Тёмный

Aktywa i Pasywa, czyli jak myślą (przyszli) milionerzy | LFO#05  

Lesław Niemczyk
Подписаться 2,6 тыс.
Просмотров 9 тыс.
50% 1

Jak myślą milionerzy i multimilionerzy? Gdyby przeprowadzić badania nad sposobem myślenia w zamożniejszych rodzinach okazałoby się, że ich język, schematy postrzegania świata, a przede wszystkim zjawisk finansowych, są po prostu specyficzne. Idę o zakład, że dzieci i młodzież wychowana w zamożnych domach w praktyczny sposób rozumie pojęcia aktywów i pasywów, czyli zasobów majątkowych oraz źródeł ich finansowania. Natomiast ich równolatkowie z rodzin mniej zamożnych zazwyczaj nie znają tych koncepcji, ponieważ ich rodzice nie przywiązują do nich większej uwagi żyjąc według schematu „co zarobię, to wydaję”.
Ktoś zapyta: i co z tego wynika? Ano to, że nasze myśli bardzo mocno determinują nasze działania, a te kształtują naszą przyszłość w dłuższym horyzoncie czasu. Sportowiec zanim osiągnie doskonałe wyniki najpierw poznaje metody treningu, kluczowe czynniki sukcesu oraz oswaja się z nawykami życiowymi, które uprawdopodobniają zwycięstwa. Wybitny artysta, np. muzyk, musi znać odrobinę teorii muzyki, aby rozumieć, dlaczego pomiędzy jednymi dźwiękami występuje harmonia, a pomiędzy innymi nie. Tak samo jest w dziedzinie finansów osobistych. Wskoczenie na nieco wyższy „poziom” finansowy, a przede wszystkim utrzymanie się na nim i podjęcie dalszej wspinaczka, wymaga dobrego zrozumienia pojęć aktywów i pasywów. Bez tej wiedzy i towarzyszącej jej nawykom finansowym nawet sportowcy i celebryci, którzy za młodu zarabiali krocie, czasami po prostu miliony dolarów, kończą jako bankruci. To już 5. #LekcjaFinansówOsobistych przeznaczona dla szkół publicznych oraz nauczycieli i rodziców.
Więcej do przeczytania tutaj:
leslawniemczyk.pl/jak-mysla-milionerzy-lfo05/
Cześć! Jestem Lesław! Prowadzę ten kanał na RU-vid, aby zainspirować Cię do lepszego zarządzania finansami prywatnymi, przedsiębiorczości i nauki rachunkowości. Dlaczego możesz mi zaufać? Bo mam odpowiednie kompetencje i doświadczenie życiowe. Mogę je krótko podsumować w punktach: doktor nauk ekonomicznych od 2005 roku; kilkanaście lat pracy w katedrze finansów na uniwersytecie; wykładowca rachunkowości i zarządzania; doświadczenie zawodowe w pracy księgowego, skarbnika, sekretarza zarządu spółki giełdowej; wielokrotnie powoływany do rad nadzorczych dużych przedsiębiorstw i rad społecznych; wieloletnie doświadczenie w długoterminowym i krótkoterminowym wynajmie nieruchomości; zwolennik konserwatywnej szkoły inwestowania bazującej głównie na kapitale własnym; kilka książek naukowe i kilkadziesiąt recenzowanych artykułów (m.in. dla: Gazeta Bankowa, Gospodarka Narodowa, Przedsiębiorstwo & Finanse, Przedsiębiorstwo i Region, E-mentor); 2 książki popularno-naukowe; 4 kursy biznesowo-finansowe online; właściciel małej spółki kapitałowej (SPV); przewodniczący komisji rewizyjnej organizacji pożytku publicznego... 😉 Więcej o mnie możesz się dowiedzieć tutaj: leslawniemczyk.pl/o-mnie/
3 z moich 7 książek możesz kupić online tutaj: leslawniemczyk.pl/ksiazki/
Moje kursy finansowe online znajdziesz na platformie: kursy.leslawniemczyk.pl. Z moich kursów skorzystało już kilkanaście tysięcy kursantów.
Znajdziesz mnie jako „Lesław Niemczyk” także na moim blogu: leslawniemczyk.pl
oraz w mediach społecznościowych:
/ leslawniemczykpl
/ leslawniemczyk
rzeszow.academia.edu/Les%C5%8...
/ leslawniemczyk

