Тёмный

Aparat i obiektyw do fotografii krajobrazu 

Przemysław Igiel - o fotografii
Подписаться 3,9 тыс.
Просмотров 3,9 тыс.
50% 1

Jaki aparat i obiektyw sprawdzą się najlepiej w fotografii krajobrazowej, w kwocie ok 10000 zł? Dzielę się moimi spostrzeżeniami na ten temat, przedstawiając kilka konkretnych propozycji wraz z uzasadnieniem :)
⚡Jeżeli uważasz moje filmy za wartościowe i chciał(a)byś wesprzeć kanał, oto możliwości:
➡️Wsparcie regularne, w zamian za dodatkowe możliwości:
patronite.pl/I...
➡️Od czasu do czasu:
buycoffee.to/i...
Nikon Z 5:
www.ceneo.pl/9...
Nikkor 24-120 f/4:
www.ceneo.pl/1...
Olympus OMD EM 5 III:
www.ceneo.pl/8...
Olympus OMD EM 1 III:
www.ceneo.pl/9...
Olympus 12-100 f/4:
www.ceneo.pl/4...

Опубликовано:

 

5 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 60   
@igielfoto
@igielfoto Год назад
Jeśli uważasz moje filmy za wartościowe, wesprzyj kanał: buycoffee.to/igiel.art
@Perski2844
@Perski2844 Год назад
Ja używam E-M1mk3 + Sigma 16 mm (1.4). Nic więcej do krajobrazu nie potrzebuję :) BTW: „Nie ma nic gorszego niż ostry obraz rozmytej koncepcji”. To słowa Ansela Adamsa. Warto je pamiętać :) Podobnie jak to, że fotografia to rodzaj sztuki. Nie ma „jedynie słusznego” podejścia do tematu. Dziękuję za kolejne fajne video.
@olaieryk694
@olaieryk694 Год назад
Jestem ciekaw co by powiedział Ansel Adams dysponujący dzisiejszą techniką. Osobiście nie wyobrażam sobie fotografowanie krajobrazu 1 stalką (nawet świetną Sigmą 16mm). Ja bym porównał fotografowanie krajobrazu do polowania. Często się trzeba dużo nachodzić aby jedno dobre zdjęcie zrobić. To nie my kreujemy tylko natura. My tylko musimy wyłapać fragment krajobrazu. Tu światło, chmury, magła itd... i szerokorozumiane piękno miejsca jest aktorem. Można być w super miejscu i bez pozostałych czynników nic nie działamy. Mając 16mm nie wykorzystam wyjątkowych warunków na jednym ze szczytów. Morskie oko w szerokim ujęciu to 16mm (FF). Kazalnica Mięguszowiecka z Czarnego Stawu pod Rysami to już Rybie Oko, a unikalne światło na Mnichu z pod Morskiego Oka to już całkiem dobre tele.
@Perski2844
@Perski2844 Год назад
@@olaieryk694 Tak :) Dlatego napisałem, że tu nie ma „jedynie słusznych” dróg. I właśnie to jest piękne w fotografowaniu.
@igielfoto
@igielfoto Год назад
Również dziękuję :)
@ekorych
@ekorych Год назад
Lustrzanki do zdjęć krajobrazu nadają się doskonale. Bezlusterkowce zwykle mają szybszy autofokus i lepiej wspierają fotografię osób i innych poruszających się szybko obiektów. Krajobrazy są wolno zmieniającym się widokiem. Dobry wizjer lustrzanki pozwala fajnie skadrować zdjęcie w szerokim zakresie warunków świetlnych.
@MS-tw3tj
@MS-tw3tj 3 месяца назад
Nikkor 24-120 f4 to absolutny mistrz.
