Тёмный

A Pille dózismérő | #57 | ŰRKUTATÁS MAGYARUL 

Űrkutatás magyarul
Подписаться 115 тыс.
Просмотров 53 тыс.
50% 1

Több mint négy évtizede mért először a műszer sugárdózist a világűrben. Azóta használták a Szaljut-7 és a Mir űrállomáson, az amerikai űrsiklón, és persze a Nemzetközi Űrállomás szerves részét képezi az alig egy kilós, Pille névre keresztelt magyar fejlesztésű műszer.
De hogyan működik? Milyen érdekességeket tudtunk meg általa a világűrben töltött időről, és milyen szerencsétlenség okozta, hogy az egyik példány a tervekkel ellentétben, végül a Mirrel együtt örökre odaveszett?
Támogasd a munkámat a Patreon oldalán:
/ urkutatasmagyarul

Опубликовано:

 

26 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 108   
@mocorgo911
@mocorgo911 2 года назад
Nagyon jó volt ez a videó is! Gratulálok! A magyar tudósok,mérnökök, munkái, elég sok eszközben jelen vannak. Farkas Bertalan, és Magyari Béla pedig sokunknak volt a példaképe a nyolcvanas években! Anno a Petőfi csarnokban volt egy kiállítás,ahol ehettünk tubusos űrkaját, Farkas Bertalannal. Nagy élmény volt!
@jhonesdavid9748
@jhonesdavid9748 2 года назад
De jó hogy így utanajártál 😍. Köszönjük !!!! Az ionhajtóművékről mikor fogsz videót csinálni?😁
@TheBaan
@TheBaan 2 года назад
Most!
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 2 года назад
:D
@kissistvan173
@kissistvan173 Год назад
Ez is egy nagyszerű rész lett.
@passionforflying11
@passionforflying11 Год назад
Tegnap szóbeliztem fizikából és a sugárzást húztam. Természetesen muszáj voltam megemlíteni a pille dózismérőt is, melyről innen tudok :)
@annapetrik6615
@annapetrik6615 2 года назад
Áá a kedvenc témám! Imádom a Pille történetét. Örülök hogy csináltál róla videót. Sok olyan apró érdekes információt kaptam amit eddig nem tudtam. 😊😁 Bár az alapokat azokat ismertem. (Külön örülök hogy tudtam azt hogy 7. űrnemzet vagyunk) Amúgy a videóval kapcsolatban egy kiegészítésem lenne, hogy ugyebár jelenleg kettő Pille van az űrállomáson. Én az hallottam hogy azért lett a második, mert az előtte lévő "szavatossági ideje lejárt" ezért kértek egy másikat. (Attól függetlenül hogy egy hiba nélkül működőt.(Meg az összes hiba nélkül működőt)) Gondoltam ezt a kis érdekességet hozzá füzőm. De ha tévednék nyugodtan javítsatok ki.
@anikoberkesnesolyom9436
@anikoberkesnesolyom9436 11 месяцев назад
Gratulálok a magyar mérnököknek, tudósoknak!!! Nagyon jó videó lett, neked is gratulálok!😊
@boldizsarbibza490
@boldizsarbibza490 2 года назад
A kommentek 95%-a a "nagyon jó lett mint mindig" kijelentéstől ál, de azok akik ezt írják, azoknak teljesen igazuk van
@nisz17
@nisz17 2 года назад
Köszi a Videókat ! Egyszerűem nem lehet abba hagyni 😁 Minden részt többször is meg tudok nézni .. Még 1x köszi a Videókat ! Remélem van még sok téma és kedved is lesz csinálni !🙂🙂🙂
@csabadomokos4456
@csabadomokos4456 2 года назад
Hallottam már a Pilléről, de azt, hogy hány változata van, sőt utódja is van, illetve hogy hogyan, milyen elven működik, azt még senki nem mondta el ilyen részletekbe menően. Köszönjük a hiánypótlást, az érdekességeket! Respect! 🙂
@justStevee83
@justStevee83 2 года назад
Tökéletes, mint mindig. Sok újdonságot megtudtam.
