Uprawiam kukurydzę od 2012 roku, doświadczenie nie duże ale plony osiagaliśmy bardzo dobre. Najważniejsze to abyś wybrał dobrą odmianę z firmy typu Pioneer, Monstanto itp są droższe ale plonują lepiej niż polskie. Druga bardzo ważna rzecz to wysiew ok 4 cm głębokości i dopilnuj aby kierowca nie jeździł zbyt szybko maks 8 km/h jeśli ma nowy siewnik, bo jak jakiś stary grat to może być tak że będą odstępy po 10 metrów między roślinami w rzędach. Nawożenie jakie dajemy to gnojowica jesienią pod okrę, następnie przed siewem ok. 200kg soli potasowej i w podsiewacz ok 150kg/ha polidapu. Następnie 2 dawki mocznika po ok. 130kg/ha każda. Dajemy dwie po to by uniknąć poparzeń. Nawożenie dolistne według uznania jeśli wszystko jest ok to nie stosujemy żadnych mikroelementów jeśli są widoczne osłabienia to w momencie gdy zakrywa rzędy jedna bądź dwie dawki czegoś w rodzaju ekosoli K. Jeśli chodzi o uprawę to wiosną ciężka brona i dopiero przed siewem doprawianie gleby tak by nie było grud ale też żeby jej nie przesuszyć za bardzo. Wysiew 80 000 nasion na hektar. Herbicyd jaki stosuję to Hektor max z dupont, nie ma problemu z chwastami za przyzwoite pieniądze. Stosuje się go w fazie 2-6 liści kukurydzy. To chyba tyle mam nadzieję że mój komentarz będzie pomocny. ;)
Fajnie powiedziane ;) my uzyskujemy 13-16 ton ,a wy ? A tak z mojej strony to kupujemy nasiona z KWS odmianę Amadeo i opryski (nwm jakim herbicydem) ale pryskamy od razu po siewie i wtedy jest ładnie czysta ,a i troche mniej jednostek na hektar bo około 70 000 ale tak pisze ,żeby siać ponieważ ona ma w tedy większe możliwości rozrostu ;)
zależy od roku w 2012 śr 14 2013 śr 11 t/ha 2014 śr 16,5t/ha 2015 śr 8t/ha. Zależy jaka gleba w zeszłym sezonie miałem akurat wszystko III-IV klasa to dało się wyciągnąć 8 t a były miejsca że 500kg/ha sypała :/
Witaj, odpowiadając na twoje zapytanie w sprawie uprawy kukurydzy. Ja u siebie stosuję 300-350 kg NPK polecam ULTRA 5 lub 8, około 250-300 kg Canwil saletrzak 150 kg Mocznika to wszystko w spód a w siewnik 50kg Polidap i 50kg Wapna to są dawki na ha na chwasty stosuję Partner 1l /ha Cormax 0,8l/ha Nixon 80g/ha jeżeli masz perz to 120g/ha nawóz w płynie NP 2l/ha i nawóz w płynie Zn 2l/ha w fazie 6 liści. klasa gleby 4i5 wydajność około 12,5 tony. pozdrawiam
jeśli chcesz siać kukurydze to wapno musi być,polecam ci odmiany z monsanto i z pionnera pod kukurydze musisz dać 250 kg/ha mocznika rozsiać na orke potem kultywator i siew i do siewnika jeszcze do dozownika nawozu w siewniku yara corn 300kg,u nas zasada jest taka siew po 15 kwietnia, potem oprysk na chwasta polecam (maister 360 power) i zarazem nawóz dolistny (fortis adc) i potem jak da sie jeszcze wjechać w kukurydze to następny oprysk dolistnym nawozem i na tym koniec i czekasz na żniwa. polecam ci późne odmiany np.270 fao ponieważ uzyskasz wyższy plon, cena jednostki na hektar około 600-650 zł. jak miałbyś jakieś pytania to pisz;) pozdrawiam w kukurydzy nie ma tyle roboty a pieniądze są my siejemy tylko kukurydze. ;)
Pieniądze ? gdzie ty widzisz zysk ? 350zł/t mokrej teraz to dużo ( i nie wiesz jakie będą ceny za 2 msc.) ? Prawie tyle co nic to lepiej skosić na kiszonke i sprzedawać ją albo sprzedać z pnia ;)
Cześć Paweł. Od dłuższego czasu z zaciekawieniem śledzę Twoją twórczość na youtube i muszę przyznać, że imponuje mi to jak radzisz sobie w gospodarstwie (łatwo zauważyć jaki dokonuje się w nim, głównie chyba z Twojej inicjatywy, postęp) i sposób w jaki to wszystko dokumentujesz kamerą. W tym filmiku poprosiłeś o informacje na temat uprawy kukurydzy na ziarno, ja taką wiedzę posiadam, ponieważ od kilku lat większość areału, którym dysponuję obsiewam właśnie tą rośliną. Więc korzystając z okazji chociaż trochę odwdzięczę Ci się za stworzenie pożytecznego i ciekawego