@olaieryk694
@olaieryk694 Год назад
Witam, fotografia krajobrazowa to moje główne hobby. Bardzo dobre porównanie systemów FF i MFT zawiera film. Tak się składa, że używam Nikona, Olympusa i Panasonica. Faktycznie jakość zdjęcia jest lepsza w Nikonie, ale zdjęcia wykonane matrycami mft są także wystarczająco dobrej jakości. System mft dodatkowo ma zaletę w postaci rozmiarów nie tylko aparatów, ale w szczególności optyki. W Nikonie zwykle zabieram tylko jeden obiektyw. Idąc w plener z mft zabieram ich więcej: UWA (ultra szerokokątny zoom), Zoom podstawowy (np 14-140 Panasonica) , Teleobiektyw, rybie oko i jeszcze obiektyw macro. To jest największa zaleta tego systemu. Podobnego zestawu dla FF bym nie dźwignął ze względu na gabaryty i ciężar. Co do propozycji - Panasonic GX9 lub G90 małe lekkie (mogą być droższe i cięższe, ale w jakości zdjęć raczej to nie poprawi - chyba że użyjemy najnowszych flagowców). Obiektywy 14-140 f/3.5-5.6 10x zoom o bardzo akceptowalnych walorach optycznych ze stabilizacją lub lepiej wspomniany 12-100 f/4 Olympusa. Są to dobrze zbudowane szkła 14-140 II też jest uszczelniony. Jeśli zaoszczędzimy na 14-140 to proponuję dokupić 9-18mm Olympusa. Jest to najtańsze UWA w systemie. Budowa plastikowa, jakość optyczna także nie jest wyjątkowa, ale cena, waga i rozmiar tu są zaletami. Uważam, że UWA jest nieodzowne w krajobrazie (tu mogę być subiektywny, bo fotografuję głównie góry). Jeśli miałbym wziąć 1 obiektyw w góry to brałbym 8-25 f/4 Olympusa.
@igielfoto
@igielfoto Год назад
Dzięki serdeczne za istotne info :)
@jerzys192
@jerzys192 Год назад
Ja mam Sony A7 z 35 mm, robię w pionie kilka zdjęć i łączę w panoramę w LR. I w ten sposób mam średni format 👍🕵️
@cezarykujawski9758
@cezarykujawski9758 10 месяцев назад
Dobre porady dla osoby rozpoczynającej przygodę z krajobrazem. Po czasie zwracam także uwagę na możliwość robienia zdjęć na mrozie, albo gdy jest mgła. Wtedy liczy się uszczelnienie. Tutaj prym wiodą modele OM, Fuji i baaardzo drogie Nikony np. Z8. Żałuję, że słabiej uszczelniony jest mój wymarzony Lumix S5II :).
@nieznajomy7269
@nieznajomy7269 Год назад
Już Cię lubię za tą recenzję 😃 mam podobny zestaw..tylko 24-70 f4 s, który jest nawet ciut ostrzejszy od 24-120 f4s chociaż chciałbym mieć ten 24-120 Z5 ma super DR. i kolory. jestem mega zadowolony ze zdjęć. Mam zamiar drukować zdjęcia pejzażu już ta handel. Z5 poza tym jest idealny do portretu, ponieważ ma Af na oczy w trybie Afc Pozdrawiam 🙂
@lukaszs44
@lukaszs44 Год назад
Twoje propozycje to bardziej komplety turystyczne niż krajobrazowe. Osobiście skrócił bym zakres ogniskowych na rzecz szerszego krótkiego końca i zostawił takiego Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25 mm f/4 PRO czyli ogniskowe 16-50 dla pełnej klatki. Myślę że to byłby najbardziej użyteczny zakres krajobrazowy. Z systemów pełnoklatkowych to Canon RP + adapter + Canon EF 16-35 F/4.0 L lub taniej 17-40 F/4.0 L
@marekp2845
@marekp2845 Год назад
Fotografia krajobrazu wymaga przede wszystkim aparatu z bardzo dobrą matrycą z dużą ilością pikseli, bo chodzi o dużą szczegółowość obrazka. Moim zdaniem 24 Mpx to absolutne minimum, a najlepiej wybrać puszkę z matrycą powyżej 40Mpx. Wydaje mi się, że obiektyw jest sprawą jednak drugorzędną. Niepotrzebna jest stabilizacja, bo używamy statywu. No i nie musi być jasny, bo i tak trzeba go przymknąć do co najmniej f8. Ważne, żeby dał radę obsłużyć tak dużą matrycę. Warto pamiętać również o różnych filtrach, które założone na obiektyw, mogą w efektowny sposób upiększyć zdjęcie.
@igielfoto
@igielfoto Год назад
Rozdzielczość się przydaje, ale to też zależy, czy się chce drukować i jak duże mają być te wydruki. Do oglądania na komputerze 20 czy 24 mpx spokojnie wystarcza. Natomiast jakoś c optyczna obiektywu ma istotny wpływ na postrzeganą ostrość zdjęcia i w ogóle tzw obrazek - to głównie obiektyw "robi" obrazek, choć oczywiście pewne cechy aparatu też mają znaczenie.
