Тёмный

Arduino 70: LED-y mocy 

Adam Śmiałek
Подписаться 81 тыс.
Просмотров 6 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

26 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 40   
@rekonekcik
@rekonekcik Месяц назад
Uwielbiam tą muzykę w intro!
@AdiGO6578
@AdiGO6578 Месяц назад
No i szósty zmysł zadziałał, dzisiaj o 13h30 robiłem-pierwszy raz od lat porządki w moich led mocy (na poczet akwarium), najwięcej zostało mi Cree RGBW. Czekają na zimę, 4 drivery z wejściem PWM są, pasek dla wschodu i zachodu słońca na ulepszonych Neopixel (12V + 'obejście' uszkodzonej) też, Mega 2560, LCD, RTC już czeka na rozkazy :)
@kilosan
@kilosan Месяц назад
Adam Śmiałek - Adam Słodowy naszych czasów
@piotrkoper362
@piotrkoper362 Месяц назад
Bardzo fajnie wytłumaczone jak działa źródło prądowe, ogólnie cały film super.
@AdiGO6578
@AdiGO6578 Месяц назад
O sie robi grubo. Czy tam jasno! Pieknie wytlumaczone, ja dodam z mojej strony porade praktyczna: jak dzialamy z drogimi diodami w warunkach gdzie z roznych powodow moze nastapic przegrzanie (jak u mnie w lato w akwarium) - mozna dolaczyc do ukladu czujnik temperatury i 'dac znac' Arduino ze cos przekracza parametry pracy.
Месяц назад
A to oczywiste, na diodzie jest nawet stosownie opisany w dokumentacji punkcik na taki sensor.
@AdiGO6578
@AdiGO6578 Месяц назад
Ha, tego nie wiedziałem (że jest), widocznie przeczytali mi w myślach 😉 Adamie, a czy wspomnisz coś o Gammie? Jak pierwszy gęsto utkany pasek LED za łóżko (podświetla ścianę i lekko sufit) do czytania robiłem na Tiny13 (2 sekcje dla Pana i Pani, pamięć nastaw, płynne 'rozpedzanie sie i gasniecie', soft PWM ~250Hz, Mosfety z driverami żeby się nie grzały, nawet stroboskop jest dla teściowej, porządnie zrobione wszystko) to otarłem się właśnie o ten efekt, trochę wkurzające ale i wyzwanie. A ja wyzwania lubię :) Można tablicą, można działaniem matematycznym, czy czymś jeszcze? Pewnie tak, ale Gamme skorygować warto bo to nie ta sama jakość co Mammagamma, to bardziej taka Ummagumma jeśli wiesz co chcę... Już nic, wiem że wiesz 😉 Miłego i dzięki za kolejny super materiał!
Месяц назад
Nieliniowości wszelkie można korygować zatrudniając funkcje wykładnicze albo tablice. Ale wszystko zależy od konkretnego rozwiązania diod, rozpraszaczy i konkretnego miejsca gdzie to światło będzie świecić i trzeba to robić na oko, już na końcu.
@AdiGO6578
@AdiGO6578 Месяц назад
Tak jak, sluszna uwaga. Swiatlo robi sie najlepiej 'na oko', a brzeczenie 'na ucho' i tutaj zaden miernik nie pomoze (szczegolnie w tym drugim przypadku). Wazne zeby wiedziec ze mozna zrobic bo mozna tez sie zdziwic bez zrobienia :)
@synterr
@synterr Месяц назад
Fajnie, na czasie, bo planuje robić growbox. :)
@aleksandersaski5387
@aleksandersaski5387 Месяц назад
Jajko sadzone, nie dioda! :P
@wojciech9682
@wojciech9682 Месяц назад
Dobra edukacujna robota Panie Adamie!
@cixolaptop1348
@cixolaptop1348 Месяц назад
Fajny filmik. Można byłoby też pokazać dodatkowo układ źródła prądowego na wzmacniaczu operacyjnym. IMO jest to całkiem ciekawy układ i potencjalnie też radziłby sobie z takimi zadaniami + można byłoby regulować prąd diod.
@AdiGO6578
@AdiGO6578 Месяц назад
@@cixolaptop1348 Źródło można zrobić programowe na Arduino, trzeba dodać jeden Mosfet, dwa rezystory i kondensator, tylko że wtedy w awaryjnej sytuacji Arduino może oberwać zbyt wysokim dlań napięciem (można jeszcze dać transoptor i zlikwidować to ryzyko).