Опубликовано:

 

18 авг 2019

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 33   
@PiotrBemowo
@PiotrBemowo 4 года назад
Dziękuję, świetna lekcja. Uzdrawiam swoje podejście do finansów i Twoje filmy są mi bardzo pomocne.
4 года назад
To miłe, że mogę być pomocny. Pozdrawiam i życzę wytrwałości!
@PiotrBemowo
@PiotrBemowo 2 года назад
@ Dzięki Lesław. Właśnie zetknąłem na Twój komentarz po 2 latach :) Widzę, że tej wytrwałości mi potrzeba chyba najbardziej. Pozdrawiam!
2 года назад
@@PiotrBemowo Tak, tak, ja też potrzebuję dużo wytrwałości ;-) Szczególnie RU-vid mnie tego uczy, haha ;-) Pozdrawiam!
@groene5799
@groene5799 Год назад
Bardzo dziękuje za tak proste i mądre wytłumaczenie ,dużo zdrówka , i oby więcej takich filmów 💪✌️
@polishhomestead3485
@polishhomestead3485 5 лет назад
Kolejny świetny materiał !
5 лет назад
Dzięki! Pozdrawiam
@mariolakrakowska7504
@mariolakrakowska7504 11 месяцев назад
Super
@Kudlaty1983a
@Kudlaty1983a 2 года назад
Fantastyczne.
2 года назад
Dzięki za feed back!
@marcinmtssniezgoda2316
@marcinmtssniezgoda2316 Год назад
Super materiał👍
Год назад
Dzięki. Pozdrawiam i zapraszam na kursy online na mojej stronie. Są też bezpłatne wstępniaki ;-)
@marcinmtssniezgoda2316
@marcinmtssniezgoda2316 Год назад
@ Darmowej wiedzy w internecie jest wystarczająco dużo.Pozdrawiam.
Год назад
@@marcinmtssniezgoda2316 To rzuć okiem na to: kursy.leslawniemczyk.pl/product/finanse-osobiste-od-zera-do-milionera/
@EcuTester
@EcuTester Год назад
👍
@emondawsd4887
@emondawsd4887 Год назад
Wg mnie to trzeba po prostu więcej zarabiać ;) redukcja kosztów życia, nie zwiększa przychodu, a jedynie wygeneruje drobne oszczędności. Oszczędności nie zarabiają, a przy obecnej inflacji właściwie są tracone. Trzeba więc więcej zarabiać i inwestować ;)
Год назад
Rozumiem, że okresie podwyższonej inflacji wszyscy chcą zarabiać. Nie rozumiem natomiast tego "Oszczędności nie zarabiają... Trzeba więcej ... i inwestować". Jak inwestować, skoro się nie oszczędza? Na kredyt przy podwyższonych stopach? Absurd! Przy inflacji dużo trudniej się oszczędza, ale i tak nie ma wyjścia, jeśli się chce inwestować i rozwijać.
@ingerrusin6787
@ingerrusin6787 3 года назад
Znakomity materiał ""na czasie* np.restauratorzy, taksowkarzez -z branzy tzw.*ślubnej* mają wszelkiero rodzaju klopoty , bo nie mieli odkladanych pieniedzy ,ubezpieczeń, na czarną godzinę*.
3 года назад
Dziękuję za wsparcie :)
@mejbiTomorow
@mejbiTomorow 4 года назад
Polecam zainwestować w krawatówke (mikrofon)
4 года назад
Mam, ale nie lubię z niego korzystać.
@kto3742
@kto3742 5 лет назад
Ja trochę inaczej byłem uczony o pasywach i aktywach. Tabelkę aktyw i pasywa miałam podzieloną na np: nazwa(samochód), wartość aktywa(3k), przychód aktywa (0zł/mo), pasywa(-500zł/mo).
5 лет назад
