Тёмный

Autisti - čudáci alebo výnimoční ľudia? 

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice
Просмотров 2,7 тыс.
50% 1

Autisti - čudáci alebo výnimoční ľudia?
V spoločnosti im pomáhajú „modré preukazy.“
Pre ich život sú dôležité pravidlá lebo každá zmena je pre nich náročná.
To, že sú iní, ale neznamená, že sú horší.
Rôzne podnety z okolia ich vedia poriadne rozrušiť a potom si o nich všetci myslíme, že sú nebezpeční - ľudia s poruchou autistického spektra.
Deti s touto poruchou sú považované za nevychované, drzé, a rodičia, ktorí sa už aj tak dosť trápia pre problém dieťaťa, musia ešte strpieť útoky a nespokojnosť okolia.
O svete detí s autizmom, aj o tom ako ich toleruje spoločnosť povie v podcaste MUDr. Terézia Rosenbergerová, detská psychiatrička I. psychiatrickej kliniky, hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva.
FACEBOOK: / unlp.sk
INSTAGRAM: / unlpke
LINKEDIN / unlp-ke
(C) UNLP Košice 2021
#chranimevasezdravie #unlp #univerzitnanemocnica

Опубликовано:

 

14 июл 2022

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 4   
@MartinTimothyTimko
@MartinTimothyTimko Год назад
Raz som učil žiakov na strednej škole a medzi klasickými žiakmi bolo aj niekoľko tzv. integrovaných žiakov. Boli to práve autisti, Aspergeri. Nikdy v živote som predtým nestretol autistu na živo. Všimol som si, že to boli inteligentnejší žiaci než ostatní. Takí kľudní, rozvážni, opatrní. Ale na prvý pohľad žiadny veľký rozdiel. Bolo tam aj dosť žiakov s ADHD, kombinácia Aspergera s ADHD a podobne. Originál autista tam bol len jeden v triede. Dával pozor a sedával blízko pri katedre. Raz som niečo vysvetľoval, každý sa tváril, že tomu rozumie, ale potom, keď som zadal písomku, boli skoro samé päťky. Len ten autista mal jednotku. Pochopil ten algoritmus, ktorý som vysvetľoval. Zriedka kto to kedy pochopil. Väčšinou si žiak našiel iný spôsob, alebo to nevedel. Hneď som tušil, že bude v niečom iný. A tak aj bolo. Keď som potom vysvetľoval náročnejší algoritmus výpočtu, ten autista to pochopil na prvýkrát, kdežto ostatní žiaci to potrebovali zopakovať viackrát a dosť z nich to aj napriek tomu nie celkom pochopili. On mal dobré abstraktné myslenie, akési vnútorné myslenie, introvertné, logické. Avšak v zošite mal chaos v poznámkach, v ktorých sa ale vyznal. Mal horšiu systematickosť, zmysel pre poriadok, ale bol veľmi vnímavý a chápavý. Svojim spôsobom bol výnimočný, aj keď trochu čudný :)
@filip1841
@filip1841 Год назад
Podobný problém, ale z pohľadu autistu som mal i ja. Boli to chemicko-ekonomické výpočty na strednej a labáky na STU. Na priemyslovke som, čo sa týka výpočtov, vynikal. Spolužiaci, ktorí boli so mňou v skupine, ma vďaka tomu považovali za šprta a učiteľovho miláčika. A na iných predmetoch to využívali, pretože som bol v triede, aspoň v očiach spolužiakov, jediným miláčikom učiteľov. Predsa len som mal v prvom ročníku učiteľku, ktorá bola echt prísna a ja jediný jednotkár u nej. Na STU-čke, nezvládol som ju práve kvôli náročnosti a neschopnosti sa rýchlo naučiť učiť sa, mi asistent povedal, že nechápe, ako dokážem na štyri desatinné miesta trafiť správny výsledok. Tobôž s takým bordelom, ktorý mám v testoch.
@MartinTimothyTimko
@MartinTimothyTimko Год назад
@@filip1841 Až na vysokej škole som sa naučil efektívnejšie používať študijný čas, organizáciu času, akýsi "time management". V 1.ročníku som to nezvládal nie preto, že by som nebol dostatočne inteligentný, alebo nemal čas na učenie, ale preto, pretože som si zle rozvrhol čas - nevedel som dostatočne správne oddeliť dôležité od menej dôležitého. Venoval som nadmieru času veciam, ktoré neboli dôležité z hľadiska časovej tiesne, stresu, zápočtových a skúškových termínov. A potom sa stalo, že som už nemal čas na opakovanie učiva, alebo som niektoré dôležité časti zo skúšky vynechal a nemal dostatok času sa im venovať v skúškovom období. Poznal som dosť spolužiakov, ktorí 1.ročník tiež opakovali, pretože si nevedeli dobre rozvrhnúť čas na učenie, opakovanie - neboli dostatočne efektívni. Bohužiaľ veľa spolužiakov vnímali opakovanie 1.ročníka ako zlyhanie a preto celé štúdium zanechali s tým, že "na to nemajú". Čo bolo pre niektorých veľkou chybou. Niekedy sa stane, že človek na dané veci proste "nemá bunky", lenže niekedy je to ťažké odhadnúť pri nesprávnom študijnom načasovaní. Preto je určite vhodné vyskúšať ešte raz opakovať 1.ročník, zlepšiť "time management" a zistiť, či to nebolo zapríčinené len zlým načasovaním. Prechod zo strednej školy na vysokú školu je problematický v metóde učenia. Človek získa na vysokej škole nadhľad nad vecami tak, že sa bude učiť na skúšky stále efektívnejšie. Počítať na 4 desatinné miesta môže byť super vec, ale je vhodné si to nechať na laboratórne zadania, kde má človek dostatok času na prípravu, než počítať na 4 desatinné miesta na skúške, ktorá je časovo obmedzená. Ľudský mozog je optimalizátor, snaží sa podvedome veci zjednodušovať, z toho dôvodu robí mozgu dobre, keď veci zjednodušujeme tam, kde nie je potrebné ich komplikovať. Človek musí upustiť aj zo svojej akejsi "dokonalosti". Na vysokej škole je to viac také "manufaktúrne učenie", ako na bežiacom páse. Dôležité je vykonať to, čo je obsahom sylabov, skúšky a na "dlhé a detailné" premýšľanie si nechať čas v súkromí alebo na tomu vyhradených seminároch. Keď ste vynikal vo výpočtoch, tak skúste radšej štúdium Matematiky, tam majú aj lepšie pochopenie pre detailnejšie výpočty, než na inžinierských štúdiách :)
@darinzahid6005
@darinzahid6005 8 месяцев назад
Kedysi sa vravelo,ze kazdy sme nejaky blazon. "Kazdy z nas autista,nik z nas autista" U mna cudak ( a ine) je kto svoje zdravie vyuziva,zneuziva na nezdrave veci,nech uz ide o hocico.
Далее
Postcovidový syndróm - diskusia s odborníkmi
1:23:19
Просмотров 1,7 тыс.
DVADSAŤDVOJKA zo sídliska Dargovských hrdinov
18:05
Deň otvorených dverí UPJŠ LF 2022
33:19
Просмотров 2,7 тыс.