-Free-Energy-User można tak zrobić - nie wydaje się jakieś specjalnie skomplikowane tylko po co? Jak masz instalację typowo off-grid to urządzenia przecież same będą zmniejszały produkcję, jak nie ma gdzie oddawać.. .nie trzeba nic ujmować czy dodawać. Jak masz on-grid to nadwyżki wypychasz do sieci... Co do autokonsumpcji invertera to taki victron nieobciążony bierze chyba 18W tylko.. lub coś koło tego.. nie ma tragedii ;)
@smart-diy
@smart-diy 2 месяца назад
@@Artur-Free-Energy-User teraz to chyba dość mocno te sprzęty victrona potaniały, więc warto sprawdzić jak to obecnie wygląda.... generalnie oni robią całkiem fajny ten sprzęt... no może poza ładowarką do ev ;)
@PolandRepublicOf
@PolandRepublicOf 11 месяцев назад
Cześć, można te victrony rozebrać, w celu ewentualnej naprawy? Czy są nienaprawialne?
@smart-diy
@smart-diy 11 месяцев назад
Można.. bez problemu... możesz to na samym filmie zobaczyć jak go otwieram. Te małe plastikowe są nierozkładalne... a przynajmniej nie da się ich rozebrać bez uszkodzenia obudowy.
@PolandRepublicOf
@PolandRepublicOf 11 месяцев назад
@@smart-diy właśnie chciałem kupić ten mały, ale natrafiłem na film z rozbiórki, masakra. Dobrze, że w tych dużych można pogrzebać w razie W
@smart-diy
@smart-diy 11 месяцев назад
@@PolandRepublicOf Tak... też się mocno zdziwiłem, jak to wygląda jak pierwszy raz chciałem taki rozłożyć ;)
@PolandRepublicOf
@PolandRepublicOf 11 месяцев назад
@@smart-diy victron to jest w ogóle chińczyk? Bo nawet się nie orientowałem jeszcze
@smart-diy
@smart-diy 11 месяцев назад
nie to nie chińczyk ;) to holenderska firma
@radekwoffgrid6872
@radekwoffgrid6872 Год назад
Dlatego ja mam dwie osobne instajacje Huwaei pcha w sieć a 3 growatt ładuje baterie i z tego korzystam teraz 😊
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Też tak mogę to skonfigurować i wtedy byłoby dużo mniej problemów, ale mi zależało właśnie, aby mieć pełną moc pv, jak braknie grida. Bo wkurzało mnie to w moim pierwszym systemie, że tyle paneli na dachu, a mi się aku kończy, bo pogoda słaba... ;)
@tusaeu1714
@tusaeu1714 Год назад
zastanawiam sie czy DEYE SUN-12KSG04LP3-EU nie rozwiązuje tych wszystkich problemów. Bo na nim sobie ustawiam do jakiego napiecia, jaka mocą ładuje magazyn , aby nie puscic za duzo w siec bo przewymiarowana ilosc PV, czy za duzo w magazyn i jest jedno urzadzenie, ogolnie dopiero sie wgryzam w temat, ale narazie zaspokaja SUN-12KSG04LP3-EU moje potrzeby
@smart-diy
@smart-diy Год назад
@@tusaeu1714 Deye raczej nie wysteruje zewnętrznej ładowarki ;) Victron też daje możliwość ustawiania jaką mocą ma ładować i to działa bezprobelmowo... gorzej, jak chcesz nadać priorytet jednemu źródłu ponad inne... wtedy trzeba porzeźbić ;)
@Rob-Sam
@Rob-Sam Год назад
15:57 A co to za tajemnicza ręka? 😉😁😁
@smart-diy
@smart-diy Год назад
hehe... to obcy ;)
@Rob-Sam
@Rob-Sam Год назад
@@smart-diy tak właśnie mi się wydawało. 😂😂😂
@radosawkmiec2104
@radosawkmiec2104 Год назад
13.12 u mnie tak nie jest, limit prądu jest utrzymywany niezależnie od tego czy idzie ładowarka czy inwerter czy wszystko razem
@radosawkmiec2104
@radosawkmiec2104 Год назад
w DVCC ustaw maximum charge voltage. Wiem że Victron zaleca nie włączać tego na dłuższą metę ale po coś to jest...Miałem ten sam problem przed aktualizacją softu w Cerbo. Po aktualizacji limit prądu ładnie trzyma. Z chęcią wymienię się doświadczeniami. U mnie udało się ograniczyć przepał na balansowanie przy okazji. Mam 6 mV rozjazdu na celach :).
