Тёмный

BUDOWA INSTALACJI OFFGRID. JAK TO WSZYSTKO DZIAŁA? 

WIND & PV ENERGY TECH - OZE4HOME - OZE
Подписаться 2,1 тыс.
Просмотров 5 тыс.
50% 1

LIKE | COMMENT | SHARE | SUBSCRIBE
Przebudowa mojej instalacji offgrid.
Stara opcja wymagała przeróbki. Magazyn energii przeniosłem na zewnątrz, dzięki czemu zyskałem całkiem sporo miejsca i mogę go ładować wyższym napięciem co pozwala na osiągnięcie wyższej wydajności. Doszło kilka elementów i estetyka uległa poprawie.
Możesz wesprzeć mój kanał i twórczość kupują mi wirtualną KAWĘ. ❤️
buycoffee.to/o... ☕
FORUM FACEBOOK - www.facebook.c...
ZAPRASZAM WSZYSTKICH DO DYSKUSJI NA FORUM
CZĘŚCI UŻYTE W PROJEKCIE TO:
a.aliexpress.c... - monitor baterii JUNTEK
a.aliexpress.c... - liczniki energii elektrycznej
allegro.pl/ofe... - rozłącznik izolacyjny użyty do zabezpieczeń magazynu energii i falowników
allegro.pl/ofe... - zabezpieczenie przeciw przepięciowe do paneli PV
allegro.pl/ofe... - do zabezpieczenia można użyć także tego

Наука

Опубликовано:

 

27 авг 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 116   
@berlinkamrat6972
@berlinkamrat6972 День назад
Piękna Robota Brawoooo👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👍👍👍👍👍 Pierwsze Zabezpieczenia-Bespieczenistwo 👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋
@OZE4HOME
@OZE4HOME 19 часов назад
Dziękuję
@deeppond1198
@deeppond1198 13 дней назад
Pięknie zrobione, podziwiam i pozdrawiam.
@OZE4HOME
@OZE4HOME 13 дней назад
Dziękuję i pozdrawiam
@darekgdansk849
@darekgdansk849 4 месяца назад
Jeszcze raz dzięki podziwiam ogrom pracy i szacun za porządek 😊
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Dziękuję i pozdrawiam 🙂
@GARA19868
@GARA19868 4 месяца назад
Teraz to poszedłeś szeroko i dobrze bo twoja praca działa motywująco😄 Pozdrawiam
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Dziękuję 😊. Pozdrawiam
@punisher8429
@punisher8429 3 месяца назад
Dzięki ☕
@krzysztofkozorys516
@krzysztofkozorys516 2 месяца назад
Fajnie to wygląda. Dzięki za linki. 👍dla ciebie.
@OZE4HOME
@OZE4HOME 2 месяца назад
Dziękuję i pozdrawiam
@darekgdansk849
@darekgdansk849 4 месяца назад
Ok rozumiem wielkie dzięki 😊
@SprytnySam
@SprytnySam 4 месяца назад
Pięknie😊
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Dzięki 🙂
@off-grid1307
@off-grid1307 4 месяца назад
Kawał dobrej roboty. A ta praska, jest do 50, ale nie da rady zacisnąć 50. Kupiłem sobie hydrauliczną.
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Na upartego idzie i 50. Chodź hydrauliczna na prawdę robi robotę. Pozdrawiam 🙂
@off-grid1307
@off-grid1307 4 месяца назад
@@OZE4HOME Ja się upierałem i nie dałem rady 🤣
@The_Unobtainium
@The_Unobtainium 19 дней назад
Ja kupiłem za jakieś 130-parę pln praskę hydrauliczną z yato, ma zestaw kamieni od oczek na przewody 16mm2 i powiem, że zaciska tak, że nie mam więcej pytań.
@arturhomer2811
@arturhomer2811 4 месяца назад
Prezentuje się bardzo profesjonalnie - brawo! Mam 3 krótkie pytania. 1. dlaczego dwa mniejsze falowniki a nie jeden większy lub najlepiej 3-fazowy? 2. Czy możesz ocenić który falownik jest lepszy i dlaczego? Jaki mają stosunek mocy do ceny? Jaki polecasz? 3. Jaki sterownik do rurbiny wiatrowej polecasz? Ja planuję zakup maszyny 2-3kW.
