Тёмный

A może podwyżki stóp procentowych nie działają na inflację? Sprawdźmy! / Nic za darmo  

DoradcaTV
Подписаться 52 тыс.
Просмотров 5 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

27 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 23   
@DoradcaTV
@DoradcaTV 2 года назад
Dostałem ostatnio ciekawe pytanie: "czy te podwyżki stóp procentowych w ogóle działają na inflację? skoro mamy 11 podwyżek, a ona zbliża się do 20% to może coś się popsuło?" Co do zasady, rozumiem zniecierpliwienie i zdenerwowanie, bo wyższe raty odczuwamy, tak jak.i podwyżki cen. W związku z tym dzisiaj temat nieco teoretyczny, ale równie ważny :)
@danielzygmond7366
@danielzygmond7366 2 года назад
Tomku inflacja to wypadkowa ilości gotówki na rynku i tempa jej cyrkulacji. Podwyższenie stop ma wpłynąć na to żeby zdjąć gotówkę z rynku i też zmniejszyć jej cyrkulację, czyli nasze wydatki. I te podwyżki by zadziałała, gdyby nie decyzja partii rządzącej o dorzucania kolejnego pustego pieniądza na rynek.
@astromatheo_pl6782
@astromatheo_pl6782 2 года назад
Tomku, jeszcze nie obejrzałem, ale już skomentuję odpowiedzią na pytanie w tytule. Na tak zadane pytanie można odpowiedzieć: podwyżki stóp procentowych ograniczają przyszłą inflację, ale nie mogą cofnąć czasu i ograniczyć przeszłej inflacji. Inflacja to nic innego jak wzrost bazy monetarnej czyli akcja kredytowa, wieloletni dodruk pieniądza w postaci udzielanych kredytów. Te pieniądze na przestrzeni lat spokoju po udzieleniu kredytu przez chwilę są na rynku konsumenckim, ale szybko wędrują do rynków finansowych (akcji i obligacji, czy też derywatów, podbijając ich indeksy). Gdy coś budzącego strach zaczyna się dziać na świecie to inwestorzy wyprzedają te papierowe aktywa i ten cały nadmiar pieniądza wraca częściowo do dolara i do dóbr i usług w realnej gospodarce - wtedy następuje nagły wzrost cen - SKUTEK INFLACJI ! Tak - wzrost cen to jest skutek inflacji, a nie inflacja jako taka.
@m77pl
@m77pl 2 года назад
Poczekajmy z wyciągiem wniosków w sprawie nadpłat. Wakacje mogą być na okres sierpień - listopad. Nadpłaty mogą być w grudniu po pierwszej kolejnej racie. Jeżeli teraz ktoś nadpłaca, to ta kwota najpierw pokrywa odsetki naliczone do momentu uruchomienia wakacji. Jeżeli nadpłacimy po pierwszej racie, cała kwota pójdzie na nadpłatę kapitału. Mogę mylić się w obliczeniach, ale wygląda ta to, że nadpłata po pierwszej racie jest korzystniejsza.
@89Kamillo
@89Kamillo 2 года назад
Odnośnie przejadania wakacji kredytowych, nie jest tak, że ludzie narazie nie nadpłacają , przykładowo ja odkładam i dopiero jak będę miał odłożone pieniądze z czterech miesięcy(sierpień-listopad), nadpłacę w całości, żeby nie latać za każdym razem do banku podpisywać aneks do umowy?
@MaciejKusznierewicz
@MaciejKusznierewicz 2 года назад
Potwierdzam
@maciejkoper1554
@maciejkoper1554 2 года назад
Potwierdzam , ze znajomymi robimy tak samo
@m77pl
@m77pl 2 года назад
