Тёмный

A tét nem is lehetne nagyobb :: KA PODCAST #7 

Kálvinista Apologetika
Подписаться 8 тыс.
Просмотров 1,5 тыс.
50% 1

Beszélgetés arról, hogy mennyire lehetünk magabiztosak a teológiai vélekedéseinkben (hiteinkben) és milyen súlyos következményei vannak a filozófiai és teológiai disszenzusnak. Kinél az igazság? Mikor és mennyire kell alábbadnunk az Isten létébe és a kereszténység igaz voltába vetett meggyőződéseinket és mi az a Szentlélek bizonyságtétele, ami által "teljes meggyőződéssel valljuk, hogy megdönthetetlen igazság birtokában vagyunk.". Tényleg?
2022. 01. 07.
Házigazdák: Bernáth László és Nagy Gergely
------------------------------- TÁMOGATÁS -------------------------------
Patreon (rendszeres): / kalvinistaapologetika
RU-vid-tagság (rendszeres): / kálvinista apologetika
Egyéb támogatás: www.kalvinistaa...
------------------------------- LINKEK -------------------------------
Facebook: / kalvinistaapologetika
Honlap: www.kalvinistaa...
Instagram: / kalvinistaapologetika
Twitter: / kalvinistaapologetika
Spotify: spoti.fi/3A2iCF0
Apple Podcast: apple.co/3fIBOjB
------------------------------- KÖZÖSSÉG -------------------------------
Facebook-csoport: / 2036398356436316
------------------------------- KAPCSOLAT -------------------------------
Email: kalvapol@gmail.com
*Ha bomlasztóan kommentelsz, tiszteletlen vagy, vagy sértegetsz másokat, a hozzászólásodat töröljük.

Опубликовано:

 