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Dziękuję. Oto odpowiedzi 🙂 1. Instalacja tworzona przez rok czasu więc tak wyszło. Dzisiaj zainwestował bym w jeden 10kW 3 fazowy inverter. 2. Lepszym okazał się żółty IGrid SV IV 5,6kW. Ma znacznie wydajniejsze mppt i posiada szereg funkcji niedostępnych w niebieskim SML III. Monitorowanie z historią itd to tylko jedna z opcji. Posiada także lepszy dostęp przez aplikację co ułatwia zdalne i czytelne ustawianie wielu parametrów. Niebieski ma tylko podstawowe i to okrojone opcje. Jeśli chodzi o moc to oba dysponują praktycznie taką samą. Są bardzo wydajne i pracują pod dużym obciążeniem bez problemu. Niebieski falownik jest bardzo dobry jeśli nie zależy Ci na tych powyższych wypisanych opcjach. Mppt nie jest jakieś złe żebyśmy się dobrze zrozumieli ale oba miały podłączone ten sam string paneli o mocy w piku 2,22kW i niebieski osiągał maksymalnie 2.1kW a niebieski to podziałał na tyle że wycisnął 2,7kW w podobnych warunkach. Niebieski posiadam od roku a żółty ponad pół roku. 3. Sterownik do turbiny zbudowałem sam. Nie polecam żadnego a zwłaszcza od ista breeze bo nie działają tak jak powinny. Zawsze jest jakieś ale. Mój sterownik potrafi produkować energię nawet od małych wiatrów nawet jeśli napięcie jest poniżej poziomu napięcia magazynu. Buduję kilka na sprzedaż. Jeśli będziesz zainteresowany obejrzyj filmy tam jest wszystko i daj znać. Pozdrawiam
@arturhomer2811
@arturhomer2811 4 месяца назад
@@OZE4HOME serdeczne dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Powiedz jeszcze czy brałeś pod uwagę falowniki Deye, Sofar, GreenCell, Volt Polska? Chętnie obejrzę resztę filmów, wtedy odezwę się w sprawie sterownika.
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
@arturhomer2811 Nigdy nie brałem i nie zdecyduje się na jaką kolwiek sprzedaż energii do dostawcy. Dlatego nie potrzebowałem falownika z certyfikatem który jest przez niego wymagany. Dlatego szukałem najtańszej ale możliwie najlepszej opcji tak żeby zaoszczędzony budżet przeznaczyć na rozwój swojej instalacji o inne źródła energii. Nie jestem przeciwny dobrym marką ale starałem się zaoszczędzić trochę kosztów. Być może gdybym od początku posiadał tą wiedzę którą mam teraz popartą doświadczeniem to zainwestował bym właśnie w falownik Deye, który daje dodatkowo możliwość podpięcia i kontroli turbiny wiatrowej co jest jego dużym atutem.
@mateuszpaluchiewicz4905
@mateuszpaluchiewicz4905 4 месяца назад
coś czuje, że następnym krokiem będzie jednak SZAFA :D Pozdrawiam
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Hahaha. Być może, ale zastanawiam się nad dodatkowym pomieszczeniem niezależnym na to wszystko . Coś może wymuruje 😜
@piotrjedykiewicz809
@piotrjedykiewicz809 4 месяца назад
Jest moc. Gratulacje.
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Dzięki 🙂
@piotrjedykiewicz809
@piotrjedykiewicz809 4 месяца назад
zabieram się do instalacji 5KW na budynku garażu jestem na etapie konstrukcji :) Z racji aktualnych cen paneli zdecydowałem się na taki projekt na lato. To byłby pierwszy etap. Drugi etap to 5-6KW na dachu domu. budyni oddalone ok 20m. Szukam pomysłu "podpowiedzi" jak podobierać sprzęt. Czy 1F czy 3F czy hybryda czy nie. Jak połączyć falowniki czy skupić się na jednym falowniku jaki magazyn jaki falownik?? Oczywiście wszystko w rozsądnym budżecie. Jeżeli masz sprawdzone podpowiedzi na start to będę wdzięczny.
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Hejka. Pomysłów i rozwiązań jest wiele. Dużo zależy od potrzeb i budżetu. Powinieneś zadać sobie pytanie czy będziesz w przyszłości sprzedawać energię do dostawcy. Podobno mają uśrednić cenę i sprzedawać będzie można za tyle ile się kupuje. Mniej więcej. W takim układzie warto pomyśleć o falowniku hybrydowym który posiada odpowiednie certyfikaty. Pamiętaj że nawet jeśli zbudujesz instalację wraz z magazynem energii to później jak podpiszesz umowę o sprzedaży to na pewno dostaniesz dofinansowanie i jakieś koszty Ci się zwrócą. Jeśli chodzi o sam falownik to u mnie na początku wybrałem jeden. Potem drugi, a teraz żałuję że nie kupiłem trójfazowego bo bym miał wszystko w jednym 😜. Ale jak nie będzie Ci to potrzebne to jednorazowy wystarczy. Mała podpowiedź. Różne firmy wykonawcze i takie co tylko sprzedają podzespoły, często posiadają tańszy sprzęt typu falowniki, magazyny energii lub panele. Ja osobiście kupiłem tylko 4 nowe panele z 16 które obecnie posiadam. Warto zapytać w okolicy i sprawdzić czy mają jakieś delikatne używki którym nic nie brakuje. Czasem zostają im jakieś resztki z partii. Jak masz więcej pytań pisz na Messenger lub TikTok. Pozdrawiam
@mariuszkrakers3944
@mariuszkrakers3944 4 месяца назад
Elegancko 😊
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Dzięki 🙂
@streetrockbike
@streetrockbike 2 месяца назад
Zasilanie falowników polecam podpiąć przełącznikiem faz automatycznym (zabezpieczy instalację na 3F) Druga sprawa z racji że falowniki te chińskie pracują w sieci TT i często pobierając z sieci zwierają wejście z wyjściem co skutkuje wysyłka do sieci polecam rozłączyć. MOŻE SIĘ MYLĘ!