@jarektreszczynski3044
@jarektreszczynski3044 Год назад
Cześć , olympus 12-100 ma jeszcze jedną ważną zaletę , do foto krajobrazu możesię przydać , jego stabilizcja synchronizuje się z body Om i OLympusa dając niesamowite efekty , , polecam gorąco ten zestaw , pozdrawiam serdecznie 🙂
@Mrkrzyh
@Mrkrzyh Год назад
u Olympusa obiektywy są fajne i spoko wystarczy 12-45 do krajobrazu - 12 czyli 24 dla pełnej klatki pozwala pokazać rozległe plenery na przykład pola, łąki, doliny, morze itd i niebo - nieba nie pokaże długa ogniskowa dlatego 12 przy m43 i 24 przy pełnej klatce wielce wskazane jest mieć do krajobrazu
@igielfoto
@igielfoto Год назад
No, ale w 12-100 masz i szeroko i względnie długo, czasem przydaje się coś mocniej przyzoomić. Aczkolwiek 12-45 też jak najbardziej spoko
@Mrkrzyh
@Mrkrzyh Год назад
@@igielfoto długa ogniskowa w krajobrazie oczywiście też ma sens - taki przykład jęli mamy dworek i wiodącą do niego na wprost aleję starych drzew to przy krótkiej albo nie będzie alei bo podejdziemy blisko by widać było dworek albo będzie aleja a dworek nieproporcjonalnie mały - długa pozwoli spłaszczyć perspektywę i pokazać że to wspaniały dwór ze wspaniałą aleją :)
@igielfoto
@igielfoto Год назад
@@Mrkrzyh dokładnie :) A czasem po prostu nie da się podejść wystarczająco blisko i wtedy ratuje skórę ;)
@lesw.1748
@lesw.1748 Год назад
Z Twoich sugesti w kategori M4/3 wybralbym OLympusa z objektywem 12-100. Ten zestaw daje sporo mozliwosci.
@marekkac7925
@marekkac7925 Год назад
Według mnie to sony ilosć obiektywó najwieksza tamrony,sigmy świetne obiektywy pozdrawiam
@igielfoto
@igielfoto Год назад
Tak, tu Sony wygrywa :)
@Mrkrzyh
@Mrkrzyh Год назад
co do fotografii krajobrazu przy dużym iso to raczej nie ma potrzeby - najlepiej i tak wygląda przy podstawowym i przymkniętej mocno przysłonie tylko trzeba statyw i można kilka sekund czas dać i nawet hdr-a ustawić - wyjątkiem jest krajobraz wietrzny i opady deszczu czy śniegu - wzburzone morze potrzebuje by dynamikę obrazu uzyskać jednak dość krótkich czasów
@igielfoto
@igielfoto Год назад
Właśnie, czasem się jednak przydaje
@marcinpawlik2324
@marcinpawlik2324 Год назад
(edytowane) -sigma 30mm f1,4 faktycznie nie ma uszczelnien :-) Nikon z5 jest pełnoklatkowy co w fotografii krajobrazowej może się przydać. Ciekawą alternatywą może być też lustrzanka canon 6d mark2.
@igielfoto
@igielfoto Год назад
A to nie jest tak, że 30tka Sigmy jako jedyna z tej serii właśnie nie ma uszczelnień?
@grzegorzch.1306
@grzegorzch.1306 Год назад
Świetny film, mam tylko jedną uwagę. Wydaje mi się, że ekwiwalent w cropie dotyczy kąta widzenia, a nie przybliżenia. Czyli 100 w cropie 4/3 przybliży dokładnie tak samo jak 100 w ff.
@igielfoto
@igielfoto Год назад
Rzecz w tym, że owo "przybliżenie" dotyczy właśnie kąta widzenia :) Im węższy kąt widzenia, tym większe "przybliżenie". Przy tej samej ogniskowej, mniejsza matryca da węższy kąt widzenia, a większa szerszy. Czyli 100mm w m43 da taki obraz, jak 200 w FF, 100 mm na APS-C da taki, jak 150 w FF, chyba, że to APS-C Canona, to wtedy da taki, jak 160 na FF ;)
@zbigniewluniewicz7610
@zbigniewluniewicz7610 Год назад
Najlepszy zestaw do fotografii krajobrazu powinien zawierać : aparat z obracanym ekranem oraz live view aby nie leżeć w błocie bo pierwszy plan w krajobrazach jest kluczowy, obiektyw ekwiwalent 16-35 pełnej klatki ale można robić 35mm lub 50 i kleić w LR ,statyw. Marka i format bez znaczenia. Ja kupiłbym canon eos 5D z 17-40 L za 2000zł a za resztę bilet na antypody..... albo nikona D610 i 16-35 nikkora ale zawsze ale to zawsze bilet jest najważniejszy beż biletów aparat się starzeje, obiektyw się kurzy i w rezultacie rysuje a ostatnio bardzo szybko traci na wartości z biletem jest odwrotnie....
