Тёмный
No video :(

Astrofotografie pro začátečníky 1 z 2 

TekBo Studio
Подписаться 312
Просмотров 15 тыс.
50% 1

Astro fotografie pro začátečníky se základním fotografickým vybavením je návod, jak žačít fotit noční oblohu, příklad je "mlhovina v galaxii M31Andromeda".
Ukázka nastavení expozičních hodnot, ostření a samotné focení.
Vysvětlení typů focených snímků pro astrofotografii a to:
Light Frames,
Dark Frames,
Bias/Offset Frames,
Flat Lights Frames a Flat Darks Frames.
Stellarium: stellarium.org/
Bahtinova maska: satakagi.githu...
Lunární kalendář: www.epocasie.e...
Ukázka z video návodu: www.repicky.cz/...
Kurz: www.tekbo.cz/ku...

Опубликовано:

 

29 авг 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 24   
@milanzubr246
@milanzubr246 6 месяцев назад
Hezké a poučné video. Jen mi poněkud není jasné to Vaše počítání. Pokud budu počítat 500/200 x 1.5 tak mě vychází čas závěrky na 3,75 s. a ne 1,6 s. jak popisujete. Této hodnoty docílím když ten crop faktor nenásobím ale dělím. Tzn. 500/200/1,5 = 1,666... s. Učím se fotit a tak bych v tom nastavování mého foťáku neměl chaos. Děkuji za upřesnění a přeji dobré světlo (v tomto případě to ovšem neplatí)🙂😉👍
@Astro-Foto-Grafie
@Astro-Foto-Grafie 6 месяцев назад
Jasné, už chápem, pre vysvetlenie: - celkový maximálny čas sa počíta 500 / skutočná ohnisková vzdialenosť. - 500 je konštanta - ohnisková vzdialenosť je nastavenie objektivu v mm (tzv. zoom) - ale každý fotoaparát ma svoj crop factor: full frame ma 1, canon aps-c (menší snímač) ma crop factor 1.6, nikon aps-c ma 1.5, ďalšie fotoaparáty s iným snímačom majú iný crop factor, to sa nájde v špecifikácií fotoaparátu. príklad : Ohnisko na objektíve je nastavené na 200mm - skutočné ohnisková vzdialenosť sa vypočíta = ohnisko nastavené na objektíve * crop factor - full frame: 200 * 1 = 200 - aps-c canon: 200 * 1,6 = 320 - aps-c nikon: 200 * 1,5 = 300 A preto výsledný maximálny čas je: - full frame: 500 / 200 = 2.5 s. - aps-c canon: 500 / 320 = 1.5 s. - aps-c nikon: 500 / 300 = 1.6 s. vo videu som vzorec zobrazil bez zátvoriek :( za čo sa ospravedlňujem celkový maximálny čas = 500 / (ohnisko na objektíve * crop factor snímača) Snáď je toto vysvetlenie zrozumitelné. :)
@vladimir7370
@vladimir7370 2 года назад
super video..ale jestli tohle je pro zacatecniky tak nechci ani premyslet co je pro profiky :-D
@silent64svk
@silent64svk 10 месяцев назад
zdravim vas, aky pouzivate stativ? je v tomto pripade nutnost automaticke natacanie za objektom? alebo to zvladne software zlozit? predsalen - 80x1,6s je nejaky ten cas (a to neratam medziprestoje), pocas ktoreho sa objekt na oblohe posunie
@Astro-Foto-Grafie
@Astro-Foto-Grafie 10 месяцев назад
v tomto prípade postačí obyčajný fotostativ. Ide o taký čas (vzorec vo videu), keď sa hviezdy alebo fotený deep sky object nafotí bez efektu "star trail" - hviezdy sa zdajú byť osté. v prípade dlhšej expozície je potrebné použiť namiesto fotostatívu goto montáž, ktorá simuluje rotaciu zeme a tým pádom sú hviezdy alebo deep sky object sledovaný.
@silent64svk
@silent64svk 10 месяцев назад
@@Astro-Foto-Grafiedakujem, mam m4/3 system na fotenie krajiny, tak to chcem skusit :) necakam ale zazraky, kedze na vyssie iso to prilis nie je, ale uvidime
@Astro-Foto-Grafie
@Astro-Foto-Grafie 10 месяцев назад
Tu treba dbať na to, že Crop factor 3/4 senzoru je cca 2, tak ten čas sa potom prepočíta, že je crop factor = 2. Odporúčam veľký objekt ako je orion, čo za pár dní bude dobre vidieť na jesennej a zimnej oblohe. Treba nafotiť minimálne 200-300 light frames na kratkých časoch. Držím palce :)
@syky.photos
@syky.photos 2 года назад
Měl bych dotaz...ty Flat Light/Dark Frames a Bias Frames mohu použít i na jiné fotografie, nebo musí být vždy pro jinou fotografii i nové Light/Dark Frames a Bias Frames? Zkrátka, musí být vždy Light/Dark Frames a Bias Frames nové, nebo se mohou opakovaně používat i na jiné fotky? :D Předem díky za odpověď.
@Astro-Foto-Grafie
@Astro-Foto-Grafie 2 года назад