@cixolaptop1348
@cixolaptop1348 Месяц назад
@@AdiGO6578 Nie do końca wiem, co masz na myśli. Domyślam się że chodzi Ci o układ, gdzie dioda połączona jest szeregowo z rezystorem mocy, a następnie ten układ dołączony do drenu tranzystora. Arduino w tym wypadku wpięte jest przez rezystor do bramki. Taki układ to jednak to samo co było odcinek temu, z tym że zamiast UL2003 mamy tranzystor. To nie jest źródło prądowe, a tym bardziej regulowane źródło prądowe, gdyż prąd w tym układzie jest względnie stały, zmieniać można moc przez PWM. Prąd jednak będzie wynosił 350mA kiedy pin Arduino jest w stanie wysokim, oraz 0mA kiedy jest w stanie niskim. Miałem na myśli taki liniowy układ, jak tutaj (www.eeweb.com/wp-content/uploads/articles-quizzes-op-amp-current-source-1290044385-180202-081747.png). Można tutaj sterując napięciem, przez chociażby cyfrowy potencjometr ustawić konkretny zadany prąd, chociażby 100mA, 125mA itd. Jest to płynna regulacja, nie jak w układach tutaj regulacja PWM.
@arturnietoperznowak7905
@arturnietoperznowak7905 Месяц назад
Adam - do wentylatorów na łozyskach ślizgowych ( praktycznie wszystkie z którymi maqmy do czynienia w takich konstrukcjach) absolutnie obłedny i najtrwalszy jest smar grafitowy Olej normalny gdy wyschnie/odparuje/wycieknie przestanie spełniać swoje zadanie gdy użyjemy smaru grafitowego - zmniejszenie oporow tarcia łożyska ślizgowego zapewni zawarty w smarze pył grafitowy stosowałem i stosuję od zawsze i na zawsze w wentylatorach począwszy od najmniejszych do stojących lub nawet wiszących wentylatorach mieszkaniowych. Broń boże do smarowania tego typu wiatraczków nie używać WD-40 czy tego tybu rzeczy - WD-40 to preparat do czyszczenia a zatem najpierw ośki wentylatorów czyścimy tym preparatem aż przestaną zostawać ślady na szmatce czy ręczniku papierowym a potem na czyste powierzchnie smar grafitowy - żywotność wietraczka wzrasta nawet do 200 i więcej procent
Месяц назад
Dobra rada. Aczkolwiek i tak serwis będzie potrzebny w innym celu: trzeba te śmigiełka czyścić regularnie, bo inaczej przestają być skuteczne.
@arturnietoperznowak7905
@arturnietoperznowak7905 Месяц назад
i połączywszy wszystko i Twoje i moje - głupi pomysł, który działa - nie jest głupi - do kupy otrzymujemy receptę na nieśmiertelne wiatraczki
@romekgrzel.1072
@romekgrzel.1072 Месяц назад
Taki tam sobie schemat do regulacji ściemniania diody na 12 V lub żarówki (NE555+ N-MOSFET). Link do filmu . ru-vid.comT5FC9pYbbKE?si=xsRtK0kSqieXe-9i
@tomekprzytarski9167
@tomekprzytarski9167 Месяц назад
Ja mam taką diodę 100 watów, a przynajmniej tyle zadeklarowane. Tylko nie mam czym tego zasilać, kilka przetwornic już spalone.
@romekgrzel.1072
@romekgrzel.1072 Месяц назад
Gdyby to była dioda na 12V to można by było podłączyć moduł czasowy na mosfetach (na filmie są dwa moduły jaden z przekaźnikiem a drugi na mosfetach). Link do filmu. ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-dAiliBUEzUc.htmlsi=UYuQfqDEGn03bMqF
Месяц назад
Problem w tym, że następuje migracja ku wyższym napięciom, co jest związane z wyższą efektywnością (mniejsze straty, cieńsze przewody). To sprawia, że coraz trudniej budować takie zasilacze na piechotę, a z drugiej strony ceny modułów są coraz niższe.
@RafalKrajewski-we1oe
@RafalKrajewski-we1oe Месяц назад
Jak zaczną naliczać moc bierną - a mają zacząć, to się skończą oszczędne LEDy
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 Месяц назад
LED pracuje na prądzie stałym i nie ma przesunięcia fazowego między U a I. No chyba, że masz na myśli jakieś wytworne impulsowe drivery LED, którymi nigdy się nie interesowałem. To bardzo proszę aby oświecić 50 letniego dziadorka elektronika.
@tomr1305
@tomr1305 Месяц назад
Czy prowadzisz jakiś kanał? @RafalKrajewski. Jeśli tak to podziel się informacjami
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 Месяц назад
@@tomr1305 Tjaaaa, coś wi.... Ale nie powi... A może faktycznie drivery LED są tak złe w cosinus Fi ? Ale jednak wątpię, skoro zasilacze impulsowe PC od miliona lat mają Active Power Factor Correction.....
Месяц назад
Już od dawna są całkiem okej, choć oczywiście nie tak jak spiralka z pieca ;)
@6p45s
@6p45s Месяц назад
a ja bym sie jeszcze pokusił o film z zasilaniem przenośnym: ogniwa 18650 do tego przetwornica step up i taki led i właśnie sterowanie. Jak to ogarnąć?