Czy byłby możliwy mechanizm w którym ściągane są pieniądze z rynku poprzez podnoszenie stóp procentowych, ale podniesienie nie szłoby na puste odsetki, ale było pokryciem kapitału? Przy wzrostach stop które mamy nawet stosunek kapitału do całości raty nie jest zachowany, a ulega zmniejszeniu. Banki zarobią mniej, ale w krótszym terminie ściągnięte są pieniądze z rynku, a w długim terminie nie jest to tak niekorzystne dla kredytobiorców. Ok, spłacą kredyty wcześniej, ale nie będzie to w wielu przypadkach za rok, dwa, ale z 30 lat zrobi się 20-25. Do tego czasu można opracować lepsze metody antyinflacyjne.
@danielzygmond7366
@danielzygmond7366 2 года назад
Tomku mam jeszcze pytanko apropos KPO. Czy ewentualny transfer pieniędzy z KPO nie będzie proinflacyjny? Jakbyś mógł rozwinąć temat wpływu pieniędzy z KPO na poziom inflacji ?
@dominiksliwa1640
@dominiksliwa1640 2 года назад
Dla mnie najciekawsze ze drukuje caly świat i co moze z tego wyniknac ? Moze dlug zmieni sie z mln w mld a potem w biliony itd. i nigdy nikt nikogo nie splaci?
@robertzacharek4097
@robertzacharek4097 2 года назад
Panie Tomaszu, proszę nagrać podcast odnośnie kredytów frankowych udzielanych przez PKO BP. Z tego banku dzwonią, aby zawrzeć ugodę na taki kredyt, który udzielona we frankach. Bank oferuje ugodę przez przejście na rozliczenie złotówkowe. Czyli jak ktoś ma jeszcze do spłacenia 100 tyś w przeliczeniu frankowym to po przejściu na rozliczenie złotówkowe , będzie miał do spłaty 50 tysięcy. Czy taki układ z bankiem się opłaca i czy warto skorzystać z tego rozwiązania ?
@MegaAfiss
@MegaAfiss 2 года назад
Kolejny świetny odcinek.
@witoldsienski1709
@witoldsienski1709 2 года назад
Ciekawy materiał :)
@maciejkoper1554
@maciejkoper1554 2 года назад
Deweloperzy rolują już dług. Arche i Cavatina zrobiła nowe emisje.
@corvo9029
@corvo9029 2 года назад
Punkt dla Gryffindoru xD
@MultiKomentator
@MultiKomentator 2 года назад
Tak, zgadza się. Podwyżki +0,25pp nie działają przy inflacji +1,5pp m/m. Edit: A ostatnio inflacja +1,8pp a stopy 0%.
@karolsz6693
@karolsz6693 2 года назад
Bank Turcji robi ciekawy eksperyment obniża stopy przy szalejące inflacji
@dominiksliwa1640
@dominiksliwa1640 2 года назад
I inflacja 80%
@jacekkawior6693
@jacekkawior6693 2 года назад
Przypomij, jaki procent PKB stanowią te mitczyne pieniadze z ue ? Ba - kredyt o troszke nizszym oprocentowaniu niz rynkowe.
@romek3631
@romek3631 2 года назад
Co sądzisz obecnie o 10-cio letnich obligacjach skarbowych? Są na historycznie wysokim poziomie rentowności, jeszcze jakby je opakować w konto IKE
@astromatheo_pl6782
@astromatheo_pl6782 2 года назад
Mi się wydaje zbyt duże ryzyko - poczytaj o BRICS, resecie monetarnym, Klausie Schwabie, CBDC. Oczywiście to może im nie wyjść, ale zbyt wiele wskazuje na to, że będzie hard reset i nasze PLNy pójdą w cholerę. Myślę, że nie trzeba pisać, które inwestycje przetrwają tego typu perturbacje, a które nie. Historia kołem się toczy.
@Stefekburczymucha8286
@Stefekburczymucha8286 2 года назад
Kolego wibor reguluje przepływ międzybankowe nie stopy
@DoradcaTV
@DoradcaTV 2 года назад
Dzięki za uwagę, zmierzam do tego, że WIBOR też reaguje na zmiany stóp i oczekiwania wobec ich zmian, więc krążymy wszystkimi pojęciami wokół tego samego zjawiska
Далее