@martonimre-kedves7038
@martonimre-kedves7038 2 года назад
Nagyon király lett ez az epizód. Imádom.
@balint_szoke
@balint_szoke 9 месяцев назад
15p-nél: Az általad elmesélt érdekes történet az eltűnő műszerekről és annak okáról (ti. hogy az oroszok lopták el, hogy keresésükkel munkaórát és így komoly összegű $-okat számlázhassanak ki az amerikaiknak) annyira ésszerű (baromira nem volt pénzük ekkor (se) az oroszoknak, és nagyon sok malheur ennek a pénztelenségnek tudható be az orosz űrkutatásban), egyszerű és józan, logikus magyarázat, hogy az minden valószínűség szerint úgy is van, s én konkrétan biztos vagyok benne, hogy ez így is történt. Pille ♥👏🏼👍🏼
@verai.9260
@verai.9260 2 года назад
Magas sugárzásszint a hálórészben - avagy hogyan motiváljunk űrhajósokat minél hosszasabb munkavégzésre.
@EndyGmothafuckaz
@EndyGmothafuckaz 2 года назад
Marketing management 😁😁😁
@mmmyke1784
@mmmyke1784 2 года назад
Ez de jó volt. Remélem lesz még ilyen rész, ahol valamilyen őreszköz működését ismerhetjük meg. Kösziii.
@gregor_man
@gregor_man 2 года назад
Váratlan és érdekes témaválasztás. Én már láttam olyan kis filmriportokat a Pilléről, mint amekkora, mondjuk, a Deltában szokásos volt, nyugodjék békében. De te csináltál belőle egy 19 perces videót, ami nem unalmas! 😀
@anonymus9570
@anonymus9570 2 года назад
Érdekes története van ennek a Pillének, köszönöm, hogy elmesélted :D
@KORCSOG1
@KORCSOG1 2 года назад
Csak a szokásos minőség👌
@jozsefszabo648
@jozsefszabo648 2 года назад
Minden epizódból tanulunk valamit, köszönjük
@gergely87
@gergely87 2 года назад
Köszönöm a videót. Már sokat hangoztatta ismerősöm a pillét ... most végre azt is tudom, hogyan működik pontosan. :D Elképesztően értékesek a videóid :D
@jatektura4175
@jatektura4175 2 года назад
Köszönöm szépen :)
@hunbold1
@hunbold1 2 года назад
Ez egy szuper rész volt! Rendkívül informatív!
@Mine-bw7li
@Mine-bw7li 2 года назад
Köszi a videót, érdekes és informatív. Mint mindíg :D
@zsbokori
@zsbokori 2 года назад
Fantasztikus rész volt ez is!! Köszönjük!
@selkath013
@selkath013 2 года назад
Gyerekek, mindent kell mérni, meg még mindent is! :) Hajrá! :)))
@csipeszhu
@csipeszhu 6 месяцев назад
Én még csak addig jutottam, hogy a cipősdoboz méretű dobozokba max lego kockákat pakolok, azt hittem jól haladok, aztán itt kiderül, hogy mások ilyen meg olyan csoda műszereket csomagolnak már évtizedek óta ilyenekbe... Távoli világnak tűnik ez az egész, valószínűleg sose teszek le ilyeneket az asztalra, viszont örülök hogy úgymond ezeket le hozod az égből nekünk földi halandóknak.
@NagyOliver
@NagyOliver 2 года назад
Szuper rész volt ez is! Gratulálok!
@peterhirku1748
@peterhirku1748 2 года назад
Szuper lett!👍😉
@klaudiatanczos5476
@klaudiatanczos5476 2 года назад
Nagyon jó lett ez a videó is:)
@kkereszty
@kkereszty 2 года назад
Ez is jó lett , köszi!
@79Frob
@79Frob 4 месяца назад
Ez nagyon jó volt! 🤟
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 4 месяца назад
Most találkoztál vele először? Ez hanyadik videód a csatornán?
@79Frob
@79Frob 4 месяца назад
Nem először találkoztam vele. A Pille dózismérőről sokat hallottam, de nem tudtam hogyan működik. Majdnem minden videódat láttam.
