BRIGADĂ DIN LUXEMBURG LA MECIUL CU MARIBOR

TVR Craiova
Подписаться 40 тыс.
Просмотров 137
50% 1

Universitatea Craiova a pierdut cu 2-0 prima manşă a dublei cu Maribor, din turul 2 preliminar al Conference League, iar returul este programat joi, de la ora 20.00, pe „Ion Oblemenco”. Meciul va fi arbitrat de o brigadă din Luxemburg, cu Jasmin Sabotic la centru, iar asistenți Joaquim Da Silva și Tom Hansen.
Universitatea Craiova are o misiune grea în returul cu Maribor. Slovenii au învins cu 2-0 în tur după ce au controlat în totalitate jocul, în condițiile în care alb-albaștrii au jucat mai bine de o repriză în zece oameni după eliminarea lui Maldonado. Trupa lui Gîlcă are un moral bun după victoria de la Cluj și încearcă să întoarcă rezultatul, obiectivul fiind de a accede în grupele Conference League. Dacă oltenii au jucat derby-ul cu CFR Cluj între meciurile cu slovenii, Maribor a avut pauză, fiind amânat duelul care era programat contra campioanei, Celje. Antrenorul formaţiei din Slovenia, Ante Simundza, i-a lăsat acasă pe Hilal Soudani și pe Sven Karič, accidentaţi, dar a fost recuperat Vrhovec, unul dintre cei mai vechi jucători ai echipei, care a fost coleg şi cu Alex Creţu la Maribor. De asemenea, Etienne Beugre, care și-a pierdut tatăl înainte de primul meci, va face deplasarea în Bănie. Oltenii nu au accidentați, și este de așteptat ca antrenorul Costel Gâlcă să înceapă cu un trio ofensiv de foc, Mitriță, Ivan și Koljic. Meciul dintre Universitatea și Maribor se va juca mâine de la ora 20.00.