vloga jakim niewątpliwie jest "Życie zwyczajnego rolnika" i podzielę się tym co wiem o uprawie kukurydzy. Cen usług i środków do produkcji nie będę podawał bo raz, że co roku się zmieniają a poza tym w Twoich rejonach mogą być inne niż w moich. A tak w ogóle to jestem z Wielkopolski. Jeśli chodzi o nawożenie to wszystkie nawozy wysiewa się na wiosnę a dawki są takie: 200kg fosforanu amonu "pod korzeń", 250kg soli potasowej przed uprawą przedsiewną i 500kg saletrzaku, który najczęściej wysiewa się w dwóch dawkach - połowę przed uprawą przedsiewną a drugą po wschodach (nie później jednak niż po wykształceniu przez kukurydzę 3go liścia, ponieważ wzrasta ryzyko poparzenia roślin). Wspomniałem, że fosforan amonu wysiewa się "pod korzeń", jest to wskazane, ponieważ w naszych warunkach klimatycznych kukurydza ma często wiosną problemy z pobieraniem fosforu, który jest składnikiem mało mobilnym zwłaszcza w niskich temperaturach. Dlatego wysiew kukurydzy najlepiej wykonać siewnikiem wyposażonym w aplikator do nawozu. Jeśli chodzi o zwalczanie chwastów to najlepiej jest wykonać oprysk środkiem doglebowym (np Lumax), ale w tym roku z powodu wiosennej suszy w moich okolicach ta strategia niezbyt się sprawdziła i trzeba było poprawiać środkami nalistnymi. Ze środków nalistnych najwygodniejszy w stosowaniu jest chyba Maister (w zwiększonej dawce zwalcza również perz), ale trochę chwilowo osłabia kukurydzę. Sporym problemem w uprawie kukurydzy jest wykonanie orki po jej zbiorze ze względu na dużą ilość resztek pożniwnych i dlatego, że resztki po omłocie (liście kolb) nie są zazwyczaj siekane przez firmy usługowo dokonujące zbioru. Ja orzę 3-skibowym fortshrittem wyposażonym w przedpłużki, zahaczonym do ursusa 4514 i jakoś daję radę, ale jak nie ma czasu przed zimą poczekać aż resztki trochę zmokną i się rozłożą to jest ciężko - pług się zapycha, mimo że ma o wiele większe prześwity niż zwykły polski pług taki jak np Ty posiadasz. Kukurydza ma bardzo duży potencjał plonowania, ale też jej plony dość silnie się wahają w zależności od tego jakie w danym roku są opady. 2 lata temu udało mi się osiągnąć średni plon 14t/ha natomiast w zeszłym zaledwie 8 (oczywiście piszę o plonie mokrej kukurydzy). U mnie w gospodarstwie przeważają gleby III i IV klasy. Pozdrawiam i czekam na następne filmy ;) Damian.
dziękuje za wyczerpującą odpowiedź, co do obornika tak myślałem żeby go nawieźć w marcu i zaorać bo teraz mam wsiany poplon pszenżyta z rzepakiem, choć gdzieś czytałem że lepiej jest go nawozić jesienią
+PawNic14 Jeśli już będzie dany obornik to lepiej wysiać nawóz typu polifoska 6 i dać go w podsiewacz niż bawić się z solą potasową i fosforanem amonu. Roślina lepiej wykorzysta składniki dane w podaiewacz czyli wysiew razem z ziarnami aniżeli np fosforan amonu, który będzie rozrzucony po całym polu. Kukurydza będzie szukać bardziej pokarmu po bokach a lepiej jeśli będzie penetrowac glebę w dół. Nie musi to być saletrzak, wydaje mi się, że lepszy będzie mocznik. W tym roku daliśmy całą dawkę przed siewem (300 kg mocznika) i wyglądała rewelacyjnie.
System nawożenia, który opisałem stosują wszyscy działający w moich okolicach "kukurydziarze" co dowodzi, ze musi być optymalny. Czasami sól potasową zastępują korn-kali oczywiście w wyższej dawce. Wspomniałem, że fosforan amonu najlepiej wysiać pod korzeń, sianie polifoski 6 w ten sposób raczej odradzam, ponieważ stężenie potasu może okazać się dla siewek kukurydzy toksyczne zwłaszcza w czasie suszy. A saletrzak ma tę przewagę nad mocznikiem, że po pierwsze nie zakwasza gleby (co akurat, jak wspomniałem niżej, kukurydzy nie szkodzi, ale może szkodzić innym roślinom sianym w następnych latach) a po drugie oprócz azotu zawiera jeszcze wapń i magnez, które to składniki też są roślinie potrzebne.