@OZE4HOME
@OZE4HOME 2 месяца назад
Te które u mnie pracują nie oddają do sieci energii. IGrid SV4 ma opcję oddawania do sieci ale jest to wyłączone. Z niebieskim SML III także nie miałem problemów. Wszystko zmierzone. Być może takie najtańsze mają ten problem ale u mnie on nie występuje. Pozdrawiam
@streetrockbike
@streetrockbike 2 месяца назад
@@OZE4HOME pasuje. Zrobisz mi sterownik do turbiny wiatrowej?
@OZE4HOME
@OZE4HOME 2 месяца назад
@streetrockbike mogę zrobić. Nawet jeden mam prawie gotowy. 2500W 48V. Jeszcze tylko chłodzenie i testy i mogę go wysłać.
@jerrywalker3447
@jerrywalker3447 4 месяца назад
Bardzo estetyczna instalacja. Wszystko estetycznie, logicznie poukładane i opisane. Gratuluję !!! W internecie jest mało informacji na temat separacji przewodu N, dziękuję za konkretne wyjaśnienie tematu. Też powoli składam swoją instalację. U mnie z rozdzielnicy sieciowej mam położony kabel pięciożyłowy do zasilania płyty indukcyjnej i piekarnika. Indukcja działa na dwie fazy z trzeciej zasilam piekarnik. Typowy układ stosowany dawniej, nie wiem jak dzisiaj. Zatem brakuje mi dwóch przewodów N żeby zrobić pełną separację każdej fazy. Mam więc pytanie się, czy można zrobić wspólne N dla trzech falowników po stronie off-grid i doprowadzić zasilanie domu z falowników ze wspólnym N?
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Jeśli falowniki nie komunikują się ze sobą w żaden sposób tak jak u mnie to na pewno muszą mieć oddzielny przewód neutralny. Nie wiem jak to się ma w przypadku modułu trzech falowników połączonych razem w sieć trójfazową.
@wojtekwojtekkier8125
@wojtekwojtekkier8125 3 месяца назад
Ja miałem uziemienie pociągnięte od ogrodzenia więc wbiłem dwie szpilki przy domu a ten od ogrodzenia wykorzystałem na osobny neutralny od falownika. Kolory się nie zgadzają ale jest tak jak powinno być. Tzn dom ma własne uziemienie a nie wspólne z energetyką.
@tonyszma
@tonyszma 3 месяца назад
Niezła "dyskoteka" - blask mierników, można podziwiać! Trochę to skomplikowane dla mnie. Jaka jest moc paneli dopięta do każdego falownika? Mój off - grid jest prościutki - generator PV 6,3kW, falownik SMG II 6,2kW zasila 5 obwodów (oświetlenie w całym domu, gniazdka oprócz kuchni, piwnicę(-piec co, hydrofor 1,1kW do deszczówki), lodówka, mikrofala 1,1kW + grzałkę w bojlerze 2kW + magazyn 2x 24V 100Ah LiFePO4. Dołożyłem dwa podliczniki na AC IN oraz AC OUT falownika. Śmiga ja ta lala tylko z PV i Aku. Myślę o wiatraku FT-L2 (2kW 3,2m średnica), ale na 220V podłączyć równolegle z PV. Jak by wyglądał sterownik do wiatrak na 220V?
@OZE4HOME
@OZE4HOME 3 месяца назад
To mamy bardzo podobnie. Ja mam trochę mniej paneli puki co. Dwa falowniki i dwa stringi paneli. Z licznikami też mam tak zrobione. DC łączące magazyn, falowniki i kontroler turbiny spięte po bus barach. Sterownik do turbiny 220V to dosyć proste rozwiązanie jednak podłączenie tego pod falownik który nie określa charakterystyki pracy turbiny może nieefektywnie odbierać moc. Pomiary do hamulca i bufora jeśli takowy ma być to dosyć proste rozwiązanie.
@JanJan-di3cy
@JanJan-di3cy 4 месяца назад
Ty jesteś wariat☺
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Hahahah .... Wiem dzięki 😜
@mariuszgad1909
@mariuszgad1909 4 месяца назад
Teraz schemacik i działam :)
@The_Unobtainium
@The_Unobtainium 19 дней назад
13:16 - o jakim forum mówisz? Coś czuję, że chcę się do tego forum zapisać😃
@OZE4HOME
@OZE4HOME 19 дней назад
Link do forum w opisie filmu. Bardzo pomocni użytkownicy tam są. Polecam
@The_Unobtainium
@The_Unobtainium 19 дней назад
​@@OZE4HOMEDzięki za szybką odpowiedź. Sub poleciał obowiązkowo.