Ujęcie o którym Pan/Pani wspomina to prawdopodobnie jakieś uproszczenie - próba połączenia kategorii bilansowych (aktywa i pasywa) z wynikowymi (bo "przychód"). Może jakaś wersja edukacji finansowej a la R. Kiyosaki. Jednakże proszę pamiętać, że aktywa i pasywa nigdy nie są kategoriami strumieniowymi na co wskazywałoby "zł/mo".
@wojtekw5155
@wojtekw5155 3 года назад
@ czy zapis Kiyosakiego jest poprawny? On uważa, że to co przynosi nam wpływy do portfela (np nieruchomość wynajęta, akcje płacące dywidendę, samochód jako Taxi) to są aktywa natomiast jeśli np nieruchomość jest używana przez nas lub samochód jest użytkowany prywatnie to są pasywa. Czy takie rozumowanie jest poprawne czy raczej jest to bardziej uproszczenie pokazujące, że jedne rzeczy przynoszą nam pożytek, a drugie wyciągają pieniądze z konta.
3 года назад
@@wojtekw5155 Niestety Robert Kiyosaki w książce "Bogaty ojciec" obnaża swoją niewiedzę w dziedzinie finansów i rachunkowości. On nie rozumie pojęć aktywów i pasywów. Coś tam wie, ale wszystko mu się miesza i dlatego bredzi. Proszę nie traktować Kiyosakiego jako autorytetu w dziedzinie finansów, bo jest niekompetentny. Raczej proszę patrzeć na niego jako eksperta od storytellingu, marketingu i MLM.
@wojtekw5155
@wojtekw5155 3 года назад
@ właśnie niedawno po przerobieniu Pana kursu o rachunkowości zauwazylem, że to zestawienie Aktywów i Pasywów wyglada inaczej, niż u Kiyosakiego i dlatego coś mi tu nie pasowało, dziękuje za odpowiedz
3 года назад
@@wojtekw5155 To miłe, że zna Pan mój kurs z rachunkowości ;-) Definicje aktywów i pasywów przedstawione w tym kursie są zgodne z tym, jak postrzegają te kategorie księgowi i finansiści na całym świecie od około 500 lat.
@pinutka
@pinutka 2 года назад
13:51 zamiast "im więcej tutaj pojawi się kapitału własnego" powinno chyba być " im więcej tutaj pojawi się kapitalu obcego" lub "im mniej tutaj pojawi się kapitału własnego" i dalej..."tym więcej odsetek bedziemy musieli spłacać od pożyczonych pieniędzy, tym wyższe będziemy mieć raty kapitałowe (...) i tym bardziej rośnie nasze ryzyko finansowe." Pozdrawiam
2 года назад
Niestety, zdążają mi się przejęzyczenia, które uważni widzowie wychwytują. Nobody is perfect ;)
@pinutka
@pinutka 2 года назад
​@ Każdemu z nas się zdarzają. Nie jesteśmy doskonali i to jest dobre, bo przynajmniej możemy się czegoś jeszcze nauczyć. Proszę nie odbierać mojego komentarza jako krytyki, bo nie z takim zamysłem go umieściłam. Pomyślalam tylko, że być może ktoś taki zupełnie całkowicie początkujący w materii finansów osobistych będzie to sobie analizował i coś mu się tam nie będzie zgadzało :-) Dziękuję za filmy, bloga i pracę którą Pan w oba te projekty wkłada. Pozdrawiam
2 года назад
Tak, uczymy się cały czas i ja bardzo dużo się uczę się od moich widzów. Także dziękuję za wsparcie i dobre słowo! ;-)
Далее
Prof. Marek Szopa: „Wstęp do teorii gier", wykład 1
1:24:38
PRAWDZIWE OBLICZE ludzi SUKCESU | Rafał Mazur
44:47
Просмотров 221 тыс.
Ryczałt czy VAT?
10:00
Просмотров 94 тыс.
VAT - Szkolenie z podstaw księgowości
36:35
Просмотров 81 тыс.