@romekgrzel.1072
@romekgrzel.1072 Месяц назад
Tu sobie ktoś zrobił latarkę na diodzie '100W' '10600 Lumenów ' , pakiet akumulatorów li-ion, przetwornica step-up na początku filmu bez regulacji prądu to trochę błąd. Link do filmu. ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE--siRFi6k54E.htmlsi=wxbhvoT7H-sf2LZV
@6p45s
@6p45s Месяц назад
@@romekgrzel.1072 takie rozwiązania to ja właśnie doskonale znam, dlatego szukam konkretów takie jakie powinny być 😁
Месяц назад
Ręczne zbudowanie takiej przetwornicy będzie trudne i wobec rozwiązań fabrycznych nieefektywne. Przy tych mocach i napięciach już sam kształt płytki ma znaczenie, a wyjście z optimum sprawi, że wszystko będzie się grzać niemiłosiernie. No niestety, takie czasy. Z drugiej strony jednowatowa latarka z diodą trzywoltową powinna wystarczyć każdemu :)
@okoproroka1561
@okoproroka1561 Месяц назад
Zdziwiło mnie że są ledy 5 voltowe albo 9V i nie dało się ich zmierzyć miernikiem, aby sprawdzić czy są spalone, czy sprawne.
@AdiGO6578
@AdiGO6578 Месяц назад
@@okoproroka1561 Nie ma diody led pięcio czy dziewieciowoltowej. To o czym myślisz to napięcie przewodzenia (zależne od rodzaju struktury lub zgrubnie - od barwy światła), a diody takie steruje się prądem.
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 Месяц назад
​@@AdiGO6578I tak i nie. "Dioda" czyli to co wlutowują w lampy i co widzimy jako "diodę" to jest raczej zestaw tak ze 3-5 złącz LED połączonych szeregowo w jednej obudowie. Dla laika to jest jednak "jedna dioda", której faktycznie nie sprawdzi multimetrem, bo ten wystawia na sondy napięcie zbyt małe do przebicia takiej struktury (w kierunku przewodzenia).
@szczepmysiedupami
@szczepmysiedupami Месяц назад
A jak nie damy to myk do mamy i w płacz...
@tomekmakulski7033
@tomekmakulski7033 Месяц назад
Ja żeby obniżyć prędkość obrotową takich wentylatorków, stosuję włączone w szereg diody prostownicze...
Месяц назад
Też dobry pomysł, a ciepło przy okazji rozproszy się sprawnie.
@adampaszczyca8334
@adampaszczyca8334 Месяц назад
E, tam, rezystor... A 7806 czy 08 zniknąłeś? ;)
Месяц назад
Rezystor można dobrać :)
@supermolibden5037
@supermolibden5037 Месяц назад
Adaś , to ja napiszę tak: Kupiłem kiedyś projektor filmowy 16mm , amerykańskiej firmy Bell&Howell , z tak abstrakcyjnym źródłem światła że...aż się wierzyć nie chce (lampa wyładowcza o trwałości 25 godzin i cenie 350 dolarów) Projektor kupiłem za autentyczne grosze. W poszukiwaniach źródła światła , trafiłem na strukturalną diodę firmy OSRAM , o mocy 50 watów. Zasilana jest zgodnie z parametrami pracy(katalog) i przykręcona do radiatora (pentium) . Całość umieściłem w miejscu lampy wyładowczej i chłodzone jest to oryginalnym huraganowym wentylatorem projektora( i bardzo dobrze) Znakomite jest to że projektor pracuje i wyświetla naprawdę fajny obraz. Oczywiście w porównaniu do lampy pierwotnej , to niebo a ziemia , bo tamto to było takie światło że oferowało czytelny obraz z 30 metrów chyba :)) Ale dioda sprawdziła się i jasność obrazu jest na poziomie projektorów ELEW z pięćset watową żarówką która miała aluminiową czapeczkę :) Pozdrawiam
Далее
Arduino 69: LED-y większe od małych
19:59
Просмотров 7 тыс.
Polska kamera telewizyjna TPK16 [TOWARY MODNE 234]
19:52
Свожу все свои тату (abricoss_a_tyt)
00:35
CORTE DE CABELO RADICAL
00:59
Просмотров 1,4 млн
Kineskopy [RS Elektronika] #120
21:49
Просмотров 87 тыс.
Arduino 14: TRANZYSTORY MOSFET
13:39
Просмотров 32 тыс.
Analogowa stacja pogody [TOWARY MODNE 227]
22:22
Просмотров 22 тыс.
Kupiłem POLSKĄ OSTRZAŁKĘ, która PODBIŁA INTERNET
28:15
Свожу все свои тату (abricoss_a_tyt)
00:35