@Veilant
@Veilant 26 дней назад
Mój falownik Easun 5kw offgredowy zaczął oddawać do sieci energię.Nabiło tego niewiele,ale panowie z Energi przyjechali sprawdzić.Czy ktoś miał coś takiego?
@OZE4HOME
@OZE4HOME 26 дней назад
Jaki falownik masz. Podaj model.
@pjoter-
@pjoter- 4 месяца назад
Rozumiem ze uziom trzeba zrobic osobny i polaczyc z N na wyjsciu falownika.
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Skąd taki pomysł? Separacja przewodu neutralnego N to nic innego jak oddzielenie go pomiędzy siecią i falownikiem w fizyczny sposób. Jednym ze sposobów jest przełącznik sieć/agregat który w przypadku używania jednego źródła energii wybiera fazę i neutral z na przykład sieci a w przypadku przełączenia fazę i neutral z falownika fizycznie je oddzielając od siebie. Jeśli chcesz mogę to kiedyś rozrysować 😉
@pjoter-
@pjoter- 4 месяца назад
Ok rozumiem że separacja N jest konieczna ale jak masz rozwiązany uziom masz stałą fazę? i 2 pytanie ten monitor baterii pokazuje w czasie rzeczywistym pobór i ładowanie? czyli gdy pobiera to jest minus przy poborze?
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
@pjoter- posiadam dodatkowy uziom do paneli PV a jeśli chodzi o uziom do falownika to jest to tylko ochrona obudowy przed przebiciem napięcia więc możesz użyć dowolnego punktu uziemiajacego i podłączyć do tego zacisku. Neutral musi być odseparowany. MONITOR BATERI jak najbardziej pokazuje w czasie rzeczywistym ładowanie i rozładowywanie oraz inne parametry. Nagram krótki film o nim tak żeby rozjaśnić sposób działania. Pozdrawiam
@pjoter-
@pjoter- 4 месяца назад
@@OZE4HOME ok wszystko jasne niektórzy uziemiaja N by mieć układ jak w sieci co do licznika mój zlicza zużycie nie zależnie od tego czy energia jest dodawana czy odbierana czyli nie widzę czy ładuje magazyn cz odbiera z niego bocznik też mam na minusie a powinien być chyba na plusie (tzn.taka wersja) czekam na film jak to jest u Ciebie.
@LachowskiMariusz
@LachowskiMariusz 4 месяца назад
@@OZE4HOME Rozrysuj :]
@hublanek
@hublanek 4 месяца назад
No to poszedles pieknie - nie podzielilbys sie modelami i parametrami tej drobinicy instalacyjnej - liczniki zabezpieczenia itp ?
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Rozpiszę w opisie filmu linki do produktów których użyłem. Proszę zerknąć co jakiś czas myślę że do niedzieli wieczór dam radę. Pozdrawiam
@hublanek
@hublanek 4 месяца назад
@@OZE4HOME super, dzieki
@rpm-technologie4574
@rpm-technologie4574 4 месяца назад
Pytanko, czy oba falowniki ładują równolegle te same baterie czyli korzystają i laduja z to samo zrodlo ,czy trzeba bylo je pod tym kontem specjalnie konfigurować.? Wyjscie zasilajace AC dom jak zrozumialem to podzieliles na fazy , 1 i drugi falownik, N i PE sa połączone z obu do wspólnego punktu?
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Oba falowniki podłączone są pod ten sam magazyn energii. Nie trzeba ich w żaden sposób konfigurować. Każdy z falowników ma swój string paneli. Jeśli jeden ładuje baterie to drugi odczytuje napięcie i nie musi tego robić. Właściwie to jeden ma string południe a drugi zachód więc lądują w różnym czasie. Każdy z falowników zasila oddzielne obwody. Oba falowniki mają odseparowany przewód neutralny niezależnie od siebie. Czyli żółty zasila gniazda i oświetlenie, a niebieski tylko łazienkę gdzie jest pralka i suszarka. Nie mają połączenia przez przewody neutralne i fazowe. Zasilane są z różnych faz.
@rpm-technologie4574
@rpm-technologie4574 4 месяца назад
@@OZE4HOME Dziekuję , chciałem właśnie podłączyć ładowania równolegle do akumulatora , zastanawiam sie nad wyjściem na dom , chciałem na inv1 powiesić fazę 1i 2 , natomiast inv2 obsługiwał by fazę 3 , ale oba miały by wspólny N i PE czy są jakieś przeciwwskazania ku temu?