@ZYARTY
@ZYARTY 2 года назад
Sikerult megint olyat megtudnom amit nem is tudtam. Nagyon ugyesek a magyar mernokok. Kivancsi lennek, hogy hany magyarok altal tervezett eszkoz van hasznalatba a urugynoksegeknel.
@afenevigyeel8501
@afenevigyeel8501 2 года назад
Jelenleg nem tudom, hogy mi van használatban, de kb fél éve elkezdtem olvasgatni a magyar emberekhez köthető tudományos munkákról, fejlesztésekről. Nagy részüket Wikipédiáról jegyzetelem ki, remélem nincs benne tévedés. Eszközökről a 4 alábbiról találtam információt + 1-2 űrszondáról is azt írják, hogy van benne magyar cucc is, de hogy mik azt már nem írták le sehol sem. Persze lehet, hogy van még ezeken kívül más is és ez nem a teljes lista: Magyar fejlesztésű eszközök: - Pille dózismérő: Az MTA Központi Fizikai Kutatóintézete fejlesztette ki az eszközt, amit Farkas Bertalan vitt ki először az űrbe, a Szaljut-6-ra, hogy sugár dózist tudjanak mérni, ott a helyszínen. Használták az összes későbbi űrállomáson: Szaljut-7, Mir, űrrepülők, ISS. - Balaton: pszichés teljesítmény mérő készülék, szintén Farkas Bertalan vitte a Szaljut-6-ra - SAS: elektromágneses jeleket elemző berendezés, ELTE fejlesztés. 1989-1991 között működött a szerkezet - Rosetta űrszonda néhány felszerelése: esl űrszonda a Csurjumov-Geraszimenko-üstököshöz. Indítás: 2004. március 2. Magyar fejlesztés benne a fedélzeti számítógép, az elektromos energiaellátó rendszer és néhány tudományos kísérlet elkészítésébe kapcsolódtunk be. Becsapódása egy üstökösbe: 2016. szeptember 30. A KFKI és a BME fejlesztette + Vega-program (Vega-1 és 2): A Vénuszt és végcélként a Halley-üstököst vizsgálták. 1984.12.15 és 21-én lőtték ki őket. A műszerek egy részét a KFKI-ben építették meg. + Marsz-8 (vagy Marsz-96): Orosz szonda lett volna a Marsra, mely néhány műszere magyar fejlesztés volt. 1996. november 16-án indították el, de a 4 fokozat hibája miatt visszatért a földre és lezuhant a Csendes-óceánba.
@attilagroman7738
@attilagroman7738 2 года назад
Sajnos keveset hallani a zseniális, világszínvonalú magyar mérnökökről, köszi, hogy műsorra tűzted! 👍 Lesz még folytatás a “műhelyben” tett látogatásod alapján?
@Andre83925
@Andre83925 2 года назад
Azért az milyen kemény már, 1984-ben memóriakártya volt a mérőműszerben, az otthoni felhasználóknak meg még "csak" 1.2-es nagy floppy volt elérhető max. :D
@matebako5528
@matebako5528 2 года назад
én mérnök vagyok de ennek a kis szerkezet működési elvétől felrobbant az agyam
@miklossarkozi6535
@miklossarkozi6535 2 года назад
A radioaktívitást asszem sieverts be mérik,de nem vagyok benne biztos. A Videó mint mindíg klassz lett
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 2 года назад
Az elnyelt dózismennyiség mértékegysége a sievert
@andreastradi905
@andreastradi905 2 года назад
A "radioaktivitás" - inkább ionizáló sugárzás ebben az esetben - mérésének több mértékegysége van. Ha az ionizáló sugárzás dózisának mérésről beszélünk, akkor az egységnyi anyagban elnyelt energiát Gray-ben (Gy), a sugárzás típusától függő súlyzó faktorral értékelt dózist pedig Sievert-ben (Sv) adják meg. Az ionizáló sugárzás fajtája lényeges, mert más-más súlyosságú élettani hatással bír (van részecske és elektromágneses sugárzás is), sőt az egyes szövettípusok/szervek is más-más mértékben érzékenyek, még erre is külön súlyzó faktort szokás használni. Összességében elég bonyolult.
