Тёмный

Bram Stoker: Drakula - Beszélgetés Hlavacska Andrással 

Négy Fal Között Olvasókör
Подписаться 5 тыс.
Просмотров 1,9 тыс.
50% 1

Ha tetszett a videó, lájkold, és iratkozz fel a csatornára! (Ha rányomsz a csengő ikonra, akkor kapsz értesítéseket az új videókról.)
Kövesd a Négy Fal Között Olvasókört Facebookon: bit.ly/negyfal
... és Instán is: @balazs.kereszt
Drakula a Helikon Kiadónál: bit.ly/stoker-...
Hlavacska András - Tükörképtelenség: bit.ly/tukorke...
Jekyll és Hyde kibeszélő: • R. L. Stevenson: Dr. J...
Dorian Gray arcképe videó: • Oscar Wilde: Dorian Gr...
FÜLSZÖVEG a Helikon-kiadásból és a Moly.hu-ról:
Immáron 123 éve annak, hogy a Drakula címet viselő szövegszörny kimerészkedett a napvilágra, és bizton állíthatjuk, hogy Bram Stoker regényén - élőholt címszereplőjéhez hasonlóan - nem fog az idő. A szerző 1890-ben Vámbéry Ármintól hallott a havasalföldi uralkodó, Vlad Tepes legendájáról, amelynek hatására (és hosszas kutatómunka eredményeképp) végül megszületett Drakula gróf rémtörténete, amely mára a modern vámpírhistóriák megkerülhetetlen, világszerte ismert alapművévé nemesedett. A regény változatlanul a legkülönfélébb értelmezésekre - például az erotika, a viktoriánus nők helyzete, a kor Angliájának társadalmi berendezkedése felőli értelmezésekre - csábítja az irodalomelemzőket, de talán ennél is fontosabb, hogy Drakula gróf a popkultúrán is múlhatatlan fognyomot ejtett. Minden idők leghíresebb vérivójának alakját a filmvásznon olyan színészóriások testesítették meg az évek során, mint Lugosi Béla, Christopher Lee vagy Gary Oldman - legutóbb mozgóképes reinkarnációját a Netflix 2020-ban bemutatott, háromrészes minisorozata jelentette.
„Drakula ​vagyok; legyen üdvözölve házamban, Mr. Harker!” Ezekkel a szavakkal mutatkozik be Bram Stoker klasszikus történetében a gróf Jonathan Harkernek, az egyik főhősnek.
A regényirodalom egyik leghíresebb bemutatkozását nemcsak az olvasók fújják bő évszázada - 1897-es angliai megjelenése óta a Drakulá-t nem győzik újranyomni -, de színpadi és filmszínészek is tucatszám. Lehetetlen úgy olvasni a semmi jót nem ígérő invitálást, hogy ne lássuk közben Lugosi Bélát, Christopher Lee-t vagy Gary Oldmant, vagy ne halljuk gondolatban egy súlyos várkapu nyikorgását. Drakula, aki beinvitál, rögtön felismerhető vékony sasorráról, „fennhéjázón öblös” homlokáról, főleg pedig „sajátságosan hegyes” fogairól, amik „kiálltak az ajkak közül, amelyeknek feltűnő pirossága ily élemedett korhoz képest megdöbbentő életerőt mutatott”. Ekkor még nem tudja szegény Harker, hogy házigazdája nem szimpla baljós mágnás, hanem igazából egy négyszáz éves vámpír.
Harker, a fiatal angol ügyvéd azért utazik a Kárpátok közé, a hátborzongató várkastélyba, hogy nyélbe üsse Drakula London melletti ingatlanvásárlását. Nem is sejti, miféle szörnyűséget szabadít ezzel a világra: a vámpír gróf ebben a nyugati metropolisban akar újabb áldozatokat szedni, újabb - élőhalott - segítőtársakat toborozni. Miközben Harker a romos várban senyvedve tervezi reménytelennek tűnő menekülését, Drakula kísértethajója máris Anglia felé közeleg, ahol két ártatlan fiatal nő készül a boldog házaséletre. Az egyik éppen Mina, Harker menyasszonya… Barátaiknak, egy ifjú angol és egy idős holland orvosdoktornak, egy angol főnemesnek és egy amerikai kalandornak minden bátorságukra és leleményességükre szükségük lesz, hogy elháríthassák ezt a pokoli támadást.
Tükörképtelenség-fülszöveg:
A vámpírfilmek alakulástörténetében a hagyománykövető darabok mellett folyamatosan jelen vannak a műfaj megújításával, újraértelmezésével kísérletező filmek. Hlavacska András monográfiája négy összehasonlító elemzésen (Vámpír a díványon, A vámpír árnyéka, Hétköznapi vámpírok, Csadoros vérszívó) keresztül mutatja meg, hogy a kortárs alternatív vámpírfilmek a zsáner megújítására törekedve hogyan találnak vissza a gyökereikhez, Bram Stoker 1897-ben megjelent Drakula című regényéhez. Egyúttal arra is ráirányítja a figyelmet, hogy a 2014 után megjelent vámpírfilmek miképp szakítanak az Alkonyat fémjelezte örökséggel. Az elemzések során nem annyira a regény és a filmek cselekményei, sokkal inkább poétikai jellegzetességeik, metaforahasználatuk, narratív építkezésük, műfajtudatosságuk kerülnek a középpontba. A kiválasztott művek vonatkozásában a Tükörképtelenség kérdésfeltevése kettős: hogyan vezethet minket a kortárs vámpírfilmek mélyebb megértéséhez, ha részletekbe menően ismerjük Stoker regényét és interpretációit; s fordítva, hogyan tárják fel számunkra az alternatív vámpírfilmek a Drakula rejtett jelentésrétegeit?
#bramstoker #drakula #vampire