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
@rpm-technologie4574 wspólne PE i N na wejściu nie robią problemu. Na wyjściu PE też nie bo jest tylko do ochrony przeciwporażeniowej. Ważne żeby N na wyjściu każdego falownika był odseparowany od N sieci oraz odseparowany pomiędzy falownikami. Przy łączeniu magazynu energii do obu falowników polecam użyć punktów zbiorczych, jakichś listew łączeniowych lub busbarów. Łączenie przewodów do magazynu z obu falowników na dłuższą metę jest niezalecane i może generować różne problemy. Pozdrawiam 🙂
@TheLukebeet
@TheLukebeet 4 месяца назад
Proszę materiał o bateriach. Co oznacza wyprowadzenie na zewnątrz hehe??
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Postaram się coś dograć jak wiać przestanie bo mnie jeszcze gdzieś porwie. Wali u mnie 28m/s
@LachowskiMariusz
@LachowskiMariusz 4 месяца назад
Witaj, czy używałeś jakikolwiek wyłącznik nadprądowy na trasie fotowoltaika -> falownik ? Na trasach falowniki akusy to widać.
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Użyłem standardowych zabezpieczeń topikowych do fotowoltaiki i porzeciw-przepieciowych.
@darekgdansk849
@darekgdansk849 4 месяца назад
Możesz coś więcej powiedzieć na temat oddzielenia pe z falownika od pe z sieci czy dobrze rozumiem czy o to chodzi czy nie ? A przedewszystkim dlaczego i wtedy jak zabezpieczyć obwody jak się ma układ sieci TN-C-S ?
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Tu nie chodzi o udzielenie PE tylko N. Chodzi o przewód neutralny. W skrócie można podsumować to w następujący sposób: Inverter hybrydowy w instalacjach fotowoltaicznych jest urządzeniem, które może zarządzać energią pochodzącą zarówno z paneli PV, jak i z sieci energetycznej lub generatorów. W takich systemach separacja przewodu neutralnego jest ważna z kilku powodów:Bezpieczeństwo: Separacja przewodu neutralnego zapewnia, że neutralny punkt systemu jest jasno zdefiniowany i izolowany od innych potencjałów, co zwiększa bezpieczeństwo elektryczne instalacji.Stabilność pracy: Inverter hybrydowy może pracować w trybie off-grid (niezależnym od sieci), generując własne napięcie i częstotliwość. Separacja przewodu neutralnego zapobiega niepożądanym połączeniom między neutralnymi różnych źródeł, co mogłoby prowadzić do zakłóceń lub awarii systemu.Zgodność z przepisami: W wielu jurysdykcjach przepisy elektrotechniczne wymagają separacji przewodów neutralnych w systemach, które mogą pracować niezależnie od głównej sieci energetycznej, aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo i funkcjonalność systemu. Jeśli chodzi o TN-C-S to typ układu uziemienia, w którym przewód neutralny i ochronny (PE) są połączone w jednym przewodzie (PEN) od transformatora do punktu wejściowego budynku, a następnie są rozdzielane na osobne przewody neutralny i ochronny wewnątrz budynku. Zabezpieczenie takiej sieci wymaga szczególnej uwagi.
@darekgdansk849
@darekgdansk849 4 месяца назад
Czyli jak byś to rozwiązał nie podłączenie żółto-zielonego do falownika czy oddzielenie ochronnego od ochronnego w domu lub danie bezpiecznik w obwód żółto-zielonego falownika Co radzisz ?
@pancerowany2008
@pancerowany2008 4 месяца назад
​@@OZE4HOMEcelne wyjaśnienie. A jak wygląda sprawa separacji przypadku instalacji z PENem gdzie nie ma możliwości rozdzialu na PE i N z racji dwużyłowych kabli w ścianach?
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
@pancerowany2008 przewód N musi być odseparowany. Jeśli nie posiadasz przewodu PE w instalacji robisz dodatkowe uziemienie do zabezpieczenia PE i podłączasz pod zacisk PE w falowniku
@pancerowany2008
@pancerowany2008 4 месяца назад
@@OZE4HOME ok, mogę oczywiście zrobić uziom. Czy w tych falownikach N wyjściowe jest "gorące"?
@wojciowojcio
@wojciowojcio 4 месяца назад
Witam Poproszę o link do liczników ac i dc Busbary własnej roboty czy kupiony? Jaki przekrój kabli zasilających falowniki?
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Odnośniki do liczników dopiszę w opisie filmu. Busbary zrobiłem sam a właściwie pomógł mi mój dobry znajomy z pracy. Chciałem żeby były zamknięte w odbudowie i wyszło całkiem nieźle. Przewody 230V do falowników to 3G2,5. Przewody PV do falowników to 6mm². Przewody magazynu energii do falowników to 35mm². Pozdrawiam 😊
@piotrr597
@piotrr597 3 месяца назад
Dlaczego przepuszczasz dwie fazy przez falowniki, wtedy zakladam, ze trzecia gdzies tam wisi, a nie bilansujesz sobie wszystko godzinowo ? Zakladam, ze te zaniki pradu itd to fikcja jak w 99% kraju.