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Z włączonym dc feed-in?
@radosawkmiec2104
@radosawkmiec2104 Год назад
@@smart-diy Tak
@smart-diy
@smart-diy Год назад
​@@radosawkmiec2104 To cuda jakieś, bo dokumentacja victrona mówi, że nie działa: 4.3.4. Feed-in excess solar charger power ..... Please note that when enabling this option, the DVCC charge current limit configured under Settings → Limit charge current won't be active. The solar charger will operate at full power for maximum feed-in into the grid. It's advisable to configure a safe limit on the solar chargers when used with a small battery bank.
@radosawkmiec2104
@radosawkmiec2104 Год назад
@@smart-diy wiem o tym zapisie i dlatego ustawiając limit prądu odjąłem to co daje ładowarka - tak było na początku - no cuda, po aktualizacji softu zaznaczam, jak chcesz to link Ci wyślę do VRM/ESS i sam sprawdzisz w historii
@marekjasinski7412
@marekjasinski7412 Год назад
A może ten Victron jest po prostu wadliwy (uszkodzony)?
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Może... ale nie sądzę... bardziej na błąd softu to wygląda.. bo pracuje normalnie w innych sytuacjach.
@marek8928
@marek8928 Год назад
Jeśli chcesz aby tylko ładowarka MPPT ładowała magazyn, gdy jest on niepełny, ustaw "max charge current" na ZERO w DVCC. Jednocześnie musisz włączyć w ESS "Grid feed-in/DC-coupled PV - feed in excess". Aby ładowarka MPPT nie zasilała sieci trzeba ustawić "Grid feed-in/Maximum, feed-in" na poziomie trochę niższym niż maksymalna produkcja samego Inwertera PV sieciowego. Do czasu pełnego naładowania magazynu energia z ładowarki MPPT będzie szła tylko na ładowanie, jeśli prąd ładowania z MPPT nie przekroczy maksymalnego prądu ładowania ustawionego w BMS-e. Oczywiście część produkcji z ładowarki MPPT będzie, przy małej produkcji, małych potrzebach domu i naładowanym magazynie, wysyłana do sieci ale w jaki sposób ZE odróżni energię pochodzącą z sieciowego inwertera i ładowarki MPPT. Jeśli uważasz że z powodu braku certyfikacji ładowarki MPPT jest to nielegalne to również nielegalne jest wysyłanie energii do sieci z Twojego inwertera sieciowego gdy jest podłączony do AC-out MultiPlusa. MultiPlusy także nie mają certyfikacji a to Multiplus wpycha energię z "sieciowego" do sieci. :) Gdy bateria się naładuje, do sieci będzie wysyłana energia z "sieciowego" i ładowarki MPPT która pozostanie po zaspokojeniu potrzeb domu i oczywiście do wysokości limitu ustawionego w "Grid feed-in/Maximum, feed-in". Gdy, przy naładowanym magazynie, energii z "sieciowego plus ładowarka MPPT będzie powyżej ustawionego limitu, w pierwszej kolejności ograniczana jest produkcja ładowarki MPPT. Pytałem lokalnego przedstawiciela Victrona i on poinformował mnie że sprzęt Victrona będzie certyfikowany do końca roku.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Włączenie feed in dla dc powoduje ignorowanie CCL, a to jest dla mnie na ten moment nieakceptowalne ;(
@marek8928
@marek8928 Год назад
@@smart-diy W którym miejscu to CCL jest ignorowane? Czy piszesz o tym?: "Please note that when enabling this option, the DVCC charge current limit configured under Settings → Limit charge current won't be active." Czy próbowałeś? U mnie włączenie "Grid feed-in/DC-coupled PV - feed in excess" nie powoduje de aktywacji opcji CCL w DVCC. Opcja CCL w DVCC jest aktywna ale ograniczanie prądu ładowania nie dotyczy ładowarki MPPT. Dlatego wpisując tu ZERO wyłączasz lądowanie z falownika sieciowego pozostawiając ładowanie z MPPT. Jeśli ładowarka MPPT może dać za duży prąd ładowania to należy go ograniczyć w ustawieniach samej ładowarki MPPT.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
​@@marek8928 Jest to na moim filimiku nawet... CCL jest ignorowane... mój bms pod koniec krzywej zmniejsza prąd ładowania, aby balansowanie leciało już na małym prądzie, a gdy włączę feed in, to ładowarka da 100% i totalnie zignoruje to co sobie ustawiłem.