@jozsefsikar3639
@jozsefsikar3639 2 года назад
Már elindult, a magyar űrhajós kivalasztása! Lesz újabb magyar az űrben.
@istvangombos76
@istvangombos76 2 года назад
Azt szeretném kérdezni, hogy a mikrogravitációs környezet élő szervezetre gyakorolt hatásáról lesz videó?
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 2 года назад
Volt már téma többször is, az űrállomásoknál és az Ember a Marson epizódban is
@Dymon32
@Dymon32 2 года назад
18:50 menőnlenne egy orvosi csipogó /star trek pda méretű
@kryyysz
@kryyysz 2 года назад
Remélem lesz még magyar vonatkozású videó! :)
@andrasmolnar6146
@andrasmolnar6146 2 года назад
Ezekről radiokémia órákon tanultunk. :P
@tivcsiszlavitsek8281
@tivcsiszlavitsek8281 4 месяца назад
2024.04.30. Köszönet.
@puffy6182
@puffy6182 2 года назад
Video a közeljövönen tervezett kereskedelmi űrállomásról? Érdekelne a véleményed
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 2 года назад
Tervben van a téma! ;)
@charlienyikos1564
@charlienyikos1564 2 года назад
Sokat tálkozok Farkas Bertalan Dandár Tábornokkal!
@Vid.186
@Vid.186 2 года назад
Szuper videó lett! Amúgy mibe fáj egy ilyen? Jól jönne otthonra.
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 2 года назад
Nem gyártják már :)
@andreastradi905
@andreastradi905 2 года назад
Egyéni megrendelésre készül, nincs listaára :)
@boldizsarbibza490
@boldizsarbibza490 2 года назад
Magyar ember nem lép a holdra, de magyar Puli igen
@flycorvus
@flycorvus 2 года назад
Bringabalesetem után (koponyalapi törés) egy év alatt 12 koponya CT-t kaptam. Van némi esélyem rá, hogy tíz-húsz éven belül agytumort kapok. (...)
@V_Atti
@V_Atti 2 года назад
Ezt a hozzáállást légyszi sürgősen fejezd be. Esélye mindenkinek van rá. A sejtek elfajulása mindennapos dolog, de van ellene pár javító mechanizmus, ami meggátolja a tumorképződést a legtöbb esetben. Néha sajnos nem sikerül, de az kevésbé függ a kapott dózistól, mint a szervezet javító mechanizmusának zavarától. Az sem csak ezoterikus marhaság (hanem alapja is van), hogy a negatív gondolatok károsak, és a pozitív gondolatok gyógyítóak lehetnek. Örülj, hogy megúsztad és éld az életed! Minden jót!
@andreastradi905
@andreastradi905 2 года назад
Egyébként Marie és Pierre Curie maradványait 1995-ben a párizsi Pantheonba helyezték át, ő az első nő, aki érdemei miatt kerülhetett eme megtisztelő nyughelyre. Szóval ott keressétek, de ne GM csővel, mert az ólommal árnyékolt koporsóból nem tud "kisugározni".
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 2 года назад
Épp ezért említettem az eredeti temetkezési helyét. ;)
@Mrsnake-qe2bp
@Mrsnake-qe2bp 2 года назад
Tervezel videót csinálni a project orion rol?
@vezertrojai
@vezertrojai 2 года назад
14:00 a lezárt modulba miért nem mentek vissza? Űrruhában megoldható lett volna!🤔
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 2 года назад
Ahhoz, hogy kinyissák az ajtót, le kellett volna ereszteni az űrállomás többi moduljából is a levegőt. Ezt pedig sem az emberek, sem a berendezések nem viselték volna el.
@johnfreeman8516
@johnfreeman8516 2 года назад
Ha eleg kemeny elementek vanak ossze teteleben akkor atom reactoralat ujra lehetne asznositani egesz bolygot urhalyova
@siegehun92
@siegehun92 2 года назад
A dimenziókról nem tervezel egy bemutatót illetve az M elméletről meg ilyenekről?