@OZE4HOME
@OZE4HOME 3 месяца назад
Dwie fazy tylko bo mam dwa falowniki. Trzeci dojdzie to poprzepinam obwody. Na razie na trzech fazach tylko indukcja idzie. Jeśli chodzi o zaniki to w mojej wiosce zdarza się to bardzo często. W tym roku tylko krótkie zaniki wystąpiły już kilka razy a nawet jeden który trwał 12h. Zresztą na mapie Energa można sprawdzić częstość występowania awarii oraz planowych wyłączeń. Pozdrawiam 😊
@piotrr597
@piotrr597 3 месяца назад
@@OZE4HOME czy w takim razie jestes w stanie np. balansowac trzecia faze posiadajac dwa falowniki i jakis licznik ? Tak aby do sieci oddawac na dwoch fazach moc pobrana przez indukcje na 3F. Rozumiem, ze cala indukcja jest obecnie przed falownikami.
@OZE4HOME
@OZE4HOME 3 месяца назад
@piotrr597 tak indukcja jest wpięta do sieci energetycznej poza falownikami. Energii nie oddaję do sieci energetycznej to typowa instalacja wyspowa.
@Poza-Systemem
@Poza-Systemem 4 месяца назад
Ile amp. Bocznik zastosowałeś ?
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Jeśli pytasz o Juntek to 200A. Tak idzie przez bocznik.
@mzly7871
@mzly7871 2 месяца назад
Dlaczego nie używasz przewodów dc Tylko zwykłą 6?
@OZE4HOME
@OZE4HOME 2 месяца назад
Takie miałem. Po co kupować specjalne jak mogę użyć tych co mam. Swoją drogą przewód też z zestawu do domu nie jest specjalny pod panele ale myślę że nawet lepszy 4x16. Po dwie żyły na biegun. Pozdrawiam 😊
@marcinwisniewski9554
@marcinwisniewski9554 7 дней назад
A jaki model licznika DC zastosowałeś?
@OZE4HOME
@OZE4HOME 7 дней назад
W opisie filmu podałem wraz z linkiem do AliExpress
@marcinwisniewski9554
@marcinwisniewski9554 7 дней назад
@@OZE4HOME Do licznika AC, a mi chodzi o te dwa liczniki DC.
@youkimadi2
@youkimadi2 4 месяца назад
Co to znaczy separować przewody neutralne w sieci tnc lub tncs przewód neutralny jest galwanicznie połączony z przewodem PE oczywiście w odpowiednim miejscu a mówiąc dokładnie w punkcie rozdziału pena. w jaki sposób separować przewody neutralne Czy możesz to wytłumaczyć
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Tak . Chodzi o fizyczne odizolowanie przewodu neutralnego pomiędzy siecią zasilająca budynek od dostawcy a inverterem czy falownikiem pracującym w układzie hybrydowym. Zasilanie falownika z sieci energetycznej musi być odizolowane od zasilanych obwodów przez sam falownik. Ponieważ falownik działa poniekąd jak generator gdy nie bierze zasilania z sieci tylko z PV lub magazynu energii ważne jest żeby przewód neutralny nie posiadał fizycznego połączenia.
@pancerowany2008
@pancerowany2008 4 месяца назад
​@@OZE4HOMEczy ja dobrze rozumuję, że N do falownika nie łączy się z N z falownika?
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
@pancerowany2008 no dokładnie oto chodzi. Zasilanie z sieci z przewodem neutralnym wchodzi do falownika. Fazowy I neutralny z falownika wychodzi na obwody. Z reguły użytkownicy zasilają falownik z sieci (np. z gniazdka 230V) a potem fazę i zero wpuszczają do rozdzielni. Faza na obwody a neutral do listy N razem z N-ka z sieci. I to jest duży błąd. Z czasem falowniki padają, robią się przepięcia itp. pomijam fakt że zrzuca się to często na słaba jakość kondensatorów itp. co częściowo jest prawdą ale wspomagana złym podłączeniem invertera. Podsumowując Przewód N z falownika nie może mieć połączenia z przewodem N z sieci
@LachowskiMariusz
@LachowskiMariusz 4 месяца назад
@@OZE4HOME Czyli N z sieci podłączamy tylko do falownika (i tu się kończy jego trasa), a do rozdzielni w domu czy do innych odbiorników - tylko i wyłącznie N z falownika ..
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
@LachowskiMariusz zgadza się.tak to powinno być zrobione. Oczywiście w przypadku idealnym ktoś kto buduje dom może sobie tak zaprojektować podłączenia. Jednakże jeśli wspinasz się w istniejącą już rozdzielnię w budynku, to z reguły obwody domyślnie są zasilone z sieci energetycznej. Więc do wszystkich zacisków N dochodzi przewód z sieci. Wtedy należało by zastosować separację w postaci przełącznika ATS czyli automatycznego przełącznika napięcia który za pomocą styków roboczych L I N wybierał by źródło zasilania.