Dark a Bias sa musia fotiť stále, Flat snímky nie, ale iba v prípade, že sa foti stale tým istým objektivom a pri tom istom ohnisku s ISO s tým istým fotoaparátom. Flat snímky sa môžu nafotit "doma" pre všetky možné kombinácie ISO a ohniskovú vzdialenosť pre konkrétne telo DSLR. Opravuju iba vinetáciu a drobné vady na optike. Preto je dobré, raz za čas, prefotiť Flat nanovo "pol roka až rok". Ja osobne Flat fotím stále, lebo ajkeď ide iba o vinetáciu a drobné vady, tak počas nímania Light snimkov, môže na optiku napadať prach "myslím trochu večšia špina", a Flat to prekalibruje :) Dark a Bias sú závisle na teplote snímača a to sa u DSLR ovplivniť nedá. Vznikne stále iný "šum", preto sa musia fotiť stále. Ale existujú kamery, ktoré udržujú nastavenú teplotu snímača, a pri nich sa nemusia fotit Dark, ale Bias ano... Bias kalibruje šum z "elektroniky" - keď sa zapisujú alebo prenášaju data na kartu alebo cez wifi/kable do PC. :) PS: Prvé 2 roky som flat nafotil iba raz a používal ich stále za spomínaných podmienok a bolo to v pohode :)
@syky.photos
@syky.photos 2 года назад
@@Astro-Foto-Grafie Díky moc za radu, zatím začínám s "astrofotografií" a tyhle rady jsou pro mě pokladem. :D Edit: dají se i JPEG fotky skládat v DSS? Nebo musí být spíše fotky v souboru RAW?
@syky.photos
@syky.photos 2 года назад
@@Astro-Foto-Grafie A jaký je rozdíl mezi skládáním fotek s .raw a .jpeg? A dá se nějakm způsobem vypnout ukládání souborů .txt z DSS? Protože když skládám fotky, tak mi to ke každé fotce ukládá soubor .txt a nějaké informace o skládání vybrané fotky. A k čemu jsou ty soubory dobré?
@Astro-Foto-Grafie
@Astro-Foto-Grafie 2 года назад
@@syky.photos Fotky JPEG su uz zkomprimovany a stratovy - "straca sa kvalita vysledku - jpeg pouziva disktretnu cosinusovu transformaciu", RAW obsahuje vsetky DATA z chipu fotoaparatu a teda "RAW" nie je obrazok. Preto sa pre najlepsi vysledok pouziva RAW. DSS vyhodnocuje kazdy snimok zvlast a vysklada z neho master snimok. TXT subor ma ulozene vypocitane informacie. Ak by sme chceli opakovat proces stack-ingu a vybereme, ze nechceme registrovat uz registrovane snimky, tak proces preskoci tento krok a potrebne info nacte z TXT.
@syky.photos
@syky.photos 2 года назад
@@Astro-Foto-Grafie Dobře, díky moc za okamžitou odpověď. :)
@eriksulak3018
@eriksulak3018 2 года назад
Dobrý deň extrémne mi pomohlo toto video ale na zahraničných videách som videl že je na to potreba aj Tracker hviezd na statív ktorý hýbe fotoaparátom podľa pohybu hviezd ako to je ? Ďakujem.
@Astro-Foto-Grafie
@Astro-Foto-Grafie 2 года назад
Áno, tracker je potrebný ak chceme fotiť dlhšie expozície ako sú expozície času podľa pravidla 500. Toto video je pre začiatočníkov, kde som schválne neriešil žiaden tracker. Preto je potrebné nafotiť čím viac snímkov s krátkym časom (nevidíme pohyb hviezd). A ak to človeka chytí, tak si dokúpi nejakú goto montáž (tracker). Pripravujú sa ďalšie videa, kde sa vysvetluje, ako používať goto montáž, tam môžu byť expozičné časy až 30 minútové, + budú vysvetlené iné astro vychytávky pre kvalitnejšie výsledky :) V prípade ďalších dotazov, neváhajte písať :)
@eriksulak3018
@eriksulak3018 2 года назад
@@Astro-Foto-Grafie veľmi pekne ďakujem takže keď nafotim tých cca 80 snímkov v krátkych časoch podľa toho pravidla 500 tak ten program mi ich poskladá dokopy bez toho aby tam boli čiary od tých hviezd ?
@Astro-Foto-Grafie
@Astro-Foto-Grafie 2 года назад
čiary od hviezd nie, ale od družíc a inych lietajúcich objektov. Pravidlo 500 sa používa práve preto, aby hviezdy boli stále "bodky". nafotil by som som 80-100 snímkov Light a potom rovnaký počet aj Dark... A odporúčam nafotit v tomto období Orion. Stačí ohnisko okolo 200-400mm, hlavne fotit mimo mesta kde je fakt tma :)
@eriksulak3018
@eriksulak3018 2 года назад
@@Astro-Foto-Grafie ďakujem veľmi ste pomohli
@M1l0sl4V
@M1l0sl4V 2 года назад
bahtinova maska odkaz error 404
@Astro-Foto-Grafie
@Astro-Foto-Grafie 2 года назад
Ďakujem za info... Update na link satakagi.github.io/tribahtinovWebApps/Bahtinov.html
@peterolgyay1942
@peterolgyay1942 2 года назад
takmer so pri tom zaspal
@Astro-Foto-Grafie
@Astro-Foto-Grafie 2 года назад
Je pravda, že niekedy to môže vyzerať jak na prednáške u "Uspávača hadov " :)
Далее
Astrofotografie pro začátečníky 2 z 2
17:38
Просмотров 6 тыс.
Fotoškola - jak fotit noční oblohu
14:53
Просмотров 8 тыс.
Astrophotography from $100 to $10,000
35:16
Просмотров 2,5 млн
Citlivost ISO (2 z 5)
5:29
Просмотров 422
Astrofotografie - Jak fotit vesmír
34:08
Просмотров 2,2 тыс.
Základy amatérské astronomie - Petr Komárek
33:06
Sky Atlas Walkthrough for the Dwarf 3 Smart telescopes
12:55
Jak fotit krajinu a Mléčnou dráhu jako profík?
12:02