Manžel seká trávu, ale zasazeni je tak fyzicky nenáročné, že to dělám sama. Původně jsem sazela do slámy i sena, ale čerstvá tráva je nejlepší. Zároveň se tim vylepšuje půda, takže samá pozitiva. Také to tolik nevysychá i v letních parnech. Jediný problém mohou být slimáci, to řeší Feramol. Mandelinky mám, ale nestrikam, zas tolik to nesezerou. A kvůli larvám mandelinek rotuji pole s bramborami po pozemku. Díky za vaše zábavná videa, vždy po práci se už na ně těším. Zkusila jsem podle vás roubování okurek, zatím to vypadá slibně už jsem ustřihla dýni, ale desim se ustřižení okurky, že mi to zdechne.
Brambory v trávě jsou supr. Posekám trávu, kterou vysypu na brambory položené na zemi. Bez kompostu a hlavně při každém sekání znovu přihodit trávu, ale ne moc, aby to rostlinky nespálilo. Měl jsem obrovské brambory. Rostliny rostou i ze vzduchu. Je v něm totiž mnoho stropových prvků a hlavně dusík. Ten se uvolňuje ze vzduchu při bouřce. Proto vždy říkáme, jak po bouřce ty rostlinky krásně rostou. Protože mají dusík 🙂
Rostliny opravdu neumějí přijímat atmosférický dusík, tak opravdu koloběh dusíku nefunguje. Z deště je malé množství dusíku obsaženo ve vodě, ale listy dusík rostliny moc přijímat neumí a hlavně je ho v tom dešti stopové množství.
@@zahradanarece Hele letos jsem již povraždil malých slimáčků 😲 Máš pravdu, že posekaná tráva slimáky přitahuje, ale zase na druhou stranu se dají dobře posbírat na malé zahrádce, ne na kolchozu, to je jasné. Myši v trávě nejsou. Nejdříve vysoká teplota, pozor na spálení natě a potom blemcavý hnus, tak je otázka, zda jim zfermentovaná tráva vyhovuje.
Může se použít dlouhá tráva, která by se sušila na seno? Seno letos nepotřebujeme a tráva už narostla a sekačku máme jen na vysokou trávu. A má to ještě cenu sázet 10.5.?
@@jojopramati5009 podle mě klidně dlouhou trávu. Jde jen o to aby tam nebylo moc semen. Jinak klidně můžete sázet je času dost. Někdo dokonce když má sadbu tak sází až do září. 👍👍
Se senem nemám moc dobré zkušenosti, finguje to, ale senem proniká moc svetla a dost brambor bylo zelených. Teď to dělám tak, že rypnu rýčem dám bramboru a zasypu trošku hlínou , sby se brambora jednak zakryla a jednak nespalila, protože pak hodím velkou vrstvu čerstvé trávy ze sekaciho traktoru. Tráva lépe přilehne, není tolik plevelu a nejsou zelené brambory. Zrovna dnes jsem sázela. Jde to celkem rychle, udělám sama behem 3 dnů celé policko cca. 400 m2, stejně sazim dýně, tam nechávám místo výsevu nezakryté a vše kolem zamlčuji. Když je hodně slimáků pouziji párkrát Feramol je netoxický.
@@zahradanarece A seno je tak trochu semo ne? SEMO plevel :D Ale z tý louky co je tam vidět je to asi dobrý co. Já sem si takhle nabral slámu z balíku co se rozpadal u silnice. Jen trochu :) Ať to roste, teda ty brambory :)
@@vaclavsafranek8893 Já mám sám trochu obavy jestli to seno není plné semen. Nechtěl jsem strašit lidi ve videu. Uvidíme. tento týden budu sekat louku tak na seno hodím trávu . Tím bych měl eliminovat plevel. 👍👍
My zemiaky dávame do zeme a potom mulčujem....no ten mulč je úžasný od kedy to robíme zemiaky sú krásne. Majú rovnomernu teplotu nerastie tam burina nemusia sa deliť o výživu a vodu a zem nevyschne. Manžel najskôr nesúhlasil ani za svet to nechcel...keď však videl ako rastie iné čo sa mulčovalo tak sám začal mulčovať 😊 dokonca hrabal seno na lúke sám a urobil to a bol ozaj prekvapený aké krásne zemiaky 😉