@Krystian-rv8ss
@Krystian-rv8ss 3 месяца назад
Witam mam pytanie nie znam sie na elktryce ale chce zrozumieć jak to dziala mam instalacje fotowoltaniczna 5.28 kw mysle coraz intensywniej o offgrid i mam pytanie .1 instalacja 3 fazowa podlaczam jeden falownik na jedna faze pod falownik podlaczam jeden ze stringow paneli i moje pytanie jest takie czy moj dom jest zasilany z offgridu tylko z tej fazy na ktorej jest falownik ?,2 czy magazyn jest ladowany tylko z tego stringu ktory jest podlaczony pod magazyn ,3 jak bym podlaczyl na kazdej fazie taki inventer i podpiął pod jeden magazyn to trzeba jakos w ustawieniach zmniejszczyc moc ladowania kazdego z falownikow ?
@OZE4HOME
@OZE4HOME 3 месяца назад
Witam. Ciekawe pytanie. A więc wygląda to następująco. Jeśli instalacja jest trojfazowa, i weźmiemy jedną fazę, podlaczymy pod falownik i z tego falownika zasilony jakieś obwody w domu, na przykład gniazda, to korzystamy tylko z jednej fazy. Jeśli weźmiemy drugą fazę i podepniemy drugi falownik i zasilony kolejne obwody na przykład światła z tego drugiego falownika to wykorzystujemy dwie fazy. Tak jak to ma miejsce u mnie. Oczywiście jeśli mamy magazyn energii oraz panel i/lub turbinę wiatrową to prąd w pierwszej kolejności pobieramy z naszych odnawialnych źródeł energii. Można pod jeden magazyn podłączyć dowolną liczbę falowników. Ładować może je nawet 10 ale ogranicza nas prąd który pobieramy z tego magazynu energii. U mnie jest 10kWh na trakcji. Jednak staram się nie włączać kilku dużych odbiorników w domu jak pralka czy zmywarka razem bo obciąża to magazyn prądem 80A. A to na dłuższą metę za dużo na jego możliwości i szybko można go zniszczyć. Pozdrawiam
@Krystian-rv8ss
@Krystian-rv8ss 3 месяца назад
@@OZE4HOME dzięki za odpowiedź bo oglądam wiele kanałów o offgrid ale nikt tego nie wytłumaczył taki ludziom jak ja ,którzy są laikami i muszą pierw poznać zasadę działania tego od podstaw .Pozdrawiam.
@OZE4HOME
@OZE4HOME 3 месяца назад
@Krystian-rv8ss jeśli mogę to pomogę. Pozdrawiam
@Krystian-rv8ss
@Krystian-rv8ss 3 месяца назад
@@OZE4HOME To wracam jeszcze raz ja jak będziesz miał mnie dość to powiedz ,znalazłem sobie w sieci jeszcze takie coś jak priorytetowy przełącznik faz nie wiem czy dobrze to rozumiem ,że wtedy jak bym to założył i przeszedł wieczorem jak panele nie dawaly by juz pradu tylko na zasilanie z magazynu energii to ten jeden falownik ogarniał by mi cały dom tylko ,że na dwóch pozostałych fazach miałbym tylko jedną fazę? ale miałbym zasilony dom z jednego magazynu i jednego falownika ?
@OZE4HOME
@OZE4HOME 3 месяца назад
To trochę nie tak.... Priorytetowy przełącznik fazy działa raczej jako automatyczny wybór fazy na obwód zasilający. Jeśli na przykład masz zasilanie trójfazowe w domu to możesz dzięki temu urządzeniu uniknąć zaników napięcia na którejś z faz. Jeśli chodzi o Twoją instalację z falownikami, to w dzień one będą ładować magazyn energii puki jest energia słoneczna, dobierać w razie czego z magazynu przy większym zapotrzebowaniu, a w nocy gdy nie ma światła ze słońca, będą pobierać energię z magazynu energii i zasilać obwody w domu do momentu rozładowania magazynu energii. Jak już nie będzie ani słońca ani baterii to automatycznie zaczną pobierać energię z sieci i wpuszczać na obwody w domu. Na moim przykładzie domu jednorodzinnego, 2 dorosłych, 2 dzieci i pies, przy 2,2kWp paneli i 10kWh magazyn z trakcji mam oszczędności za maj w granicach 150kWh energii z 250kWh zużytych. Jak łatwo policzyć 150zl w suchym. Ale to dopiero maj. Także nie musisz stosować takiego przełącznika faz i nawet nie powinieneś ponieważ on przełącza tylko fazę a neutral daje wspólny co może skutkować uszkodzeniem falowników. Polecam natomiast ATS czyli automatyczny przełącznik źródła zasilania "automat transfer switch" który przełączy z falowników na sieć w razie uszkodzenia falownika lub jego niewydolności.
@andrzej8454
@andrzej8454 4 месяца назад
Jakie będą skutki nie odseparowania N? Jadę na wspólnym neutralny ponad rok i nic się nie dzieje.
