Тёмный

Alicja w krainie czarów reż. Jack Timmermans (Holandia) 

Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie
Просмотров 1,6 тыс.
50% 1

Lewis Carroll / Jack Timmermans
/dla widzów od lat 7 / czas trwania: 1 godz. 15 minut z przerwą /
TWÓRCY:
Pomysł, reżyseria i choreografia - Jack Timmermans (deStilte, Holandia)
Scenografia - Einstein Design, Pink Steenvoorden (Holandia)
Reżyseria światła - Marek Ciunel
Kostiumy - Wiktoria Czakon (deStilte, Holandia)
Muzyka - Paul van Kemenade (alto saxophone), Stevko Busch (piano) (Holandia)
Asystent reżysera - Urszula Pietrzak, Wiktoria Czakon (deStilte, Holandia)
OBSADA:
Mirella Rogoza-Biel, Roma Drozdówna, Bożena Dragun, Gabriela Jaskuła, Urszula Pietrzak, Wioletta Tomica, Maria Wąsiel, Ilona Zgiet, Daniel Arbaczewski, Konrad Biel, Bogusław Beniu Byrski, Jacek Dragun, Mateusz Kaliński, Kacper Kubiec, Bartosz Siwek.
PREMIERA 5 września 2015
KRÓTKO O SPEKTAKLU:
„Alicja w krainie czarów” to przykład dzieła literatury, w którym jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych.Wersja przygotowana przez zespół „Andersena” to wynik kolejnej międzynarodowej współpracy: tym razem z holenderskim teatrem tańca i ruchu deStilte z Bredy pod przewodnictwem Jacka Timmermansa. Zespół ten, jako jeden z nielicznych w Europie specjalizuje się w tworzeniu spektakli tańca współczesnego dla młodych widzów. Stąd w lubelskiej Alicji ruch jest podstawowym środkiem wyrazu. W połączeniu z naszym doświadczeniem teatru plastycznego powstała wersja, w której ciało, ruch, symbol na scenie są równoważne i dają możliwość wypracowania uniwersalnego języka teatru.
WIĘCEJ O SPEKTAKLU:
„Alicja w krainie czarów” Lewisa Carolla to utwór ikona: z wielowątkowej historii teatralni twórcy zazwyczaj sięgają po jeden lub kilka motywów, łącząc je, mieszając, by na nowo odczytać historię dziewczynki, która wpadła do nory królika.
Za każdym razem zastanawiamy się - kim jest Alicja? Ile ma lat? Jak traktować te wszystkie surrealistyczne obrazy i postacie, które - wydawałoby się - znamy tak dobrze z kolejnych ilustrowanych wydań utworu? Jako zabawę dziecka? Marzenie senne? Jak pisze Maciej Słomczyński w przedmowie do swojego przekładu Alicji: Jest to zapewne jedyny wypadek w dziejach piśmiennictwa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych…”.
Mnogość kontekstów oraz odczytań przygód Alicji sprawia, że każda kolejna ich interpretacja - malarska, filmowa czy teatralna - daje możliwość zbudowania nowego, unikatowego dzieła.
Wersja przygotowywana przez zespół „Andersena” to wynik kolejnej międzynarodowej współpracy: tym razem z holenderskim teatrem tańca i ruchu deStilte z Bredy pod przewodnictwem Jacka Timmermansa. Zespół ten, jako jeden z nielicznych w Europie specjalizuje się w tworzeniu spektakli tańca współczesnego dla młodych widzów. Stąd w lubelskiej Alicji ruch będzie podstawowym środkiem wyrazu. W połączeniu z naszym doświadczeniem teatru plastycznego powstaje wersja, w której ciało, ruch, symbol na scenie są równoważne i dają możliwość wypracowania uniwersalnego języka teatru. Forma zabawy scenicznej zaproponowana przez twórców sprawia, że na chwilę każdy może zostać Alicją, jak i każdy może przemienić się w białego królika.

Опубликовано:

 

16 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
World’s Tallest Man VS Shortest Woman!
15:07
Просмотров 16 млн
CNN [#411] Kumpel, przyjaciel czy szef?
12:35
Просмотров 50 тыс.
Podwójne życie Weroniki reż. Krzysztof Rzączyński
4:13