@Bolo-Vik
@Bolo-Vik Год назад
Co to ten bilet?
@piotr1707
@piotr1707 Год назад
Tu by się przydał mały obiektyw PRO 10-80 f4 pod m43. Ciekawe czy to konstrukcyjnie wykonalne :)
@igielfoto
@igielfoto Год назад
Nie mam pojęcia 🙂
@memoryneo
@memoryneo Год назад
Niestety żadnych wymienionych modeli nie posiadam. Prócz GH5 z kilkoma obiektywami, posiadam Pentax KP, K3-II ( APS-C ) oraz analoga Z-1. Pentax wymiata na deszczu, wilgoci, mrozie, na pustyni, w piasku itp. Nigdy się nie zawiesił! Jest niszowy... ale mi to nie przeszkadza. Jakość zdjęć - krajobrazowych ( i nie tylko ) mi wystarcza. Nie drukuję billboard-ów, a na TV 65 cali jpg wyglądają super. Jak chcesz, dostaniesz dobry obiektyw... dla Ciebie.
@igielfoto
@igielfoto Год назад
Pentax to bardzo dobry sprzęt, choć mało popularny. Wielu fotografów krajobrazu bardzo go ceni.
@ukaszandrzejewski8879
@ukaszandrzejewski8879 Год назад
Na pewno F4 to F8 jeżeli chodzi o GO? tutaj zmienia nam się krążek rozproszenia i tutaj ma znaczenie matryca. poza tym obiektyw F4 to zawsze będzie F4...
@igielfoto
@igielfoto Год назад
Można to też opisać inaczej, dla lepszego zobrazowania. Aparat z matrycą m43 widzi środkowy wycinek obrazu rzucanego przez obiektyw (dla przykładu) 100mm f/4. Wycinek ten, ze względu na rozmiar matrycy m43, odpowiada połowie kąta widzenia obiektywu 100mm dla pełnej klatki, a więc w przeliczeniu na ogniskowe, będzie to odpowiednik 200mm dla FF. Jednocześnie głębia ostrości pozostaje niezmieniona, tzn taka, jaką daje obiektyw 100mm przy f/4. A więc mamy kąt widzenia taki, jak przy 200mm w FF, ale głębię ostrości jak przy 100mm, przy tej samej wartości przysłony. Takie same rezultaty (obraz i głębię ostrości) uzyska się na FF zakładając obiektyw 200mm i przymykając przysłonę do f/8.
@ShwarcArnold
@ShwarcArnold Год назад
Ależ nie da się uzyskać czegoś z bieli o wartości 255. Absolutna biel to absolutna biel, nie ma bielszej bieli, a zatem i nie da się z niej niczego wyłuskać. Polecam Przemku zabawę programem Rawdigger, z samouczków pięknie można zrobić testy naszych aparatów i nagle się okazuje, że to co uznawaliśmy w systemowych ustawieniach aparatu za białe i już spalone, w rzeczywistości jest jeszcze szare, oddalone od bieli 255 o powiedzmy 1 czy 2ev. 24-120 to też byłby mój wybór do FF :) I zgadzam się z tymi nieco dłuższymi ogniskowymi, osobiście do APS-C Nikona mam 24-105 Sigmy, wystarcza mi na 95% zdjęć krajobrazowych i plenerowych. Zgadzam się tez z wyborem Nikona jako aparatu do krajobrazu, ich DR jest najwyższych lotów obecnie i dorównują im tylko niektóre modele od Sony (nie dziwi, bo w Nikonach siedzą głównie matryce Sony) oraz najnowsze Canony R6 i chyba R5.
@daro0352
@daro0352 Год назад
Nie 255 tylko 4095 w przypadku RAW na 12 bitach (dynamika do 12EV) albo 16383 na 14 bitach (dynamika do 14EV). To czy da się coś odzyskać z jasnych obszarów to pokazuje histogram RAW i bardzo często można, choć wynikowy JPG prosto z puszki wskazywałby na co innego.