Dziękuję za merytoryczne odpisywanie. Uprawiam kukurydzę dopiero 4 rok więc doświadczania nie mam ale chętnie słucha się mądrych ludzi. A jeszcze jedno chciałem się zapytać o technologię uprawy, dajesz sól potasową w pod siewacz a fosforan amonu siejesz rozsiewaczem? a saletrzak przed czy po fosforanie, i czy trzeba mieszkać z glebą te nawozy? z góry dziękuję.
Jeśli chodzi o uprawę kukurydzy to przede wszystkim musisz mieć uregulowany odczyn gleby jeśli nie masz to daj kilka ton wapna na hektar. Kukurydza bardzo dobrze wykorzystuje składniki z obornika, więc jeśli masz obornik do lepiej wywieź pod nią aniżeli pod zboże. Można też wysiać poplony, bo kukurydza będzie siana dopiero w maju, a to zawsze jakaś próchnica. Siew najlepiej wynająć, tak aby nawóz siał razem z ziarnem. Ziarno oczywiście kwalifikat. Na początek możesz kupić jakieś krajowe odmiany, fao najlepiej żeby było z 240/250. Nie ma sensu siania późniejszych ani wcześniejszych.
ten kawałek na pewno nie jest zakwaszony, tym bardziej że od 2 lat regularnie wapnuje gleby uwzględniając fakt że tam gdzie ziemia była na prawdę mocno zakwaszona to wapnuję co roku
U siebie w gospodarstwie zaobserwowałem, że kukurydza bardzo dobrze znosi niskie ph. Mam kilka hektarów kwaśnej gleby i praktycznie nie widzę różnicy w plonach w porównaniu z działkami na których odczyn jest uregulowany.
co do alternatora to prostszym sposobem niż zabawa z długimi kablami jest wstawienie go po prostu przed stacyjkę, tzn. ten kabel który idzie z rozrusznika do stacyjki dać na styk amperomierza, z drugiego styku amperomierza dać kabelek na stacyjkę, na jedno wyjdzie bo tak jest właśnie to podłączone a plątaniny kabli jest znacznie mniej, pozdrawiam ;)
Filmik jak zwykle fajny moja sugestia dokręć scinacze skib nie bandzie zielonego na wierzchu pług lepiej kryje co do kukurydzy na ziarno to drogi gips naworze drogie jak u mnie na kiszonkę to tak ok 2000 sama uprawa nasiona oprysk nawozy teraz z zbiór ok 1000 ha nie wiem ile kombajn bierze za koszenie na ziarno
Co do opadającego podnośnika słyszałem że nie opłaca się wymieniać uszczelniaczy czy czegokolwiek, tylko założyć siłownik wspomagający podnośnik, koszt około 350 zł i wtedy nie ma szans że coś będzie opadać i pokrywa podnośnika ma lżej.
PawNic14 przede wszystkim zdaj sobie sprawe ze tym plugiem , nie zaorzesz po kukurydzy , tu nie przykryl troche rzepaczku a nie mowiac o kukurydzy ze resztek duzo wiecej
skoro rzepak daje te 3,5 tony to chyba zboża też nie powinny najgorzej dawać. Ale co racja to aby wyjść na np. pszenicy w miarę przyzwoicie to trzeba te 7-8t ukosić. I odnośnie zbóż poszukaj w okolicy miejsc gdzie można kontraktować jęczmień browarny. U nas w tym roku po 720 sprzedałem, więc zyski też bardzo dobre.
bo zauwazylem ze na kolku wiec kolko mozesz podczepic tak aby wystawalo poza tylnia skibe a co do kukurydzy to pod nia najlepiej duzo gnojowicy lub obornika a jak pryskac na chwasty to randap
witaj paweł chciałbym żeby twoje filmiki wychodziły lepiej dlatego polecam ci kupić go pro hero 3 i zeby założył tą kamere na głowe tak bendzie ci się lapiej nagrywać i twoja oglondalność się zwiększy. polecam kupić
fajny filmik mam pytanie czy nie zrobiłeś pytania i odpowiedzi oto moje pierwsze pytanie mam wladimirca t25 gdy wjade w pole za ok. pół godziny z drugiego cylindra mi leje ropa co mam zrobić napisz jak wiesz :)
Pawnic ile twój c360 3p ma wysokości do początku opony - od ziem do końca kabiny bo chcemy kupić kabinę do c360 a niewiemy czy nam się zmieści do garażu.
