Bardzo ciekawa konstrukcja. 👍Też mam pewne obawy, czy aby silny wiatr nie zrobi spustoszeń. Pal licho sprzęt, ale jak to spadnie komuś na głowę. Tak mała sugestia. Proponuję zabezpieczyć tą przezroczystą kopułkę od czujnika położenia słońca jakąś powłoką odporną na UV. Na moim trackerze po 3 latach zrobiła się praktycznie matowa i żółta. Na razie jeszcze poprawnie wykrywa słońce, ale za niedługo pewnie będę musiał coś z nią zrobić. Może uda się jakoś doczyścić, a jak nie to wymiana. I jeszcze ten siłownik. Ja u mnie mam trochę innego typu i tak umocowane niestety piły wodę. Niby spełniają normę wodoszczelności, ale rzeczywistość nie nadążyła za parametrami. Teraz przerabiam tak, żeby silnik był do góry, a reszta szła w dół. Co do wydajności tracker vs panele stacjonarne. Mam kilka paneli na dachu, reszta na trackerach. Panele takiego samego typu i mocy, wszystko na mikroinverterach. Panele na trackerze dają 36 % więcej energii niż te na dachu. Gdybym miał idealne warunki, prawdopodobnie doszłoby do 40 %, ale od wschodu jest wysoki żywopłot u sąsiada i trochę zasłania rano kilka paneli, od zachodu wysokie drzewa i produkcja kończy się ok. 20, a latem mogłoby jeszcze pompować z godzinkę więcej. Wszystko robiłem sam i w takim wypadku gra jest warta świeczki, przy kupnie trackerów inwestycja bardzo słaba, raczej nie opłacalne. Gratuluję i trzymam kciuki.
Super realizacja, gratuluję! Przy dużym wietrze obawiam się, że nie będzie czego zbierać, to jednak spory żagiel, ale to chyba nie do obejścia przy tak wystawionej konstrukcji.
Witam. Konstrukcj3e , zawsze można wzmocnić ..! ? Jak wieje , to sie postawi turbinkę wiatrową.. ! ;) Na Podhalu w zimie wiatru nie brakuje , dlatego postawiłem turbinkę wiatrowa 3 kW .. ;) Wiadomo że apetyt rośnie w miare jedzenia , będę stawiał 6 kW .. ;) Pozdrawiam z Podhala. Paweł p. Hej ! ;)
Byłem na Twoim kanale.. ! Super miejscówka ! ;) Udostępnij wpisy komentarzy ... chciałem pochwalić , ale nima takiej opcji.. ! Nawet wbiłem suba ! .. :) Pozdrawiam z Bukowiny Tatrzańskiej ! - Paweł P. Hej ! ;)
@@PP.EKOTECH Cześć! Miejscówka z filmu u mnie jest sąsiada, u którego byłem w gościnie i przy okazji zrobiłem dlań krótki film na stronę. Ja zajmuję się IT ;-) Pozdr!
Witam . Fajna instalacja .. - extra traker ! :) Też sie przymierzam do trakera.. , bo niby plac jest koło domu , ale nie do końca :) Nie mam jeszcze PV,,, ale planuję ! ;) Na razie mam turbinkę wiatrową 3 kW .. w zimie się to fajnie sprawdza , zwłaszcza w górach , gdy wieje wiatr i sypie śnieg.. ;) Na lato dobrze mieć PV. Wbijam łapkę + suba ! Pozdrawiam z Podhala - Paweł P. Hej ! ;) W wolnej chwili zapraszam do mnie ;) Ocenisz wiatraczek.. ;)
Gratka za pomysł. Zastanawiam się jak u Ciebie wieje i jak ta konstrukcja sprawdzi się w sezonie wiatrowo-burzowym. I czy mógłbyś wrzucić odniśniki do elektroniki i całej reszty.
Swietny pomysł wiele swietnych pozytywnych komentarzy odniose sie do tych negatywów może warto jeszcze jesen odciąg zrobić w kierunku podwurka - lepiej dmuchac na zimne ale by sie przydał 😉
*Ze względu na ekstremalny spadek cen modułów słonecznych systemy śledzenia są obecnie zbędne.* W każdym razie są one mechaniczne i wymagają konserwacji. Są też bardzo podatne na wiatr. Z tego powodu i ze względu na mechanikę, większość z nich działa tylko 1-10 lat. *Znacznie tańsze i bardziej niezawodne jest po prostu zainstalowanie większej liczby modułów słonecznych!* Jeśli chcesz uzyskać bardziej stałą wydajność w ciągu dnia, wystarczy ustawić moduły w orientacji S-E i S-W.
Bardzo fajnie zrobione ale mam takie 2 pytania. 1. Czy ten czujnik wiatru to jakiś oryginał do trackerów czy z jakiejś stacji pogodowej i czy w razie jakiegoś wiatru ma on za zadanie położyć panele w poziomie? 2. Czy czujnik światła(słońca), to jakiś specjalny (z wewnętrznym przedziałem "cienia") a jeśli nie, to na jakiej zasadzie niby działa, skoro jest cały czas oświetlany chociażby pod kątem? Ogólnie bardzo fajny pomysł i wykonanie. Pozdrawiam.