@igielfoto
@igielfoto Год назад
O Rawdigger nie słyszałem, dzięki 🙂 To szkło 24-120 daje bardzo przyjemny obrazek, mam wrażenie, że zostało trochę przegapione i niedocenione w fotograficznym światku. Zostanę pewnie przy Lumixach, ale gdybym miał myśleć o przesiadce, Nikon byłby pierwszy na liście 😉
@ShwarcArnold
@ShwarcArnold Год назад
@@igielfoto Lumix 5S ma fantastyczną zdolność rozdzielczą, z 24Mpix wyciąga aż 73lpmm, to najwyższa wartość z tej gęstości matrycy, Nikon ma o 10 mniej, to spora różnica i jak dobrze pamiętam, to nawet Sony A7IV z 33Mpic nie pokonało tego Lumixa. No ale to jeden z parametrów branych pod uwagę, no ale jak wsadzą PDAF to z pewnością będą to ekstra aparaty. W poprzedniej odpowiedzi opisałem dokładniej dla czego byłeś w błędzie w treści filmu o Nikonie. Pobawcie się, naprawdę otwiera oczy na temat poprawnego naświetlania zdjęcia.
@ShwarcArnold
@ShwarcArnold Год назад
@@daro0352 Skala 0-255 tyczy się RGB monitora, nią się posłużyłem, ale możemy po twojemu, pewnie. Napełniając pixel do wartości 16383 jak słusznie zauważyłeś osiągamy pełną biel, każdy foton więcej oznacza spalenie pixela, a z takiego nie ma fizycznej możliwości wyciągnięcia czegokolwiek, niczego, nawet najdrobniejszej szarości (tu Przemek był w błędzie twierdząc, ze się da, a on zwyczajnie swych zdjęć niedoświetlał). Histogram RAW? Gdzie, w wywoływarce RAWów? Żart? Spójrz na faktyczny histogram RAW w Rawdigger, a się przekonasz czy jesteś w stanie cokolwiek wyciągnąć z pixeli wypełnionych do 16383. Histogram w wywoływarka was oszukuje, oszukuje o dobre 1ev. Wywoływarki trzeba skalibrować nie tylko doprowadzić do płaskiej krzywej, ale także skorygować o ukrytą wartość bazową aparatu. Jak to zrobisz, to wtedy pogadamy ile to można z przepaleń wyciągnąć. Instrukcja co i jak tu: photographylife.com/where-are-my-mid-tones-baseline-exposure-compensation Z pewnością nie korzystasz też z UniWB w aparacie i posługujesz się jego histogramem? Tak samo jesteś zatem oszukiwany. Zapoznaj się proszę z tym: blog.kasson.com/photographic-sites/ a autentycznie będziemy rozmawiać ile to da się wyciągnąć z pixela naładowanego do 16383.
@AkcjaPropagacja
@AkcjaPropagacja Год назад
Witam, ja na wypady w teren zabieram aparat Panasonic Lumix G9 oraz obiektywy Lumix 12-35 F 2.8 oraz supertele Lumix 100-300 i jestem bardzo zadowolony.A tak przy okazji: może udałoby się Panu w przyszłości przetestować nowy szerokokątny obiektyw dla systemu micro 4/3 tj. Leica 9 mm F1.7 ? Pozdrawiam, Michał
@igielfoto
@igielfoto Год назад
zobaczymy, co się uda zrobić w kwestii 9mm. G9 i wspomniane obiektywy - świetny zestaw 🙂
@AkcjaPropagacja
@AkcjaPropagacja Год назад
@@igielfoto zastawiam się właśnie nad jakimś ultraszerokokatnyn i jaśniejszym obiektywem i ta leica przykuła moja uwagę… Ma też ponoć tryb „pół makro „ czy coś podobnego i ciekaw jestem na ile to faktycznie makro a na ile chwyt marketingowy. A czy w systemu M 4/3 jest powiedzmy mocno zauważalna różnica między ogniskowa 12 jak w moim obiektywie 12-35 a właśnie np. 9mm jak w tej leice ?
@krzysztofwilk6311
@krzysztofwilk6311 Год назад
A czy Lumix s5 ma sens do fotografii Krajobrazowej bo zakupiłem taki aparat a teraz słyszę wszędzie ze średnio się nadaje Moim błędem było to ze nie sprawdziłem wcześniej tych informacji ale to mój pierwszy aparat Co Pan myśli tylko tak szczerze 😊
@igielfoto
@igielfoto Год назад
Nada się, jak najbardziej. Nie wiem, dlaczego ktoś powiedział, że nie. To bardzo dobry aparat.