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 2 года назад
Ki tudja, mit hoz a jövő?!
@banpeter6902
@banpeter6902 2 года назад
Szerinted a kinai űrállomáson is megtalálható ez a műszer? vagy csak lemásolták csakhogy saját gyártmánynak lehessen mondhatni?
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 2 года назад
Ez a műszer biztosan nem, de más dózismérő valószínüleg van náluk is.
@Cloud26361-
@Cloud26361- 2 года назад
Lenne egy kérdésem:) a tejútrendszeről hogyan van képünk? Mármint olyan hogy kívűlről mutatják, hogyan tudják hogy így néz ki a tejútrendszer?
@mrJety89
@mrJety89 2 года назад
Sok évtizednyi kemény térképészeti munka árán. Az irányukat tudjuk, de a csillagok távolságának kimérésére az évtizedek során sok különféle módszert dolgoztak ki. A közelebbi csillagoknál az úgynevezett parallaxist mérik. Ez a legpontosabb és legbiztosabb módszer, mert a mértan alapszabályaira épül. Egy csillag távolságát úgy mérik meg, hogy két képet készítenek róla hat hónap eltéréssel. Ez idő alatt a Föld a lehető legnagyobb távolságra kerül. Ha a két képen a csillag egy kicsit elmozdult a háttérhez képest, akkor a mértan szabályai szerint ki tudjuk számolni a távolságát. Egy másik népszerű módszer a változó fényességű /Cepheid/ csillagok abszolút fényerejét veti össze a változás periódusával. Ezzel a módszerrel már az egész galaxis csillagai vizsgálhatók, de az eredmény kevésbé megbízható...
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 2 года назад
Mérhetjük, hogy hol van több, hol van kevesebb csillag a galaxisban. Ebből tudjuk, hogy spirál galaxisról van szó, és ezekből a mérésekből tudjuk, hogy hány csápja van. Természetesen igazi fényképet képtelenség róla készíteni a jelenlegi technológiával, de az animált képeink is jó közelítést adnak.
@V_Atti
@V_Atti 2 года назад
Az előzőekben leírt módszerekkel kialakul a fejünkben egy kép a galaxisunkról. Aztán biztosan találunk egy hasonlót a rengeteg más galaxis között, arról pedig van rendes fénykép, amit lehet mutogatni, hogy kb. ilyen a miénk is.
@balazslengyel9073
@balazslengyel9073 2 года назад
Zseni videó ez előtt én nem is gondoltam hogy létezett ilyen készülék pláne nem gondoltam volna hogy magyar találmány. Engem a persevirenceről (mars) érdekelne valami összegzés ugye vár elég sok minden történt vele amióta a Marson van biztos tudnál erdekessegeket mondani róla.
@mrJety89
@mrJety89 2 года назад
Nem tudom elképzelni, hogyan lehet a súlytalanságban aludni. Tökjó lehet.
@GorPius673
@GorPius673 2 года назад
Ugyanezen gondolkodtam, de nekem meg az ellenkezője ugrott be. Nem tudnék úgy aludni, hogy közben nem tudom, hogy fekszem-e vagy állok-e... vagy fejjel lefelé vagyok-e vagy hason vagy hogyan. bahh... belegondolni is rossz, hogy csak ott lebegek és nem tudok sehogyan se a hasamra feküdni, hogy aludhassak.
@mrJety89
@mrJety89 2 года назад
@@GorPius673 Ha belegondolsz, már a hasadon fekszel. Vagy a hátadon. Állítólag az űrben sokkal pihentetőbb az alvás.
@gregor_man
@gregor_man 2 года назад
Egy darabig "lezuhanós" álmaid lennének, ami nem valami kellemes.
@mrJety89
@mrJety89 2 года назад
@@gregor_man Apám egyszer kisgyerekként azt álmodta, hogy jó sokáig zuhan. Amikor felébredt, a feje a biliben volt.
@hunbold1
@hunbold1 2 года назад
Az lenne az igazi megoldás, ha mesterségesen csinálnának az űreszközök köré mágneses teret, mint ami a föld körül van, hogy védje az űrhajósokat.