@marek8928
@marek8928 Год назад
@@smart-diy To znaczy że coś jest "nie halo" z Twoimi ustawieniami. W moim systemie mam włączony "DC-excess feeding" i CCL w DVCC ustawione na ZERO. Magazyn jest ładowany tylko z ładowarek MPPT które wysyłają pełną moc ( dzisiaj 73A) do momentu osiągnięcia napięcia Absorpcji. BMS zaczyna balansowanie i robi to przez czas absorpcji czyli 1 godzinę. Prąd z ładowarek MPPT gwałtownie spada w trakcie absorpcji. Już po 10 minutach wynosi 7A i na koniec absorpcji (po 1 godzinie) wynosi mniej niż 1A. W tym czasie wzrasta energia wysyłana do obciążeń i do sieci.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
​@@marek8928 No tak jak piszesz... prąd całkowity z ładowarek leci do baterii.. a ja tak nie chcę.. mój bms ma krzywą ładowania, która wraz ze wzrostem napięcia ogniwa zaczyna obniżać prąd. Mam to w pełni konfigurowalne i nie chcę dobijać na 100A do 3.45v i dopiero obniżać prąd.. ja go obniżam znacznie szybciej. A włączenie feed in wyłącza całkowicie CCL. Wyłacza też limit charge current w dvcc, którego też używałem ;(
@ketiow09
@ketiow09 Год назад
Może po prostu masz zepsutą tą ładowarkę. Chociaż widziałem duże projekty kontenerowe magazynów energii na victronie i nigdy tych ładowarek nie montowano tylko te ładowarki bez wyświetlacza np. mppt 250/100 i było ich 20 szt. Może takie ładowarki jak pokazujesz są po prostu są niedopracowane.
@smart-diy
@smart-diy Год назад
Nie można tego wykluczyć chociaż to mało prawdopodobne, bo wszystko w niej działa, jak trzeba (no jedynie to dziwne wyłączanie gdy nie działa ładowarka ac) - bardziej bym się doszukiwał jakiś błędów w sofcie. Pamiętaj, że ja chcę tego używać w trochę inny sposób niż zaprojektował to sobie producent ;) Co do tych małych mppt, to one niestety mają dużo niższy zakres napięć na stringu, więc trzeba w nich dużo rzeźbić z połączeniami szeregowo równoległymi ;(
@_Slawek_
@_Slawek_ Год назад
Nie cierpię regulatorów które się wyłączają jak osiągną zadane V, mój Outback też tak robi, na szczęście główny który ma zapięte więcej paneli to epever i chodzi elegancko...przecież nawet jak aku są naładowanie to przetwornica pobiera prąd na dom
@smart-diy
@smart-diy Год назад
I tu też tak to działa. Jeśli po stronie AC powstanie zapotrzebowanie, to regulator DC zasili te odbiory. Problem w tym, że ja po stronie AC jest falownik, który zasila odbiory bezpośrednio to victron wyłącza tą ładowarkę. Jak jest wieczór i mocy z falownika ac nie starcza już na pokrycie zapotrzebowania odbiorów to zasilają odbiory wspólnie DC i AC. Mnie tylko wkurzało, że korzystam z ładowania AC gdy spokojnie samo DC wystarczy na naładowanie aku po mocy.
Далее
How to Top Balance Your LiFePO4 cells
3:34
Просмотров 4,6 тыс.
Off grid jak zacząć wskazówki .
10:37
Просмотров 36 тыс.