Опубликовано:

 

15 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 20   
2 года назад
Nektek melyik a kedvenc vámpírregényetek vagy vámpírfilmetek? :O
@olahkarmen5204
@olahkarmen5204 2 года назад
Az 1931-es Draculát Lugosi Bélával havonta megnézem 😃
@matevas4734
@matevas4734 2 года назад
Szomjúság (2009, Park Chan-wook)
@r.s.9861
@r.s.9861 2 года назад
A '92-es Coppola rendezésében :)
2 года назад
@@olahkarmen5204 Akarsz róla beszélni? :D
2 года назад
@@matevas4734 Nagyon rég láttam... csak arra emlékszem, hogy DURVA! :D
@miksolt
@miksolt 2 года назад
Nem vagyok drakula és vámpír rajongó, a Coppola féle filmet és Jarmusch vámpírjait azonban nagyon kedvelem. Könyvben lehet, hogy nem fognék hozzá. Viszont nagyon örültem, hogy Balázs említette a Moby Dicket. Számomra is nagyon fontos az a könyv, és már szerettem volna kérdezni, hogy nem foglalkoznátok-e vele valamikor. Nagyon szeretem a csatornát, köszönjük a hiánypótló tartalmat és a remek munkát. Remélem sokáig élvezhetjük még. :-)
Год назад
köszönöm szépen a hozzászólást! igen, Moby Dick forever!;)
@petervaczi165
@petervaczi165 Год назад
Az a bizonyos 4 fejezet, és ami utána van... Most, hogy olvasom, már értem mire gondoltatok! :D Nagyban nektek köszönhetem, hogy a kezembe vettem és számomra visszaköszön részben az, ami miatt Lovecraftot is szeretem. Még ha a nagy csápos Cthulhuval nem is annyira - bár a tengerészek körében azért lehet hogy nagy volt az ijedelem - lehetett riogatni azokban az időkben, Drakula sokkal hihetőbb karakter lehetett a 19.-20. század küszöbén. Ha már matrózok, most járok Drakula "partraszállásánál", és egyszerűen imádom ezt a matrjoska-baba effektust. A levélben a főszereplő ír egy levelet a kedvesének, aki egy levélben leírja, hogy elolvasta a levelet (nem ugyanazt persze, amit mi, egyem a szívét) amitől elszomorodik. Valamint egy újságcikkben közlik egy palackpostába dugott, halott kapitány levelét, amiben beszámol miért kötözte magát a kormányhoz a viharban... Zseniális, engem lenyűgöz eddig. Köszi, hogy kibeszéltétek! Sokkal jobb így olvasni, hogy nagyjából tudom mi fog történni, mert nem veszek el annyira a sztoriban. Az pedig, hogy valaki meghal, nem érdekel, úgyis az lesz a lényeg hogyan kerül rá sor. :D Na köszi, pacsi nektek innen egy évvel későbbről!