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Jeśli chodzi o brak separacji pomiędzy siecią energetyczną zasilającą odbiory a inwerterem hybrydowym, który także zasila te same odbiory, może to prowadzić do kilku potencjalnych problemów i skutków: 1. **Zakłócenia sieci**: Bez odpowiedniej separacji pomiędzy źródłem energii z sieci a inwerterem, może dojść do zakłóceń w postaci sprzężeń zwrotnych. Inwerter może wprowadzać do sieci harmoniczne czy przepięcia, które zakłócą działanie innych urządzeń podłączonych do tej samej sieci. 2. **Problemy z ochroną sieci**: Systemy zabezpieczające, jak wyłączniki nadprądowe czy różnicowoprądowe, mogą nie działać prawidłowo, jeśli inwerter hybrydowy nie jest odpowiednio odseparowany. Może to stwarzać ryzyko nie wykrycia przeciążeń czy zwarcia. 3. **Wpływ na stabilność napięcia**: Inwerter hybrydowy, nie będąc odpowiednio odseparowany, może wpłynąć na stabilność napięcia w sieci. Szczególnie w sytuacjach, gdy inwerter dostarcza energię z powrotem do sieci (np. nadwyżki z paneli słonecznych), jego działanie musi być precyzyjnie zsynchronizowane z parametrami sieci, aby uniknąć fluktuacji napięcia. 4. **Ryzyko uszkodzeń urządzeń**: Brak separacji może zwiększać ryzyko przepięć przenoszonych z sieci na inwerter i odwrotnie, co może skutkować uszkodzeniami zarówno samego inwertera, jak i podłączonych urządzeń elektrycznych. 5. **Zarządzanie energią**: Efektywne zarządzanie przepływem energii między siecią a inwerterem wymaga dokładnej kontroli i monitorowania. Bez odpowiedniej separacji, automatyczne systemy zarządzające energią mogą nie być w stanie właściwie reagować na zmieniające się warunki pracy, co wpłynie na efektywność całego systemu. Dlatego ważne jest, aby systemy hybrydowe były projektowane i instalowane z zachowaniem odpowiednich norm technicznych, w tym właściwej separacji i synchronizacji z siecią główną, aby zapewnić bezpieczeństwo, efektywność oraz niezawodność działania.
@andrzej8454
@andrzej8454 4 месяца назад
Serdecznie dziękuje za odpowiedź. Zabieram się za wykuwanie rozdzielnicy i przerobienia tego.Poprostu nie miałem już miejsca nic tam upchać poza wyłącznikiem agregat sieć 1p. Jeszcze raz wielkie dzięki.Pozdrawiam
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
@andrzej8454 jak coś potrzebujesz to pisz. Pozdrawiam
@andrzej8454
@andrzej8454 4 месяца назад
Ok.😊
@andrzej8454
@andrzej8454 4 месяца назад
​​@@OZE4HOME Po odseparowaniu zera z sieci na przewodzie N z falownika pojawiło się żarzenie po przyłożeniu prubówki .Mam ten niebieski falownik jak u ciebie. Gaśnie jak falownik przechodzi w bypass.
@mariuszgad1909
@mariuszgad1909 4 месяца назад
Ten zółty falownik co to za model i firma :)
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Easun IGrid SV IV 5,6kW 48V
@mariuszgad1909
@mariuszgad1909 4 месяца назад
@@OZE4HOME Dziękować :)
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
@mariuszgad1909 proszę bardzo 🙂
@mariuszgad1909
@mariuszgad1909 4 месяца назад
Dawno Cię nie było
@krolice7219
@krolice7219 4 месяца назад
Cześć, też buduję off grida, czy ten Wyłącznik nadprądowy ZJBENY 8000 V IP66 250 A będzie ok z baterii przed falownik 5kw mocy ciągłej? Falownik nie weźmie więcej jak 100A ale jak się zepsuje i zrobi zwarcie to wydaje mi się że będzie on okej a później będę mógł sobie zmienić falownik na mocniejszy :)
@OZE4HOME
@OZE4HOME 4 месяца назад
Podczas zwarcia na magazynie energii będzie pewnie prąd rzędu 1000A ale to zależy od jego pojemności. 250A wydaje się rozsądne choć ja dałem 100A tak w razie czego 😉
Далее
USTAWIENIA OFFGRID DEYE 12kW na moim przykładzie.
14:25
나랑 아빠가 아이스크림 먹을 때
00:15
Просмотров 3,2 млн
Oh No! My Doll Fell In The Dirt🤧💩
00:17
Просмотров 9 млн
娜美这是在浪费食物 #路飞#海贼王
00:20
Просмотров 3,9 млн
Buduję OFFGRID - Koniec z tym wyzyskiem!!!
17:51
Просмотров 45 тыс.
Jak TANIO OGRZAĆ dom.
59:52
Просмотров 36 тыс.
Dyson is Back… Why Do These Exist?
10:40
Просмотров 2,5 млн