@bashka23
@bashka23 2 года назад
Happy Birthday! ;) ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-zepxmCUj2x4.html Ébredő Erők
@jozsihumbak8113
@jozsihumbak8113 2 года назад
Állítólag exhumálták Curie maradványait és nem sugároz. Nem is amiatt halt meg. Volt róla doku film is szinkronosan.
@johnfreeman8516
@johnfreeman8516 2 года назад
Ujra hasznositani marsot mint egy hatalmas urhalyo
@milu9760
@milu9760 2 года назад
Ha az univerzum folyamatosan tágul mi van a még létre nem jött univerzumon túl? World border?🤣
@johnfreeman8516
@johnfreeman8516 2 года назад
Elementek ujra hasznositasa a fold normal is eco rendszer vissza allitasa
@johnfreeman8516
@johnfreeman8516 2 года назад
Meg hat mi mar tudnank urbeni banyakat letrehozni
@janosvarga135
@janosvarga135 3 месяца назад
Jó hogy a románok nincsennek az űrkutatásban ,mert egy sugárzó medvèt felejtettek volna az űrállomáson. 😄
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 3 месяца назад
Sugárzó medve?
@mrJety89
@mrJety89 2 года назад
Az oroszok úgy mondanák, hogy "Szpektr", azaz spektrum.
@bendeguznagy1312
@bendeguznagy1312 2 года назад
Szegény mikroprofesszor...
@torma993
@torma993 2 года назад
.
@mmmyke1784
@mmmyke1784 2 года назад
Hát ilyenről nem mesél a Scott Manley meg a Tim Dodd! Hiánypótló.
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 2 года назад
Pedig mesélhetne, megérdemelné a Pille!
@ataalma3551
@ataalma3551 2 года назад
Viszont nagyon sok egyéb érdekességről mesélnek, ami sajnos magyarul nem elérhető. Jó lenne azokat is szinkronizálni. Nagyon magas színvonalú munkák azoknak, akik egy kicsit mélyebben szeretnék megérteni az űrutazás fizikáját. Fly safe...:)
@mmmyke1784
@mmmyke1784 2 года назад
@@ataalma3551 Én eszméletlenül szinkron Maffia ellenes vagyok :) tanítsuk meg az általános iskolásokat rendesen Angolul és máris megértik a világot. (na elhúzódik a fordulat akkor Kínaiul)
@johnfreeman8516
@johnfreeman8516 2 года назад
Regi folyo medrek ujra foylni fognak mint eredetiek
@odanneloconnor6814
@odanneloconnor6814 2 года назад
Remek rész volt!
@balaenoptera75
@balaenoptera75 2 года назад
A MIR-nek nyoma veszett???!
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 2 года назад
Nem, végig nyomonkövették.
@balaenoptera75
@balaenoptera75 2 года назад
@@urkutatasmagyarul Huh, megnyugodtam.😊 A holdra szálláskor nem vitték magukkal a pillét, erről nem tudsz valamit? A párommal odáig és vissza vagyunk a cstornádtól, remélem, még nagyon sokáig fogod csinálni! Köszönjük!
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 2 года назад
A holdra szálláskor még nem létezett a műszer.
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 2 года назад
Ja, most értettem meg a kérdésedet! ;) Nem a Mir-nek veszett nyoma, hanem az űrállomáson használt Pillének.
@balaenoptera75
@balaenoptera75 2 года назад
@@urkutatasmagyarul Kérlek vedd úgy, hogy meg sem kérdeztem!😅
Далее
Virgin Galactic  |  #44  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
18:29
Просмотров 61 тыс.
A JUICE űrszonda  |  #114  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
24:11
Halál az űrben (2/3)  |  #45  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
22:03
A Lagrange-pontok  |  #54  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
19:20
Просмотров 141 тыс.
Az IXPE űrszonda  |  #63  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
17:03
Просмотров 65 тыс.
A OneWeb konstelláció  |  #52  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
15:13
Az Androméda galaxis  |  #69  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
15:48