@krzysztofwilk6311
@krzysztofwilk6311 Год назад
@@igielfoto Dziękuje za odpowiedz ma Pan racje to dobry aparat trzeba teraz rozbudować szklarnie a z czasem może Lumix S1R ☺️a może z czasem wypuszcza jakiś inny aparat typowy pod taka fotografie z pełna klatką w tej branży wszystko się zmienia
@igielfoto
@igielfoto Год назад
@@krzysztofwilk6311 W tej cenie to jedna z lepszych propozycji do krajobrazu. Zakres dynamiczny bardzo dobry, wysokie ISO bardzo dobre, kolory znakomite, stabilizacja rewelacyjna, dodatkowo tryb Hi Res - mało który aparat potrafi aż tyle, szczególnie za takie pieniądze. A szklarnia zawsze jest trochę wyzwaniem, bo chciałoby się szkła jak najlepsze, a te nie są tanie 😉 Na szczęście wybór jest coraz większy, system będzie się jeszcze mocno rozwijać. W mojej opinii S5 do krajobrazu to znakomity wybór, a cały system bardzo perspektywiczny 🙂
@maciekd.8556
@maciekd.8556 Год назад
A tak w ogóle, to należałoby zacząć od ustalenia preferencji Pani Małgorzaty - i to w ujęciu materialnym, pod postacią konkretnych zdjęć, a nie "wydajemisiów". Wtedy wiadomo w co inwestować, a z czego można bezlitośnie ciąć, żeby w finale obstalować "bespoke" zestawik, do tego zoptymalizowany kosztowo. Bo tak, to pogrążymy się tylko w kolejnej nudnej przepychance internetowych przygłupów, w stylu: "Canon rulez!", "Tylko fulfrejm!", albo - "Kup Pętaksa"...
@maciekd.8556
@maciekd.8556 Год назад
Da się wyrwać "fulfrejma" do dyszki? 🙄
@igielfoto
@igielfoto Год назад
Korpus bezproblemowo, a z obiektywem, to już zależy...
@maciekd.8556
@maciekd.8556 Год назад
@@igielfoto To z obfitości serca usta przemówiły... Przed obejrzeniem filmu. 😉 Chyba rekordzista: Canon EOS RP + RF 24-105mm f/4-7.1 - 5 599 PLN... Zestaw raczej podstawowy, no ale pytanie - z czym porównujemy? Sam jestem ciekaw... 🙄 Generalnie, "kanonicznie" celowałbym jednak w lepszy obiektyw, np. RF 24-105mm L albo FE 24-105mm G i do tego dosztukował korpus starszej generacji.
Год назад
A ja bym kupił Lumixa S5 + kit S20-60 F3,5-5,6 + w promocji za 1 zł S50 F1,8 Zestaw bajka za 8500
@igielfoto
@igielfoto Год назад
To też bardzo fajna możliwość, aczkolwiek to szkiełko nie jest chyba tak dobre optycznie jak wspomniane w filmie, ale sam nie miałem możliwości porównać, więc tylko gdybam. Niemniej, cena na to wskazuje😉
Год назад
@@igielfoto a jednak, oba szkła są naprawdę bardzo dobre. A podwójne ISO niweluje jedyną wadę kita czyli duże F. Pozdrawiam
@wkunique
@wkunique Год назад
Lubię twoje filmy , ale tutaj widać , że nie robisz zdjęć krajobrazowych , Dynamika największą jest w Pentax i to na pewno a nie może ..
@igielfoto
@igielfoto Год назад
Tak, ja fotografuję głównie ludzi i właśnie dlatego prosiłem Was o pomoc i opinię ;)
@wkunique
@wkunique Год назад
@@igielfoto , Pentax za późno wypuścił pełną klatkę , cały system jest ciężki , w porównaniu do bezlusterkowcow. Czasy , gdy na plecach nosiło się kilkadziesiąt kilo już przeminęły , więc ten Nikon , o którym mówisz , to fantastyczna rzecz . Szkoda , że tak dużo potrzeba stracić (finansowo) , by zmienić cały system teraz ...
@wiehookerbii3925
@wiehookerbii3925 Год назад
ok
Далее
BUDŻETOWY APARAT I OBIEKTYW DO PORTRETÓW
11:58
Просмотров 13 тыс.
Popularne mity fotografii krajobrazowej
9:57
Просмотров 8 тыс.