26 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 42   
@MrDzsaszper
@MrDzsaszper 2 года назад
Köszömöm Bernáth Lacinak 35:40-től a nagyon szép választ arról, hpgy mi az amit a disszenzus nem érint! A vallomás, tanúvallomás kulcs a kérdésben! Ezzel együtt a szubjektivitás kapcsán szerintem az idézetből (talán a kontextus híja miatt is) mintha félrértenéd Kálvint, szerintem a szubjektivitást nem állítja, sőt, meg merem kockáztatni, hogy az ellenérvedhez nagyon hasomlót ír máshol :) a Szentlélek Krisztus ismeretére vezet, ez az ismeret meg messze több, mint a puszta szubjektív bizonyoságérzet -- erről remélem, nem kell győzködjelek :) Gergő, nekem nagyon furcsa a felvetésed a Szentlélek bizonyossága és a teológiai keretrendszer konzisztenciája kapcsán -- ez azt a kérdést veti fel Laci szavaival élve, hogy van akkora fedezeted a teológiai keretrendszer meg egyes álláspontok mögött, mint az örömhír megvalllása mögött? Addig még oké, hogy az örömhír vs. eretnekségek mentén -- hasonlóan Laci rossz érv példájához, csak pepitában teológiára -- megvan a fedezet, de minden egyes apró-cseprő álláspont vagy a teljes rendszer mentén?
@analisators
@analisators 2 года назад
Mi az igazsag? ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-w6-2o3vpfNA.html
@gaborjuracsik4847
@gaborjuracsik4847 2 года назад
"Azután azt mondta Tamásnak: »Tedd ide ujjadat és nézd a kezeimet; nyújtsd ki kezedet és tedd az oldalamba, és ne légy hitetlen, hanem hívő!« Tamás azt felelte: »Én Uram és én Istenem!« Jézus erre azt mondta neki: »Mivel láttál engem, hittél. Boldogok, akik nem láttak, és mégis hittek.«" (János 20:27-29) Miért mondom ezt. Mert a hithez nem kell tudás ! Ha egyszer nem a tudásból van a hitünk, akkor a hit, vagy akár a szentlélek miért okozna tudást? Okosabbak leszünk azzal, ha megkapjuk a szentlelket? Jobban ismerjük a Bibliát, mert megkapjuk a szentlelket? Vagy pedig jobban meg akarjuk ismerni a Bibliában lévő igazságot, mert megkaptuk a szentlelket. Vagy pedig jobban meg tudjuk érteni a világot, mert a megértéséhez néhány axiómát elfogadtuk azért, mert arra bizonyosságot kaptunk. A keresztyén ember nem jobb, kedvesebb, okosabb ember az ateistánál ! A keresztyén ember tud valamit, ami alapján meg tudja határozni, hogy mi az objektív jó. A keresztyén ember tud valamit, ami miatt érdemes kedvesnek lenni. A keresztyén ember tud valamit, ami segítségével közelebb tud jutni az igazsághoz. Mindez azonban nem teszi a keresztyén embert se jobbá, kedvesebbé, okosabbá, hanem azt ugyan úgy kell elérnie, ahogy egy ateista is megteheti. (bár segítséget kérhet Istentől) Szerintem tévedésben vagytok a hit és a szentlélek szerepéről, az igazság szerepéről. A keresztyén egyház(ak) nem tulajdonosa(i) az igazságnak, hanem hirdetője annak. A keresztyén egyház igazsága objektív igazság, nem pedig szubjektív igazság. Akkor is Jézus Krisztus a megváltó, a mindenható Isten 2. személye, ha egyetlen keresztény sem élne a Földön és nem lenne kit megmenteni.
@resistentiam.contritum
@resistentiam.contritum 2 года назад
_"Mert a hithez nem kell tudás! Ha egyszer nem a tudásból van a hitünk"_ Tényleg így lenne? Figyeld meg Pál kijelentéseit: _"Mimódon hisznek pedig abban, aki felől nem hallottak? Azért a hit hallásból van, a hallás pedig Isten ígéje által."_ (Róma 10:14, 17). A Biblia világosan rámutat, hogy a hitnek az Isten Szavából szerzett tudás az elsődleges alapja, vagyis tanulás által épül a hitünk. Ezért hangsúlyozza Jézus annyira az ismeretszerzést a János 17:3-ban. Isten ezt mondja Jeremiásnál: _"mindnyájan megismernek engem, kicsinytől fogva nagyig"_ (Jeremiás 31:34) Ézsaiásnál pedig: _"mert teljes lészen a föld az Úr ismeretével, mint a vizek a tengert beborítják."_ (Ézsaiás 11:9). Ha tehát nem annyira fontos a tudás, miért emelik ki folyton az Írások? _"Jobban ismerjük a Bibliát, mert megkapjuk a szentlelket?"_ De még mennyire. Sőt, elengedhetetlen a szent szellem segítsége a Biblia megismeréséhez és megértéséhez. _"Ama vígasztaló pedig, a Szent Lélek, akit az én nevemben küld az Atya, az mindenre megtanít majd titeket, és eszetekbe juttatja mindazokat, amiket mondottam néktek."_ (János 14:26). Pál pedig azt írja, hogy a szent szellem még az Isten mélységes dolgait is kutatja. (1Korintus 2:10).
@gaborjuracsik4847
@gaborjuracsik4847 2 года назад
@@resistentiam.contritum Az, hogy halljuk az igét, nem jelenti azt, hogy bizalmukkal Isten felé fordulunk. Ha viszont bizalmukkal Isten felé fordulunk, akkor hallgatjuk az igét. Két különböző dologról beszélünk. Igazad van, de az az érem másik oldala.
@resistentiam.contritum
@resistentiam.contritum 2 года назад
@@gaborjuracsik4847 Általában az okozat nem előzi meg az okot. Ha valaki hallja az Ígét, abból ismeretre tesz szert, ez pedig idővel bizalmat épít fel benne abban a személyben, akiről prédikálnak neki. Te is csak akkor fordulsz bizalommal valaki felé, ha már ismered, és tudsz róla valamit, és tudod, hogy meg lehet benne bízni. Ha nincs valakiről semmilyen tudásod, aka. ismeretlen számodra, afelé nem tudsz bizalommal fordulni. Éppígy van pl. az ateistáknál is akik megismerik a Teremtőt. Előbb tanulniuk kell Istenről, hogy bizalom alakuljon ki bennük iránta.
@gaborjuracsik4847
@gaborjuracsik4847 2 года назад
@@resistentiam.contritum Igaz, de a bizalom és a tudás két különböző dolog. Lehet bizalom teljesen vakon, és a tudás alapú. Éppen ezért független a kettő egymástól. Mondjuk így: előbb volt meg a tudásom, minthogy hitem lett volna. Racionális emberként elköteleződtem a mellett, hogy a keresztyénség igaz, de ettől még nem lettem keresztyén. A hit később jött, és ezt nem is értem, hogy miért, nem igazán értem Isten útjait, ami rám vonatkozik.
@gaborjuracsik4847
@gaborjuracsik4847 2 года назад
@gerecse n Ha meg nem tőlünk van a hit, hanem Istentől, akkor azt teljes joggal hirdetjük, mint objektív igazságot, mert nem tőlünk ered.
Далее
Elfogynak a keresztények Magyarországon :: KA PODCAST #8
1:14:27
Vita után :: KA PODCAST #6
1:00:21
Просмотров 913
Beköltözve Hajdú Péterhez: Schóbert Lara
1:54:15
Spinoza természeti teológiája :: Boros Gábor
35:31
Просмотров 2,9 тыс.