Год назад
Köszi köszi! :)
@robertmolnar1058
@robertmolnar1058 2 года назад
Sziasztok! Élvezetes volt ezt a diskurzust végignézni/hallgatni! Stoker Drakulája számomra is meghatározó mű. Már kisgyerekkoromban is odavoltam a történetért, s ez a "rajongás" máig megmaradt! Az egész videó felettébb érdekes volt számomra, különösen az a rész, amikor András az első négy, Erdélyben játszódó fejezetről azt mondta, hogy gyakorlatilag tökéletesre sikeredett! Úgy érzem anno tiniként pont ez az első 70-80 oldal fertőzött meg jó értelemben Drakulával. Stoker Jonathan Harker naplóbejegyzésein keresztül hihetetlenül jól adja át a 19. század végi Erdély minden misztikumát, s a könyvbeli karakter megfigyelésein keresztül parádésan adagolja azt a feszültséget, amely az angol utazóban egyre inkább elhatalmasodik a titokzatos gróf vendégeként. Szintén hasonlóképp éltem meg hozzátok hasonlóan, hogy a későbbiekben, az angliai részeknél olykor ellaposodik a történet, egyes részek igencsak elnyújtottak. Külön tetszett, hogy olyan párhuzamokra hívjátok fel a figyelmet a beszélgetés során, ami nekem eddig fel sem tűnt, pedig nem egyszer olvastam már a regényt! Elértétek, hogy a közeljövőben ismételten, sokadjára kézbe vegyem, s ezen beszélgetés tükrében olvassam el újfent a könyvet! Gratulálok a videóhoz, még sok ilyet a jövőben! :)
2 года назад
Köszönjük, örülünk, hogy tetszett a beszélgetés!:)
@tamasfulop7219
@tamasfulop7219 2 года назад
Sziasztok! Engem alapvetően nem érdekel ez a vámpír téma, ettől függetlenül érdeklődéssel hallgattam a beszélgetést. Ugyanígy vagyok a sci-fivel, viszont pl. az Interstellar (Matthew McConaughey) tetszett, az is sci-fi, nem? Nem jött meg a kedvem drakulához, de ez nem a résztvevők hibája, remélem nem bántom meg ezzel Balázsékat... (első 10 percben a könyvespolcot vizsgáltam, Hajnóczy nekem is ugyanaz a kiadás van meg, Bovaryné szintén, illetve a Bűn és bűnhődés is! a GABO kiadós Tolsztoj esetében csak a kiadó stimmel, GABO-s Thomas Mann-jaim vannak! 🙃)
2 года назад
SPOILER: nem a miénk a polc! :D
Далее
Rádiókabaré: B.Ú.É.K. 1983
3:01:24
Просмотров 358 тыс.
Mihail Bulgakov: A Mester és Margarita KÖNYVAJÁNLÓ
1:26:23
FÉLKÖVÉR - A teljes hangoskönyv
3:26:55
Просмотров 457 тыс.
2022-12-31 Szilveszteri Rádiókabaré
3:01:32
Просмотров 27 тыс.