Тёмный

Co naukowego może soda i ocet?  

Politechnika Śląska (PŚ)
Подписаться 4,8 тыс.
Просмотров 36 тыс.
50% 1

Mamy dla Was kolejną dawkę eksperymentów. Dziś przedstawiamy Wam mieszankę wybuchową, czyli ocet i soda :D Oba te składniki możecie znaleźć w kuchni, ale również mają one swoje w laboratorium chemicznym :D Nazwa chemiczna sody to wodorowęglan sodu, a octu to kwas octowy. Po zmieszaniu tych dwóch substancji dochodzi do reakcji, w której powstaje między innym octan sodu, woda oraz dwutlenek węgla, czyli gaz, który jest składnikiem atmosfery (około 0,04%).
Połącznie octu oraz sody możemy wykorzystać np. do zgaszenia palącej się świeczki. Aby świeczka mogła się palić potrzebuje tlenu obecnego w powietrzu. Jeśli odetnie się dopływ tlenu do palącej się świeczki, poprzez „wylanie” na nią powstałego dwutlenku węgla, to ogień gaśnie. Dwutlenek węgla jest gazem niepalnym oraz cięższym od powietrza, dlatego szybko odpycha tlen od świeczki, która gaśnie. Ten eksperyment obrazuje, jak działa gaśnica, która gasi ogień.
Drugi eksperyment pokazuje, jak szybko można nadmuchać balon bez użycia ust oraz pompki :D Powstający w reakcji octu z sodą dwutlenek węgla zaczyna pompować balon, ale jesteśmy ciekawi, ile sody i ile octu jest potrzebne żeby napompować cały balon :D Sprawdźcie to i napiszcie w komentarzach :D
Trzeci eksperyment nosi nazwę „Lampa Lawa” :D jednak nie oświetlimy tą lampą pokoju :P Olej ma mniejszą gęstość od octu, dlatego unosi się na jego powierzchni. A dodatkowo, olej i ocet nie mieszają się ze sobą, ponieważ olej nie lubi się z octem, podobnie jak z wodą, co określamy nazwą hydrofobowości. W reakcji sody i octu powstają pęcherzyki dwutlenku węgla, które unosząc się do góry zabierając ze sobą cząsteczki zabarwionego octu. Gdy bąbelki gazu dopłyną do powierzchni oleju, gaz ucieka, a ocet opada na dół.

Опубликовано:

 

2 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 6   
@annacch
@annacch 3 года назад
Dzień dobry! Chciałabym zapytać o dmuchanie balonu w wyżej pokazanym doświadczeniu. Moje dziecko zostawiło ten balon na butelce a po dwóch dniach balon został wessany do butelki. Dlaczego tak się stało?
@PolitechnikaSlaska
@PolitechnikaSlaska 3 года назад
Bardzo prosimy o kontakt z Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej RJO7-CPN@polsl.pl
@michasujecki397
@michasujecki397 2 года назад
Podczas gdy chciałbym dodatkowo nadmuchać taki balon ustami (aby był większy) 🎈 to nie będzie zagrożenia zatruciem dwutlenkiem węgla, gdybym przypadkowo nabrał powietrza?
@swientyzit
@swientyzit 3 года назад
Bardzo fajny i ciekawy filmik :D
@PolitechnikaSlaska
@PolitechnikaSlaska 3 года назад
Dziękujemy!
@piotrkorol4849
@piotrkorol4849 Год назад
Rrttrrrrt
Далее
Co 1 łyżeczka sody zrobi z Twoim zdrowiem?
17:47
Просмотров 2,4 млн
#慧慧很努力#家庭搞笑#生活#亲子#记录
00:11
У КОТЯТ ОТКРЫЛИСЬ ГЛАЗКИ#cat
00:26
Лучше одной, чем с такими
00:54
Просмотров 942 тыс.
Fizyka. Doświadczenia z ciekłym azotem
15:37
Просмотров 297 тыс.
Plasma electrolytic oxidation
16:46
Просмотров 1,5 тыс.
Czym zatruwa cię woda z kranu
4:04
Просмотров 56 тыс.
30 PIĘKNYCH EKSPERYMENTÓW, KTÓRE WYKONASZ W DOMU
15:24
From the carbon nanotube to the nano-ECG T-shirt.
5:58
Doświadczenia fizyczne
5:30
Просмотров 87 тыс.
#22 Natychmiastowa krystalizacja
4:34
Просмотров 145 тыс.
AdBuster - KRECIA Termokonfrontacja!
5:48
Просмотров 388 тыс.
#慧慧很努力#家庭搞笑#生活#亲子#记录
00:11