siema ja słyszałem że do rzepaku najlepiej orać z kolczatkom albo specjalnym wałem że niby gleba jest coś tam ubita i lepiej rośnie tak tylko słyszałem bo znajomy sieje 10 ha rzepaku
Panie Pawle (jesli czuje sie Pan urażony ze po imieniu to przepraszam) Czy poleca pan amperomierz - czy warto i Woltomierz to tezbdobrze rozwiazanie ?? Bo nwm czy sie oplaca a Pan ma to u sb i ma Pan sporą wiedze na temat elektryki itp. Pozdrawiam
Mam do ciebie pytanie posiadasz piętnaście czy dwadzieścia hektarów i siejesz rumianek weź mi wytłumacz ja ty z tego wyżyjesz czy naprawdę ten rumianek i te kilka hektarów zboża wyżywi ciebie i całą twoją rodzinne
A ten niebieski przewód od czego ? I czy rozrusznik tez jest podpuety do amperomierza czy jest ominiety prosze o odp ponieważ nw czy to niespali amperomierza bo rozrusznik pobiera duzy prad rozruchowy
I jak dobrze widze to przewod od ladowania z alternatora ma isc do przewodu amperomierza a nie do rozrusznika a od rozrusznika dac przewód osobno do przycisku rozrusznika aby ominac amperomierz?
rolnik to jestem samozwanczy natomiast od zawodowki po studia mechanik pojazdow samochodowych, naprawde co czasem twozysz to zalamka jest, po co amper w ciagniku moze volt bardziej by sie przydal tak mysle na zdrowy rozsadek
już Ci tłumaczę, a raczej podaję przykład z życia wzięty, choćby po to że jak nagle w alternatorze zepsuje się/rozreguluje (jak zwał tak zwał) regulator napięcia i podczas pracy w polu ciągle widzisz wskazówkę na + i to dosyć w dużych odchyłach możesz stwierdzić że to własnie jest nie tak jak trzeba, innymi słowy takie zjawisko zagotowuje akumulator, masz rację, voltomierz byłby lepszy bo to też by wskazał a dodatkowo pokazywałby aktualne napięcie. Założyłem amperomierz to założyłem, nie chciałem mieć dziury w "desce rozdzielczej" to założyłem najtańszy wskaźnik dla "zapchaj dziury" :)
Co będzie matador robił? Polecam ścinacze. Nie myślałeś nad kolczatką? Masz jeszcze jakieś zwierzęta? Zwraca ci się to w ogóle to zboże? Świetny filmik go pro będziesz kupował? POZDRO:D
trzeba też brać pod uwagę że zboże jest pewniejsze i najłatwiej ze zbytem A ceny po 450 zl wiecznie nie są bywają lata ze pszenica płaci 1000zł więc zwróci się za słabszy rok
Mam dla Ciebie dobrą radę: weź znajdź sobie dobry młotek taki ze 3 kg (może być drewniany) i walni się nim w głowę. Cena 1000 zł za tone pszenicy była tylko raz i to już kilka dobrych lat temu - takiej ceny już nie będzie przez kolejne kilka lat, a może i dużej, pomijam fakt, że nakłady wzrastają, a nie maleją oraz to, że Ukraina zasypuje nas swoim ziarnem. Ceny na rzepak w tym roku też by nie było tak dobrej gdyby nie to, że spora część zasiewów wymarzła. Tak więc obawiam się, że jeśli sporo osób dobrze wyszło na rzepaku (jeśli im nie wymarzł) to zwiększą jego zasiewy i w przyszłym roku cena może być niższa nawet o 400 lub 600 zł - chyba, że znowu cześć wymarznie. Pozdrawiam
+Dawid DJPLB dlatego rzepaku według mnie nie warto siać... A na życie dobrze sie wyjdzie nawet po 500 zł ....no tak ale przecież lepiej nic nie robić bo się nie opłaca ...
jakbym nie widzial pieniędzy to bym nie siał a pozatym ja oddaje za 450-500 za tone mokrej także sie nie wypowiadaj. jak nie wierzysz to jak bede sprzedawal to ci nawet zdjecie faktury moge wysłaś..
Czemu gasisz silnik przy kazdej mozliwej okazji?Przeciez na wolnych nie pali praktycznie w ogóle paliwa, a odpalanie silnika to najgorsze momenty w jego życiu :p
Czy tylko ja zauważam wysyp "oglądaczy" z literkami jako avatarem? Przypomina mi się Ulica Sezamkowa - dzisiejszy odcinek sponsorowany jest przez literkę: "P" :D
każdy posiadający konto na RU-vid nie mający standardowego awataru z automatu w pewnym momencie zostało im zmienione na pierwszą literę swojego pseudonim
PawNic14 Czyli to takie szybko założone konta, niekoniecznie na dłużej. W razie zadymy szybko zakłada nowe i jest nowym "oglądaczem" z czystym kontem. Zdaje się, że niektórym to na rękę.