@@helenafunakova175 my dávame mulč až vylezú zo zeme a potom ich manžel ešte nakopčí. Ja od prvého lístku zbieram prvé mandelinky aby nemali šancu naliahnuť vajíčka na listy. Keď sú nakopčené dávam mulč do jarkov aj okolo každého zemiaka. Takto keď to robíme máme ozaj krásnu a zdravú úrodu. Inak ja mulčujem všetko čo sa dá - papriky, rajčiny, ovocné kričky, i ovocné stromy. Raz som dávno dávno videla jednu pani ako všetko seno čo pohrabala urobila s toho kopu okolo starej marhule čo nerodila ...tá pani chodila na ten pozemok len občas a vete ten rok jej tá marhuľa urodila obrovské množstvo ovocia. Paradox bol že okolo široko ďaleko nemali marhule vymrzli a nechápala som ako je to možné? Až keď som sa tomu začala venovať mulčovaniu čo to chce byť čo to robí pochopila som že nie len to počas roka ochránilo tie strom aké aj dole to pracovalo zahrialo strom a zmenilo sa to na bohaté živiny. Mne mulč v skleníku pritiahol a rozmnožil dážďovky a tie dokázali urobiť s obyčajnej zeme krásnu čiernu úrodnú zem. Mulč je skvelá vec . Pokosena tráva je oveľa lepšia rozložiť okolo úrody ako dať do kompostu. Priamo na pôde dokáže oveľa viac - drží rovnomerne teplotu medzi nočnou a dennou chráni pri vetre pred vysychanie pôdy drží vlahu, nerastie burina, rozloží sa do konca sezóny i skôr a vytvorí výživu rastlinám priamo na mieste. Dokonca sa mi stáva že musím mulč obnovovať lebo zem si ho vezme po určitom čase. Je dobré dávať na výšku cca aspoň 10 CM lebo potom tvorí teplo (začne pracovať) a premení sa aj na výživu. Teraz pripravujem pôdu pre popinavú veľkú fazuľu a aj uhorky. To sadím na natiahnuté pletivo. No dole už som dala granule kravský hnoj a celé som to prikryla pokosenou trávou. Lepšie sa prehnoji pôda a bude i vyhriata keď to budem sadiť von. Už potom len jamky urobím do toho kde budem sadiť. Mulčovanie je veľmi prospešné. A od pána záhradníka som sa naučila kopu dobrých vecí aj kŕmiť počas roka rastlinky 😉. Tento rok idem prvý raz skúsiť vysadiť rajčiny do maltovníkov ako má on. Vlastne už ich mám vysadené vonku 😊 . Toš viem že je skoro no počasie je akési iné a ak sa to podarí tak budú rajčinky veľmi skoro.Nech sa vám darí nech vám to rastie.
@@annakimlickova zdravím vás a ďakujem za podrobné vysvetlenie, rozmýšlam, že aj ja tak spravím s tou trávou. Práve nám vyšli zemiaky zo zeme dala by som okolo trávu alebo zem, trávu medzi riadky. Ste ma tým navnadila, len nemám dostatočné množstvo tej trávy, mám sliepky a oni jej veĺa skonzumujú. Minulý rok som mulčovala vonku rajčiny, maliny, černice a udržovalo to vlahu. Twn príbeh s tou marhuĺou ma tiež zaujal, treba skúšaa experimentovať a to ja rada robím, ste moja krvná skupina. Odkiaĺ ste, ak sa môžem spýtať? Ja som z Dolných Orešian, okr. TRNAVA. ďakujem.
@@helenafunakova175 ja som zo Záhorie 😊 rodáčka Zohor. Bývali sme 30 rokov v Bratislave a pred 10 rokmi sme sa vrátili na dedinu - PARÁDA 🌹🌹🌹 iný život krása žiť na dedine 😊 len teraz bývam dve dediny ďalej. Problém bol ten že ja zvyknutá na čiernu pôdu ( taká skvelá bola v Zohore a tu? Fuú kamienky ešte teraz zbieram zo zeme no už sa mi dosť podarilo pôdu zmeniť 😉. Dokonca som robila to že všetku vytrhanu burinu som na poličku vykopávala jamy a tam hádzala a zaklopala. Manžel že burina bude tam rásť 😁 hovorím mu nebude ak ju necháš ísť do semena a za tri mesiace po jej ak to otvoriš nebude ani stopa a zmení sa na čiernu zem. A tak som robila kým manžel neporadil kompostery. I ja rada stále hľadám čo robiť lepšie 😊 a móóc má potešilo keď som našla tohoto nášho pána záhradníka 👍🌹👍. On je super 👍🌹👍. Táák nech sa darí 😊🌹
V té mulčovací vrstvě sena se asi usídlí plžáci, ještě byste měl pořídit indické běžce....kachny, s radostí je žerou🙂, navíc by spásli plžáky z celé zahrady.
Ešte dodám že práve mulčovaním skleníka som získala veľmi úrodnú pôdu doslova s ničoho. Ten mulč urobil to že pôda získala živiny bola vlhká a dažďovkám sa tam začalo veľmi dariť a tie urobili kus roboty. Všetko čo kosíme ide na mulč nič do kompostu. Do kompostu je kopu iného. Tráva cenná komodita 😁.