Wiatromierz i czujnik światła to część zestawu sterownika z Aliexpres. Tam są 4ry pary fotokomórek. Trochę system ułomny, bo jak większość dnia było pochmurne, a po południu zaświeciło słońce, traker stał plecami do słońca i go nie widział. Musiałem wstępnie pilotem trochę go nakierować na słońce,
Wie Pan może czy są sterowniki do trakera działające (zaprogramowane) pod kalendarz, czas i koordynaty geograficzne? Byłoby prościej i bez głupienia sterownika przy jakichś zaburzeniach z fotoczujników. W sumie wystarczyłoby kilkanaście cykli ustawień na rok i nie byłoby mniej efektywne niż fotoczujnikami. Nie można było dłuższego masztu przykotwić do ściany pod tarasem? Tak jak jest przymocowane, to przy gwałtowniejszym, nagłym podmuchu, gdy sterownik nie zdąży wypoziomować paneli może wyrwać od podłoża. Przy przymocowaniu do ściany mogłoby co najwyżej połamać maszt ;)
Fajnie Ci wyszedł ten trakerek, nawet mi się bardzo podoba. ja mam baterie trakcyjną kwasową od wózka akumulatorowego Ma ona 500Ah 48V Spisuje się rewelacyjnie. Strasznie blisko falownika masz te puszki energetyczne. Czy one nie utrudniają mu chłodzenia? On ma z boku kratki wentylacyjne.
Koło zamachowe przykręcone do piasty samochodowej przedniej z audi., widać na filmie. A silniczek to od jakiegoś tira, nawet nie wiem od jakiego. Poprostu poszedłem do sklepu i kupiłem 🤪
tak po drodze....drogi ekspresowe ( muszą dać miejsce dla lokalnych małych biznesów'' dla regionalnej kuchni '' dla regionalnego rzemiosła'' kultury i sztuki itp .. dla podróżnych okazja by zapoznać się z bogactwem i różnorodnością Regionów i zajrzenia głębiej '' szansa na nowe kontakty kulturalne, gospodarcze itp. Międzynarodowe kołchozy będą wciskać towary międzynarodowych kołchozów- a to nie jest prawdziwa Polska........ w Hiszpanii takie zlekceważenie potrzeby zarobiania na życie przez lokalną społeczność skończyło się biedą i wyludnieniem. Nawet w tv mają o tym cykliczny program ''pusta Hiszpania''
Good afternoon, friends, PLTS activists, greetings from Indonesia, I am interested in your solar tracker system... please allow me to help with a schematic or drawing of the mechanics and control system. Thank You Regards Jumanto
Witam, jaka jest różnica w produkcji porównując tracker z panelami zamontowanymi na stałe, na południe w momencie gdy panele zamontowane na stałe pracują z największą wydajnością np. w godz. 11-15? Pozdrawiam.
ten magazyn LION, najlepiej jak by pracował w zakresie 30-70% stanu naładowania, (no skrajnie 20-80%) bo to wielokrotnie wydłuża żywotnośc akumulatórów, cykle pracy podawane przez producenta sa w zakresie 0-100%, ale akumulatory wtedy najszybciej ulegaja degradacji.
@@adamjakimiuk1060 still going strong? I have noticed you have used a car Hub drive. In the start you used chain to rotate panels but later you added proper gear, why is that? I am making it for 7 Panels and each panels are 460W (25KG each) and bit bigger wheel hub. The only thing i am afraid of is the left and right tilt in upward and downward direction (from the edges). Will Wheel hub be able to survive that? but again when i think that these Hubs are designed to withstand huge amount of forces (Horizontal and Vertical) then i think i should go with it.
Przy dzisiejszych cenach paneli i hektarach pola/dachu które tam widzę to słup z trackerami to jakieś wariactwo. W tych kosztach można nakupić sonie paneli tyle, że ilością prądu zmiażdży to podobnie drogą instalację z trackerem. Tracker miał uzasadnienie ekonomiczne 20+ lat temu gdy panele były super drogie
Pomysł fajny,ale mam pewne obawy czy wiatr nie będzie go za bardzo tarmosił bo wysoko jest i trzy panele to spora połać...sam mam postawionego na ziemi z dwoma panelami i na wietrze potrafi się solidnie bujać time laps z pracy w linku ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-kXTGc6hwtr4.html
A jakiej mocy masz moduły...? Tutaj jest ok 7m2, a maszt nie jest wbetonowany na żadną głębokość, tylko zakotwiony do stropodachu będącego balkono-tarasem. Ponadto stelaż aluminiowy sprawia, że całość ma dużą szansę na solidne bujanie.
@@michalsiewiaszczyk Też miałem ochotę na mały tracker, ale wszędzie na działce jakiś cień... Zatem masz ok 4m2 powierzchni, pewnie jest nisko, więc jakoś specjalnie nim nie buja. No i pewnie maszt masz zabetonowany?
Naprawdę szkoda, że nie włączyłeś napisów w swoim filmie. Niewiele osób mówi po polsku na całym świecie. W tym celu musiałeś tylko wybrać swój oryginalny język. Szkoda. nie oglądam. Jean-Marc z zachodniej Francji, na wybrzeżu Atlantyku, niedaleko portu Pornic.
Nigdy niepostawił bym takiego gówienka rurka jak do ogrodzenia pewnie jeszcze w ziemi tylko taczka betonu a góra duża podatna na wiatry. U znajomego widzialem konstrukcje godną uwagi 20kwp na stelażu mocnym że czolgem można po nim jeździc zamocowana do ramy na ktorej jest wygiety profil jak pszy bramach przesuwnych jeden z pszodu drugi z tyłu w ziemi jest 20m3 betonu z ktorego wystaja wózki tez od bram cala konstrukcja zajmuje tyle co zwykla naziemna x4 wieksza panele moga zmnieniac kąt nachylenia i ustawiac sie prosto do slońca produkujac wjecej energii niz naziemna ogladajac to bylem zachwycony wiatr nic nie urwie chociaż bedzie wiać od tyłu a panele ustawia sie prawie na stojaco pszy twojej konstrukcji na kilka paneli musisz mniec czujniki wiatru zeby panele ustawic tak by ich nieurwalo wiec pradu niezobaczysz gdy wieje bo odwruca sie od słonca oceniam to w skali od 0 do 10 na dwa za pomysł